Matka Slovenka otec Čech...

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Jindra204
Nováček 4 příspěvky 18.06.19 08:44
Matka Slovenka otec Čech...

Dobrý den,
prosím o pomoc v otázce rodičovského příspěvku.

S přítelkyní čekáme miminko je v 7 měsíci těhotenství.
Přítelkyně je ze Slovenska trvaly pobyt i přechodný má na Slovensku, po celou dobu žije se mnou v bytě jehož jsem vlastníkem, jsem Čech.
Přítelkyně celou dobu pracovala v Česku, vystřídala dvě zaměstnání z jedné odešla na dohodu a z té poslední ji propustili v 3 měsíční zkušební době jakmile zjistili, že je těhotná. Zdravotní pojišťovna ji v Čr zrušilo pojištění tak se musela nahlásit na Slovensku na úřad práce a na zdravotní pojišťovně na Slovensku.
Jakmile jsme chtěli vyřídit trvalý pobyt v České republice narazili jsme na podmínku, že musí mít platné pojištění v České republice.
Kontaktovali jsme VZP s tím že bychom byli ochotni platit si její pojištění z vlastních zdrojů abychom splnili podmínku pro trvalý nebo přechodný pobyt což nám ale VZP neumožnila proto, že přítelkyně tady nemá trvalý pobyt a ten se nedá vyřídit bez zdravotního pojištění..
(takový začarovaný kruh).Přítelkyně měla všechny lékaře v ČR a počítali jsme že budeme rodit v ČR, teď se všechno zkomplikovalo tím, že musí dojíždět na Slovensko kde má platné zdravotní pojištění a asi bude rodit i na Slovensku.
Přítelkyně nemá odpracovaný rok aby mohla pobírat od Českých úřadů podporu v nezaměstnanosti čím by zdravotní a sociální odváděl stát, proto jsme se rozhodli platit si alespoň zdravotní ze svých zdrojů.

Prosím o jakoukoli radu která by nám pomohla dostat rodičovský příspěvek v ČR jelikož chceme dítě vychovávat v Čr a zůstat tady bydlet.

Reakce:
Aduš8
Kelišová 5233 příspěvků 18.06.19 08:51

Úplně jednoduché, vezmi si ji.

lebonkaa
Povídálka 18 příspěvků 18.06.19 08:54

Ad trvalý pobyt) https://www.mvcr.cz/…y-pobyt.aspx. Podmínkou pro získání rozhodně není mít zdravotní pojištění v ČR.

Na rodičák podle mě nemá partnerka nárok. Nárok budete mít vy jako otec, pokud půjdete s dítětem na Rodičovskou dovolenou.

M-A
Kecalka 418 příspěvků 18.06.19 09:25

Existuje u VZP pojištění pro cizince, které se platí minimálně na 4 měsíce, mám s tím osobní zkušenost a na vyřízení pobytu dostačující, více se ptejte konkrétně na pojištění pro cizince

M-A
Kecalka 418 příspěvků 18.06.19 09:26

A rodicak by možná mohla čerpat přes tebe, ale to nevím jistě jak funguje, možná někdo pořadí lip

katintheBOx63
Zasloužilá kecalka 576 příspěvků 18.06.19 10:08

@Jindra204 Ahoj, doporučuji si z SK zdravotní pojištovny vybavit ten papir na poskytnutí péče v CR. Já to ted budu taky vybavovat ale opačně - tj v české pojistovne si budu vybavovat papír pro péči na SK, pro sebe i mimino. Jdu tam ve čtvrtek tak ti pak mohu napsat i přesně jak se to jmenuje. Ale možná někdo tady už ví a napíše dřív :) V podstatě to ale znamená, že je poskytována stejná péče v obou státech bez ohledu na to v jakém z nich s to zdravotní pojištění platíš.
Co se týče rodičáku a mateřské tak je to otázne. Já sama nemám trvalý ani přechodný pobyt v CR, ale mám tady pracovní poměr na dobu neurčitou, koupený byt, platím daně atd. Tak jsem se ptala přímo na ministerstvách a od jejich právníků mi došlo, že si mohu žádat obě a měla bych dostat - materská je jasná, a rodičák je v rámci niaké směrnice EU. Jenže je tam důležitá ta pracovní smlouva, co vy nemáte :roll:
Jinak pokud pozor ještě na porodné na sk, to sice dají cca 845 eur každému bez ohledu na příjmy ale i kdyby tam rodila, tak od 1.1.2019 je navázano i na tzv. bydliště - kdy se musí prokazovat, že skutečně se zdržuje jak matka tak dítě na slovensku. Už nestačí mít jen formálně trvalý pobyt a občanství. Takže pokud s tímto taky ať nepočítá přítelkyně, pokud se budete zdržovat v ČR. Dávka je zpětně vymahatelná, takže když vás bonzne niaky akční soused, tak si to úřad bude vymáhat, nebo si to kontrolují i sami např dle plateb za odpad a jiné lokální daně.
I kdyby jste ted měli svadbu tak vám to moc nepomůže. kamarádka je z Sk, manžel čech, dítě čech, pracuje tu na dobu neurčitú, má i zdravotní pojištění ale trvalý pobyt tu nemá i když vlastní s manželem byt v CR - a taky teď žádala o rodičák, sice dostala info že by měla mít nárok, ale zatím nemá oficiálně nic potvrzeno. Tak uvidíme.

edit: jeste přesná textace z MPSV: „Občané EU, kterí jsou na území CR ekonomicky aktivní, popř. maji na území CR své bydliště ve smyslu gtežiště svých zájmů, nemusí pro nárok na rodinné dávky, kam patří i rodičovský příspěvek, splnit pobytovou podmínku ve smyslu podmínky trvalého pobytu v CR.“ Pak se ještě doporučují obrátit přímo na konkrétní pobočku Úradu práce ČR, kde po vysvětlení své situace dostaneš podrobné info přímo k tvému případu. Nedej se ale odbít a kdyby se ti to nezdálo, klidně se oficiálně obrať s dotazmi i na MPSV, kdy zae popíšeš situaci a své dotazy a do cca měsíce ti dají vědět jejich právníci. Mail na nich je: posta@mpsv.cz

katintheBOx63
Zasloužilá kecalka 576 příspěvků 18.06.19 10:21

@Jindra204 Jo a ještě si přepočtete ten rodičák. Na sk ted schválili navýšení o 150 eur tedy z cca 210 eur na 360 eur měsíčně od přístýho roku, sice nejde vybrat najednou ale pokud chce pobírat rodičák 3 roky a další dítě neplánujete, tak to pak vychází více v součtu než to co dostaneš v ČR - i po pčípadném nyvýšení v CR na 300 000 Kč. Ale tohle na sk platí jen pro pracující matky - nevím ale jak dlouho před musí být ta práce a jestli to tvoje přítelkyne splnuje. Pro ostatní matky, co nesplnují podmínky pracující matky, to je tuším jen navýšení o 50 eur. Na sk to už schváli v parmalentu, tak tam je to už jistota, že to tak bude.

Jindra204
Nováček 4 příspěvky 18.06.19 14:19

Děkuji moc za komentáře.

sandrusa
Zasloužilá kecalka 546 příspěvků 18.06.19 14:40

Rodicak pojde cez teba. Na svk jej ho pravdepodobne nedaju. Ked sa dieta narodi, bude mat zdravotne poistenie cez teba, ked budete mat lekara v cr, dolozis bud najomnu zmluvu alebo list vlastnictva, potvrdenie o pracovnom pomere, mali by ste to normalne dostat v cr. Mozno budu chciet papier, ze na svk vam rodicak zamietli.

katintheBOx63
Zasloužilá kecalka 576 příspěvků 18.06.19 15:19

@sandrusa to s tým zdravotkom po otcovi som nevedela, ale máš pravdu je to zmena od 2015.
@Jindra204 tu máš i link napr na VZP, ale rovako to asi pojde aj pre ostatne zdravotne poistovne https://www.vzp.cz/…orozene-dite

Eulalia
Kecalka 102 příspěvků 18.06.19 21:14

Preco sa hlasila na up na sk? Ved k tomu v cr nepotrebovala ziadny pobyt. Iba odpracovane, co mala.. takze by jej platili aj to zdravotne

Jindra204
Nováček 4 příspěvky 19.06.19 07:38

Dobrý den,
Když jsme se byli ptát na přihlášení na ÚP v ČR bylo nám řečeno, že je potřeba se nahlásit na cizinecké policii kde se musí ohlásit přechodný pobyt no a pak jsme se dostali do toho kolečka stím že ji odhlásili z VZP ČR.

Váš příspěvek
Reklama