Matka samoživitelka a její nároky

andela
17.8.07 19:45

Matka samoživitelka a její nároky

Ahoj všem,

moje kamarádka je s klukem 16m sama. Tatínek se na ně vybodnul ještě před narozením malého, takže ani není v rod. listě. Sice byl pokus že se k nim navrátí, ale po pár dnech si to rozmyslel a šel „zpátky k mamince“. Maru je tedy sama, bydlí v domě u rodičů, a pobírá jen RP a nějaký ten přídavek na dítě. Malý dostal cukrovku a je na inzulinu a prý by měla mít nárok i na přídavky na dietu a pod. Jenže … na jedné sociálce jí řekli že nárok má ať zažádá o to či ono, a na druhé místní jí soc. prac. řekla, ať si nejprv dožene tatínka s alimentama a pak chce něco po sociálce.
Jak má v tomto případě postupovat? Tatínek je nemakačenko, takže peníze z něj těžko dostane, nehledě na to že by zřejmě nejprva musela zažádat asi o určení otcovství a pak i o alimenty ne? A když to neudělá … to nemá jinak na nic vůbec nárok?
Jak v takovém případě postupovat aby měla aspoň nějakou kačku k dobru?

Předem díky za jakékoli odpovědi. A.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

7461
17.8.07 19:56

Ja teda neporadim, ale podle me by ji tohle vsechno meli rict prave na te socialce, ne? Sla bych nekam za nejakou vedouci.Tento urad je naprosto sileny a ty pani tam si zrejme mysli, ze jsme vsichni milionari a ze o ty pridavky zadame jen tak ze srandy. Tak at ji to dobre dopadne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3329
17.8.07 20:15

Ahoj, asi ti moc nepomuzu, ale nekdo mi rikal, ze pokud neuvedu otce do rodneho listu, tak mam smulu se vsema socialnima priplatkama, snad pry krome pridavku na dite. Tak nevim, zatim mi to bylo jedno (i kdyz nejsme svoji) pac jsem mela tak vysokej plat, ze stejne nemam na nic narok a do prace chci jit uz za rok. Tak hodne stesti!
H.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
763
17.8.07 22:48

Když jsem byla poprvé na sociálce, baba sociálková na mě soucitně a spiklenecky mrkala a říkala: „to je velká škoda, že jste uvedla otce, mohla jste mít spoustu výhod, proč jste ho tam, proboha udávala?!“, (její reakce na mé vyprávění o jeho alkoholismu)…tak teda nevím.
Každopádně, kdybych ho nenahlásila jako otce, teď bychom nedostávali siročí důchod…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2226
18.8.07 07:38

ahoj, netuším, ale existuje celá řada právních bezplatných poraden na internetu, namátkou http://www.vasedeti.cz/poradny.php?…
http://www.aperio.cz/…egorie.shtml?… kde jí pomůžou, popřípadě nasměrují, kam dál.
držím palce a ať všechno zvládne

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24
20.8.07 14:56

Tak co já můžu napsat za naši malou sociálku:
od ledna je všechno jinak, než bylo do konce roku. Záleží na tom, s kým slečna s dítětem bydlí. Podle zákona: pokud bydlí osamělá matka s dítětem s rodiči, je posuzovaná s těmito rodiči (= vzájemná vyživovací povinnost). I kdyby tam bydleli ještě pracující nebo nepracující sourozenci, případně ovdovělá babička, a rodinný romek nebyl kolaudačně rozdělen na víc bytových jednotek, pak se posuzují všechny osoby dohromady. Tzn. všechny příjmy na jednu hromadu (různé příjmy se započtou různými procenty, např. ze zaměstnání 70%, podpora v nezam. 80%, stejně tak nemocenská, a např. starobní důchody a rodičák 100%. Zjistí se částka živobytí společně posuzovaných osob podle zákona, od příjmů se odečtou přiměřené náklady na bydlení. Porovná se výsledný příjem po odpočtu nákladů s živobytím, a když jsou příjmy nižší, rozdíl se doplatí (dávka se jmenuje příspěvek na živobytí).
Příspěvkem na dietu je myšleno to, že k částce živobytí se připočte např. 1080 Kč na cukrovku, nejde o žádnou samostatnou dávku. Takže pokud budou ty příjmy nad živobytím, tak není nárok na ten příspěvek na živobytí a ani na „příspěvek na cukrovku“.
Sumasumárum: pokud bydlí samoživitelka s rodiči, kteří pracují, v jednom bytě, příspěvek na živobytí jí nevyjde. Nám nenadávejte, my jsme ten zákom nevymyslely.
S uvedením otce v rodném listě je to složitější, posuzuje se, případ od případu (aspoň u nás). Je možné snížit částku živobytí o určitou částku (v řádu stokorun) na dobu 6 měsíců za to, že není podán návrh na výživné (pokud není do 6 měs. návrh podán, pak nárok na dávku zanikne). Pokud otec není uveden, pak to může být kalkul, nebo ho dotyčná opravdu nezná. Zase se dá půl roku dávka poskytovat ve snížené míře a pokud dotyčná otce dítěte opravdu nezná, poskytuje se dávka i dále.
Konečný verdikt záleží na úřadu. I u nás jsou samoživitelky, které na dávky ze systému hmotné nouze nárok nemají kvůli tomu, že bydlí s rodiči.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
daja87
7.9.12 10:31

Ahoj všem

Chtěla bych poprosit o radu.Budu se stěhovat se synem do bytu. A chtěla bych se zeptat, na co mám všechno nárok? Otce v RL uvedeného nemám…A ani nechci..Děkuji za rady

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
8.4.16 22:34

dotaz

Mamky, mam velkej problem z otcem naseho ditete se rozchazime. musim si z malim najit byt. Narok na davky budu mit kdyz mam otce v rodnem listu? A muzu zit ze synem 2+1 nebo si musim najit mensi byt. A jak se prosim vsechno vyrizuje? dekuji moc

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
6.11.18 13:01

změna práce

AHOJ VŠEM.JSEM SAMOŽIVITELKA ,PŘÍTEL MI ZEMŘEL PRED 5 MĚSÍCI A PŘED 2 MĚSÍCI MAMINKA.ZŮSTALY JSME UPLNĚ SAMY.PRACUJI V OBCHODĚ NA SMĚNY BLÍZKO DOMU A DNESKA MI NAŠE INSPEKTORKA OZNÁMILA ŽE POTŘEBUJE ABYCH ŠLA PRY TAK NA MĚSÍC PRACOVAT DO OBCHODU KDE MUSÍM DOJIŽDĚT 15 MINUT AUTOBUSEM OD BYDLIŠTĚ.NIC NEPOMOHLY ARGUMENTY ŽE NEMŮŽU NECHAT SVOU 10 LETOU DCERU ODPOLEDNE TAK DLOUHO SAMOTNOU.ŽE ONA SVOJE DĚTI TAKY NECHAVALA A ŽE TŘEBA V KAUFLANDU BY SE TAKY NEPTALI JESTLI MÁM DĚTI.JSEM ZOUFALÁ.KDYBY TO BYLO OPRAVDU JEN NA NĚJAKÝ ČAS ALE MÁM OBAVY ŽE TAM ZŮSTANU.PORADTE MI CO MÁM DĚLAT.DĚKUJI MOC

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama