Měla by škola děti vychovávat?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Svetlana87
Kecalka 229 příspěvků 13.02.18 09:28
Měla by škola děti vychovávat?

Jste pro, aby škola vštěpovala dětem společenské hodnoty, učila dobrým mravům a podobně, nebo aby tu byla čistě jen pro učení v rámci vzdělávání? Jen mě tak napadlo, co si lidé myslí. :) Já jsem čistě jen pro učení.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Reakce:

Malaga
Generální žvanilka 23729 příspěvků 13.02.18 09:31

Tak vychovávat by měli především rodiče…bohužel ne všichni to mají u svých dětí jako prioritu…resp. někteří vyznávají jiné hodnoty než je „všeobecná norma“…

elen-ka
Extra třída :D 11876 příspěvků 1 inzerát 13.02.18 09:31

@Svetlana87 myslím si, že škola by měla učit jako hlavní činnost. Základy slušného vychování by děti měly mít z domova, ale zase si myslím, že slušné chování by škola vyžadovat měla. Takže za mě obojí, hlavně učit, ale v některých předmětech bych klidně etiketu vyučovala, přijde mi to jako součást základního vzdělání.

zrcadlo
Kelišová 6488 příspěvků 13.02.18 09:32

@Svetlana87 A jak to od sebe chceš oddělit? Kluk Adolf zmydlí spolužáka o přestávce a učitelka řekne „Nevadí děti, jsme tu od učení a Adolf má samé jedničky!“, nebo jak?
Dnešní generací zoufale chybí právě morální autority, někdo, kdo by je nenásilně učil hodnotám a dobrým mravům. Ve škole tráví děti obrovský podíl aktivního času a proto budu vděčná, když pedagog takovou morální autoritou bude.

Kelliee
Zasloužilá kecalka 744 příspěvků 13.02.18 09:34

Tak pořád je to „výchovně vzdělávací“ proces, ono ty dvě složky moc oddělovat nejde (alespoň ne na ZŠ) :nevim:

Příspěvek upraven 13.02.18 v 09:47

pe-terka
Neúnavná pisatelka 15105 příspěvků 13.02.18 09:35
@Svetlana87 píše:
Jste pro, aby škola vštěpovala dětem společenské hodnoty, učila dobrým mravům a podobně, nebo aby tu byla čistě jen pro učení v rámci vzdělávání? Jen mě tak napadlo, co si lidé myslí. :) Já jsem čistě jen pro učení.

především je to úkol rodičů, i když škola by určité etické hodnoty nabízet a vyžadovat určitě měla. Zvášt pro děti, kde ten výchovný přístup v rodinách poněkud selhává.
Veškeré vzdělávací instituce by všk měl být přísně apolitické, ptž pojetí „těch správných“ norem a pravidel je velmi subjektivní. To bych nechala na konkrétních rodinách. S výjimkou propagace přímého násilí typu „Židi do plynu“ a pod.

Příspěvek upraven 13.02.18 v 09:37

cecetka
Kelišová 7151 příspěvků 13.02.18 09:35

@Svetlana87 Samozrejme ze oboji. Navic deti na prvnim stupni zpravidla travi cas ve skolni druzine, kde by se prave melo dbat na budovani dobrych vztahu a dodrzovani slusneho chovani, uceni se spolecnemu stolovani apod. Vzdyt toto je i soucasti predskolni vychovy.

A souhlasim s prispevkem @zrcadlo

Janli
Kelišová 5017 příspěvků 13.02.18 09:49

Vychovávat mají primárně rodiče, škola má zásady slušného chování striktně vyžadovat a dále je rozvíjet.

Kralikcek
Zasloužilá kecalka 958 příspěvků 13.02.18 09:56
@Svetlana87 píše:
Jste pro, aby škola vštěpovala dětem společenské hodnoty, učila dobrým mravům a podobně, nebo aby tu byla čistě jen pro učení v rámci vzdělávání? Jen mě tak napadlo, co si lidé myslí. :) Já jsem čistě jen pro učení.

A je nejaky predmet v kterem se to uci budouci ucitele?
Aby se zarucilo, ze chapou dobre spolecenske mravy a hodnoty?
:think:
Jen me to napadlo. Jinak vzdelani a vychova si myslim, ze nejde oddelit :nevim:.
Jak pise zrcadlo.

terinka4444
Hvězda diskuse 65828 příspěvků 13.02.18 09:57

Co znamená učila dobrým mravům? Samozřejmě, že škola vychovává. Učí děti slušnosti a úctě k sobě navzájem, čímž je učí úctě k lidem všeobecně, a k majetku, tudíž věcem. Co si představuješ pod pojmem dobrý mrav?

lasička1
Echt Kelišová 8011 příspěvků 13.02.18 10:06

@Svetlana87 Záleží co myslíš pod pojmem vychovávat. Co z výchovy by si nechtěla, aby se ve škole probíralo?
Myslím, že škola a rodiče by měli jet v podobných kolejích. Neměla by sis vybrat pro svoje děti školu, která ti nebude sedět přístupem, názory, náplní.
A výchova-samozřejmě se u dětí budou ve škole upevňovat naučené věci z domova-základy slušného chování. Dost dětí se dnes chovají jako „burani“.I v pří­tomnosti rodičů. Začínám u velké skupiny dětí a rodičů postrádat takový ten základ. Pracuji v ordinaci s dětmi a často zírám-dítě si sedne na židli, v ordinaci nepoloží mobil z ruky, hraje hry a že nad ním stojí těhotná maminka, to nezajímá ani dítě, ani jeho rodiče. Nepustí jí sednout.Nebo při vstupu do ordinace nesundat z hlavy kapucu a jakoby se v ní schovávat? Přijde mě to nevychované. Aby předškolní dítě otvíralo skříňky a šuplíky a matka jen říkala-podívej, co všechno tam mají…Aby dítě vykopávalo nohu a snažilo se jí i s botou dát na přebalovací pult? A když řeknu že se tam dávají miminka, aby to nedělal, tak to matce vadí?
Ano, jsem pro výchovu dětí ve škole, v takových těch běžných základech co by děti měly znát. A hlavně uplatňovat.

Tichopredbouri
Zasloužilá kecalka 839 příspěvků 13.02.18 10:06
@Janli píše:
Vychovávat mají primárně rodiče, škola má zásady slušného chování striktně vyžadovat a dále je rozvíjet.

S tímhle souhlasím. Rodiče mají vychovávat, škola pak lpět na dodržování zásad slušného chování. U nás si děti slušné chování připomínají třeba na besedách, kdy probírají, jak běžné zásady slušného chování, tak třeba etiketu. Ale je to především o rodičích, výchově v rodině.

subsomi
Kelišová 6727 příspěvků 13.02.18 10:14

Tak ono obecně se dá škola definovat jako „výchovně-vzdělávací instituce“
v MŠ (což je dle zákona taky škola i když se jí běžně říká školka) jde mnohem více o výchovu
na ZŠ se míchá výchova a vzdělávání
na SŠ jde především vzdělávání a případně už získávání kvalifikace, v případě UO hlavně kvalifikace
na VŠ částečně vzdělávání, ale především zisk kvalifikace

Škola by podle mě neměla vnucovat dětem jediný názor, pokud je ve společnosti respektováno na danou oblast více názorů. Ale zase pokud je společností respektován pouze jeden názor (nebo to říká zákon), pak by k tomu škola měla vést.

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 32861 příspěvků 10 inzerátů 13.02.18 10:19

Myslím si to částečně. Vštěpování společenských hodnot a rámců chování by mělo vycházet v prvé řadě z rodiny. Ve škole je ale přece jen jiný kolektiv než doma a děti by se tam měly učit i cíleně, jak se v takovém kolektivu chovat. A některé děti bohužel mají z domova jen minimum sociálních dovedností, tak potřebují získat aspoň nějaké. Holt se pak už musím smířit s tím, že třeba paní učitelka má na některé věci jiný názor než já a doma to s dětmi rozebrat. Přece jen zase není na škodu, že se jim dostane náhledu do jiného modelu, než takového, který je doma.

Alkata
Kecalka 469 příspěvků 1 inzerát 13.02.18 10:40

Škola ma vzdělávat. Na výchovu je tu rodina. Tady neni o čem diskutovat.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aby bylo mateřství jen samá radost!

Objevila jste dvě čárky na těhotenském testu poprvé nebo kolem vás už běhá... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Tipy na zdravé recepty přímo od výherkyň

Jaká zdravá jídla vedou v domácnostech výherkyň naší soutěže o hubnutí pod... číst dále >

Články z Expres.cz

Začal brutální lynč na Plekance! Kdo ale rozehrál hru s bulvárem?

Když hokejista Tomáš Plekanec (35) oznámil rozchod se svou ženou Lucií... číst dále >

Mistr prázdných gest Jiří Pomeje: Jaká je vlastně realita jeho života?

Když před mnoha lety Jiřího Pomejeho vyhodila Iveta Bartošová ze své... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se... číst dále >

Módní bible Vogue přichází do Česka, titulní stránka patří Olze Havlové

Poprvé v historii se magazín Vogue objevuje v československé verzi. První... číst dále >

Reklama