Miminka zemřelá před narozením

Anonymní
30.3.16 22:37

Miminka zemřelá před narozením

Maminky, vím, že toto je velice smutné téma, ale kdo jiný, než ten, kdo si to prožil osobně nebo s někým blízkým, by teď mohl pomoci…
V současné době bylo zahájeno meziresortní připomínkové řízení k návrhu zákona, kterým se mění zákon o pohřebnictví a další související zákony. Jedním z pěti nosných témat této navrhované právní úpravy je právě také zajištění důstojného zacházení s těly dětí, které zemřely před svým narozením. ä umožnění pohřbení těchto maličkých poupátek, které při svém narození (potratu) vážily méně než 500 g, pokud o to projeví rodiče zájem.
Iniciátorem této navrhované části novely je spolek Tobit, který již třetím rokem pomáhá rodičům domoci se svých práv v nemocnicích, také zajišťuje pohřbení mrtvě narozených dětí, které zůstaly v nemocnicích opuštěné, aby neskončily v odpadu. a snaží se šířit osvětu o této oblasti mezi veřejnost.
Osobně znám velmi dobře zakládající členku tohoto spolku, jeho předsedkyni, která se v této věci angažuje a snaží se pomoci rodičům v jejich těžké životní situaci. Aby skutečně došlo ke změně zákona, bude to ještě běh na dlouhou trať.
Proto Vás chci touto cestou poprosit o Vaše názory a zkušenosti, které by pomohly dát věci do pohybu. Bez podpory veřejnosti se může lehce stát, že poslanci parlamentu tento návrh odmítnou podobně jako v roce 2001.¨

Přikládám odkaz na stránky spolku, kde se vše můžete dočíst detailněji.
http://tobit.cz/

Pokud rády nakupujete běžně na internetu, můžete také podpořit činnost spolku prostřednictvím portálu GIVT, aniž by vás stál nákup jedinou korunu navíc. Více zde: https://givt.cz/tobit-z-s

Děkuji za přečtení a pomoc se šířením uvedených informací.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3202
30.3.16 22:47

A jak můžeme my, maminky, novelu podpořit? Je nějaká petice k podepsání a třeba sepsání názorů proč? Osobně vím, že pomoc s psychickou bolestí může právě důstojně se rozloučit s miminkem, které není bráno jako biol odpad a odhozeno do kontejneru s koncetinami, ale je právě moznost se rozloučit i napr s urnickou :-///

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2844
30.3.16 22:59

No nevím, mně teda těch 500g přijde jako rozumná hranice…Představa jak si snažím vymoci svůj zárodek po revizi v 10. týdnu, protože pro něj chci urničku, to už je z mého pohledu trochu přehnané…A takové ženy budou…Nevím no :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16907
30.3.16 23:04

@Pety2 názor na to nemám, napadá mě, že možná minimální hranice by byla 12tt…ale i tak by mi bylo jedno, kdyby někdo toužil pohřbít takhle malej plod. Jen pak nevim, jak by tohle zasahovalo do nějaký statistiky zemřelých osob.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25136
30.3.16 23:08
@Pety2 píše:
No nevím, mně teda těch 500g přijde jako rozumná hranice…Představa jak si snažím vymoci svůj zárodek po revizi v 10. týdnu, protože pro něj chci urničku, to už je z mého pohledu trochu přehnané…A takové ženy budou…Nevím no :nevim:

Hele, často potrácejí ženy kolem 20tt, to už je hodně bolestné a k dítěti máš hodně úzký vztah. A v tomhle období jsou lehce pod půlkilovou hranicí. Dítě porozené v půli těhotenství s váhou cca 400g můžeš velmi milovat a cítit potřebu se důstojně rozloučit. A když ti někdo odborně vysvětlí, že tvé dítě de jure není dítě, ale biol. odpad, a tím pádem smůla, srazí tě to na kolena :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13602
30.3.16 23:13

A já bych na žádost vydávala jakkoli starý (mladý) plod, zárodek.
Nevím, proč by měl kdokoli komukoli určovat, jak chce zacházet se svým nenarozeným zemřelým potomkem.
Lhostejno, kolik je mu týdnů. (Samozřejmě v souladu se zákonem o pohřebnictví, pro tyto potřeby zřejmě upraveným (?).)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10849
30.3.16 23:15
@Pety2 píše:
No nevím, mně teda těch 500g přijde jako rozumná hranice…Představa jak si snažím vymoci svůj zárodek po revizi v 10. týdnu, protože pro něj chci urničku, to už je z mého pohledu trochu přehnané…A takové ženy budou…Nevím no :nevim:

Pety, člověče :think: víš ty o čem mluvíš?
v 10 týdnu má plod zhruba 5g.
naproti tomu půl kila bude mít tvůj plod nejdřív za měsíc, spíš později. půl kilové nedonošené děti občas i přežijí.

co ti na téhle hranici připadá rozumného :nevim: jistě, nějakou hranice se dát se klidně může - z čistě technických důvodů ( i když by bylo by hezké, kdyby si každá maminka, která potrat sebemladšího dítěte těžce nese, mohla zvolit jak s ním naloží) ale půlkilové dítě???

Anonymní - hezké, že se o to staráš - záslužná práce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23860
30.3.16 23:27
@Pety2 píše:

Proč by mělo vadit, kdyby někdo chtěl pohřbít plod po potratu v 10.tt? :nevim: :nevim: :nevim: Když po tom ti rodiče touží, tak proč jako ne? :nevim: Ve zdravotnictví se na základě rozmaru „pacientů“ dělaj už beztak takový hovadiny, že tohle mi přijde jako to nejmenší jak někomu vyjít vstříc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.3.16 23:29

Ono je to těžký, protože jinak vypadá plod po revizi v 12. tý (tkáňová drť, useklá nožka…) a jinak porozený mrtvý plod.
Každopádně každý plod od první činnosti srdce (v 5.-8. týdnu) již považuji za živou bytost a řídila bych se přáním rodičky…

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit
22979
30.3.16 23:39

Pro případ dědictví má práva i právě počaté dítě. Proč by nemělo mít svá práva pro důstojný odchod ze světa? Mě zemřelo dítě ve 21tt. Já jsem neměla potřebu ho pohřbívat. Cítila jsem, že dušička je se mnou, ale plně chápu všechny, kteří tuhle potřebu mají a zákon podpořím. Je jedno jak je plod starý nebo velký, je to něčí dítě, které je milované…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.3.16 23:40
@Talitha píše:
Nevím, proč by měl kdokoli komukoli určovat, jak chce zacházet se svým nenarozeným zemřelým potomkem.
Lhostejno, kolik je mu týdnů. (Samozřejmě v souladu se zákonem o pohřebnictví, pro tyto potřeby zřejmě upraveným (?).)

http://www.zdravotnickydenik.cz/…-po-potratu/

• Citovat
  • Nahlásit
25136
31.3.16 00:17
@Talitha píše:
Lhostejno, kolik je mu týdnů. (Samozřejmě v souladu se zákonem o pohřebnictví, pro tyto potřeby zřejmě upraveným (?).)
:palec:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
111
31.3.16 00:23

Tak o tom jsem nikdy nepřemýšlela, co se vlastně děje s tělíčky takto zemřelých dětí, ani jsem netušila, že existuje takový zákon.
Myslím, že každá maminka má právo se rozhodnout jak s ostatky naloží, i pod tímto váhovým limitem. Vždyť je to přece dítě, bije mu srdíčko, od doby kdy se rodiče dozvědí, že čekají miminko už je to člen rodiny.
Snad nás nic takového nepotká, věřím, že bolest z takové ztráty je veliká.
Určitě bych tuto novelu podpořila, ale v poslední době mám pocit, že na český lid se v parlamentu a senátu moc nehledí :,( Petice a referenda? Na co, hlavně aby si ti co tam sedí nahrabali do kapsy, toť můj názor…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1803
31.3.16 06:33

Potratila jsem v 18.tt. Také me velice trápí, že nevím kde moje miminko skončilo a jak s nim bylo zacházeno :(
Ale jestli bych chtěla vyřizovat pohřeb a mit urnu s ostatky to nevím…v podstatě si to neumím představit…myslím, že bych se trápila ještě vic. :,(
Ale záleží na každém jak to cítí.
Hranice by ale asi byt mela…přece by někdo nechtěl pohřbívat zárodek…to mi přijde hodně zvláštní…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64733
31.3.16 07:35
@Pety2 píše:

njn, ale když se mrně narodí na hranici - 22 tt a více, většinou už tuhle váhu má :think: a pak by s ním měli zacházet slušne..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat