Mateřská z otcova platu - zkušenosti

Anonymní
28.4.20 10:16

Mateřská z otcova platu - zkušenosti

Ahoj :mavam: holky, máte některá zkušenost že jste byly třeba OSVC nebo děláte na ZL nebo prostě nemáte práci apod. A máte mateřskou z chlapovo platu? Diky moc :palec:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9493
28.4.20 10:19

U peněžité pomoci v mateřství to nejde. U rodičovského příspěvku je to běžné, že se dokládá vyměřovací základ rodiče s vyšším příjmem a podle toho si příspěvek zvolíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10957
28.4.20 10:21
@Lendeš píše:
U peněžité pomoci v mateřství to nejde. U rodičovského příspěvku je to běžné, že se dokládá vyměřovací základ rodiče s vyšším příjmem a podle toho si příspěvek zvolíš.

Ja myslim, ze to jde po 6ti nedělí, aby otec čerpal PPM, ale nesmí pracovat u zaměstnavatele na stejnou smlouvu ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9798
28.4.20 10:22

Nelze mít PPM z chlapova platu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78313
28.4.20 10:23
@JancaS84 píše:
Ja myslim, ze to jde po 6ti nedělí, aby otec čerpal PPM, ale nesmí pracovat u zaměstnavatele na stejnou smlouvu ne?

Ano, to jde, ale pak PPM čerpá otec a nikoliv ta nezaměstnaná matka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9493
28.4.20 10:23
@JancaS84 píše:
Ja myslim, ze to jde po 6ti nedělí, aby otec čerpal PPM, ale nesmí pracovat u zaměstnavatele na stejnou smlouvu ne?

Chlap může čerpat PPM, ale zakladatelka se ptala, jestli ona může mít mateřskou podle chlapova platu a to nemůže.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3759
28.4.20 10:54

Šest týdnů po porodu může muž čerpat PPM.

V době čerpání PPM je žena nezaměstnaná, muž může pracovat, avšak nesmí pracovat, na stejnou smlouvu, na kterou čerpá PPM.
Může pracovat u stejného zaměstnavatele např. na dohodu, jinou smlouvu - jiná činnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17337
28.4.20 11:04

@jezzz ale na to se zakl. asi neptala…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3759
28.4.20 12:18
@debra.morgan píše:
@jezzz ale na to se zakl. asi neptala…

Pochopila jsem, že se na to ptá. Proto jsem odpověděla dle svých nejlepších schopností k tématu.

Myslím, že bude lepší neplevelit. Nebo se aspoň pokusit odpovědět na to, na co předpokládám, že se zakladatelka ptá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.4.20 13:45

Jo já jsem to podala asi špatně. Ja nárok na ppm nemám protože jsem OSVC. A teď teda nezaměstnana mám rizikovy. Tak že by mateřskou pobiral tatka ale chodil by dal do práce jen by poupravili teda smlouvu a chodil by dal a já byla doma? Chápu to dobře? A chlap by byl teda evidovany normálně že pracuje ale pobírá rodičovský příspěvek? :think:

• Citovat
  • Nahlásit
17337
28.4.20 15:06
@Anonymní píše:
Jo já jsem to podala asi špatně. Ja nárok na ppm nemám protože jsem OSVC. A teď teda nezaměstnana mám rizikovy. Tak že by mateřskou pobiral tatka ale chodil by dal do práce jen by poupravili teda smlouvu a chodil by dal a já byla doma? Chápu to dobře? A chlap by byl teda evidovany normálně že pracuje ale pobírá rodičovský příspěvek? :think:

Proč rodičovský příspěvek, když řešíš PPM :think:? A nezapomeň, že ty za sebe musíš platit zdravotní. Nebo to pořešit jinak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17337
28.4.20 15:08
@jezzz píše:
Pochopila jsem, že se na to ptá. Proto jsem odpověděla dle svých nejlepších schopností k tématu.Myslím, že bude lepší neplevelit. Nebo se aspoň pokusit odpovědět na to, na co předpokládám, že se zakladatelka ptá.

to je jak „potřebuju recept na rajskou omáčku“…„já teda recept na rajskou neznám, ale napíšu ti aspoň na koprovku, ju?“ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9493
28.4.20 15:11
@Anonymní píše:
Jo já jsem to podala asi špatně. Ja nárok na ppm nemám protože jsem OSVC. A teď teda nezaměstnana mám rizikovy. Tak že by mateřskou pobiral tatka ale chodil by dal do práce jen by poupravili teda smlouvu a chodil by dal a já byla doma? Chápu to dobře? A chlap by byl teda evidovany normálně že pracuje ale pobírá rodičovský příspěvek? :think:

Musel by u toho zaměstnavatele vykonávat jiný druh práce na jinou smlouvu/dohodu. Pokud by dělal stejnou práci, jen se napsala na oko jiná smlouva na jiný druh práce, tak se jedná o podvod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11556
28.4.20 15:19
@Anonymní píše:
Jo já jsem to podala asi špatně. Ja nárok na ppm nemám protože jsem OSVC. A teď teda nezaměstnana mám rizikovy. Tak že by mateřskou pobiral tatka ale chodil by dal do práce jen by poupravili teda smlouvu a chodil by dala já byla doma? Chápu to dobře? A chlap by byl teda evidovany normálně že pracuje ale pobírá rodičovský příspěvek? :think:

Teoreticky to možné je, ale představuješ si to jako Hurvínek válku. Velcí zaměstnavatelé nemůžou jen tak poupravit smlouvu. Ta pozice je nějak zanesená, pokud on z ní půjde na PPM, tak musejí zajistit náhradu (zástup), jen tak (obzvlášť v dnešní době) vytvářet nové pozice s odlišnou náplní práce taky není tak jednoduché. Malý zaměstnavatel může říct „hele Pepo, já ti to napíšu“, ale minimálně tím přitáhne pozornost státních orgánů, protože nechat mu vyplácet PPM a zároveň mu dávat stále stejnou mzdu je dost podezřelé. Opravdu nejde jen o papír, když dojde na šetření, tak se zjišťuje reálná náplň práce. Někdy se to obchází tím, že si ten chlap vypisuje cesťáky vlastním autem (firma mu platí ne mzdu, ale proplácí cesťáky).
V praxi jsem zažila jen 1 případ, kdy větší zaměstnavatel svolil, a to bylo v případě jednoho IT zaměstnance, kterému ale zrovna končil jeden projekt, tak tam tu pozici oficiálně ukončili (bez zástupu) a jemu dali něco, co opravdu v předchozím popisu práce neměl, a to na DPP a poté DPČ. Jinak se zaměstnavatelé opravdu brání riskovat kontroly kvůli jednotlivci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11556
28.4.20 15:22
@debra.morgan píše:
to je jak „potřebuju recept na rajskou omáčku“…„já teda recept na rajskou neznám, ale napíšu ti aspoň na koprovku, ju?“ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Tak v tomhle případě to zakladatelka položila spíš tak jako „Potřebuju recept na takovou tu bílou rajskou omáčku, co se podává s vejcem“. Ty náznaky toho, jak to myslela, tam fakt byly, takže bych se nezlobila, že jí někdo rovnou napsal recept na koprovku a k rajské se nevyjádřil. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat