Mateřská, rodičovská a nezaměstnanost

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

17akcak
Kecalka 114 příspěvků 24.10.18 09:17
Mateřská, rodičovská a nezaměstnanost

Dobrý den, mám takovou zapeklitou otázku. Se zaměstnavatelem jsem se dohodla na prodloužení smlouvy na neurčito, nicméně hned jsem podepsala dodatek, že já žádám o ukončení pracovního poměru k 12.10. a tudíž od 13.10. nastoupim na mateřskou dovolenou (7 týdnů před porodem). Tudíž jsem papír o mateřskou předala zaměstnavateli, který odeslal mě příjmy na sociálku a v listopadu by mi měla přijít první mateřská (budeme doufat). Nicméně co dělat až uplyne oněch 28 týdnů? Chápu, že zajdu na sociálku zažádat o rodičovský příspěvek, nicméně jak doložim nárok na MD, příjmy, když jsem v podstatě nezaměstnaná? Děkuji za rady

Reakce:

janny079
Kecalka 373 příspěvků 24.10.18 09:25

A proc jsi dala vypoved? To te donutil zamestnavatel? Pokud jsi za posledni 2 roky odpracovala 270 dnu, tak narok na MD mas. Jakmile ti skonci, zajdes na urad prace s rodnym listem ditete a mas na rodicak pravo automaticky, bez ohledu, jestli mas zamestnavatele nebo ne. Ale predpokladam, ze ti zamestnavatel uz odmitne proplatit dovolenou za tento i pristi rok, kam ti materska bude zasahovat (za normalnich okolnosti mas na to pravo). A pokud se rozhodnes mit druhe dite, tak bez zamestnavatele uz asi nedosahnes na dalsi materskou a dostanes rovnou pak rodicak.

eumedon
Extra třída :D 13629 příspěvků 24.10.18 09:25
@17akcak píše:
Dobrý den, mám takovou zapeklitou otázku. Se zaměstnavatelem jsem se dohodla na prodloužení smlouvy na neurčito, nicméně hned jsem podepsala dodatek, že já žádám o ukončení pracovního poměru k 12.10. a tudíž od 13.10. nastoupim na mateřskou dovolenou (7 týdnů před porodem). Tudíž jsem papír o mateřskou předala zaměstnavateli, který odeslal mě příjmy na sociálku a v listopadu by mi měla přijít první mateřská (budeme doufat). Nicméně co dělat až uplyne oněch 28 týdnů? Chápu, že zajdu na sociálku zažádat o rodičovský příspěvek, nicméně jak doložim nárok na MD, příjmy, když jsem v podstatě nezaměstnaná? Děkuji za rady

Příjmy doloží poslední zaměstnavatel jako přílohu k žádosti o PPM.

eumedon
Extra třída :D 13629 příspěvků 24.10.18 09:28

@janny079 No … mně to taky nedává smysl, podepsat smlouvu na neurčito a zrovna navrhnout dohodu o rozvázání pracovního poměru.

Uživatel je onlinej.a.n.i1
Hvězda diskuse 63369 příspěvků 3 inzeráty 24.10.18 09:30

@janny079 Tak on uadnou dovolenou nebude pdmitat proplatit, ona uz na zadnou nebude mit narok…

17akcak
Kecalka 114 příspěvků 24.10.18 09:33

@eumedon Já měla puvodne smlouvu do konce srpna, tak jsem byla ráda, že mi to na ten měsíc prodlouží. Než se plácat někde na pracáku. Říkala že to takhle bude lepší, mě to bylo jedno..

eumedon
Extra třída :D 13629 příspěvků 24.10.18 09:45

@17akcak Jestli tomu dobře rozumím, tak ta smlouva byla předtím prodloužena dvakrát, takže potřetí už ji prodloužit nemohl, aniž by porušil ustanovení § 39 odst. 2 ZP. Takže ti dal na vybranou, jestli skončit zrovna, nebo uzavřít na dobu neurčitou a zrovna se dohodnout na rozvázání PP.

17akcak
Kecalka 114 příspěvků 24.10.18 09:50

@eumedon Nene měla jsem smlouvu na rok a poté mi ji prodloužil na neurčito - ale jen na ten měsíc a půl..takže nic neporušil. Já si chci dát po mateřské rodicak na 3 roky a to by neměl být problém, jen asi kdyby mě osvítilo a chtěla bych na 2, tak bych musela dokládat příjmy a tak. Nebo ne? :oops:

eumedon
Extra třída :D 13629 příspěvků 24.10.18 09:52

@17akcak Na neurčito na měsíc a půl nedává smysl. Když to bylo na měsíc a půl, tak to bylo na dobu určitou.

rozand
Závislačka 3142 příspěvků 24.10.18 10:00

@eumedon Zrejme tim mysli, ze ji dal dobu neurcitou, ale rovnou i rozvazani PP k danemu datu.

To vubec jde? 8o

eumedon
Extra třída :D 13629 příspěvků 24.10.18 10:25
@rozand píše:
@eumedon Zrejme tim mysli, ze ji dal dobu neurcitou, ale rovnou i rozvazani PP k danemu datu.To vubec jde? 8o

No nevím. U smluv se vždy hodnotí, čeho chtěly strany dosáhnout. Když se dohodnou na době neurčité a současně rozvázání PP k určitému datu, tak se dohodly na dobu určitou. Je zřejmé, že chtěly prodloužit PP o dobu určitou.

Kdyby to bylo třetí prodloužení, tak by to mohlo být hodnoceno jako pokus o obcházení zákona (vyloučení zákonného pravidla § 39 odst. 2 ZP) a jako třetí prodloužení na dobu určitou s právním důsledkem, že zaměstnanec může před jejím skončením sdělit písemně zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání, čímž by dosáhl, že má smlouvu na dobu neurčitou (čili by se vyloučila ta dohoda o rozvázání PP, která by byla tím obcházením).

Ale když je to první prodloužení, tak jde o prodloužení na dobu určitou (i když nevím, proč je to formulováno zrovna takto; třeba si zakladatelka plete pojmy určito/neurčito, nevím).

17akcak
Kecalka 114 příspěvků 24.10.18 11:02

Nastoupila jsem po škole na 1 rok, kdy jsem dostala smlouvu na dobu určitou. Poté jsme se dohodli na prodloužení pouze do MD. Našla jsem si to, dostala jsem Dodatek č.1 k pracovní smlouvě, kde je napsáno že se nové sjednává poměr na dobu neurčitou. Rovnou jsem podepsala i Dohodu o rozvázání pracovního poměru, kdy došlo k rozvázání na žádost zaměstnance. Mě to bylo fuk, pro mě to bylo nejlepší řešení a stejně se vracet nechci. Snad je to srozumitelné :) I kdyby zaměstnavatel porušil zákon určitě ho žalovat nebudu, za to, že mi takto vyhověl

eumedon
Extra třída :D 13629 příspěvků 24.10.18 11:19

@17akcak Tak ono nemusí jít jen o žalobu na zaměstnavatele. Ale pro příště, kdybyste nešla na PPM a RP, nýbrž na pracák, tak je dost důležité, jestli pracovní poměr skončil uplynutím sjednané doby, nebo například dohodou (či výpovědí z vaší strany) bez vážného důvodu.

V tomto případě a pro vás a zaměstnavatele vyjde na stejno, ale má to význam pro výši podpory v nezaměstnanosti.

Lendeš
Kelišová 5420 příspěvků 24.10.18 11:40
@17akcak píše:
@eumedon Nene měla jsem smlouvu na rok a poté mi ji prodloužil na neurčito - ale jen na ten měsíc a půl..takže nic neporušil. Já si chci dát po mateřské rodicak na 3 roky a to by neměl být problém, jen asi kdyby mě osvítilo a chtěla bych na 2, tak bych musela dokládat příjmy a tak. Nebo ne? :oops:

K žádosti o rodičák v každém případě musíš doložit potvrzení z OSSZ o výši pobírané peněžité pomoci v mateřství. Na základě toho si pak můžeš volit výši rodičáku zhruba až do výše PPM. Pokud bys chtěla volit ještě vyšší částku, tak jedině s doložením dostatečného vyměřovacího základu otce dítěte.

17akcak
Kecalka 114 příspěvků 24.10.18 17:03

@Lendeš Díky. Tak až se bude blížit MD ke konci tak tam zajdu. Jsem úředními věcmi naprosto nepolíbená :lol:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají... číst dále >

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Články z Expres.cz

Že ho Me Too semele? Ale kdeže! Ronaldo střílí gól za gólem a zřejmě se bude ženit!

Už už to vypadalo, že se kariéra hvězdného fotbalisty Cristiana Ronalda... číst dále >

Vyhrál v Milionáři, do roka vraždil: „Donutila mě Hepnarová,“ vysvětloval lesní vrah Kalivoda

V roce 2004 byla soutěž „Chcete být milionářem?“ na vrcholu popularity.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává... číst dále >

Latexová svoboda nahých mužů. Na neobvyklé výstavě je orgasmus povolen

Po nahých ženách nabídli organizátoři výstavy Voayer skutečně nahé muže. V... číst dále >