Mluvíte o své smrti s blízkými? Máte "poslední přání?"

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní  27.02.18 20:26
Mluvíte o své smrti s blízkými? Máte "poslední přání?"

Smutné téma, ale třeba někdo vyjádří svůj názor. U nás doma se smrt bere jako součást života, takže i když jsem ještě mladá, koupili jsme si s rodinou hrob. Řekli jsme si, že se chceme nechat všichni spálit, takže jsme podle toho přizpůsobili velikost hrobu. Já jsem taky řekla, jak si přeji, aby proběhlo poslední rozloučení se mnou. Docela mě zaráží, kolik lidí v mém okolí tohle vyděsilo. Vůbec se o smrti nechtějí bavit. Třeba moje babička si i napsala seznam toho, co chce obléct do rakve a co jí mají zahrát. Dojalo mě to k slzám, ale svým způsobem je to jaksi přirozené.

Já jsem konzervativní člověk, myslím, že mrtví patří na hřbitov (už jen proto, aby je mohl kdykoli kdokoli navštívit a když tam má ten dotyčný i fotku, tak si na něho třeba vzpomene někdo, kdo už by i dávno zapomněl - vlastní zkušenost.) Není mi blízký anonymní rozptyl na loukách, do vod, nebo skladování uren po skříních. Jasně, že když někdo chce, může si zapálit svíčku i doma, ale přece jen, když si dáte tu námahu, obětujete čas a na ten hrob zajdete, investujete peníze za kytku, nebo svíčku, tak tím vyjadřujete obrovskou úctu. Hřbitov zkrátka považuji za důstojné pietní místo.

Jaký je váš názor? Je vám to taky všechno jedno, nebo nemáte problém o tom mluvit?

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Reakce:

phoma
Echt Kelišová 7930 příspěvků 27.02.18 20:32

Ano mam problem o smrti mluvit neumim se sni vyrovnat asi od doby kdy doslo k tragickemu umrti meho pribuzneho ve velmi mladem veku.od te doby stim.mam problem chapu ze je to soucast zivota a urcite to beru i jinak u prarodicu kterym je pres 90 nebo u mladych :( zrovna ted se mi o tom spatne mluvi maminka je vazne nemocna a predstava ze tu nebude me desi??????????­??????doufam ze to zvladne

lecka
Kelišová 5209 příspěvků 27.02.18 20:34

S mou rodinou o tom mluvit lze ale na partnerovu stranu to nejde tam to je tabu.

Anonymní  27.02.18 20:34

Ano, bavime se o tom doma. Kdyby se neco jednomu z nas stalo, tak navzajem zname sva prani ohledne pohrbu atd. Ja nechci treba pobyvat na hrbitove, protoze nemam rada lidi a zvlast jeste, kdyz blbe cumi :lol: :mrgreen:

lachtanice86
Kelišová 5264 příspěvků 27.02.18 20:36

Nemám problém o tom mluvit. Je mi 31 a manžel ví jakou píseň mi případně zahrát, jaké rozloučení a hrob už máme, já znám jeho přání. Moji rodice na mně a bráchu majetky už převedli. Víme kde chteji pohřbít, víme kde jsou penize na pohřby. Jen nevím proč to píšeš anonymně, pokud si s tím tak srovnana tak ti může být jedno co si kdo myslí ne? :think:

Helileli
Ukecaná baba ;) 2497 příspěvků 27.02.18 20:38

Můj názor je, že mrtví prd ví. Žádný hroby, žádný požadavky na obřad ani nic jiného kolem nemám. Můj popel můžou vysypat klidně do kanálu, je mi to fuk. Nepotřebuju kytky, svíčky. Já osobně se s babičkou rozloučila při žehlení a písničce z rádia. A bylo to od srdce, to se počítá, ne tanečky okolo. Doufám, že na mě děti jednou budou vzpomínat tak jako já na babi. To je moje jediná aspirace ohledně smrti a ta se koupit ani poručit nedá.

Petruna21
Echt Kelišová 9689 příspěvků 27.02.18 20:41

Nemám problém o tom s rodinou mluvit. Ale že by jsme se o tom bavili do podrobna to ne.

bublinek
Závislačka 4854 příspěvků 27.02.18 20:41

O svém rozloučení jsem neuvažovala.
Vím, jen o přání své máti, a to jen o písni, kterou chce zahrát.

Moje babička je mrtvá asi 10 let, od jejího pohřbu na ní vzpomínám, ale nemám potřebu jít na hřbitov.

Asi bych nevydýchala rozptyl někde na louce nebo někde jinde pro svého blízkého, ale chodit na hřbitov taky nevnímám jako nezbytnost.

Tableta
Závislačka 3746 příspěvků 27.02.18 20:42

Já manželovi každou chvíli vtkloukám do hlavy, že chci spálit, bez obřadu a HLAVNĚ, ať zbytečně neutrácí, když budu po smrti, tak je mi jedno, jakou budu mít rakev a kdesi cosi, prostě to nejlevnější a jen nezbytně nutný. Na hřbitově taky nechci být, stojí to zbytečný prachy. Ať mě klidně někam vyhodí.

Adrasteia
Ukecaná baba ;) 2496 příspěvků 27.02.18 20:42

U nás s tímto není problém, i když až tak detailně o svých „přáních“ týkajících se pohřbu nemluvíme. Já třeba hlavně nechci být na hřbitově, chci být někde rozptýlena v přírodě a hlavně nechci vůbec žádný pohřeb, obřad, hudbu, kecy, lidi.
Když už jsme u tohoto tématu, zvedá se mi kufr ještě dnes, když si vzpomenu na pohřeb jedné příbuzné - vlezla tam skoro celá ves a ty kecy, které se tam vedly - že ty lidi pusa nebolí - kdo s kým přišel, kdo si kam sednul, co má kdo za ohoz, kdo jak moc brečí nebo nebrečí, jestli se šetřilo na kytkách, proč k rakvi nepouštějí taky ostatní, aby se podívali… :poblion:

Alladina
Zasloužilá kecalka 650 příspěvků 27.02.18 20:43

Vůbec nemám problém mluvit o smrti. Je to přirozená součást života. Jako se narodime, tak i umreme. Je hloupost z toho dělat tabu. Myslím, že více než smrti se bojíme umírání, způsobu, jakým nakonec zemřeme, než samotného konce života. Jsem konzervativni člověk, doufám, že mě pohrbi v rodinné hrobce za klasického církevního obradu. Nechtela bych být spálená, ani aby mi na pohrbu hrála dechovka :lol: a nechtěla bych mít na nahrobku napsáno „Vzpominame“ :lol:.

Markéta80
Hvězda diskuse 38271 příspěvků 27.02.18 20:47

Já manželovi své poslední přání řekla a on že až umřu že už mě to bude jedno :mrgreen:, prý mě na to místo jednou vezme ještě jako živou a prý když budu jo chtít tak bez zpáteční letenky :mrgreen:

Lama Lama
Hvězda diskuse 46988 příspěvků 1 inzerát 27.02.18 20:49

Běžně ne. Ale bavili jsme se o tom na jiném pohřbu, takže dostali informaci, že hlavně žádný proslov, ani krátký. A hlavně nemít nad rakví jméo s titulama :roll:, ani na hrobě. ale to nedaj, tím jsem si jistá. :? zas na druhou stranu si řikam, že tydle věci jsou možná spíš pro pozůstalý, tak budiž jim to přáno. :think:
segra zas nechce pohřeb vůbec, o tom taky nechtějí slyšet.

Příspěvek upraven 27.02.18 v 20:51

lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 22796 příspěvků 1 inzerát 27.02.18 20:50
@Anonymní píše:
Smutné téma, ale třeba někdo vyjádří svůj názor. U nás doma se smrt bere jako součást života, takže i když jsem ještě mladá, koupili jsme si s rodinou hrob. Řekli jsme si, že se chceme nechat všichni spálit, takže jsme podle toho přizpůsobili velikost hrobu. Já jsem taky řekla, jak si přeji, aby proběhlo poslední rozloučení se mnou. Docela mě zaráží, kolik lidí v mém okolí tohle vyděsilo. Vůbec se o smrti nechtějí bavit. Třeba moje babička si i napsala seznam toho, co chce obléct do rakve a co jí mají zahrát. Dojalo mě to k slzám, ale svým způsobem je to jaksi přirozené.

Já jsem konzervativní člověk, myslím, že mrtví patří na hřbitov (už jen proto, aby je mohl kdykoli kdokoli navštívit a když tam má ten dotyčný i fotku, tak si na něho třeba vzpomene někdo, kdo už by i dávno zapomněl - vlastní zkušenost.) Není mi blízký anonymní rozptyl na loukách, do vod, nebo skladování uren po skříních. Jasně, že když někdo chce, může si zapálit svíčku i doma, ale přece jen, když si dáte tu námahu, obětujete čas a na ten hrob zajdete, investujete peníze za kytku, nebo svíčku, tak tím vyjadřujete obrovskou úctu. Hřbitov zkrátka považuji za důstojné pietní místo.

Jaký je váš názor? Je vám to taky všechno jedno, nebo nemáte problém o tom mluvit?

Ano můj manžel ví, že si nepřeju pohřeb, má mě nechat spálit, bez obřadu. Sednout do nějakého dobrého podniku a nebo k nám na zahradu, pouštit si s přáteli moje oblíbený songy. Pak rozdat nejbližším lidem můj popel, se kterým každý naloží dle svého uvážení a on má svůj díl vzít a dojet vysypat do Seiny v Paříži…

Alladina
Zasloužilá kecalka 650 příspěvků 27.02.18 20:50
@Lama Lama píše:
Běžně ne. Ale bavili jsme se o tom na jiném pohřbu, takže dostali informaci, že hlavně žádný proslov, ani krátký. ale přijmout to nechtěj.
segra zas nechce pohřeb vůbec, o tom taky nechtějí slyšet.

Proslov na kremaci jsem slysela jen jednou, lepsi je si v tichu posedet, kazdy sam se svymi myslenkami.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Tatínci youtubeři: Divočiny, co mámy raději nevidí

Čas se svými dětmi tráví před kamerou, královsky se u toho baví... a přitom... číst dále >

OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na... číst dále >

Články z Expres.cz

Bosák v ofsajdu: Vyhrožuje kritikům, že z nich udělá blbce, přitom sám dělá hrubky

On si prostě nedá pokoj! Jaromír Bosák, hvězdný sporťák z České televize, na... číst dále >

Ivana Christová: Obezita jí ničila život, bůh ji osvobodil

Dnes již legendární královna krásy Ivana Christová (47) polovinu života... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pět věcí, které chcete vědět o spodním prádle, ale bojíte se zeptat

Existují otázky, na které se stydíte zeptat i důvěrné kamarádky. Přitom o... číst dále >

Chození naostro patří k létu. Jaká jsou pro a proti?

Jsou ženy, které nenosí pod letním oblečením zhola nic. Je to příjemné, ale... číst dále >

Reklama