Methemoglobinémie - otrava dusičnany

159
12.3.21 22:58

Methemoglobinémie - otrava dusičnany

Zdravím, je tu někdo komu pediatr tvrdil, že otrava dusicnany u dětí hrozí do roka věku? Všude pisou že do 6 měsíců. A nevíte za jak dlouho po poziti by se otrava projevila? Nikde jsem to nenašla. U dcery jsem asi do 9 mesicu davala sklenicky a pak vařila. Snažila jsem se z bio ale ne vsechno jde bio koupit ten výběr je dost omezený. Synovi je za par dni 8 mesicu a ty sklenicky me stvou, je maly vyber příchutí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
25948
12.3.21 23:03

Jako že kdo dětem nevaří doma bio, ten je otráví? 8o :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
159
12.3.21 23:06

@pikola
No v biu by melo byt mene dusicnanu. Řekl mi bud sklenicky nebo varit z bio ale ze ani u bio neni jistota, ze opravdu je…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
192
12.3.21 23:12

Mně teda o dusičnanech nikdo nic neříkal. Četla jsem o nich až později na internetu, a to jenom v souvislosti se špenátem. Naše pediatrička radila vařit raději z bio zeleniny, ale nijak to nezdůvodnila. A je dost zásadně proti skleničkám.

Já dávám skleničky, doma vařené bio i nebio hned od začátku, tohle jsem neřešila nikdy. Ani roční té zeleniny nesní tolik, aby se z ní mohlo otrávit. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25948
12.3.21 23:20
@NoName88 píše:
@pikola
No v biu by melo byt mene dusicnanu. Řekl mi bud sklenicky nebo varit z bio ale ze ani u bio neni jistota, ze opravdu je…

A ty jsi snad někdy o takovém případu slyšela? máš divného pediatra…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10510
12.3.21 23:38

Kolik by toho to dite muselo snist, aby se otravilo…? Neresila bych.
Bio je super, ale lepsi nebio z Cech nez bio z Italie, asi tak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6642
12.3.21 23:57

@NoName88 prosimtě i v bio ovozel jsou dusičnany a možná ještě ve větší koncentraci. Dusičnany máš i ve vodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
AH
152
13.3.21 00:00

Teď tu čtu studii „akutní metHemoglobinemie -závažná alimentarní intoxikace zeleninou koupenou na trhu“ kde popisuji otravu 2,5 leteho ditete dyni z trhu. Takze myslim ze vekem dítěte to omezeno nebude, spis bude zaviset na mnozstvi snězene zeleniny a obsahu dusičnanů v ní. Já vařím 1,5 leté z bio a výběr ovoce a zeleniny mi přijde celkem slušný. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5912
13.3.21 00:01

O otravě jsem teda neslyšela, ale naše pediatrička také doporučila radši bio skleničky nebo potraviny z vlastní zahrádky než zeleninu z marketu plné dusičnanů :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4128
13.3.21 00:04

V porodnici říkali do roka věku. Náš pediatr říkal, že do 6 měsíců stačí.
Ale oba vždy ve vztahu k vodě. Zeleninu neřešil nikdy nikdo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6642
13.3.21 00:47

Když už řešíte ty skleničky, tak žádná nemá relevantní testy na dusičnany. Že je zelenina bio, neznamená, že není hnojená vůbec. Případy otravy dusičnany byly převážně v USA, kde pro přípravu UM požívali kohoutkovou neošetřenou vodu. V ČR je pitná voda pravidelně kontrolovaná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.3.21 00:49

Máme zahrádku a pěstujeme si všechno. Ale i tak bych z toho malému dítěti nevarila.
U dusicnanu záleží na půdě, vodě, době sklizeni atd. :nevim:
A jelikož tchan často stříká zeleninu proti plísni, tak je mi jasné, že to jde do půdy. :nevim: A určitě nebudu platit ALS za testy půdy a vody. :nevim:
Kdybych to pěstovala jen já, tak bych to klidně testovala, ale tím že to neohlidam, tak na to kašlu. :nevim:
Takže u zeleniny z trhu nezáleží jen na tom, zda-li je bio a nebo ne. :nevim: Prostě jak jsem psala. V dusicnanech hraje prostě dost roli víc věcí.
Znam tedy jednoho zahrádkáře, co měl problém s dusicnany a věděl o tom, ale to bylo ve větši okurce. Teď nevím, zda-li to byla okurka a nebo cuketa. Tak nerada bych lhala.
Takže je sklízel brzy ráno a málo roste.
U sklenicek jsou přísne kontroly a nebála bych se jich.
Dělala jsem v potr. průmyslu a předával vzorky ALS a mluvila s hygienou. Tak jsme se bavili o všem možném. :)
Jinak nejde úplně o otravu, ale o to, že se dítěti zatěžují ledviny… To spíš měl pediatři zdůraznit. A ne otravu jako takovou.
Třeba Česká jablka, než se dostanou do obchodu, tak projdou 8-13 postřiky. :roll: Jen tak pro informaci. :roll:
Bio má přísnější normy, ale stačí se podívat, že ani testy bia nejsou extrémně uspokojive.
A to nemluvím o mandsrinkach. :mrgreen: Které jsou spíš chemický koktejl než zdroj super vitamínů. :nevim:
Ale ro už je mimo téma. To jsem odbočila.
Bohužel by ale člověk nemohl jist nic. Takže asi tak. :mrgreen:

• Citovat
  • Nahlásit
10510
13.3.21 01:22

Nejde spis o kukurbitacin…? Ten muze byt v cukete, okurce. Ale plody jsou hořke.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2420
13.3.21 10:15

Čím mladší dítě, tím menší množství dusičnanů/dusitanů „snese“, protože enzymy v krvinkách a játrech se vyvíjejí postupně. Velkým množství dusičnanů se otráví i dospělý člověk. Právě proto by se mělo dětem do roka dávat kojenecká voda (klidně i z kohoutku, pokud má parametry kojenecké, dá se zjistit na vodárně). Opatrně se zeleninou, která přirozeně obsahuje hodně dusičnanů - špenát, brokolice, květák, kapusta, zelí a další brukvovité. Takovou zeleninu dávat jen čerstvě uvařenou, neohřívat, protože bakterie v uchovávaném jídle přeměňují duičnany na dusitany, které jsou mnohem víc jedovaté. Ani bio zelenina ze zahrádky není záruka, že v ní nejsou dusičnany. Pokud se hodně hnojí (i obyčejným hnojem) nebo jsou dusičnany v půdě, tak budou i v té zelenině.
Obě děti jedly od půl roka jak skleničky, tak doma vařené z normální zeleniny. V létě ze sezónní, v zimě jsem radši používala mraženou, sklizenou v sezóně než dovozovou skleníkovou (tam je riziko těch škodlivých látek o dost vyšší).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36663
13.3.21 13:23

@NoName88 to neni z jidla, ale z vody, pricemz voda z vodarny je v pohode i pro novorozence, pokud neni mistni vyjimka. Z jidla to by byl bizar - teoreticky listova zelrnina sklizena poranu, spenatova dieta.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat