Mohu si prodloužit rodičovskou?

2073
12.3.11 20:00

Mohu si prodloužit rodicovskou?

Ahoj holky,
chtela jsme se zeptat jeslti stale plati, ze si mohu prodlouzit rodicovskou.
Jde mi o to, ze mam rodicovskou dovolenou do tri let, ale maleho mi nevezmou do skolky a bohuzel se bojim, ze soukroma je torchu nad nase pomery (no to uvidime), ale kazdopadne na 99% pocitam, ze ve firme dostanu vypoved. Takze nebudu mit ani kam nastoupit a tak jsem si rikala, ze bych si prodlouzila rodicovskou do 4 let - je mi jasne, ze nic dostavat nebudu, ale jde mi o to jeslti mi stat po tu dobu bude platit zdravotni pojisteni. No a ja bych si v te dobe hledala nove zamestnani a az bych ho nasla - rodicovskou bych ukoncila a nastoupila do prace.
Vim, ze driv to tak slo, ale ted mi nekdo rikal, ze se to zmenilo a neni to mozne, ze sice doma mohu zustat, ale musim si sama platit zdravotni nebo se hlasit na uradu prace.
Diky moc

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

7804
12.3.11 20:06

a není jednodušší se po rodičovské nahlásit na úřad práce?? :think: Ty ti taky platí zdravotní. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9649

Ahoj,
podle mych poslednich informaci to tak nejde… jednou jsi zvolila a menit nemuzes :-( Je nekolik moznosti, jak se ale zaridit.

1. Nemocenska
  2. Pracak - ti plati pojisteni a mohla by jsi i neco dostavat nez si najdes praci
  3. Zena v domacnosti - nedostava vubec nic ale je ti hrazeno pojisteni…

Teda alespon myslim, ze to pisu dobre.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Tak to můžeš jít rovnou se nahlásit na úřad práce a ten ti bude nějakou dobu platit zdrav.poj. Ale jestli se to dá nebo nedá prodloužit netuším.
http://www.mpsv.cz
Tam bys mohla možná najít odpověď na svou OT. :wink:

Příspěvek upraven 12.03.11 v 20:08

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68374
12.3.11 20:07

Takhle můžeš být doma a na zdravotní pojišťovně nahlásit, že osobně pečuješ o dítě do 7 let (to smí chodit do školky max. 4 hodiny denně, ale pokud zůstaneš doma, že nemáte školku, tak to problém nebude, že) a bude ti zdravotní platit stát.
Ale nejedná se o prodloužení rodičovské dovolené, ta je ze zákona pouze do 3 let věku dítěte a pouze v případě, že trvá pracovní poměr.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
nepř. Alichi
12.3.11 20:11

Tak já myslím, že se to nezměnilo a jen se přehlásíš na pojišťovně, kde tě přeřadí z kategorie „rodičovská dovolená“ do „péče o dítě do 7 let“ - pokud máš dětí víc, tak můžeš být doma až do 15ti let dětí a platí za tebe zdravotní pojištění, sociální samozřejmě ne.
Jinak tě chápu - taky bych podobnou situaci řešila takto a raději si práci hledala v klidu a nestresovala se tím, že něco „musím“ vzít… Vzhledem k případnému odstupnému a příjmům manžela bych po pár měsících stejně nedostala ani korunu.

• Nahlásit
  • Citovat
2073
12.3.11 20:12
j.a.n.i1 píše:
Takhle můžeš být doma a na zdravotní pojišťovně nahlásit, že osobně pečuješ o dítě do 7 let (to smí chodit do školky max. 4 hodiny denně, ale pokud zůstaneš doma, že nemáte školku, tak to problém nebude, že) a bude ti zdravotní platit stát.
Ale nejedná se o prodloužení rodičovské dovolené, ta je ze zákona pouze do 3 let věku dítěte a pouze v případě, že trvá pracovní poměr.

Diky moc - tak to jsme popletla. Takze kdyz budu chtit byt doma do 4 let veku ditete. Tak normalne zustanu a budu to hlasit jen zdravotni pojistovne nebo jeste nekde jinde to musim nahlasit. Nebo musim jeste neco jineho pro to udelat?
NA UP se hlasit nechci - jednak doufam, ze dostanu dostupne (pokud do te doby firma nezkrachuje) takze nechi cerpat zadne davky v nezamestnanosti (ono to ted myslim uz nai nejde kdyz budu mit odstupne ne?) a navic co jsme slysela, tak je ted zmena, ze clovekm uze byt hlasen na UP jen snad souhrnem 5 let za svuj zivot - a clovek nikdy nevi kdy se co stane - takze tam nechci byt hlasena zbytecne. Navicp orad doufam, ze si praci brzy najdu a treba takovou, ze si budeme moct dovolit skolku a tak tam budu moct nastoupit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
nepř. Alichi
12.3.11 20:12

j.a.n.i. nezklamala - spolehlivé info, díky :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
24324
12.3.11 21:46
kacudka píše:
a není jednodušší se po rodičovské nahlásit na úřad práce?? :think: Ty ti taky platí zdravotní. :wink:

Neni protoze se ti muze stat ze te poslou zadat o misto.Zamestnavatel te vezme a ty nemas skolku tak jsi vyrazena.Odmitnout misto nemuzes.
Do 7let veku ti pojisteni hradi stat pokud mas deti dve tak muzes byt doma do 15let.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7804
12.3.11 22:06
kattkka píše:
kacudka píše:
a není jednodušší se po rodičovské nahlásit na úřad práce?? :think: Ty ti taky platí zdravotní. :wink:
Neni protoze se ti muze stat ze te poslou zadat o misto.Zamestnavatel te vezme a ty nemas skolku tak jsi vyrazena.Odmitnout misto nemuzes.
Do 7let veku ti pojisteni hradi stat pokud mas deti dve tak muzes byt doma do 15let.

no jo,tak když tě vyrazí z pracáku tak se potom můžeš nahlásit jako žena v domácnosti ne?? :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
JaSe
12.3.11 22:48
kacudka píše:
kattkka píše:
kacudka píše:
Do 7let veku ti pojisteni hradi stat pokud mas deti dve tak muzes byt doma do 15let.
no jo,tak když tě vyrazí z pracáku tak se potom můžeš nahlásit jako žena v domácnosti ne?? :wink:

A není lepší být nejdřív do čtyř let věku dítěte žena v domácnosti a pak jít teprve na pracák? Aby neměla černý puntík, že odmítla nabízené pracovní místo :think: .

• Nahlásit
  • Citovat
24324
13.3.11 08:22
kacudka píše:
kattkka píše:
kacudka píše:
no jo,tak když tě vyrazí z pracáku tak se potom můžeš nahlásit jako žena v domácnosti ne?? :wink:
KAcu: jenomze vec druha zakladatelka dostane odstupne a na Up zacinas cesrpat davky az po vycerpani odstupneho.Takze poku ddostanes tri odstupne tak 3mesice necerpas stejne nic.A navic zakladatelka uvadi ze na UP jit nechce. :wink: A kdyz te sankcne vyhodi a za nejaky mesic tam budes opravdu muset jit tak mas problem.Toto si taky clovek musi uvedomit.
JaSe píše:
kacudka píše:
kattkka píše:
kacudka píše:
A není lepší být nejdřív do čtyř let věku dítěte žena v domácnosti a pak jít teprve na pracák? Aby neměla černý puntík, že odmítla nabízené pracovní místo :think: .

Nebo az budu mit skolku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2073
14.3.11 11:01

Katko,
presne tak - doufam, ze firma do te doby nezkrachuje a a dostanu odstupne. Pak bych si prave chtela zustat jeste doma s tim, ze bych prave mela ty penize z odstupneho, tak bych si to mohla dovolit a pri te prilezitosti bych si hledala praci - takze bych nebyla ve stresu a verim, ze snad do roka bych nejakou nasla. No a pak by maly sel do skolky. Popripade, kdybych nasla dobrou praci driv, tak bych treba maleho dala do soukrome nebo bych nejak jinak zajistila hlidani, ale pokud nemam praci, tak si proste soukromou dovolit nemohu - tak proto to prodlouzeni.
Na pracak jit nechci - tam bych sla jen kdyby se mi do do 4 let maleho nepodarilo najit praci. Jednak proto, ze bych mela nejakou podporu a take proto, ze 4 roky se mi zapocitavaji do duchodu, ale dalsi uz ne.
Takze diky moc - potesili jste me :-) Ja tedy pevne verim, ze se mi podari brzy najit praci a ze UP nebudu muset vyuzit, ale clovek nikdy nevi a ja mam rada jistotu - proste kdyz vim, ze bych popripade mohla udelat :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama