Mohou mi dát ve zk.době výpověď v prvních 14ti dnech nemocenské?

393
14.11.19 13:16

Mohou mi dát ve zk.době výpověď v prvních 14ti dnech nemocenské?

Na internetu se píše tak i tak, neporadíte tady někdo jak to doopravdy je? Vím že ve zkušební době obecně platí že výpověď lze dát kdykoliv, ale údajně ne prvních 14dní nemoci, poté už zase ano a případná zkušební doba se o čas nemoci i prodlužuje. Jen nevím jak je to s těmi 14ti dny. Dokonce i na úřadu práce a od právníka jsem dostala dva odlišné názory :nevim: :nevim: :nevim: :nevim: :nevim:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1228
14.11.19 13:18

Tak tady ted dostanes nazoru :mrgreen: co vim ja tak ne, nemuze

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3279
14.11.19 13:19

Během prvních 14ti dnů na nemocenské ti výpověď dát nemůžou. Potom ano. Zkušebka se pak o ty dny, které jsi na nemocenské eventuálně prodlužuje.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23997
14.11.19 13:20

Hlavně je to asi jedno…pokud tě kvůli nemocenské budou chtít vyhodit, vyhodí tě po těch 14 dnech :think: tak jak tak, budeš bez práce :zed:
A to už víš, že se tě chtějí zbavit?
Já kdysi taky omarodila hned v začátku ještě při zkušebce, byla sem nemocná cca tři týdny, a v pohodě ;)

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9115
14.11.19 13:23

Předpokládám, že tě nezajímá výpověď s výpovědní dobou, ale zrušení ve zkušební době.

§ 66 zákoníku práce
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

(2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
393
14.11.19 13:29

Pro mě to hraje roli jestli budu mít nárok na podporu z úp kdyby mě náhodou vyhodili nebo mít nárok nebudu, na tu nemocenskou potřebuji, mám zánět a chodím tak do práce, už mi napsali druhé atb a není to příjemné, měla jsem to teď složité z prací protože jsem otěhotněla, ohlásila v práci, potratila, vyhodili mě, že věděli, že to chceme zkusit znovu, šla jsem na úp, nastoupila do nové práce, tam mě propustili, nastoupila jsem do další a zánět vaječníků a moč. cest, zatím tam chodím ale jestli mě vyhodí, potřebovala bych tam zůstat tak, abych měla aspaň znovu nárok na podporu a mohla si rychle něco najít dalšího

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
393
14.11.19 13:30

@Lendeš to jsem právě našla na internetu také, ale pro jistotu jsem volala do právní poradny a tam mi nějaká paní právnička z té občansko právní poradny řekla, že to už neplatí, že mě mohou vyhodit hned.. ale tak snad se mýlila :think:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9115
14.11.19 13:44

@4-1.cz Je to aktuální znění zákona, nic se nezměnilo.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
393
14.11.19 14:04

@Lendeš V tom případě moc děkuji, to je dobrá zpráva. Já tedy doufám že mě vůbec nevyhodí, měla bych být doma cca 10 dní, doufám že to bude ok. Kdyby však ano, chtěla jsem vědět, v jaké bych byla situaci.. ještě jednou velice děkuji :kytka:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat