Od čeho se odvíjí množství mateřského mléka?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
ake
Kecalka 141 příspěvků 10.01.18 14:10
Množství mateřského mléka

Zajímalo by mě od čeho se odvíjí množství mateřského mléka. Tedy nezajímá mě složitá definice správného příjmu potravy, jako spíše jestli to souvisí s tělesnou stavbou ženy. Jestli třeba ženská „krev a mlíko“ bude mít více mléka než žena, která je „kost a kůže“? Anebo to prostě závisí na množství dětí, které se ji má narodit? A čím to je, že někdo má tak velký nadbytek že může ještě kojit cizí děti?

Reakce:
Katchie 77
Ukecaná baba ;) 1099 příspěvků 10.01.18 14:18

Ahoj, nejsem na to odborník, jen máma tří dětí. Můj názor je, že platí pravidlo poptávka X nabídka… jde jen o to na začátku často přikládat a kojit na požádání. Podle mne neexistuje nedostatek mléka nebo slabé mléko, leda tak ze zdravotních důvodů.
Chce to lásku a trpělivost… Rodila jsem všechny 3 děti císařem a kojila do dobrovolného odstavení.

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 33505 příspěvků 10 inzerátů 10.01.18 14:19

S typem postavy a velikostí prsou množství mléka nesouvisí ani trochu. Nejvíce se odvíjí od funkce a velikosti mléčné žlázy. Dále je pro velké množství mléka důležitý velký odběr - tj. čím více mléka dítě vypije, odsaji atd. tím více se ho vytvoří. A také množství ovlivňuje celkový zdravotní a psychický stav, kvalita stravy.

Apaji
Kelišová 5397 příspěvků 10.01.18 14:19

Hm, moje teta měla a má hrudník jako hubený chlapec - opravdu prsa žádná. A mohla dělat kojnou celé porodnici u obou dětí :think: Moje matka s nadváhou a většími ňadry mě kojit nemohla - řvala jsem hladem. Sourozence nemám.

Opravdu to bude asi na stavbě mléčných žláz, jak vysoká je hladina hormonů, částečně na stavbě a tvaru bradavek a ano i na množství přijímaných tekutin.

Jinak moc nevím :nevim:, já nekojila, nějak jsem neřešila proč co a jak (ale já měla komplikovaný zdravotní stav, ještě k tomu po SC, mohla jsem ze začátku jen odstříkávat a pak už to šlo do kapek a potom do kytek. Na druhou stranu jsem ráda, protože když mě zkoušely rozkojit, byl to pro mě hnus největší a spíše se mi ulevilo, že je UM a flaška), takže za sebe ti neřeknu. Asi to byla i psychika, která určitě hraje nemalou roli. Takže na seznam bych přidala i psychický stav maminky a sebedůvěru.

Fima
Nadpozemská drbna 29295 příspěvků 16 inzerátů 10.01.18 14:19

Tvorba mléka je řízena hormonálně, tudíž za to může především mozek a pak samozřejmě miminko: četnost kojení, správná technika. Obecně platí, že čím častěji budu kojit a vyprazdňovat správně prs, tím rychleji se bude mléko tvořit. Funguje to na principu nabídky a poptávky.

Patie
Ukecaná baba ;) 2465 příspěvků 1 inzerát 10.01.18 14:21

Množství MM závisí na poptávce - přizpůsobuje se potřebám dítěte ;) Takže ano, čistě teoreticky více dětí znamená více mléka.

Patie
Ukecaná baba ;) 2465 příspěvků 1 inzerát 10.01.18 14:22

Samozřejmě tam hrají roli druhotné faktory jako stres, správná technika, dostatečný pitný režim.

Fima
Nadpozemská drbna 29295 příspěvků 16 inzerátů 10.01.18 14:25

Jinak tedy mám 3 děti. U prvního dítka to nešlo, zpětně si myslím, že tam byl soubor X začátečnických chyb spolu s psychickým rozpoložením a vzdala jsem to hned. Dneska mě to trochu mrzí, protože další dvě děti kojené už byly. Aktuálně kojím miminko, které se narodilo císařem s porodní váhou 5 kg a uživím ho naprosto bez problémů. Postavou jsem normálně drobná a hubená, prsa nula nic a pitný režim je u mě katastrofální. Jsem si jista, že tam velkou roli u mě hraje nastavení aneb všechno je v hlavě. ;)

Yasminn
Neúnavná pisatelka 19013 příspěvků 18 inzerátů 10.01.18 14:39

@ake s postavou to nesouvisí určitě. Moje známá je opravdu hodně prostorově výrázná žena a mléka měla málo, takže syna nakonec měla na UM. A naopak znám mnoho štíhlých žen, které své děti kojily. :-) Stejně tak jako množství mléka nezávisí na velikosti poprsí. :-)

kontramatka
Závislačka 3767 příspěvků 10.01.18 15:20
@Tiger-lily píše:
S typem postavy a velikostí prsou množství mléka nesouvisí ani trochu. Nejvíce se odvíjí od funkce a velikosti mléčné žlázy. Dále je pro velké množství mléka důležitý velký odběr - tj. čím více mléka dítě vypije, odsaji atd. tím více se ho vytvoří. A také množství ovlivňuje celkový zdravotní a psychický stav, kvalita stravy.

Přesně tak. Krásně vysvětleno. :palec:

Marie432875
Ukecaná baba ;) 1925 příspěvků 10.01.18 15:51

@ake množství mléka souvisí s tělesnou konstituci - ne tak ve smyslu hubena =malo mléka, silná = hodne mléka, spis ve smyslu jak je na tom žena po zdravotní stránce (odolná, nachylna na kdeco atd) a jak telo zvládá nápor, dále se stravou, pitím, a hlavne s psychikou. A samozřejmě také s poptávkou :)

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Zapomeňte na Evropu, doma buďte, vzkázal muslimům egyptský prezident

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí (64) zaskočil všechny muslimy, kteří... číst dále >

Dobrý den, prsa ven: Vnadná Štěpánová ukázala víc, než chtěla

Herečka Bára Štěpánová (59) sice filmy, v nichž hrají prim její vnady, nemá... číst dále >

Články z Ona Dnes

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >