Matka dělá rozdíly mezi svými dcerami i v dospělosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.11.14 16:09
Matka dělá rozdíly mezi svými dcerami i v dospělosti

Mám jednoho syna. Jsou mu dva roky a opravdu váhám, jestli mu pořídit sourozence… Nechci totiž aby zažíval ty samé situace jako já v dětství a bohužel i v dospělosti. Já vím, nejsem stejná jako moje matka a přesně vím, co nedělat, když mě samotnou to bolí. Asi je to sobecké ale pevně věřím, že změním názor a přestanu se toho bát…
Jde o to, že jsem starší ze dvou sester. Starší, zodpovědnější, pracovitější, obětavější a vytíženější.

Vzorová situace z dospívání:

Co jsem potřebovala, na to jsem si musela na brigádách vydělat. Segra mi to potají vzala. Když jsem jí to vyčetla, byla jsem ta sobecká a zlá. Ale ona nedělala protože měla prý smůlu na práci. Mamka šla a koupila místo nějaké náhrady pro mně, opět všechno jen jí, jelikož chuděrce nikdo nic nedá a znouze musí brát mně. (o to horší byla situace, kdy jsme dostali obě to samé a ona mi to stejně vzala, jen proto abych neměla nic -pochopíte to u 17ti leté?)

Za ručičku jsem jí musela dotáhnout k maturitě, vyžehlit u učitelů veškeré průšvihy, zaplatit dluhy co nadělala u kamarádů, aby nebyla ostuda, sháněla práce, do kterých pak nechodila. Sama jsem u toho zvládala vystudovat s diplomem, udělat kariéru a porodit syna. Bydlíme u rodičů v 2. generačním domku, který jsme za své peníze zrekonstruovaly a platíme jim nájem, poplatky a pomáháme i s doplatky.

A sestra? Za 8 let života napracovala max. 12 měs, ale ani na mateřskou neměla nárok, takže to bude možná méně. Rozešla se s partnerem a co asi tak zbývalo, než jít zpátky rodičům. Ano, právě k těm, kterým my pomáháme už jen tím, že u nich jsme a staráme se o to, aby jim nespadla střecha na hlavu. Pomáhám své sestře, která nemá co na sebe, takže jí oblékám, rodiče živí a ona nepracuje, i když malá jí už chodí do školky.

Bydlíme u rodičů, ale nemůžeme ani vyrazit ven. Nemáme hlídání. Jak je to možné? Rodiče jsou zaneprázdění hlídáním pro mou sestru, která si jezdí po kafíčkách a " brigádkách", ze kterých ani rohlíky nekoupí…

Když se jí snažím domluvit, jsem jenom „kráva“ a mám se starat o sebe. Pak přijde, že potřebuje hlídat, nebo půjčit auto. Samosebou pomůžu. Tak to budu asi opravdu kráa :-/

Ale jedinkrát jsem řekla dost (úplně jsem vybouchla) a obrátilo se to proti mně… Jsem prý celý život jen sobecká a nepřejícná… Nemluví se mnou ani mamka. Nikdy bych se k mamce nechovala tak jako moje sestra - pohrdavě, drze a nevydírala bych jí. Ale jí to prochází…

Já to nikdy nepochopím, jak může být mamka tak slepá? Proč je to vždy na můj úkor? Jak můžu být já ta sobecká a zlá? Celý život po ní zametám a pomáhám jí, nic za to nečekám, natož aby se mi dostalo pohrdání a nadávek…

Omlouvám se za anonym, stydím se za ně.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Lussye
Extra třída :D 14680 příspěvků 05.11.14 16:15

Já mám 4 sestry, ke každé z nás se mamka chová jinak. já musela chodit i na noční abych měla na školu(pač jsem chtěla maturitu, nástavbu) :nevim: Pač jinak jsem byla příživník, Když jsem skončila pár měsíců před maturou na noční, tak mi bylo řečeno, že jsem jí zklamala. Když jsem neudělala na poprvé češtinu, byla jsem ostuda rodiny :nevim: Taky jsem nic a na nic. ačkoliv jsem byla první co došla k matuře(a dodělala jí v září) tak to nemělo žádnou váhu. Naučila jsem se stím žít a moc své názory u nich nevyjadřovat.

u nás je to tak, že kdo má jiný názor na život a výchovu, ty nemá moc v lásce, ale to neznamená, že si kvůli tomu nepořídím děti a nebo jen jedno.

Právě naopak, čekáme druhý, první dcerku hodně chválím, zvyšuji sebevědomí, a budu to dělat i u druhého a podpořím je co budu moc. Prostě nechci být jako ona. a Dělám vše pro to abych nebyla…i když nějaké rysy podobnosti se občas objeví, snažím se je potlačit.

Každopádně bych sní bydlet nemohla.

LolitkaP
Ukecaná baba ;) 2069 příspěvků 05.11.14 16:17

Bože, to je strašné 8o Já bych se asi odstěhovala (chápu, že ne vždy to jde) a žila si svůj život bez nich. Tohle Tě musí strašně vysávat a život máš jen jeden, nenech si ho ničit. A myslím, že ani sestra, ani matka to nikdy nebudou vidět jinak… :think:
Hodně štěstí a hlavně sil :kytka:

Šarlota4
Extra třída :D 10651 příspěvků 05.11.14 16:18

Zkousela jsi rict to takhle na tvrdo tve matce?

puntice
Ukecaná baba ;) 1928 příspěvků 05.11.14 16:19

Podívej, na tom můžeš ale něco změnit jen ty svým přístupem. Tak už jí nepomáhej. Nepomáhej… Nebudeš to pak vyčítat sobě ani jí, ani matce.
Ona jen bere, co se dává a byla by blbá, kdyby nebrala, jak pořekadlo dí. ;)

Rodiče vždycky víc „milují“ problémovější dítě, protože u druhého vědí, že to zvládne, že tu podporu nepotřebuje. Je třeba si uvědomit, že oni do tebe vkládají naději a právě tím, jaká jsi jim dodáváš největší pomoc a oporu. Ty už se nezměníš, oni to vědí a jsou za to ze srdce rádi.

elen-ka
Extra třída :D 13134 příspěvků 16 inzerátů 05.11.14 16:19

Nevím, zda se ti má rada bude líbit, ale myslím si, že by jsi měla začít být ta sobecká ty. Teď to myslím ale opravdu. Neuhlazovat ji (jim) cesty, pomáhat ji v rámci mezí, ale žádné peníze, apod.

Pokud by to šlo, tak bych se i odstěhovala. Pochopila jsem, že dům, ve kterém bydlíte je tvých rodičů, jen jste do něj investovali a ještě platíte nájem. Já bych šla platit nájem jinam. Myslím si, že tě jen využívají a tím, že ti pak nadávají, se tě snaží udržet v pocitu viny, aby jsi jim z tohoto pocitu stále pomáhala a oni tě mohly citově vydírat.

NaimaCloudy
Kecalka 326 příspěvků 05.11.14 16:20
@Anonymní píše:
Mám jednoho syna. Jsou mu dva roky a opravdu váhám, jestli mu pořídit sourozence… Nechci totiž aby zažíval ty samé situace jako já v dětství a bohužel i v dospělosti. Já vím, nejsem stejná jako moje matka a přesně vím, co nedělat, když mě samotnou to bolí. Asi je to sobecké ale pevně věřím, že změním názor a přestanu se toho bát…
Jde o to, že jsem starší ze dvou sester. Starší, zodpovědnější, pracovitější, obětavější a vytíženější.

Vzorová situace z dospívání:

Co jsem potřebovala, na to jsem si musela na brigádách vydělat. Segra mi to potají vzala. Když jsem jí to vyčetla, byla jsem ta sobecká a zlá. Ale ona nedělala protože měla prý smůlu na práci. Mamka šla a koupila místo nějaké náhrady pro mně, opět všechno jen jí, jelikož chuděrce nikdo nic nedá a znouze musí brát mně. (o to horší byla situace, kdy jsme dostali obě to samé a ona mi to stejně vzala, jen proto abych neměla nic -pochopíte to u 17ti leté?)

Za ručičku jsem jí musela dotáhnout k maturitě, vyžehlit u učitelů veškeré průšvihy, zaplatit dluhy co nadělala u kamarádů, aby nebyla ostuda, sháněla práce, do kterých pak nechodila. Sama jsem u toho zvládala vystudovat s diplomem, udělat kariéru a porodit syna. Bydlíme u rodičů v 2. generačním domku, který jsme za své peníze zrekonstruovaly a platíme jim nájem, poplatky a pomáháme i s doplatky.

A sestra? Za 8 let života napracovala max. 12 měs, ale ani na mateřskou neměla nárok, takže to bude možná méně. Rozešla se s partnerem a co asi tak zbývalo, než jít zpátky rodičům. Ano, právě k těm, kterým my pomáháme už jen tím, že u nich jsme a staráme se o to, aby jim nespadla střecha na hlavu. Pomáhám své sestře, která nemá co na sebe, takže jí oblékám, rodiče živí a ona nepracuje, i když malá jí už chodí do školky.

Bydlíme u rodičů, ale nemůžeme ani vyrazit ven. Nemáme hlídání. Jak je to možné? Rodiče jsou zaneprázdění hlídáním pro mou sestru, která si jezdí po kafíčkách a " brigádkách", ze kterých ani rohlíky nekoupí…

Když se jí snažím domluvit, jsem jenom „kráva“ a mám se starat o sebe. Pak přijde, že potřebuje hlídat, nebo půjčit auto. Samosebou pomůžu. Tak to budu asi opravdu kráa :-/

Ale jedinkrát jsem řekla dost (úplně jsem vybouchla) a obrátilo se to proti mně… Jsem prý celý život jen sobecká a nepřejícná… Nemluví se mnou ani mamka. Nikdy bych se k mamce nechovala tak jako moje sestra - pohrdavě, drze a nevydírala bych jí. Ale jí to prochází…

Já to nikdy nepochopím, jak může být mamka tak slepá? Proč je to vždy na můj úkor? Jak můžu být já ta sobecká a zlá? Celý život po ní zametám a pomáhám jí, nic za to nečekám, natož aby se mi dostalo pohrdání a nadávek…

Omlouvám se za anonym, stydím se za ně.

je mi moc líto, co prožíváš, máme v rodině podobný případ. Situaci zřejmě nezměníš, budeš se muset s chováním své matky a sestry smířit. Jediné, co mě napadá - už sestře nepomáhej. Být tebou bych jí nepůjčovala auto, finančně jí nepodporovala, dítě jí nehlídala - zkrátka se distancovala od jejího života - pokud to tedy lze, když bydlíte v jednom domě :oops: V případě, že by tě o něco požádala bych jí odvětila :„Jsi dospělá, musíš za sebe převzít zodpovědnost, už ti nemohu pomáhat“. Chápu, že je to těžké, ale dle mých zkušeností se nějaké vděčnosti a spravedlnosti nedočkáš.

Amaranthe
Ukecaná baba ;) 1475 příspěvků 05.11.14 16:23

Vykašlat se na ni? Dítě si udělat uměla, tak ať se taky postará, zvláště když takhle rypákuje :roll: A běžte od rodičů nebo se to s vámi potáhne…

kvaček
Extra třída :D 13783 příspěvků 05.11.14 16:25

Anonymní, vůbec se na to neohlížej.. U nás zase jsem celý život měla pocit, že máma o mě moc nestojí, byla ke mě taková chladná, nevím, jak to tady popsat, a taky jsem si říkala, jeslti budu dobrá máma.. Nevím, jeslti jsme dobrá, ale mám dvě děti a snad nějaký cit jim dávám..
Je zajimavé, že po x letech to jak se ke mě máma chovala, tak odsuzuje - u mě, ale tím myslím maličkosti ve výchově.. a neuvědomuje, že to dělala i mě ve daleko větší míře..
Např. mi říká, jak se mám klukom věnovat, že potřeují mámu, že si mám s nima sednout a třeba nim něco přečíst- nikdy si nepamatuji, že by si máma semnou sedla a něco četla a nebo sama přišla.. Pokaždé bylo.. Teď nemám čas, teď si běž hrát, si dost velká, a pak si snad malá.. to jsem slyšela pořád
To je reakce na to, jeslti si pořádit další ditě.. nebudeš jako máma..

Příspěvek upraven 05.11.14 v 16:26

zrcadlo
Kelišová 7287 příspěvků 05.11.14 16:25

Bože děkuju za normálního sourozence. Lituju Tě, ale jestli to vaši nevidí, zkusila bych hodit za hlavu investované peníze a odstěhovala se. Vyčíslila bych, kolik jsem vrazila do rekonstrukce domu, zeptala bych se, jestli se to zohlední v dědickém řízení nebo to jsou utopené peníze, a řekla bych, že mi je líto, ale s tak rozdílnými podmínkami tam obě se sestrou být nemůžete.

Lussye
Extra třída :D 14680 příspěvků 05.11.14 16:26

@puntice @elen-ka plně souhlasím, a je to opravdu to co jí pomůže, ale musí dostat poslední kapku.
u mě byla poslední kapka to, když do mě pořád hučeli, hučeli a já z toho měla takový kreče v žaludku, že jsem jen 4 dny ležela. to jsem si řekla a dost :cert:, nebudu je řešit, stejně o mojí pomoc a radu nestojí…od té doby mi je fajn

Vždy když příjdou s něčím, tak jim jen odpovím..jo jaký si to udělá takový to má :palec: Teď už stím nic neuděláš, už je pozdě.

Navíc pokud by to šlo, tak bych se být zakladatelkou odstěhovala.

puntice
Ukecaná baba ;) 1928 příspěvků 05.11.14 16:29

@Lussye Mně došla trpělivost, když jsem se začala kvůli ní sebepoškozovat… Stejně to trvalo 13 let, než jsem řekla úplně DOST :nevim: Je to hrozné, protože především - je to máma. Důležité je, že nakonec se člověk osvobodí :hug:

Lussye
Extra třída :D 14680 příspěvků 05.11.14 16:32
@puntice píše:
@Lussye Mně došla trpělivost, když jsem se začala kvůli ní sebepoškozovat… Stejně to trvalo 13 let, než jsem řekla úplně DOST :nevim: Je to hrozné, protože především - je to máma. Důležité je, že nakonec se člověk osvobodí :hug:
člověku se dost uleví, já pak ani nemohla spát. Pač se pořád jen řešila nejmladší ségra, která je běhna. a pak neustálé pomlouvání ze strany mámy a nejstarší ségry(pač ty jsou přes kopírák tak si notujou). Neustále pomlouvali a pomlouvají tu starší :zed: fakt mi došli síly. Teď tam jedu 1× za týden na povinnou návštěvu a mám klid.
puntice
Ukecaná baba ;) 1928 příspěvků 05.11.14 16:37

@Lussye Jako uleví se vážně dost :mrgreen: Já svoji mamku neviděla od dubna… a nechybí :oops: :oops: :dance:

Uživatel je onlinemojmira
Hvězda diskuse 77481 příspěvků 05.11.14 16:37

Hlavně nepomáhat sestře, nedávat peníze, nehlídat atd.,ať se postará sama o sebe, je dospělá. Tak bych to udělala já, nebo to bude čím dál tím horší. A snažila bych se odstěhovat, jestli to půjde.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích... číst dále >

Články z Expres.cz

Le Penová, Wilders a koncert Ortelu! Okamura svolal na Václavák obří SPD párty

Hodně netradiční událost bude už za necelý měsíc hostit pražské Václavské... číst dále >

Stanjura zuřivě hájí vyhazov Klause ml. z ODS, radní Richter mluví o diletantismu

Svým jednáním dlouhodobě poškozoval dobré jméno strany, nerespektoval její... číst dále >