Mateřské dávky - invalidní důchod

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
1638
24.2.11 17:14

Mateřské dávky --inval.důchod-prosím o radu

holky víte některá co se mnou bude? :nevim:
skoro dva roky jsem doma - rok na nemocenské, druhý rok se z nemoci dostávám a mám inval.důchod I stupně.
Nevíte jak je to s mateřskou? V červnu mi navíc končí příspěvek invalidní, a rodím až v srpnu..takže bych byla bez peněz 2 měsíce..což asi jistě budu… :dance:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
578
24.2.11 17:52

Dobrý den,mateřská ve vašem případě není.Máte pouze nárok na rodičovský příspěvek od narození miminka,podle nové úpravy.9m 7600 a zbytek do čtyř let 3800kč.Nerozumím pojmu že Vám končí v červnu invalidní příspěvek.To Vám někdo řekl?Nebo si to pouze myslíte.Pobírání obou dávek současně se vzájemně nevylučuje.Pokud chcete ještě něco vědět tak se ptejte třeba i SZ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36142
24.2.11 18:20

Nevím, jak to myslíš, ale vše se může brát dohromady - invalidní důchod společně s mateřskou(na kterou podle svého příspěvku nebudeš mít nárok), i s rodičovským příspěvkem. Dřív to nešlo, ještě ve škole jsem se učila, že dva příjmy nelze brát dohromady, vždy se poukazovalo na ten vyšší. Dnes jde brát vše dohromady, pokud člověku vzniká nárok.

Co se týče ostatních dávek (státní sociální podpora, sociální péče apod.), invalidní důchod se přiznává jako plnohodnotný příjem.

Bude Ti končit nebo budeš mít jen kontrolu LPS? Ta bývá u důchodů jednou za 2 až 3 roky. Záleží samozdřejmě na posouzení konkrétního stavu.
Ale vím, že jde vše brát dohromady :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1638
24.2.11 18:34

aha děkuji…
já mám nárok na inval.důchod pouze rok, pak mám přezkoumání stavu..ale i tak bylo těžké ho dostat, dokud nelezu po zdi, nebo nejsem na inval.křesle..
takže pochybuju, že mi ho i nadále prodlouží…dost těžko :-( :cry:

a proč je to 9 měsíců a pak 3800 kč?
já nechci být doma 4 roky…ale jen 3 a pak jít pracovat..to nechápu vůbec a jsem dost vyděšená, vždyť jak z toho máme 3 roky žít? celej život pracuju, pak dost onemocním a zase mám dál za to pikat?? :cry: :cry:

děkuji za příspěvky :dance:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8637
24.2.11 19:09
madrianova píše:
aha děkuji…
já mám nárok na inval.důchod pouze rok, pak mám přezkoumání stavu..ale i tak bylo těžké ho dostat, dokud nelezu po zdi, nebo nejsem na inval.křesle..
takže pochybuju, že mi ho i nadále prodlouží…dost těžko :-( :cry:

a proč je to 9 měsíců a pak 3800 kč?
já nechci být doma 4 roky…ale jen 3 a pak jít pracovat..to nechápu vůbec a jsem dost vyděšená, vždyť jak z toho máme 3 roky žít? celej život pracuju, pak dost onemocním a zase mám dál za to pikat?? :cry: :cry:

děkuji za příspěvky :dance:

Bohužel je pravda,že člověk se občas dostane do situace nepříjemné.Tzn. pracuješ,onemocníš…a potom živoříš.Bývalo by bylo lepší info sehnat před otěhotněním-jít do práce,možnost vybrat si délku rodičáku a být na tom lépe.
Ale to už je dnes pasé a nejde nad tím přemýšlet,protože mimčo je na cestě a vždy je to radost,když se narodí další človíček.
A proč myslíš,že důchod neprodlouží?Vím,že dnes nechtějí dávat skoro nikomu,opravdu člověk musí být snad bez rukou a bez nohou-ale ten první stupeň třeba ještě rok ponechají????S čím marodíš?
Jano 206-a jak je to s délkou důchodu-když je komise např. v říjnu,důchod přiznají zpětně od července se sdělením že na rok-další komise bývá v červenci jako po roce důchodu,nebo v říjnu po roce od komise?Vím že se říká čekat,až pozvou-ale jen pro zajímavost,jak to chodí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
578
24.2.11 19:18

A chodíte při tom invalidním důchodu do zaměstnání?Pokud jste nezaměstnaná invalidní důchodkyně ,tak bohužel není na výběr, a dává se automaticky čtyřletá varianta a ta je od nového roku tak jak sem ji popsala.Jinak všem „novým“invalidním důchodcům se dává první důchod na 1 rok.Neznamená, že když Vám přiznali důchod v červnu ,tak že automaticky v červnu končí.Pozvání na přezkoušení zdravotního stavu můžete klidně dostat až třeba v září.A pokud nejste zdráva,většinou prodlouží důchod o další tři roky.Záleží na zdravotních problémech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36142
24.2.11 19:21

Je to individuální. Při rozhodnutí o důchodu nebo rozhodnutí komise o tom, že člověk ID pobírá dál, je ustanoveno, kdy bude další kontrola LPS.
Mě např. ani před komisi ke kontrole nezvali, jen si vyžádali dokumentaci od praktického lékaře i od odborných lékařů a poslali mi rozhodnutí. Jak to bude tentokrát, uvidím.

Ono záleží, jestli má člověk uznanou invaliditu po nějakém úraze, ze kterého se zotaví, po úraze, kde jsou jasné trvalé následky nebo k vůli nějaké nemoci, kdy je stav neměnný.
Podle toho je ten postup.

Je to fakt individuální. A taky je důležité, jestli člověk při důchodu pracuje. ČSSZ to hlídá všemi dostupnými prostředky, kontroly na finančním úřadě, i mimořádné kontroly. Většina invalidních má určené procento invalidity a určeno, co může dělat a co ne. Obecně se udává, že může pracovat jen na to procenta, jak „není invalidní“. Pokud má např. pokles pracovní schopnosti 40 procent, může dělat přibližně na 60 a jen lehké práce. Pokud maká někde fyzicky, moc OK to není.

A taky, já jsem měla komisi v květnu, papíry mi přišly v červnu, rozhodnutí myslím v srpnu. Chvíli to trvá, ale ptala jsem se na důchodovém, dokud někdo nerozhodne o odejmutí důchodu, důchod chodí a kdyby náhodou došlo při kontrole - o pár měsíců později, než byla stanovena, k odebrání důchodu, zpětně se nevrací. Kdežto při prvním přiznání se přiznává zpětně ode dne podání žádosti - třeba půl roku. Snad není v tomto změna.

Prostě čekat, nic nepodnikat. Měli by poslat pokyny co a jak. Nebo poradí pracovnice na důchodovém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36142
24.2.11 19:29
mamina44 píše:
A chodíte při tom invalidním důchodu do zaměstnání?Pokud jste nezaměstnaná invalidní důchodkyně ,tak bohužel není na výběr, a dává se automaticky čtyřletá varianta a ta je od nového roku tak jak sem ji popsala.Jinak všem „novým“invalidním důchodcům se dává první důchod na 1 rok.Neznamená, že když Vám přiznali důchod v červnu ,tak že automaticky v červnu končí.Pozvání na přezkoušení zdravotního stavu můžete klidně dostat až třeba v září.A pokud nejste zdráva,většinou prodlouží důchod o další tři roky.Záleží na zdravotních problémech.

Co se týče práce, pracovat plánuju, ale až později a jenom tak, jak můžu. Nebudu riskovat. Kdo chce víc, nemívá nic. Náhodu, čtyřletá varianta je i při nízkém důchodu dobrá. Uvědom si, že dřív měl člověk příjem jen jeden. Ještě v roce 2004 se při mateřské a rodičovském příspěvku výplata důchodu zastavila, pokud byl důchod vyšší, přišla žena o rodičák. Nešlo pobírat s RP např. ani příspěvek o osobu blízkou. Studovala jsem to, tak vím.

A taky, ten důchod mám z vážných důvodů, musím se šetřit :wink: Upřímně, pokud nějaká invalidní důchodkyně pracuje např. v obchodě, kde zvedá těžké zboží, nezastaví se od rána do večera, myslím si, že to s tou její invaliditou nebude tak horké :wink:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
578
24.2.11 19:35

Jana 206.omlouvám se odpověď byla určena pro zakladatelku.Ptala se proč čtyřletá varianta tak sem ji odpovídala .

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36142
24.2.11 19:52
mamina44 píše:
Jana 206.omlouvám se odpověď byla určena pro zakladatelku.Ptala se proč čtyřletá varianta tak sem ji odpovídala .

Aha, tak to se omlouvám já :oops: Myslela jsem, že je to myšleno obecně, ne vykání zakladatelce :nevim: Tady je zvykem tykání, proto jsem to špatně pochopila, ale samozdřejmě je to každého věc :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36142
24.2.11 19:56

A co se týče „nových“ invalidních důchodců, já jsem měla přiznáno rovnou na 3 roky. Ale je to fakt individální. Někde je jasné, že je stav neměnný, někde se může změnit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1638
24.2.11 20:00

já pracovat nemohla, ani na zkrácený
borelióza a únavový syndrom..něco jsem uvařila k obědu a pak 2-3 hoďky spala, bolesti zad a noh, chodit sem nemohla..jenže ono se to velmiiiiii těžko dokazuje, komise mi nevěřila, musela jsem i zažádat o někoho jiného..na nátlak mé lékařky, která mi věřila, jsem inva.důchod dostala
sama ale říkala, že to vidí max.na rok že na pohled vypadám dobřě :nevim: tak kdo by mi asi tak ty bolesti a únavu věřil…
jela jsem i na pohovor a než jsem tam dojela, tak jsem se strašně unavila, ani jsem komunik.nemohla
tak jak mám asi makat?? chjooo a přitom jsem měla tak pěknej život---předítm---práci :pocitac: :pocitac:
a ráda pracuju, teď jen trpím a trpím :think: :think: :think: :think:

a ani porodný nebudeme mít :nevim:
hlavně zdraví miminko o to jde ale nejvíc a sílu, ať to zvládnu a neusnu u přebalování :lol: :lol: :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36142
24.2.11 20:05
madrianova píše:
borelióza a únavový syndrom..něco jsem uvařila k obědu a pak 2-3 hoďky spala, bolesti zad a noh, chodit sem nemohla..jenže ono se to velmiiiiii těžko dokazuje, komise mi nevěřila, musela jsem i zažádat o někoho jiného..na nátlak mé lékařky, která mi věřila, jsem inva.důchod dostala
sama ale říkala, že to vidí max.na rok že na pohled vypadám dobřě :nevim: tak kdo by mi asi tak ty bolesti a únavu věřil…
jela jsem i na pohovor a než jsem tam dojela, tak jsem se strašně unavila, ani jsem komunik.nemohla
tak jak mám asi makat?? chjooo a přitom jsem měla tak pěknej život---předítm---práci :pocitac: :pocitac:
a ráda pracuju, teď jen trpím a trpím :think: :think: :think: :think:a ani porodný nebudeme mít :nevim:
hlavně zdraví miminko o to jde ale nejvíc a sílu, ať to zvládnu a neusnu u přebalování :lol: :lol: :lol:

Je to těžké, pokud člověk vlastně nemá objektivní lékařský nález. Ale únavový syndrom je taky diagnoza, přece..Podstatou je, že člověk hodně hodin denně prospí, i běžná námaha ho nepřiměřeně zmáhá. Léčíš s s tím někde u odborníku? Nepomohl by třeba neurolog? Nejde to nějak dokázat?

Držím pěsti. Sama musíš vědět, jak se cítíš :-(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8637
24.2.11 21:06
madrianova píše:
a ráda pracuju, teď jen trpím a trpím :think: :think: :think: :think:a ani porodný nebudeme mít :nevim:
hlavně zdraví miminko o to jde ale nejvíc a sílu, ať to zvládnu a neusnu u přebalování :lol: :lol: :lol:

Jak já tě chápu-měla jsem hrozný únavový syndrom na podkladě chlamydií.O kdo nezažil,nikdy nepochopí.Pořád jsem spala.I když jsem chodila do práce,tak to bylo utrpení.Život byl jen práce a spánek,domácnost jsem naprosto nezvládala.Až jsem byla protivná sama sobě,bylo mě do breku,že jsem tak odepsaná.
A co se důchodu týče-věřím,že když dojdeš na komisi,tak se řekne že je to „jen borelioza“ a to není na důchod.Přitom věřím,že i když přiznali 1.stupeň,tak v tomto případě si opravdu neumím představit pracovat.Někde ve vrátnici-a usnout tam. :-D :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8637
24.2.11 22:36

Jano 206-bohužel na všechno jsou dnes tabulky.A bortelioza jistě v tabulkách není aby bylo možno přiznat vyšší důchod.I když potíže by odpovídaly.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat