Reklama

Od čeho se odvíjí množství mateřského mléka?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
ake
Kecalka 141 příspěvků 10.01.18 14:10
Množství mateřského mléka

Zajímalo by mě od čeho se odvíjí množství mateřského mléka. Tedy nezajímá mě složitá definice správného příjmu potravy, jako spíše jestli to souvisí s tělesnou stavbou ženy. Jestli třeba ženská „krev a mlíko“ bude mít více mléka než žena, která je „kost a kůže“? Anebo to prostě závisí na množství dětí, které se ji má narodit? A čím to je, že někdo má tak velký nadbytek že může ještě kojit cizí děti?


Reklama

Reakce:
 
Katchie 77
Ukecaná baba ;) 1098 příspěvků 10.01.18 14:18

Ahoj, nejsem na to odborník, jen máma tří dětí. Můj názor je, že platí pravidlo poptávka X nabídka… jde jen o to na začátku často přikládat a kojit na požádání. Podle mne neexistuje nedostatek mléka nebo slabé mléko, leda tak ze zdravotních důvodů.
Chce to lásku a trpělivost… Rodila jsem všechny 3 děti císařem a kojila do dobrovolného odstavení.

 
Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 33138 příspěvků 10 inzerátů 10.01.18 14:19

S typem postavy a velikostí prsou množství mléka nesouvisí ani trochu. Nejvíce se odvíjí od funkce a velikosti mléčné žlázy. Dále je pro velké množství mléka důležitý velký odběr - tj. čím více mléka dítě vypije, odsaji atd. tím více se ho vytvoří. A také množství ovlivňuje celkový zdravotní a psychický stav, kvalita stravy.

 
Apaji
Kelišová 5378 příspěvků 10.01.18 14:19

Hm, moje teta měla a má hrudník jako hubený chlapec - opravdu prsa žádná. A mohla dělat kojnou celé porodnici u obou dětí :think: Moje matka s nadváhou a většími ňadry mě kojit nemohla - řvala jsem hladem. Sourozence nemám.

Opravdu to bude asi na stavbě mléčných žláz, jak vysoká je hladina hormonů, částečně na stavbě a tvaru bradavek a ano i na množství přijímaných tekutin.

Jinak moc nevím :nevim:, já nekojila, nějak jsem neřešila proč co a jak (ale já měla komplikovaný zdravotní stav, ještě k tomu po SC, mohla jsem ze začátku jen odstříkávat a pak už to šlo do kapek a potom do kytek. Na druhou stranu jsem ráda, protože když mě zkoušely rozkojit, byl to pro mě hnus největší a spíše se mi ulevilo, že je UM a flaška), takže za sebe ti neřeknu. Asi to byla i psychika, která určitě hraje nemalou roli. Takže na seznam bych přidala i psychický stav maminky a sebedůvěru.

 
Fima
Nadpozemská drbna 29222 příspěvků 16 inzerátů 10.01.18 14:19

Tvorba mléka je řízena hormonálně, tudíž za to může především mozek a pak samozřejmě miminko: četnost kojení, správná technika. Obecně platí, že čím častěji budu kojit a vyprazdňovat správně prs, tím rychleji se bude mléko tvořit. Funguje to na principu nabídky a poptávky.

 
Patie
Ukecaná baba ;) 2462 příspěvků 3 inzeráty 10.01.18 14:21

Množství MM závisí na poptávce - přizpůsobuje se potřebám dítěte ;) Takže ano, čistě teoreticky více dětí znamená více mléka.

 
Patie
Ukecaná baba ;) 2462 příspěvků 3 inzeráty 10.01.18 14:22

Samozřejmě tam hrají roli druhotné faktory jako stres, správná technika, dostatečný pitný režim.

 
Fima
Nadpozemská drbna 29222 příspěvků 16 inzerátů 10.01.18 14:25

Jinak tedy mám 3 děti. U prvního dítka to nešlo, zpětně si myslím, že tam byl soubor X začátečnických chyb spolu s psychickým rozpoložením a vzdala jsem to hned. Dneska mě to trochu mrzí, protože další dvě děti kojené už byly. Aktuálně kojím miminko, které se narodilo císařem s porodní váhou 5 kg a uživím ho naprosto bez problémů. Postavou jsem normálně drobná a hubená, prsa nula nic a pitný režim je u mě katastrofální. Jsem si jista, že tam velkou roli u mě hraje nastavení aneb všechno je v hlavě. ;)

 
Yasminn
Neúnavná pisatelka 19010 příspěvků 23 inzerátů 10.01.18 14:39

@ake s postavou to nesouvisí určitě. Moje známá je opravdu hodně prostorově výrázná žena a mléka měla málo, takže syna nakonec měla na UM. A naopak znám mnoho štíhlých žen, které své děti kojily. :-) Stejně tak jako množství mléka nezávisí na velikosti poprsí. :-)

 
kontramatka
Závislačka 3767 příspěvků 10.01.18 15:20
@Tiger-lily píše:
S typem postavy a velikostí prsou množství mléka nesouvisí ani trochu. Nejvíce se odvíjí od funkce a velikosti mléčné žlázy. Dále je pro velké množství mléka důležitý velký odběr - tj. čím více mléka dítě vypije, odsaji atd. tím více se ho vytvoří. A také množství ovlivňuje celkový zdravotní a psychický stav, kvalita stravy.

Přesně tak. Krásně vysvětleno. :palec:

 
Marie432875
Ukecaná baba ;) 1912 příspěvků 10.01.18 15:51

@ake množství mléka souvisí s tělesnou konstituci - ne tak ve smyslu hubena =malo mléka, silná = hodne mléka, spis ve smyslu jak je na tom žena po zdravotní stránce (odolná, nachylna na kdeco atd) a jak telo zvládá nápor, dále se stravou, pitím, a hlavne s psychikou. A samozřejmě také s poptávkou :)


Reklama

 Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Co je zač Česká ženská lobby, která narušila Dukovu mši, a co chce?

O pořádný poprask se v úterý postarala aktivistka jménem Aneta Petani, když v... číst dále >

David Kraus o Strýcové: Čekal jsem od Báry, že řekne alespoň promiň

Druhá polovina léta ve společenských rubrikách patřila Davidu Krausovi (38),... číst dále >

Články z Ona Dnes

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných... číst dále >

Sedm hříchů, které škodí pleti. Pozor na mačkání pupínků i dietu

Péče o pleť je pro většinu z nás každodenní součástí života. Často se však... číst dále >