Menstruační kalíšek a hygiena - zkušenosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
NelaS
Kecalka 176 příspěvků 19.06.19 23:00
Menstruační kalíšek a hygiena - zkušenosti

Přeji hezký večer a prosím o názory a rady ty ženy, které používají menstruační kalíšek. Chystám se jej použít na dovolené u moře, abych se mohla koupat. Pořídila jsem si Ladycup. Je to sice šikovná a ekologická pomůcka, ale absolutně si nedovedu představit to znovupoužití po vyprázdnění. Podle mě opláchnutí studenou vodou (na veřejném záchodku, v přírodě polít vodou z flašky…) prostě nemůže stačit a je nutná dezinfekce, ideálně vyvaření před každým znovuzavedením. Přijde mi, že v opačném případě si do sebe žena zavádí bakteriální bombu. Počítám s dezinfekcí rukou, šikovné jsou na to antibakteriální gely, ale čím dezinfikovat kalíšek? V návodu se píše o použití výhradně přírodního mýdla. Já si to prostě v terénu nedovedu představit. :think: Jak to máte vy? Jak fungujete s kalíškem v přírodě? Děkuji :mavam:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Ravedd
Zasloužilá kecalka 867 příspěvků 19.06.19 23:08

@NelaS kalíšek vyvaruju před a po, jinak pořádně omyju vodou. Jinak pro dobrý pocit bys asi mohla použít nějaký desinfekční ubrousky ale pak bys asi musela hodně omýt vodou :nevim: ale za mě stačí omýt

Heivka
Závislačka 4123 příspěvků 19.06.19 23:36

@NelaS Když kalíšek vymyjete studenou vodou tak tím zabráníte dalšímu množení bakterií (ty potřebují teplotu nad 30 stupňů) kalíšek vytvářím/desinfikuji vždy po skončení menstruace. Když vezmete jak jsou balené tampony, tak ty tak nejsou sterilní a ženy neumírají hromadně na otravu krve. Ale nejsem si jistá jestli je dobrý nápad vzít si kalíšek hned na dovolenou, mě trvalo dva-tři cykly než jsem se s kalíškem naučila pořádně zacházet a to jsem manuálně velmi zručná. Jinak jako desinfekce která se dá použít a nebude vadit kontakt se sliznicí by se dal použít peroxid (3% roztok). Ten i používám když se na kalíšku udělá hnědý povlak (usazené železité sloučeniny z krve), během půl dne je kalíšek jako nový.

ugluk
Hvězda diskuse 47037 příspěvků 19.06.19 23:47

Tak pokud ho potom nebudeš nikde válet a rovnou znovu zavedeš, netuším, kde bys ty bakterie chtěla nabrat, venku je opravdu krátce. A vzhledem k tomu, že na světě hromadně nehynou uživatelky kalíšků na strašlivé infekce, tak horké to taky nebude. Chlapa před každým zavedením taky omýváš dezinfekčním roztokem, vyváříš nebo stačí omýt vodou? A myslíš, že tampóny jsou v té krabičce sterilní?

Taky to neměníš zdaleka tak často jako tampón, takže si to vždycky nějak načasuješ, fakt se mi nestalo, že bych byla vprostřed pustiny a nutně jsem musela kalíšek zrovna teď měnit (s vložkou či tampónem občas jo), a že jsme za ta léta trávili v přírodě souhrnně snad měsíce času.

Ale jinak existovaly tablety Milton, se kterými se udělal dezinfekční roztok, popř. tablety na dezinfekci dudlíků, ale muselo se to v tom máčet delší dobu. Já to použila jen na dovolené pod stanem, kde se mi nechtělo kalíšek nakonec vyvářet v ešusu :lol:

peta81
Ukecaná baba ;) 2309 příspěvků 20.06.19 00:07

Kalisek pouzivam uz dva roky a jsem moc spokojena, problemy zadne. Behem dne ho vylivam jen prvni ci druhy den, pak uz mi vystačí na cely den. Vytahnu, vyliju, oplachnu, zavedu, hotovo. Doma ho nekdy pro svuj dobry pocit omyju tuhym tea tree mydlem, ale neni to nutne. A souhlasím s vyse napsanym, ze zacatku neni uplne jednoduche se s kaliskem naucit. Ja to prvni dva cykly vzdala a kalisek odložila nez jsem se s nim naučila spravne manipulovat, ted uz je to otazka vterin.

SlečnaDahlia
Závislačka 2659 příspěvků 20.06.19 00:36

Kalíšek používám s přestávkou asi sedm let. Nikdy jsem nehrotila hygienu do té míry, že bych přes zavedením desinfikovala ruce (že jsou umyté je samozřejmostí), kalíšek standardně vyvařím před a po menstruaci, někdy pro svůj pocit během ní strčím do desinfekčního roztoku v kelímku, ale na cestách poměrně často pouze vyleju a hned znovu zavedu bez opláchnutí vodou a na rozdíl od doby, kdy jsem ještě používala vložky a tampony, nemám naprosto žádný gynekologický problém. Žádné kvasinky, žádný zánět, žádný zápach, nic. Při jednorázové manipulaci vytáhnout-vylít-vsunout nemáš šanci při dodržení zásad základní hygieny (čisté ruce, neválet kalíšek po zemi) šanci zanést do sebe cokoliv, co by v tobě už dávno nebylo. Umyješ ho při nejbližší možné příležitosti a pohoda.

Pokud ale potřebuješ mermomocí desinfikovat, pořiď si ještě jeden kalíšek, sterilizační tablety Milton a sterilizační kelímek (nejlépe stahovací). Kamkoliv pojedeš, můžeš mít jeden kalíšek v sobě, druhý vydesinfikovaný nachystaný v kelímku, starý vytáhneš, omyješ vodou z petky, zavedeš nový kalíšek z kelímku, do kelímku strčíš starý kalíšek, zaliješ vodou z petky a hodíš půlku tablety. Než bude třeba kalíšek znovu vyměnit, bude ten původní zase vydesinfikovaný a tak můžeš pokračovat, co ti vydrží tablety. Jedná tableta je asi na 5 litrů vody a plato stojí kolem 40 korun, kelímek k otázkou pár desítek korun. Nemyslím si, že je to potřeba, ale je to realizovatelné. Kabelku s vodou apod. s sebou ženy na toaletu mimo domov běžně nosí.

Levandulina
Kelišová 6787 příspěvků 6 inzerátů 20.06.19 02:01

Nevím, jestli se to může používat na kalíšek, ale existuje desinfekční voda, sprej:
Aquaint, mají např. v DM.

Levandulina
Kelišová 6787 příspěvků 6 inzerátů 20.06.19 02:02

Nevím, jestli se to může používat na kalíšek, ale existuje desinfekční voda, sprej:
Aquaint, mají např. v DM.

Ravedd
Zasloužilá kecalka 867 příspěvků 20.06.19 06:31

Jo ještě jsem zapomněla :lol: s tampony jsem trpěla na záněty a co mám kalíšek tak zánět ani jednou a to ho oplachnu a zase zavedu ;)

jessikka
Extra třída :D 11143 příspěvků 20.06.19 06:31

Proč bude musel být kalíšek sterilní? Tampon také není. Krev v kalíšku žádné bakterie nemá, ty se množí, jen pokud má ke krvi přístup vzduchu. Takže když vylijes a omyjes, tak je vše v pořádku. Penis si tvůj chlap před stykem taky nedesinfikuje, maximálně omyje, no ne? ;)

Lama Lama
Hvězda diskuse 53862 příspěvků 20.06.19 07:52

Pochva není sterilní prostředí a je zkrátka na průnik nějakých těch breberek zvyklá.

NelaS
Kecalka 176 příspěvků 20.06.19 07:55
@peta81 píše:
Kalisek pouzivam uz dva roky a jsem moc spokojena, problemy zadne. Behem dne ho vylivam jen prvni ci druhy den, pak uz mi vystačí na cely den. Vytahnu, vyliju, oplachnu, zavedu, hotovo. Doma ho nekdy pro svuj dobry pocit omyju tuhym tea tree mydlem, ale neni to nutne. A souhlasím s vyse napsanym, ze zacatku neni uplne jednoduche se s kaliskem naucit. Ja to prvni dva cykly vzdala a kalisek odložila nez jsem se s nim naučila spravne manipulovat, ted uz je to otazka vterin.

Zkusila jsem ho na půl dne čtvrtý den menstruace, kdy už tedy nic nenachytal. Vše proběhlo hladce, vůbec jsem o něm nevěděla. Jaké problémy jste s ním měla, abych věděla na co se připravit? Bohužel se mi cyklus do dovolené posunul (ms se zkrátila dvakrát po sobě o čtyři dny) trochu náhle a než jsem došla k rozhodnutí pro kalíšek, taky to chvíli trvalo. Budu to muset nějak zvládnout. Tea tree mýdlo je dobrý nápad, je přírodní a tea tree olej dezinfikuje. :kytka:

NelaS
Kecalka 176 příspěvků 20.06.19 08:03
@jessikka píše:
Proč bude musel být kalíšek sterilní? Tampon také není. Krev v kalíšku žádné bakterie nemá, ty se množí, jen pokud má ke krvi přístup vzduchu. Takže když vylijes a omyjes, tak je vše v pořádku. Penis si tvůj chlap před stykem taky nedesinfikuje, maximálně omyje, no ne? ;)

No já nikdy nepoužila ani ten tampon 8o Ale je pravda, že penis na návštěvu chodí a také tudy prolezly na svět tři děti, tak musí něco vydržet 8)

jessikka
Extra třída :D 11143 příspěvků 20.06.19 08:27
@NelaS píše:
Zkusila jsem ho na půl dne čtvrtý den menstruace, kdy už tedy nic nenachytal. Vše proběhlo hladce, vůbec jsem o něm nevěděla. Jaké problémy jste s ním měla, abych věděla na co se připravit? Bohužel se mi cyklus do dovolené posunul (ms se zkrátila dvakrát po sobě o čtyři dny) trochu náhle a než jsem došla k rozhodnutí pro kalíšek, taky to chvíli trvalo. Budu to muset nějak zvládnout. Tea tree mýdlo je dobrý nápad, je přírodní a tea tree olej dezinfikuje. :kytka:

Já mám třeba pochvu první dva dny menstruace neteklou a kalíšek se hůř zavádí. Je jakoby užší. Taky mi dělá problém se vymočit se zavedeným kalíškem. Ne vždy, ale stane se.

Heivka
Závislačka 4123 příspěvků 20.06.19 10:14

@NelaS Tak stane se že se třeba nepovede kalíšek zavést na správné místo a pak tlačí (je to dost bolestivé), nebo se nerozvine a protéká, nebo se zdá že je zavedený správně ale i tak proteče, to poslední se mi stávalo často než jsem zjistila že kvůli nízko uložené děloze musím zavádět kalíšek hodně hluboko v podstatě ho navléct kolem děložního čípku a než jsem na to přišla tak to bylo dost trápení.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama