Minulost, kterou naše děti už nejspíš nepoznají

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
farska
Vesmírná mluvilka 30276 příspěvků 23.09.14 21:42
Minulost,kterou naše děti už nejspíš nepoznají..

Maminky, nedá mi to se nepodělit. Sepsal „soused“ z Opavy, jméno reálného autora zjišťuji a dodám. Mně to donutilo zavzpomínat na čas „tehdy“ a „teď“ a, přiznám se, pohltila mně vlna nostalgie.
Třeba to něco dá i vám.

KLEPAČ

Je to, co mě cele ráno bavilo. Pamatujete ještě, jak na každem sidlišťu byly klepače?

To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku! Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinach obsahovala polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny? Však aji moja dřevěna postylka, ve ktere sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi. Muj tata s mamu neměli žadne bezpečnostni šraky, abych nevypadnul z postylky a nejebnul se do hlavy. Tuž, možna sem se jebnul. Každopadně sem neměl žadnu flašku na pití, kera by byla

zajištěna proti temu, aby sem se nezalknul, nebo aby sem nepokypal drahu plovuci dlažku.

Ani na oknach a na sporaku nebyly žadne specijalni pojistky, aby sem nevypadnul z okna, nebo aby sem se nešel dobrovolně upect do truby. Na cypoviny nebyl čas, bo bylo třeba vyvařit posrane plinky. Koho by dneska napadlo vrazit použite pampersky do tatramatky nebo do hrnca na sporaku?

Když sem sednul na mojeho prvniho Pijonyra, neměl sem blembak na hlavě, kery dneska musi nosit povinně každy mameluk do 15 roku, a brzy bude určitě povinně nosit každy až do domova duchodcu. Když sem poprve zavodil na kolobce, šprajclo se mi předni kolo a rozbil sem si držku. Přesto muj tata s mamu nežalovali s pomoci právnické kanceláře učitelku. Zdupane sem dostal ja sam. Když sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo z koryta a dupu utiral lopuchama s kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne optymineralu? Či by mě napadlo, že děcka fčil nemožu z baraku bez pitička schovaneho v sofistykovanym zařizeni, kere brani vytečeni obsahu a potřisněni gaťat??

Když zme šli ze synkama kopat bunkr k lesiku, měl sem v kapse chleba z maslem a zapijel sem to taku žlutu sodovku. Kamoš měl k temu navic zelenu papriku a červenu slazenu sodovku! Chlastali zme sodovky plne cukru a přesto si nepamatuju, že by kdokoliv z nas byl tlusty. Navic sem ja cucal tu jeho červenu a on zas pruboval moju žlutu. Chleba při kopani bunkra překažal, tuž odpočival na boku v blatě a zežrany byl až pak. Aji s blatem. Myslite si, že mi z teho bylo blbě? Nikdy!
Ani opary zme nedostali. A to zme si gzichty nepotirali preventyvně jelenim lujem a podobnýma cyparnama. Žižaly zme taku malu rybyčku řezali na poloviny, bo nam ve škole řikali, že žižala je užitečny tvor a že když se rozpuli, tak doroste! Škoda, že nam neřekli, že doroste jen ta jedna polovina. Dodom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli.

Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her (třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země), byl ztraceny. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet.

V televizi byly dva kanaly a v tych tekla enem žumpa. Když kamoš přitahnul do lesika kytaru a začal hrat Hotel Kalyfornyja, byl pan buch. Okamžitě na něm viselo deset bab. Tuž, bylo nam patnact. Našli zme kamoše venku aji bez mobila. Byli v lesiku, v bunkru, nebo na hřišťu.

Padali zme do potoka, padali zme ze stromu, z klepača, lamali si hnaty, robili zme si modřiny, sypali zme si pisek do vlasu aji do oči. Byl to naš problem. Kdo si doma stěžoval, dostal ještě přidane. Mliko se pilo od kravy, kobzole se kradly jezeďakum a pekly a žraly se zelene, šťovik chutnal dokonale a třešně zme kradli susedovi anebo v aleji. Kdo se prozradil a spadnul ze stroma, ten s nama přiště nešel, bo kdo by tež lazil s mamlasem?

Na koleje zme valili hřebiky a padesatihaliřove mince. Zustavaly z nich fajne placky. Přes řeku zme lozili po teplovodnich rurach tak dluho, až tam jakysik cyp namontoval ty špičate zabrany. Škoda, možna byzme vymysleli aji prvni bandži džamping. Okolo byl komunystycky socializmus, a přesto zme byli svobodni. Žadne hlupe předpisy nas nesvazovaly. Bylo nam jedno, jake zakřiveni maju banany, bo stejně byly akorat parkrat za rok – v době, kdy opravdu dozravaly. Gulaš a koprovka byly nejlepši ze včerejška. Z buřtu při opekani vykapaval poctivy praseči tuk a přestože zme to žrali černe připalene, bylo nam fajně a neměli zme pocit, že žereme polyvinylchloridovy bazmek.

Tak si řikam, jak je kU…A možne, že vlastně ještě žiju. Jak zme to mohli bez předpisu EuroSajuzu přežit?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Reakce:
Hlafka
Zasloužilá kecalka 926 příspěvků 2 inzeráty 23.09.14 21:51

Nasi maji pred barakem stale klepac. Hra „na slepeho strelce“ byla supr. Sice caste modriny na holenich, ale dobry. Myslim, ze tam jednou nekdo visel i hlavou dolu a upadl, takze rozsekla hlava. Ale jinak vzpominky super. Porad jsme byli venku. Dnes tolik deti na sidlisti nevidim. Ale je to i o bezpecnosti. Nevim jestli driv nebylo tolik nasili, nebo bylo a mene se to medializovalo. Ale mam uz ted strach az jednou pojedou moje deti i blbym MHD do skoly. Fakt!!!

terinka4444
Hvězda diskuse 69359 příspěvků 23.09.14 21:51

Protože jsme šli slepě s davem, mlčeli, drželi ústa, o neštěstích se nepsalo, o vraždách se mlčelo, ubližující pedofilové byli tutláni a drželi jsme basu s pravým Sajuzem. A to všechno v minulé tisíciletí.

farska
Vesmírná mluvilka 30276 příspěvků 23.09.14 21:52

@Hlafka Nebylo ho myslim min. Jen ja se setkala nazivo a navazno s uchylama v 6,9 a 19 letech… Akorat se to nemedializovalo, to mas pravdu.

Hlafka
Zasloužilá kecalka 926 příspěvků 2 inzeráty 23.09.14 21:55

Jo, ja taky narazila na uchyla kolem 10.roku. Ale zacal nejdriv jenom zvanit, pak me docvaklo o co mu jde a zdrhla jsem.

Chupita
Zasloužilá kecalka 631 příspěvků 23.09.14 21:59

U nás se tomu říkalo klepadlo. Klepač slyším prvně životě.

1Luca
Kelišová 5273 příspěvků 23.09.14 22:01

Já bych to až na nějaké ty výjimky vrátila. Snažíme se v tomto duchu vychovávat dceru, aby nebyla „zprzněná“ přecitlivělou­ dobou.

PetiteFillette
Extra třída :D 13847 příspěvků 23.09.14 22:01

No kdyby to nebylo psané s hrubkama a za každou cenu co nejvíc po ostravacky, tak by to bylo vtipné. Ty trapné hrubky mi tam hodně vadí.

Chupita
Zasloužilá kecalka 631 příspěvků 23.09.14 22:04

A ještě mně tak napadá, skáče se ještě přes gumu? Dřív na to byly skvělý lampy veřejného osvětlení, dolní část byla tak akorát buclatá. Pak stačilo 5 metrů gumy do kalhot a jedna další kámoška. Ach, kde ty časy jsou…

farska
Vesmírná mluvilka 30276 příspěvků 23.09.14 22:04

@PetiteFillette Mne ne.
Ja jsem se do těch vzpomínek ponořila a rochním se v nich. Místy zjišťuju, že jsem ráda, že je to pryč-a místy mi vadí, že tohle už moje holky nezažijí…

1Luca
Kelišová 5273 příspěvků 23.09.14 22:08

@Chupita neskáče, sedí se u pc :cert:

farska
Vesmírná mluvilka 30276 příspěvků 23.09.14 22:08
@Chupita píše:
A ještě mně tak napadá, skáče se ještě přes gumu? Dřív na to byly skvělý lampy veřejného osvětlení, dolní část byla tak akorát buclatá. Pak stačilo 5 metrů gumy do kalhot a jedna další kámoška. Ach, kde ty časy jsou…

Jo, nekde jsem na youtube videla i skolu skakani pres gumu…
A pak takovy ty…presmykani provazku na rukou…Pamatujete se?? :pankac: :pankac: :pankac:

zuza23
Kelišová 5162 příspěvků 23.09.14 22:09

@PetiteFillette nerej, je to super :mrgreen:
@farska ta minulost není až tak daleká, mě je 24 a při čtení jsem si zavzpomínala, jako by to bylo včera :mrgreen:

Zenyatta
Ukecaná baba ;) 1055 příspěvků 23.09.14 22:09

Klepač mám pořád před domem a když se o něj synové přerazí, tak nostalgicky vzpomínám, jak jsem se o něj v dětství přerážela já.
Nějaký vození do školy, o tom jsme si mohli nechat zdát. Máma se mnou šla jen první den v první třídě, pak jen kontrolní telefonát o čtvrt na 8 a chodila jsem s bandou dětí ze sousedství. S níma jsem trávila celý odpoledne a víkendy venku. Vždy bylo co dělat, nikdy jsme se nenudili. A kupodivu jsme k tomu nepotřebovali zábavní centra a kdovíjaký číčoviny, o kterých jejich provozovatelé tvrdí, že by se bez nich lidé nebavili a strádali.
Jednou jsem se poprala s klukem ze sousedství, roztrhla mu bundu. On ji přinesl k nám zašít, máma ji bez řečí zašila a pak se jelo dál jakoby nic, žádný výčitky, žádný osočování a pokažený sousedský vztahy. Jo, vlastně mě táta poplácal svou rukou jako lopata po zádech, že jsem přeprala o rok staršího kluka. Jakou by to dohru mělo dnes, to netuším.
Poznámka ve škole a špatná známka rovnalo se sprdnutí od rodičů, nikdy nikoho nenapadlo hledat chybu především v učitelce.
Jezdila jsem na koni. Žádná helma, žádný chránič páteře. Pokud někdo po pádu skuhral, že ho něco bolí, tak mu šéf stáje řekl, po tom co se hurónsky dosmál, že když je jelito, ať na to neleze. Každý rychle zmlkl a už se drápal na hřbet znovu.
Sakryš, nostalgie je občas potvora ;)

terinka4444
Hvězda diskuse 69359 příspěvků 23.09.14 22:10

Proč vaše děti neumějí přesmykání provázku na rukou, to s dětmi, hraju. Proč neskáčou přes gumu? Moje dítě skáče. Klepáč pravda nemáme, už za našeho dětství jsem nikdyneviděla nikoho ho použít na klepání, ale jinak děti dělají to, co jsme dělali my, jako děti.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si... číst dále >

Trendy světa podlah pro rok 2019? Známe je

Odborníci rok od roku představují nejnovější módní trendy. Ne jinak je tomu i... číst dále >

Články z Expres.cz

(Ne)jezte vejce, (ne)jsou zdravá: Odborníci se zase přou o to, zda škodí, nebo ne

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi i tradiční extra nálož vajec, která jsou... číst dále >

Zdrcující kritika Vémoly: Fejkový zápasník, vybírá si slabé soupeře, říká trenér MMA

Jsem česká jednička! Tuto větu donekonečna opakuje nejslavnější tuzemský MMA... číst dále >