Mateřská u jednoho odpracovaného roku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
b22
Kecalka 271 příspěvků 5 inzerátů 26.01.17 19:40
Mateřská u jednoho odpracované ho roku

Maminky, rozhodli jsme. e se pro druhého mrnouska po létě, má otázka zní: splňují nárok na mateřskou (na tři roky) když budu mít odpracovaný jeden rok, měla jsem i spousty neschopenku na dceru, která byla často nemocná) práci mám na dobu určitou ( od června do cervna, tedy na rok) s tim, že mi ji v červnu prodlouží na rok, takže ve finále budu mít odpracováno dyl jak rok než se Zadari, z toho do porodu až se tedy Zadari budu na rizikovém, kuli fyzicky namáhavé práci..dekuji,

Reakce:
Kassy
Závislačka 3301 příspěvků 26.01.17 20:21

@b22: Mateřská na tři roky neexistuje, motáš dohromady mateřskou (PPM) a rodičovský příspěvek. Mateřská dovolená (a pobírání peněžité pomoci v mateřství) trvá 28 týdnů (37 u dvojčat a vícerčat). Pro nárok na PPM musíš splňovat dvě podmínky: v době nástupu (6-8 týdnů před termínem porodu) být v pracovním poměru (je jedno, jestli na dobu určitou nebo neurčitou) nebo v ochranné lhůtě (tolik dní od ukončení pracovního poměru, kolik poslední pracovní poměr trval, maximálně ale 180) a mít za poslední dva roky alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění (buď z pracovního poměru nebo jako OSVČ, nemocenská se do této doby počítá).
Na rodičovský příspěvek má nárok každý bez ohledu na odpracované dny, pobírá se vždycky na nejmladší dítě v rodině, pokud nemáš nárok na PPM, pobíráš ho od porodu v pevně stanovené výši (prvních 9 měsíců 7600 měsíčně, pak 3800). Pokud máš nárok na PPM, žádáš o rodičovský ptíspěvek po jejím vyčerpání. Nevolí se délka, ale výše měsíčního příspěvku, který ti budou vyplácet, dokud nevyčerpáš celkovou částku 220 000. Maximální výše měsíčního příspěvku, který můžeš dostat, je dána tvým vyměřovacím základem (měsíční suma orientačně zhruba odpovídá výši pobírané PPM), maximálně do 11 500.

Pokud ti smlouvu prodlouží o další rok a ty otěhotníš někdy v jejím průběhu, tak pravděpodobně nárok na PPM a tím i na volbu rodičovského příspěvku mít budeš. Kdyby ti pracovní poměr skončil dřív (třeba by tě vyhodili ve zkušebce), záleželo by na tom, jestli by ses vešla do ochranné lhůty.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Články z Expres.cz

Hrad ve skále, který chátrá. Jaký je příběh Krejčířovy vily a proč se ji lidé bojí koupit?

Kdysi to v honosné a vysokou zdí opevněné vile tyčící se nad městečkem... číst dále >

Zadaná Anna Polívková přistižena s jiným! Herečka u něj strávila noc

Herečka Anna Polívková (40) přišla na České Lvi za dámu, ale odcházela skoro... číst dále >