Mohu se vzdát PPM a rovnou pobírat RP?

Anonymní
15.2.21 10:04

Mohu se vzdát PPM a rovnou pobírat RP?

Ahoj! Bohužel mi na můj dotaz nebyla schopná odpovědět paní na ÚP, tak se ptám zde jestli někdo neměl podobnou zkušenost.
Byla jsem s malým na mateřské, potom rodičovské do jeho 3 let, bohužel nebyl moc samostatný, měli jsme za sebou několik operací s nozickami, tak jsem do svého zaměstnání nastoupila pouze na poloviční úvazek.
Momentálně jsem v zaměstnání dva roky, a v červenci čekáme dvojčátka.
Ale moje otázka zní : Mohu se vzdát pobírání PPM? Když jsem pracovala na poloviční úvazek, tak by ta částka byla opravdu malá, asi 8 tisíc korun.
Rodičovský příspěvek bych měla dvojcatky 15 tis měsíčně.
Lze se tedy mateřské vzdát na úkor toho, ze je nižší než rodičovský příspěvek?
Všem děkuji za odpovědi :)

  • Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6778
15.2.21 10:10

Takze radši vyhodis peníze za PPM do kanálu, jen abys měla měsíčně víc? Chápu to správně? I takto malá, tak to máš kolik? 45 tis co zahodila.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2487
15.2.21 10:16

Neznam tvou financni situaci, ale mas opravdu tak napjaty rozpocet, ze pul roku nevydrzis s 8tis? Vsak kolik si ted vydelas na tom puluvazku, to zas takovy rozdil nebude ne?

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.2.21 10:18

No jde o to, ze teď jsem na půl úvazku s malým, ale přibudou mi k tomu dvojčátka na těch 8 tisíc :roll:
Momentálně jsme v pronajmu, a do toho dostavujeme domeček, takže platíme i hypo i pronajem, tak by se mi každá koruna hodina ale pokud by to neslo, tak to samozřejmě poplatime jinak by jsme si nedělali tři děti :)

  • Citovat
  • Nahlásit
2024
15.2.21 10:18

Myslím, že by mělo být možné si dorovnat z RP mateřskou tak, aby jsi pobírala požadovanou částku. Zeptej se na úřadě. Tím by jsi o peníze z mateřské nepřišla.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12061
15.2.21 10:27

Tak si ted davej stranou penize. Rodicak vyberes po materske. Je skoda prijit o 8 placenych mesicu.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6778
15.2.21 10:28
@Adelka951 píše:
Myslím, že by mělo být možné si dorovnat z RP mateřskou tak, aby jsi pobírala požadovanou částku. Zeptej se na úřadě. Tím by jsi o peníze z mateřské nepřišla.

Ale to by pobírala PPM a RP zároveň.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
45643
15.2.21 10:37

Pokud se deti narodi do 4 let veku starsiho ditete, budes mit zhruba stejnou ppm jako u prvniho. Kdybys PPM necerpala, prijdes o ni a nicim ji nenahradis. Rodicovsky pripevek na dvojcata je 450 tisic. Cim drive jej vycerpas, tim drive budes bez penez.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3589
15.2.21 10:56
@Cenarius píše:
Ale to by pobírala PPM a RP zároveň.

Ty máš vážně potřebu se vyjádřit úplně ke všemu… ;)

Nejvýhodnější to máš takhle:
Do narození dítěte/dětí budeš pobírat klasicky PPM (tu nízkou) a od data narození máš nárok na dorovnání z RP. Říká to zákon 117/1995 Sb., paragraf 30b, odstavec 3. (poslední změna v zákoně 2016, ale tohle by mělo být nadále platné)
Takže o ty peníze z mateřské nepřijdeš.

Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 5.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
65
15.2.21 11:22

Z cerstve zkusenosti mohu potvrdit, ze pokud vychazi PPM nizsi, nez je to maximum RP bez prijmu (tj. 10000 u jednoho ditete, u dvojcat jsem to nepotrebovala vedet), je mozna si od porodu zazadat o RP a pobirat zaroven PPM a RP. Vyse RP se v tu chvili bude pocitat jako 10.000 minus vyse PPM (v pripade dvojcat ne 10 tis, ale vic). Proste si po porodu (muzes az 3 mesice zpetne) zazadej na UP o RP vyse 10.000 (u jednoho ditete), sdel jim k tomu, ze pobiras i PPM, ale malou, a normalne budes dostavat oboji

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6778
15.2.21 11:50
@klamonožka píše:
**Ty máš vážně potřebu se vyjádřit úplně ke všemu… ;) **

Nejvýhodnější to máš takhle:
Do narození dítěte/dětí budeš pobírat klasicky PPM (tu nízkou) a od data narození máš nárok na dorovnání z RP. Říká to zákon 117/1995 Sb., paragraf 30b, odstavec 3. (poslední změna v zákoně 2016, ale tohle by mělo být nadále platné)
Takže o ty peníze z mateřské nepřijdeš.

Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 5.

Ani ne. Spoooousty věci tady úplně přehlížím a nijak nekomentují. To ani není možný stíhat. :palec:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9090
15.2.21 12:55
@opossum píše:
Z cerstve zkusenosti mohu potvrdit, ze pokud vychazi PPM nizsi, nez je to maximum RP bez prijmu (tj. 10000 u jednoho ditete, u dvojcat jsem to nepotrebovala vedet), je mozna si od porodu zazadat o RP a pobirat zaroven PPM a RP. Vyse RP se v tu chvili bude pocitat jako 10.000 minus vyse PPM (v pripade dvojcat ne 10 tis, ale vic). Proste si po porodu (muzes az 3 mesice zpetne) zazadej na UP o RP vyse 10.000 (u jednoho ditete), sdel jim k tomu, ze pobiras i PPM, ale malou, a normalne budes dostavat oboji

Není to omezené 10 tis., může si zvolit i vyšší částku přes DVZ otce dítěte. Plus u dvojčat se to maximum počítá jako 1,5násobek těch částek, které vyjdou pro jedno dítě.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
65
15.2.21 13:22

@Lendeš cerpat RP na zaklade platu otce jde, ale ne v pripade, ze clovek pobira RP a PPM zaroven (teda myslim, jestli to je jinak, tak me nekdo poucte, ja kdyz jsem si k PPM zarizovala i to „doplaceni“ RP do 10.000, tak se urednice netvarila, ze by to slo).

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9090
15.2.21 13:27
@opossum píše:
@Lendeš cerpat RP na zaklade platu otce jde, ale ne v pripade, ze clovek pobira RP a PPM zaroven (teda myslim, jestli to je jinak, tak me nekdo poucte, ja kdyz jsem si k PPM zarizovala i to „doplaceni“ RP do 10.000, tak se urednice netvarila, ze by to slo).

Jde to. Není jiné omezení souběhu PPM a RP než to, které tady citovala @klamonožka výše.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
65
15.2.21 17:41

@Lendeš ok, v tom pripade se omlouvam za nepresnou informaci

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat