Metaplazie v žaludku = rakovina?

Anonymní
30.3.21 20:34

Metaplazie v žaludku = rakovina?

Ahoj,

mam dlouhodobě problémy s nevolnostmi s tlakem pod levým zebrem. Po roce jsem se dostala na gastroskopii a byl mi zjištěn středně těžký zánět žaludku s metaplazii. Byl mi zjištěn také Helicobacter - ten byl prelecen. Avšak po par dnech se mi potíže zase vrátily, necítím žádné zlepšení. Je to normální? Mam strach z rakoviny…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
30.3.21 21:28

Pokud se ti potíže vrátily, tak bych si na gastro zavolala znovu. Po vhodné medikaci to chce trochu změnit životosprávu a nestresovat, ale to ti asi na gastru říkali. S žaludkem je to běh na dlouhou trať. Mě to trvalo rok, než si to sedlo - původni diagnoza - metaplazie a chronicky zanet v zaludku na ústupu + reflux. V prosinci po dvou letech jsem bez nálezu…buď v klidu, ono se to usadí. Předpokládám, že tě budou sledovat…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
166
30.3.21 21:28

Metaplazie není rakovina, ale prekanceróza - tzn. že je větší riziko zvrhnutí do rakoviny. Jde laicky o to, že místo fyziologické vystelky většinou jícnu ústícího do žaludku jsou tam buňky např. sliznice tenkého střeva, která je odolnější - souvisí to právě s tím zánětem. Určitě bych udělala vše proto, aby zánět ustoupil, čili terapie inhibitory protonové pumpy, ev. itoprid a přeléčit helicobactera.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
166
30.3.21 21:30

A samozřejmostí je dieta a režimová opatření.
Teď čtu, že helicobacter už přeléčen byl. Tak ten zbytek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.3.21 07:05

@nocenka.jalapovita mě prave našli středně těžký chronicky zánět. Dostala jsem atb, volala jsem tam a lékař mi jiné doporučení nedal, než za 3 měsíce na kontrolu.. takže vlastně sama teď nevím, co mam pro to dělat :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
31.3.21 07:08

@Perandoreshe měla jsem atb na týden, což mi přišlo celkem málo, co jsem tak cetla, lidem je dávají na 2-3 týdny.. ale byla jsem řekla bych na dobre klinice, tak snad vědí… vlastně nevím, co teď mam dělat dal. Na kontrolu mam jít za 3 měsíce, ale do te doby, co? Nevím, co mam jist apod..

• Citovat
  • Nahlásit
20838
31.3.21 08:14
@Anonymní píše:
@Perandoreshe měla jsem atb na týden, což mi přišlo celkem málo, co jsem tak cetla, lidem je dávají na 2-3 týdny.. ale byla jsem řekla bych na dobre klinice, tak snad vědí… vlastně nevím, co teď mam dělat dal. Na kontrolu mam jít za 3 měsíce, ale do te doby, co? Nevím, co mam jist apod..

tak určitě takovou mírnou dietu, vysaď všechno, co je moc dráždivé, kořeněné jídla, smažené, brambůrky, šlehačku, a někomu na žaludek vadí i velké množství syrové zeleniny, vysadit naprosto tvrdý alkohol, možné je trošku piva, vysadit silnou kávu, pít pokud jsi zvyklá třeba 2× denně slaboučkou kávu - prostě takové racionální stravování, a hlavně ten stres odbourat, ale to bývá nejtěžší

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31.3.21 10:39

Něměla bys nic, co ten žaludek zatěžuje, takže s tukama obecně hodně opatrně, kafe, cola někoho dráždí i černý čaj, citrusy taky opatrně, žádný bublinkatý pití a zkus bylinkové čaje - heřmánek, pampeliška, cucat lékořicové pastilky. Jíst pravidelně, menší porce, na noc nejíst. Asi to chce vychytat co ti vadí víc a co míň.
Jinak nevím jak dobrá je to klinika, mě doktor dal léky a o režimových opatřeních mě informoval. V případě navrácení potíží mám prostě zavolat. Takže bych tam prostě zavolala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.3.21 11:06

Ta ATB na týden mi taky přijdou málo. Já měla směs na 3 týdny. Vybrat až do konce entizol, klacid a omeprazol dohromady. Pak ještě bylo dlouho potřeba pravidelně jíst, aby v žaludku stále něco málo bylo. Taky je dobré snižovat žaludeční kyseliny, aby se to tam dohojilo. A koupila jsem mastichové kapsle. Mně ale nepomohl gastroenterolog, ten mně poslal se zvracením naprázdno, začínajícím zánětem a helikobakterem k psychologovi a jen s helicidem na 5 dní :-). Mně léčila kožní, protože ten neléčený zánět mi po letech způsobil parádní perorální dermatitidu. Když to uviděla, měla jasno.

• Citovat
  • Nahlásit
26
31.3.21 14:30

@nocenka.jalapovita

A mohla bych se zeptat zda si mela zjistenou bacterii pyroli? A jsk douho jsi brala protonove pumpy? Mne presne na Silvestra v nemocnici na gastru diagnostikovali erozivni gastritidu bez bacterie( skoro vred) a dali 2×40 mg pantoprazolu denne a kontrola za 5 tydnu Na kontrole mi dr rekla ze sliznice je v poradku a mam postupne snizovat pantoprazol a ze pry ted budu mit nejakou dobu hodne sensitivni zaludek No bohuzel zlepsovani je opravdu hrozne pomale Snizit se mi podarilo pojze na 60 mg denne a porad jim jak mimino po dvou hodinach neslanne nemastne Kdyz se nehybu tak to docela jde ale treba absolvovat nakup v supermarketu je dost narocne ten zaludek me pak tahne a poboliva a tim se mi zhorsi psychika a mam pocit ze se z toho nevyhrabu a samozrejme ze jsem ten nejvetsi chudak ever :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31.3.21 15:33

Ahoj, ne bakterii jsem taky neměla, jinak je to tak. Základní léčba trvá min. 6 týdnů a chvíli trvá než medikace zabere. Mě tyhle omeprazoly nedělaly úplně dobře, takže nakonec jsem vyfasovala famosan 40mg. Jinak si dobře pamatuji ty stavy zoufalství, protože je to fakt pomalé to zlepšování. Paradoxně mě teda pohyb spíš pomáhal. Brala jsem dle potřeby nejdřív poctivě a tak po dvou měsících jsem dávky začala snižovat. Ale hodně dělaly ty čaje. Jinak léky asi celkově 3/4 roku, někomu zůstanou napořád. Což bych asi v 35 letech špatně snášela. Chce to prostě vydržet a hodit se do klidu, protože ten stres tomu fakt nepomáhá a spíš se soustředit na to jak tomu pomoct

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26
31.3.21 16:07

Diky moc za povzbuzeni Je to fakt vopruz Uz ctyri mesice neresim nic jineho nez muj zaludek A muzu se jeste zeptat jakym zpusobem jsi snizovala davky? Ja beru rano 40 mg a vecer 20 mg a uz dvakrat za tento mesic jsem zkousela vysadit 20 mg vecer Prvni noc vzdycky v pohode ale druhou jsem se probudila bolesti zaludku snedla dva banany vzala prasek na spani a bylo po snizovani Radsi bych byla kdyby me bolels treba ruka ptotoze bohuzel jakakoli uzkost ci strach ci stres se promitne do zaludku a tim se z toho stava zacarovany kruh Ale jeste jednou diky moooooc :D :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.3.21 17:40

@Brit123 uplne ti rozumím. Ja se trapim přes půl roku v kuse, až teprve před 14ti dny jsem se dostala gastro… léčbu jsem měla na týden, kontrolu za 3 měsíce a to je vše… ja teda měla helicobactera znatelně i z krve, měla jsem hrozne vysoké hodnoty, tak zkusím jít na krev, jestli se to snižuje,
Protože 3 měsíce čekat nevydrzim, když mi porad není dobre… zakladatelka

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
31.3.21 17:42
@Anonymní píše:
Ta ATB na týden mi taky přijdou málo. Já měla směs na 3 týdny. Vybrat až do konce entizol, klacid a omeprazol dohromady. Pak ještě bylo dlouho potřeba pravidelně jíst, aby v žaludku stále něco málo bylo. Taky je dobré snižovat žaludeční kyseliny, aby se to tam dohojilo. A koupila jsem mastichové kapsle. Mně ale nepomohl gastroenterolog, ten mně poslal se zvracením naprázdno, začínajícím zánětem a helikobakterem k psychologovi a jen s helicidem na 5 dní :-). Mně léčila kožní, protože ten neléčený zánět mi po letech způsobil parádní perorální dermatitidu. Když to uviděla, měla jasno.

Taky jsem si pořídila tu mastichu, tak třeba se to potom taky zlepší… zkusím jist nějak dietní, ikdyz u mě je to těžké, mam těžkou podvýživu již teď, natož po dietní stravě… ale ja to tak mam odjakživa..

• Citovat
  • Nahlásit
26
31.3.21 18:02

No a nechces si navysit davky tech protonovych pump? Ja byla s bolesti zaludku poprve u sveho obvodniho zacatkem prosince a to mi udelal test ze stolice na helikobactera ( rikala ze vzorek musim poridit jeste pred tim nez zacnu uzivat protonove pumpy dala mi omeprazol 20 mg protoze jinak by helikob mohl byt falesne negativni) Nejdriv se mi po omeprazolu ulevilo tak jsem zase zacala normalne bastit no a pak se to zhorsilo tak jsem zvysila davku na 2×20 mg denne ale koncem prosince jsem uz mela fakt velke bolesti takze jsme jeli na gastro do nemocnice a zjistili mi tam tu erozivni gastritidu a zadnou bakterii a dala mi pantoprazol 2×40 mg s tim ze me to prestane bolet diky te vyssi davce a Prvni noc me to bolelo stejne tak jsme sla k doktorovi pro prasky na bolest a on mi poradil at si na prvni tri dny zvysim na 60 mg x 2 denne a ono mi to fakt pomohlo hned po 24 hodinach byla ta bolest tak o 80 % mensi
Tak si treba zkus navysit ty protonove pumpy a uvidis Mne to fakt pomohlo :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat