Mohu se stát zákonným zástupcem přítelova dítěte?

Anonymní
30.12.19 21:26

Mohu se stát zákonným zástupcem přítelova dítěte?

Zdravím,
z důvodu nezodpovědnosti matky bylo před časem rozhodnuto soudem odebrání dítěte z její péče a předání dítěte do péče jeho otce - mého přítele. Z matky se bohužel stala feťačka neochotná se léčit. Synovi přítele jsou dva roky, při čemž s přítelem zatím já sama nežiju. Netvrdím tedy o to, že bych chtěla o něco takového usilovat hned, ale v případě, že vše bude klapat jak má a pokud se maminka nedá dohromady a nezačne se chtít léčit, mohu být soudem uzákoněna jako druhý zákonný zástupce dítěte? Jelikož je do budoucna možné, že by se mohlo stát, že by ne vždy mohl přítel vyřizovat všechny věci s dítětem a já nebudu mít na to právo, pokud nebudu zákonný zástupce, chci zjistit už předběžně, zda-li je něco takového vůbec možné udělat a zda-li je to vůbec rozumné? Děkuji za rady a zkušenosti.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

30.12.19 21:28

Ne, musela by jste ho adoptovat a nejdriv predchazi zbaveni matky rodicovskych prav.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27590
30.12.19 21:29

To by asi museli nejdriv tu matku zbavit rodicovskych prav. Coz se dela jen ve velmi extremnich pripadech (matka vubec nejevi zajem, je diteti nebezpecna a tak).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
57459
30.12.19 21:31

Je to extrémě nepravděpodobné. Museli by matku zbavit rodičovských práv a to jen tak neprojde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1986
30.12.19 21:38

Není to jen tak a asi bych to ani nedělala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.12.19 21:39

Je to složitější, pokud by soud zbavil matku rodičovské odpovědnosti - jak tady ostatní zmiňují - byl by jediným nositelem rodičovské odpovědnosti otec dítěte. Jedinou cestou je osvojení dítěte manželkou rodiče, ale to by soud zkoumal souhlas matky či její nezájem…a bez uzavření sňatku to nepůjde

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
30.12.19 21:43

Děkuji všem za odpovědi. Já sama bych byla radši, už jen kvůli dítěti, aby se matka dala dohromady a měli syna například ve střídavé péči, bohužel to zatím na to nevypadá, ale možná jednoho dne.

• Nahlásit
  • Citovat
1073
30.12.19 21:56
@Anonymní píše:
Děkuji všem za odpovědi. Já sama bych byla radši, už jen kvůli dítěti, aby se matka dala dohromady a měli syna například ve střídavé péči, bohužel to zatím na to nevypadá, ale možná jednoho dne.

Tak pokud by jste se vzali, tak určitý úkony můžeš dělat, jít s dítětem k lékaři, není problém aby ti přítel dal souhlas o vyzvedávání ve školce nebo škole, nikde tě většinou lustrovat nebudou. Manžel taky řešil mého syna bez problému, i když není zákonný zástupce. Normálně uplatňuje veškeré odpisy, pokud šlo o něco fakt vážného tak jsem mu dala plnou moc, nebo jsem to vyřešila sama. Uvidíš časem jak Vám to bude klapat a pokud by jste spolu žili můžeš k soudu podat žádost. Zatím si vystačíš takhle.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22026
30.12.19 22:09
@Anonymní píše:
Zdravím,
z důvodu nezodpovědnosti matky bylo před časem rozhodnuto soudem odebrání dítěte z její péče a předání dítěte do péče jeho otce - mého přítele. Z matky se bohužel stala feťačka neochotná se léčit. Synovi přítele jsou dva roky, při čemž s přítelem zatím já sama nežiju. Netvrdím tedy o to, že bych chtěla o něco takového usilovat hned, ale v případě, že vše bude klapat jak má a pokud se maminka nedá dohromady a nezačne se chtít léčit, mohu být soudem uzákoněna jako druhý zákonný zástupce dítěte? Jelikož je do budoucna možné, že by se mohlo stát, že by ne vždy mohl přítel vyřizovat všechny věci s dítětem a já nebudu mít na to právo, pokud nebudu zákonný zástupce, chci zjistit už předběžně, zda-li je něco takového vůbec možné udělat a zda-li je to vůbec rozumné? Děkuji za rady a zkušenosti.

Dokud s ním nebudeš žít, nic takového bych ani neplánovala. Jestli se v budoucnu rozejdete, budeš platit alimenty na cizí dítě. Jak dlouho spolu „chodíte“? Synovi jsou dva, takže asi moc dlouho ne, že?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
57459
30.12.19 23:40
@mamule42 píše:
Tak pokud by jste se vzali, tak určitý úkony můžeš dělat, jít s dítětem k lékaři, není problém aby ti přítel dal souhlas o vyzvedávání ve školce nebo škole, nikde tě většinou lustrovat nebudou. Manžel taky řešil mého syna bez problému, i když není zákonný zástupce. Normálně uplatňuje veškeré odpisy, pokud šlo o něco fakt vážného tak jsem mu dala plnou moc, nebo jsem to vyřešila sama. Uvidíš časem jak Vám to bude klapat a pokud by jste spolu žili můžeš k soudu podat žádost. Zatím si vystačíš takhle.

To snad není závislé na tom, zda se vezmou ne? Nebo co konkrétně z toho u manželů lze a u přítelkyně ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
31.12.19 12:02

Manzel ma ve vylucne peci sve dite. A ja vlastne z pravniho hlediska nemam k ni zadna prava ani povinosti. A nevadi mi to. V beznem zivote jsem ani nikdy zadny papir nebo plnou moc nepotrebovala. Ani kdyz jsem s ni byla v nemocnici a podepisovala lecbu. To pochybila nemocnice, ja je upozornovala, ze to ofiko nemuzu. Manzel odjel do zahranici na dovcu a tak nebyl nikdo jiny. Jeji matinka je ve vykonu trestu. Ale skola, skolka, doktori to je v pohode. Jako musel zaridit manzel takove veci jako pas nebo zmenu trvaleho bydliste, ale to se nedela kazdy den.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama