Merino prádlo při atopickém ekzému

290
21.1.20 22:34

Merino prádlo při atopickém ekzému

Máte někdo zkušenosti s funkčním prádlem z merina u dětí s ekzémem?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
21.1.20 22:43

Sice nemám zkušenosti s merinem u dětí, ale i tak přispěji:
Mám citlivou kůži a v dětství silný atopický ekzém. Některé merino mě trochu kouše, jiné vůbec nevnímám. Například Icebreaker jemnější úplety do 200 úplně v pohodě.

Jednoduchý test, ať si vyzkouší na holou kůži chvíli na sebe a když nemá nepříjemné vjemy, tak by mělo být dobré.

• Nahlásit
  • Citovat
7262
21.1.20 22:55

@madyb Mam u sebe i u deti. Mame vsichni tedy lehci formu ekzemu, ja toho merina moc nemam, deti ho maji pomerne dost - plenkove kalhotky na latkove pleny, ponozky, svetry, cepice, nakrcniky, podvlekaci leginy a natelniky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
290
21.1.20 23:10

A označují nějak výrobci prádlo vhodné pro alergiky? Jak poznat to „nekousavé“ už při koupi?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.1.20 00:14
@madyb píše:
A označují nějak výrobci prádlo vhodné pro alergiky? Jak poznat to „nekousavé“ už při koupi?

O ničem takovém nevím. Záleží na osobní citlivosti a kvalitě zpracování. Poznat jedine na vlastní kůži, respektive na kůži toho, kdo to má nosit. Už během chvilky zkoušení člověk cítí, když to není ono. Ale může se to i zlepšit - mně v krámě doporučili merino propotit a pak vyprat cca dvakrát s džínsy,. prý se tím odstraní případná volná vlákna, co můžou škrábat. To ale platí jen u značek, které nevyžadují program vlna - již zmíněný Icebreaker například.

Každopádně mám s merinem dobré zkušenosti, je to super materiál.

Větší pravděpodobnost, že bude pradlo nekousavé, mají dle mé zkušenosti tenčí látky, tedy třeba triko oproti svetru. Merino obecně kousat nemá, ale někomu nemusí být příjemné, (ale vždy lepší, než normální vlna).

Záleží na tom, jak dobře je oblečení z něho udělané, zda jsou vlákna kvalitní apod.

Pro jak staré děti?

• Nahlásit
  • Citovat
290
22.1.20 07:09

Pro 13 let. U bavlněného prádla, které nosí, někteří výrobci označují přímo jako vhodné pro alergiky. Nechci vybírat stylem pokus-omyl, abych po dvou dnech zjistila, že mu nevyhovuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.1.20 08:58
@madyb píše:
Pro 13 let. U bavlněného prádla, které nosí, někteří výrobci označují přímo jako vhodné pro alergiky. Nechci vybírat stylem pokus-omyl, abych po dvou dnech zjistila, že mu nevyhovuje.

Možná tam nějaké značení je, ale já ho nehledala, a tak o něm nevím, neznám ho ani u bavlny. Možná může být tak trochu marketingovým prostředkem, možná jako když dáš nálepku vegan na zrnkovou kávu, ale třeba se pletu.

Merino je obecně pro alergiky zřejmě vhodné, ale to by měla být i bavlna. Reakce z vlny je záležitostí drsnosti tkaniny, ne přímo alergie. Sama jsem alergická na spoustu věcí.

Alergie na vlnu podle tohoto neexistuje: https://www.decodoma.cz/…-zamilujete/

Tohle by mohlo být zajímavé: https://www.crawler-blog.cz/…-ekz%C3%A9mu

• Nahlásit
  • Citovat
131
22.1.20 10:31

@Hoa Mai My jsme plenkove kalhotky s tezkym srdcem prodali, kdyz nam doktorka rekla, ze nesmi zadnou vlnu. Od te doby nosi obe deti na telo jen bavlnu, ani cepice nemame vlnene ci fleecove (jen fleecove podsite bavlnou). Sama mam merino rada, ale detem jsem se neodvazila z merina nic koupit, kdyz je to vlna. Je nejaky rozdil z hlediska ekzemu mezi merinem a vlnou? Dekuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
856
22.1.20 10:40

@Lucynka_v merino je vlna že speciálního plemene ovcí - plemene merino. Oproti klasické vlně je daleko jemnější a na kůži tedy (většinou) příjemné podobně, jako bavlněné věci, zároveň má klasické výhody vlny jako antibakteriální účinky, termoregulační vlastnosti apod.

Řekla doktorka proč?

Edit: kvalitní merino textil.kuzi nedráždí, je prostě o hodně jemnější, takže nekouše, což je to, co citlivé kůži vadí. Nosí ho i lidí trpící na ekzémy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
131
22.1.20 10:45

@magion Kvůli tomu ekzému. Řekla žádnou vlnu, nic umělého, nic chlupatého. Dále jsem se dočetla, že na ekzém se za chlupatý považuje i flanel, tak nevím, tak si merino netroufám posoudit. Některým dětem prý vadí i koberec a plyšáci (ne kvůli prachu, ale kvůli té chlupatosti).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
856
22.1.20 10:56

@Lucynka_v merino se fakt chová na kůži jinak. Klasická vlna dráždí pekelně. Takže bych klidně vyzkoušela, třeba si od někoho zapůjčila nějaký kousek na týden, pokud nechceš riskovat.

Jak uvedeno výše, mezi výrobci můžou být kvalitativní rozdíly. I u klasické vlny záleží, jaká vlákna se použijí, protože srst je nehomogenní, na jedné ovci najdeš různou tloušťku/hrubost vlněnych vláken a ta nejjemnější jsou dražší. Čím jemnější vlákno, tím příjemnější na kůži.

Crawlers se chlubí tím, že jejich merino dokonce ekzému předchází, ale zkušenosti nemám. https://www.crawler-shop.cz/…ckemu-ekzemu

Tady něco na téma kvality vlny :https://www.woolife.cz/…vlny-merino/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7262
22.1.20 21:13

@Lucynka_v to nelze takhle obecne rict, ze pokud ma dite ekzem, nemuze vlnu. Ano, nekomu to merino (rozdil ti uz hezky popsala @magion ) vadi, mam treba kamaradku, ktera nesnese ani to nejjemnejsi, nam treba velice vyhovuje. Vybiram kvalitni, jemne, treba nemam rada znacku detskeho obleceni Manymonths, protoze mi prijde hrubsi, ale ty merino uplety, ze kterych se siji plenkove kalhotky, ze kterych vyrabi detske obleceni vyrobci na Fleru, je uplne v pohode. Dokonce merino cepice z techto upletu nam velice omezilo u nejstarsiho ditete vyskyt mokvavych lozisek za usima. Kluci maji i merino kukly na lyzovani pod helmu, protoze ten material dobre odvadi pot od kuze (u nas je pot jednim z nejhorsich spoustecu ekzemu) a zaroven i vlhka vlna hreje a nestudi. To treba bavlna neumi. Detem i pletu svetry, cepice s nakrcniky, vybiram hodne jemnou drahou prizi (ne vsechny jsou stejne) a taky v pohode. yja bych bez zkusenosti merino nezavrhovala. I kdyz samozrejme se muze stat, ze diteti bude vadit. Jinak za nas muzu doporucit jeste bambus. To je material spis na leto, je velmi hebky a nema tendenci hrubnout a zmolkovatet jako bavlna, resp. ta mene kvalitni bavlna z bezne produkce. Bavlna, ze ktere sije treba Biosatnik taky nehrubne, nezmolkovati a nemeni tvar, ale ta cena a dostupnost je zas nekde jinde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7262
22.1.20 21:17

@Lucynka_v jo a treba ten tebou zmineny flanel nikomu z nas taky nikdy nevadil, dokonce jsem mela pro deti flanelove povleceni na zavinovacku, kdyz byly miminka. Co nam naopak vadi hodne je fleece a wellsoft, ale myslim, ze je to spis z toho duvodu, ze neodvadi pot od kuze a ten pot ve spojeni s temi chlupy pak hodne drazdi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
290
23.1.20 10:00

Neřekla bych, že je to v chlupatosti. Umělé vlákno vadí vždy, naopak bavlna je v pohodě i chlupatá. Asi nezbude, než to vyzkoušet. Jen to chce koupit správný vzorek. :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.2.20 22:11

@madyb Mám zkušenosti s atopiky a strašně záleží na jemnosti merina. Jsou různé druhy, od hrubších až po super jemné a atopici potřebují to nejjemnější. /Plně nejlepší je kombinace merina s hedvábím. Jinak tady je o tom pěkný článek https://www.zkusmerino.cz/…topicky-exem

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama