Reklama

Mohu penzijní pojištění vypovědět jen doporučeným dopisem?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.12.17 19:19
Mohu penzijko vypovědět jen doporučeným dopisem?

Dobrý večer, mám penzijko od roku 2008. Posílám pouhou stovku, nyní ani více posílat nechci a celý tento produkt nechci. Mohu dát výpověd jen doporučeným dopisem a k tomu úředně ověřeným podpisem? Odbytné mi budou danit 15ti procenty? Děkuji moc za odpověd.

Reklama

Reakce:

eumedon
Extra třída :D 13541 příspěvků 10.12.17 20:02

Zákon 42/1994 Sb. o penzijním připojištění, § 17:

§ 17

1. Účastník může penzijní připojištění kdykoliv písemně vypovědět. Penzijní plán může přitom stanovit výpovědní dobu; tato doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce po doručení výpovědi a nesmí být delší než dva kalendářní měsíce.

(2) Penzijní fond je povinen účastníku nejpozději do 30 dnů ode dne doručení výpovědi písemně potvrdit její přijetí a sdělit datum zániku penzijního připojištění.

(3) Účastník je povinen písemně oznámit penzijnímu fondu všechny skutečnosti, které mají význam pro trvání penzijního připojištění, a dále změnu těch skutečností, které jsou podmínkou pro splnění informační povinnosti penzijního fondu podle § 14 a 26.

O ověření podpisu v zákoně nic není, nevím, jak ve vaší smlouvě. Pojišťovna, u které máte penzijko, nemá nikde poblíž (třeba v okresním městě) pobočku? Nebo se nemáte na její pobočku jak dostat?

Uživatel je onlineP4ja
Kelišová 5777 příspěvků 10.12.17 20:17

Trošku nechápu, po 9 ti letech. Kdy už máš poplatky zaplacené to rušit?? Není to škoda. Po 15ti máš nárok na plku.

romankolar
Zasloužilá kecalka 761 příspěvků 10.12.17 20:48

Ano lze, vypovědět písemně, nechat ověřit a poslat doporučeně…

romankolar
Zasloužilá kecalka 761 příspěvků 10.12.17 20:51

@P4ja Pokud bych ty prachy nepotřeboval, (stejně je tam jen pár tisíc), tak bych v tom taky pokračoval, klidně i na tu stovku. Je to i otázka věku…

eumedon
Extra třída :D 13541 příspěvků 10.12.17 21:34

Ostatně, jak píší ostatní: Není třeba rušit. Možná se dá i zmrazit.

@Ivan PPZ

swetr
Povídálka 16 příspěvků 10.12.17 22:30

Mělo by to jít. Ověřený podpis je potřeba, protože je to přeci jen důležitý krok a navíc je tam nutné uvést účet, na který se budou posílat peníze. Asi nikdo by nechtěl, aby se takové věci daly provádět bez ověřeného podpisu.

Zajít někam na pobočku by ale bylo určitě jistější. Tam na to mají formuláře a ověří totožnost (ušetří se za notáře). Pokud se ve výpovědi udělá nějaká (byť formální) chyba, mohlo by se to protáhnout nebo zkomplikovat.

Uživatel je onlineP4ja
Kelišová 5777 příspěvků 11.12.17 06:45

@romankolar Právě proto, lidi ruší dlouhodobé věci, které jsou právě proto dělané na dlouho a neuvědomují si že nějakých 15 tis které tam teď máš, te nevytrhnou a navíc budeš muset vrátit zpět ten příspěvek státu, cos dostával. Na 100 to kdysi bylo myslím 30 Kč nebo víc.

Ivan PPZ
Kelišová 5657 příspěvků 11.12.17 07:18
@P4ja píše:
Trošku nechápu, po 9 ti letech. Kdy už máš poplatky zaplacené to rušit?? Není to škoda. Po 15ti máš nárok na plku.

U penzijka nejsou žádné předplácené poplatky. Nevíme, jak je na tom zakládající s věkem, příjmy, kolik je tam naspořeno… Je pravda, že 100,– měsíčně na důchod nepomůže vůbec. Aktuálně od státu nepřijde nic, takže takto nastavený produkt velmi prohrává s inflací. S tím daněním to nebude tak hrozné, protože výnosy budou zanedbatelné a je možné, že případná daň by byla v řádu desetikorun.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.17 17:59

Tak je mi 31, penize ze sporeni nepotrebuju, ale tento produkt jsem si zakladala, jednoduse, ani nevim proc. Prijde mi to nesmyslne, mit sporeni, ktere vyuziji za 30 let.

Uživatel je onlineP4ja
Kelišová 5777 příspěvků 13.12.17 18:04
@Anonymní píše:
Tak je mi 31, penize ze sporeni nepotrebuju, ale tento produkt jsem si zakladala, jednoduse, ani nevim proc. Prijde mi to nesmyslne, mit sporeni, ktere vyuziji za 30 let.

Vidis, a mne 33 a zatim davam tolik, abych mela narok na statni prispevek. A jinak proto je to penzijni sporeni ne?? Na kratkodobe sporeni je x dalsich produktu.
A jinak ja ho mam proto, ze se po 15ti letech da vybrat polovina a hlavne potom ho preklopim do te dyamicke verze a po padesatce tam zacnu davat vic, aby neco malo bylo.

romankolar
Zasloužilá kecalka 761 příspěvků 14.12.17 19:58

Anonym:
1. Nemusíte to využít až za 30 let, za 6 let Vám vznikne nárok polovinu prostředků vyčerpat.
2. Je to ve Vašem případě konzervativní nástroj, který do portfolia taky patří. Tři stovky, aby tam šel státní příspěvek, Vás pravděpodobně nevytrhnou a od čtyřicítky nahoru Vám státní příspěvek udělá na zhodnocení tak 2%, plus k tomu nějaký (možná) výnos.

Jinak chápu, lepší jistý úrok to udělá tak od padesáti let věku. To pochopitelně důchod úplně neřeší, když tam bude pár desítek tisíc, nicméně čím dřív s nějakou formou odkládání na důchod začnete, tím méně Vás to bude později vysávat.

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s... číst dále >

Články z Expres.cz

Záhada Jágrových kalhot: Lidé si všímají nabušeného rozkroku, jak je to doopravdy?

Dvě zřejmě největší fotbalové legendy Petr Čech a Pavel Nedvěd a hokejový bůh... číst dále >

Podvedená Bohdalová v thrilleru o důvěřivosti seniorů: Z toho jde Strach!

Klobouk dolů! Jiřina Bohdalová (87) je profík každým coulem. S Jiřím Strachem... číst dále >

Články z Ona Dnes

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi... číst dále >

Sedm tipů, jak vypadat v práci co nejlépe. Pozor na světlo i vůni

V práci trávíme významnou část dne, a proto je i náš vzhled důležitou... číst dále >