Miminko neleze, plazí se...

115
4.3.21 11:51

Miminko neleze, plazí se...

Ahojky, můj syn 9m a týden se už asi 2 měsíce plazí. Dřív i péroval, ale poslední dobou ho to asi omrzelo, protože si začal stoupat, klekat a to všude a u všeho :) Dokonce se i pouští, ale ještě samozřejmě neodhadne, že může spadnout. Takže ho pořád chytám. Také dělá šikmý sed, ale jednu ruku má ještě na zemi. Podle fyzioterapeutky je špatně, když dítě dřív stojí než leze a prý musí lézt do 10m. Pokud nepoleze, prý pak asi budeme muset cvičit. Mám se snažit, aby nestál, ale jak to dělát? Přece ho nemůžu 100× za den pořád pokládat? A na to lezení máme dělat všude překážky. Prý po celém bytě polštáře. Ale tolik jich zase nemáme :) Nastavujeme mu třeba nohy, ale on stejně jakoby se po té noze sklouzne :( Co když vůbec nepoleze a tuhle fázi přeskočí :,(?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
978
4.3.21 12:02

Ahoj, my to meli s dcerou podobne. Na nejfrekventovanejsi mista jsme staveli mohyly z matraci a polstaru i kojici a ona pres to lezla. To opravdu fungovalo skvele. Kdyz si s nim budes hrat na zemi, sedni si k nemu a hracky mu davej tak aby musel lezt pres tve nohy apod. Kdyz to preskoci, spravne to neni, ale taky znam i takove lidi, co nikdy nelezli. Asi bych ho nepokladala ale zkousela mu opravdu nabizet cinnosti k lezeni. Obvykle to naskoci dost brzy

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
115
4.3.21 12:06

Hračky ho právě už moc nebaví. Jak objevil, že může stát a koukat výš, tak už na zemi u hraček vůbec nechce být. Dokonce se i staví k hrazdě s hračkama a strašně se směje, že stojí :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19592
4.3.21 12:13

Lézt by měl, i když ti tu napíše ráda lidi, že ne lezli a vše ok. Holt sundavej a vracej na koberec.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
256
4.3.21 12:31

Mé rozvážné a pohodlné dítě se také nejdřív plazilo (navíc asymetricky), pak si stouplo s oporou, až asi po dalších dvou měsících se rozlezlo a teprve za dalších 6 měsíců začalo chodit. Takže to, že už stojí s oporou, nemusí znamenat, že nebude lézt. Lezení je důležité, Podporovali jsme, jak už bylo popsáno. Hodně také pomohl pobyt na hrubém koberci. Drsoni dávají dítěti do body kostičky dupla, po nich se špatně plazí :lol: Rozhodně to chce nějakou neklouzavou podložku, na kluzkém povrchu jde plazení lépe než lezení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5139
4.3.21 12:36

Nemate doma jen plovoucky?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
139
4.3.21 12:39

Ahoj syn mi zacal nejdriv chodit. Lezl az asi 14 dnu po tom co se rozchodil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
495
4.3.21 12:43

Předchozí jsem nečetla, ale protáčím panenky, když toto čtu. Jestlipak v přírodě někdo chodí měřit, jak se mláďata staví na nožičky, jestli to nedělají mimo tabulky. Některé děti lezou, jiné nelezou, některé chodí v půl roce a jiné v roce a půl a co. Já jsem v tomhle teda tvrdý nárazník a toto naprosto ignoruji a všechny moje děti se naučily vše ve svém tempu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10511
4.3.21 13:06

Já řešila to samé, syn si v devíti měsících rovnou stoupal a dělal první kroky kolem nábytku. Rozlezl se až chvíli potom a i přesto, že už uměl od 10 měsíců chodit bez opory, tak lezení používal k přesunu raději, bylo to pro něj rychlejší a jistější. Doktorka mi tenkrát řekla, že je to sice vývojově neobvyklé, ale jelikož dělal vše, i když ne ve správném pořadí, neřešili jsme to dál. Dneska je to zdravý a šikovný tříletý kluk.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2853
4.3.21 13:09

Dve deti se mi rozlezly po navsteve fyzioterapeuta. Stacila jedna navsteva a pak do 2 dnu lezly ;) Bylo jim presne 10mesicu. Nejmladsi zatim vubec nesedi (ani sikmy sed), ale leze uz pres 2 mesice a temer mesic si stoupa :nevim: Ne kazde dite jede podle tabulek a nektere potrebuje popostrcit ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7382
4.3.21 13:24

Jak tu zaznelo, lezt by mel. Neni dobre, aby to uplne preskocil. Co nejvic davat dolu a nejak motivovat, prekazky,…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
K92
877
4.3.21 13:30

Doma ať ti leze přes nohu. U jednoho dítěte pak u nás zabralo dát kostičku pod bodýčko a u prvniho dítěte stačilo nechat lézt venku po trávě. Do hodiny se to naučil. Chápu že počasí tomu nepřeje, ale oblékla bych nepromokavý overal a vyzkoušela to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
K92
877
4.3.21 13:34

@Nora4 jenže v přírodě nikde nenajdeš kluzké podlahy, kvůli nim to deti dělají špatně a navíc jsme prakticky jediný živočišný druh, který chodí výhradně po 2. Všichni ostatní běhají po 4 a i my bychom z toho v rámci vývoje měli vycházet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
215
4.3.21 19:22

My na rehabilitaci řešíme totéž, dcera se od devíti měsíců asymetricky plazí, teď skoro v roce stojí a udělá pár kroků kolem nábytku, ale aby lezla, to ani omylem.

Podle naší rehabilitační by děti lézt měly, ale nemusí to být nutně předtím, než si začnou stoupat. Od prvního stoje do samostatné chůze jsou ještě měsíce času, kdy se správné lezení může naučit.

Kromě výše zmíněných rad se dá vyzkoušet ještě fixace paže - dát dítěti dlahu nebo něco tak, aby nemohlo ohýbat ruku v lokti. Pak se nemůže plazit a musí vymyslet jiný styl pohybu. Od doktorky jsem zase dostala radu dát na koberec jen v plence. U nás teda zatím nefunguje nic, ale někomu by to mohlo pomoct.

Jinak já jsem jedna z těch, které nikdy nelezly a žijou. :D I naše pediatrička připustila, že lezení je sice velmi žádoucí, ale některé děti prostě lézt nebudou, i kdyby se všichni na hlavu stavěli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4.3.21 19:33

@K92 Jee, to jsi me navnadila tedka :lol: Mam teda mladsiho syna nez zakladatella, teprve 7,5 korigo veku, plazi se, pokousi se o sikmy sed, ale potrebovala bych poladit bylinkovy zahon a premyslela jsem, jestli je to na chvili rozumny ho davat na zem a co vsechno mu oblict, aby mu od studene zeme nebyla zima…Takze co vsechno mu oblict? :lol:

Mame merino funkcni body + teplacky, ale pak mame zimny kombinezu, ale nevim co na nohy…? Mame jen domaci backurky, to je mi do hliny skoda…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat