Migréna s aurou - brnění, porucha řeči

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Napsat příspěvek
Velikost písma:
393
29.5.13 21:35

Ahoj, tez trpim na migreny s aurou, projevy mam stejne jako ty - nejdriv ztrata videni, mzitky pred ocima, omezeni zorneho pole, obliceje ostatnich pro me v tu chvili vypadaji jako mimozemstane s mnoha ocima a deformovanym oblicejem 8o potom ztracim cit v rokou ( poprve kdyz se mi to stalo jsem vubec nechapala proc si nejsem schopna chytit knoflik u kabatu a rozepnout ho), nasleduje mravenceni a brneni v nose, jazyku a tak ruzne po tele, pak porucha reci a nekontrolovatelne blaboleni. Spoustec byva stres nebo velka fyzicka namaha (nejaky sport, pri kterem se opravdu znicim). ted v tehotenstvi se mi to stava i bez techto pricin. vzdy jsem se to snazila podchytit hned na zacatku - leky relpax ci aulin. nastesti netrpim na nasledne prilis silne bolesti hlavy, takze i kdyz nemam leky po ruce, tak proste vydrzimtu cca hodinu a pul trvajici auru a pak funguju dal…
na zacatku jsem z toho byla hrozne vypleskla, vzdycky jsem radsi zavolala nekomu blizkemu, aby poslouchal jak funim a blekotam… pro jistotu, kdyby se to rozvinulo v jeste vetsi psycho :) ted kdyz vim, ze to nepreroste treba v epilepticky zachvat a ze na to neumru to beru spis s humorem - dokud to jde, tak barvite okoli popisuju, jak je momentalne vidim jako trioke :mrgreen: i tomu blekotani se uz smeju, prijde mi hrozne vtipne mluvit jako sjeta, pritom to vse vnimat naprosto normalne :mrgreen: nicmene se mi to stava spis v soukromi, ne v praci.
byt tebou bych se rozhodne zeptala tveho lekare jestli se leky na migrenu daji kombinovat s asentrou… taky by mozna pomohla rehabilitace, myslim ze to muze delat i krcni pater…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1075
17.6.13 09:04

Ahoj, tak se k vám taky přidám… Poslední měsíc, mám za sebou migrénu s aurou už asi potřetí a to jsem dříve vůbec nemívala, poprvé mě to chytlo někdy na podzim, bohužel jsem nevěděla o co se jedná a jelikož jsem nemohla mluvit, manžel se bál, že je to mrtvice a volal mi rychlou. na neurologii byla diagnoza migrenozní ataka s aurou. Potom dlouho nic a ted za poslední dva měsíce asi čtyřikrát, hrozný… Začne mi to brněním a necitlivostí levé ruky, následně brní nos, tvář a jazyk a v této chvíli se mi špatně mluví, potom přijdou mžitky před levým okem, jakoby blikající trojúhelníky v řadě a na část zorného pole nevidím no a nakonec se mi to vrazí do hlavy, kdy mě bolí pravá část čela… :roll: Bolest by mi nevadila, aura je pro mě hrozná… :zed: No a včera znovu, s tím, že to bylo mnohem méně intenzivní, tak jsem myslela, že se z toho vyspim, ale bohužel ještě ted mám trochu necitlivý koutek u pusy. je to normální? Stalo se to někomu? Hlava mě totiž ani nezačala zatím bolet, tak nevím co se děje :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3743
17.6.13 09:29

Konzultuj to s lékařem - myslím tu prodlouženou auru.

Aura bez bolestí hlavy existuje.

Mám auru i 12 hodin před záchvatem.

Poslední měsíce si s aurami užívám, migrény má skoro denně, jednou se mi stalo, že v 24 hodinové přestávce mi pro změnu (krom běžných věcí) 4 hodiny mravenčila ruka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37403
17.6.13 15:00

No radej by ses mela nekde ukazat, mas sveho neurologa?
Neber antikoncepci, jestli beres.
mas triptany?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1075
17.6.13 18:15

@Pudloslava Tak neurologa nemám, jsem ted i z domova pryč, tak nevím zda tady obíhat doktory, to se mi popravdě moc nechce, pokud to nepřejde tak mi nic jiného ale asi nezbyde, mě akorát řekl obvoďák, v tu dobu kdy jsem byla na tý pohotovosti, že to budeme sledovat a to je všechno :nevim: I dřív jsem antikoncepci brala, tu samou a takový problémy jsem neměla… Mám to ted asi hodně z nervů :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37403
17.6.13 20:31
@pavur píše:
@Pudloslava Tak neurologa nemám, jsem ted i z domova pryč, tak nevím zda tady obíhat doktory, to se mi popravdě moc nechce, pokud to nepřejde tak mi nic jiného ale asi nezbyde, mě akorát řekl obvoďák, v tu dobu kdy jsem byla na tý pohotovosti, že to budeme sledovat a to je všechno :nevim: I dřív jsem antikoncepci brala, tu samou a takový problémy jsem neměla… Mám to ted asi hodně z nervů :(

u migreny s aurou se antikoncepce brat nema, protoze ji jednak casto zhorsuje ale predevsim je zvysene riziko mrtvice z krevni srazeniny. Uz je ta pusa lepsi? Migrenosni aura se muze vyskytnout i samostatne. Mela bys byt vysetrena neurologem a mela bys mit EEG a nejakou zobrazovaci metodu, ale samo to nemusi byt hnedka tedka, pokud jsou to problemy co mas a znas leta. Ale vic jak par hodin bych si teda vypadek funkce nektere casti tela nenechavala, zejmena pokud beres tu antiko. ber k tomu alespon anopyrin.
triptany jsou leky specificke na migrenu, nejspis by ti pomohly.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1075
17.6.13 20:39

@Pudloslava Musim říct, že to funguje vše dobře, jen mě sem tam zabrní pusa, a je fakt že před chvílí jsem začala špinit, což je divný, aby to opravdu nebylo skrz tu antikoncepci jak říkáš. Zítra se objednám k neurologovi. Snad mě veme i bez doporučení když mám problémy. A minulý týden jsem tu migrénu měla při menstruaci… beru Nuvaring a říkají, že je to snad nejšetrnější anti., tak jestli mi tohle dělá ona, tak to by mě naštvalo. Mrtvice to snad nebude, booože :( Na ten podzim mi dělali vyšetření krve i CT a vše bylo v pořádku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37403
17.6.13 20:44

@pavur kdyz uz, tak monofazickou antiko bez „volnych dnu“ :-) machruju, zrovna jsem cetla clanek :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1075
17.6.13 21:17

@Pudloslava :mrgreen: jsme ráda, opravdu… Tak jsem ted antikoncepci vysadila, schválně jsem si přečetla letáček a píšou tam, že se NESMÍ užívat v případě migrén s aurou… tak hned letěl kroužek do koše… No já se zbláznim fakt… :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.6.13 08:38

@pavur Pravděpodobně, díky prodlouženým aurám, mám dle MR na mozku nějaké tečky. Nic tragického, ale hlídá se to a bohužel i přibývají. Předpokládám, že to jsou migrenozní infarkty. Takže za mne - určitě si s tím nezahrávat.
V tomto případě raději inko.

• Citovat
  • Nahlásit
2962
10.9.13 17:18

Ahoj nemáte někdo zkušenost s aurou, ale bez migrény? První záchvat jsem měla ještě jako dítě, ale to bylo se vším všudy - zvracení, bolest hlavy, ale teď se mi stává, že vidím jenom auru v zorném poli a za cca 20 minut je klid, dělalo mi to hlavně ve třetím trimestru a teď jsem to měla zas, ale hlava mě nebolí, je možné, že jsem těhotná, takže u mě je spouštěč možná jasný. Co mi ale není jasné, že mám jenom tu auru, ne že by mi bolest hlavy chyběla, ale mám strach proč to tak je. Nemáte někdo podobnou zkušenost? Nemůže to být vážnější problém?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.9.13 17:23

Mám i aury bez bolesti hlavy spíše vyjímečně, ale letos už jich pár bylo. Jak zrakovou, tak i brnění.
Určitě je vhodné navštívit neurologa - doporučuji to jako prevenci/konzultaci, ne že se děje něco krizového.

• Citovat
  • Nahlásit
7239
10.9.13 17:23

@JanulaM mám to taky, většinou se mi to stává, když jsem unavená, přetažená nebo vystresovaná, auru vidím někdy 5 minut, někdy půl hodiny. Často je tak silná, že mám v určitém úhlu vysloveně prázdno, jakože nic nevidím. Pak to odezní a všechno v pohodě. Opravdová migréna s bolestí hlavy mě chytne tak dvakrát do roka. Auru mívám i několikrát do měsíce. Kdysi jsem z toho byla taky vyplašená, absolvovala jsem nějaká vyšetření, ale nic mi nezjistili. Takže jsem si zvykla. Někde jsem se dočetla, že lidi jako my, co mají „migrénovou“ auru bez následného záchvatu bolestí, jsou něco jako vzácní, moc lidí to prý takto nemívá. Většinou je ta aura prvním příznakem migrénového záchvatu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2962
10.9.13 17:50

@Denisa56 díky tak to jsi mě uklidnila, je fakt, že zrovna teď mě ta hlava trochu bolí, ale nic co by se nedalo vydržet, to máš docela často tedy, je na to nějaká léčba? Já nemívám výpadky zraku, ale je to dost nepříjemné, teď se mi to stalo poprvé, co mám dítě a měla jsem trochu strach, že to se mnou šlehne a malá zůstane sama, díky za uklidnění a přeju ti, aby se ti to zlepšilo :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7239
10.9.13 19:07

@JanulaM Léčba nevím, mě tehdy uklidnilo, že mi nic nenašli na těch vyšetřeních. Nějak jsem si na to asi zvykla, když to na mě přijde, vím, že nejpozději do půl hodiny to odezní. Horší je, když mě chytne skutečnej záchvat migrény, tomu teda ta aura nepředchází, což je docela zajímavý. Během půl hodiny mě vždycky začne bolet hlava, že s ní nemůžu ani otočit, k tomu špatně od žaludku… absolutně nejsem schopná fungovat, i z práce vždycky odcházím, doma lehnout, vypít hrnek co nejteplejšího hořkýho černýho čaje, přes oči zatáhnout šátek, vypnout všechny zvuky jako rádio a tak a usnout. Spím klidně i čtyři hodiny a po probuzení je to fuč. :D
Kdyby se ti to horšilo nebo opakovalo často, pro klid duše si dojdi na neurologii. Ale opravdu se nějak zbytečně nestresuj. :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat