Od čeho se odvíjí množství mateřského mléka?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

ake
Kecalka 141 příspěvků 10.01.18 14:10
Množství mateřského mléka

Zajímalo by mě od čeho se odvíjí množství mateřského mléka. Tedy nezajímá mě složitá definice správného příjmu potravy, jako spíše jestli to souvisí s tělesnou stavbou ženy. Jestli třeba ženská „krev a mlíko“ bude mít více mléka než žena, která je „kost a kůže“? Anebo to prostě závisí na množství dětí, které se ji má narodit? A čím to je, že někdo má tak velký nadbytek že může ještě kojit cizí děti?

Reklama

Reakce:

Katchie 77
Ukecaná baba ;) 1098 příspěvků 10.01.18 14:18

Ahoj, nejsem na to odborník, jen máma tří dětí. Můj názor je, že platí pravidlo poptávka X nabídka… jde jen o to na začátku často přikládat a kojit na požádání. Podle mne neexistuje nedostatek mléka nebo slabé mléko, leda tak ze zdravotních důvodů.
Chce to lásku a trpělivost… Rodila jsem všechny 3 děti císařem a kojila do dobrovolného odstavení.

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 32861 příspěvků 10 inzerátů 10.01.18 14:19

S typem postavy a velikostí prsou množství mléka nesouvisí ani trochu. Nejvíce se odvíjí od funkce a velikosti mléčné žlázy. Dále je pro velké množství mléka důležitý velký odběr - tj. čím více mléka dítě vypije, odsaji atd. tím více se ho vytvoří. A také množství ovlivňuje celkový zdravotní a psychický stav, kvalita stravy.

Apaji
Kelišová 5200 příspěvků 10.01.18 14:19

Hm, moje teta měla a má hrudník jako hubený chlapec - opravdu prsa žádná. A mohla dělat kojnou celé porodnici u obou dětí :think: Moje matka s nadváhou a většími ňadry mě kojit nemohla - řvala jsem hladem. Sourozence nemám.

Opravdu to bude asi na stavbě mléčných žláz, jak vysoká je hladina hormonů, částečně na stavbě a tvaru bradavek a ano i na množství přijímaných tekutin.

Jinak moc nevím :nevim:, já nekojila, nějak jsem neřešila proč co a jak (ale já měla komplikovaný zdravotní stav, ještě k tomu po SC, mohla jsem ze začátku jen odstříkávat a pak už to šlo do kapek a potom do kytek. Na druhou stranu jsem ráda, protože když mě zkoušely rozkojit, byl to pro mě hnus největší a spíše se mi ulevilo, že je UM a flaška), takže za sebe ti neřeknu. Asi to byla i psychika, která určitě hraje nemalou roli. Takže na seznam bych přidala i psychický stav maminky a sebedůvěru.

Fima
Nadpozemská drbna 29154 příspěvků 15 inzerátů 10.01.18 14:19

Tvorba mléka je řízena hormonálně, tudíž za to může především mozek a pak samozřejmě miminko: četnost kojení, správná technika. Obecně platí, že čím častěji budu kojit a vyprazdňovat správně prs, tím rychleji se bude mléko tvořit. Funguje to na principu nabídky a poptávky.

Patie
Ukecaná baba ;) 2431 příspěvků 1 inzerát 10.01.18 14:21

Množství MM závisí na poptávce - přizpůsobuje se potřebám dítěte ;) Takže ano, čistě teoreticky více dětí znamená více mléka.

Patie
Ukecaná baba ;) 2431 příspěvků 1 inzerát 10.01.18 14:22

Samozřejmě tam hrají roli druhotné faktory jako stres, správná technika, dostatečný pitný režim.

Fima
Nadpozemská drbna 29154 příspěvků 15 inzerátů 10.01.18 14:25

Jinak tedy mám 3 děti. U prvního dítka to nešlo, zpětně si myslím, že tam byl soubor X začátečnických chyb spolu s psychickým rozpoložením a vzdala jsem to hned. Dneska mě to trochu mrzí, protože další dvě děti kojené už byly. Aktuálně kojím miminko, které se narodilo císařem s porodní váhou 5 kg a uživím ho naprosto bez problémů. Postavou jsem normálně drobná a hubená, prsa nula nic a pitný režim je u mě katastrofální. Jsem si jista, že tam velkou roli u mě hraje nastavení aneb všechno je v hlavě. ;)

Yasminn
Neúnavná pisatelka 18999 příspěvků 14 inzerátů 10.01.18 14:39

@ake s postavou to nesouvisí určitě. Moje známá je opravdu hodně prostorově výrázná žena a mléka měla málo, takže syna nakonec měla na UM. A naopak znám mnoho štíhlých žen, které své děti kojily. :-) Stejně tak jako množství mléka nezávisí na velikosti poprsí. :-)

kontramatka
Závislačka 3767 příspěvků 10.01.18 15:20
@Tiger-lily píše:
S typem postavy a velikostí prsou množství mléka nesouvisí ani trochu. Nejvíce se odvíjí od funkce a velikosti mléčné žlázy. Dále je pro velké množství mléka důležitý velký odběr - tj. čím více mléka dítě vypije, odsaji atd. tím více se ho vytvoří. A také množství ovlivňuje celkový zdravotní a psychický stav, kvalita stravy.

Přesně tak. Krásně vysvětleno. :palec:

Marie432875
Ukecaná baba ;) 1837 příspěvků 10.01.18 15:51

@ake množství mléka souvisí s tělesnou konstituci - ne tak ve smyslu hubena =malo mléka, silná = hodne mléka, spis ve smyslu jak je na tom žena po zdravotní stránce (odolná, nachylna na kdeco atd) a jak telo zvládá nápor, dále se stravou, pitím, a hlavne s psychikou. A samozřejmě také s poptávkou :)

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Články z Expres.cz

Slunce, seno, bikiny a krajka: Ochotská pálí ostrými, kdo bude její cíl?

Je to přesně pět let, co Michaela Ochotská (33) dala výpověď na Nově a... číst dále >

Bába Kamenická: Žena, která léčila Václava Havla či Jiřího Bartošku

Léčila prezidenty i slavné umělce, našince i cizince. Božena Kamenická,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí... číst dále >

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u... číst dále >

Reklama