Moje dcera má všechny raději než mě

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
honey_star
Zasloužilá kecalka 954 příspěvků 04.04.11 19:04
Moje dcera má všechny raději než mě...

Ahoj, prosím o radu.
Moje 17timěsíční dcera má snad první vzdor či co a je momentálně strašně vztahovačná, vznětlivá, sobecká a celkově je s tím těžká domluva.
Posledních pár dnů přišla na to, že mi může vlepit facku a má z toho děsnou srandu. Chovám jí na ruce, něco vysvětluju, nebo po ní něco chci a najednou plác a jednu mi pořádnou přišije. Zkoušela jsem jí chytnout za ručičky a důrazně, že toto NE, nepomohlo. Dát dolů a ignorovat - nepomohlo - je ráda, že má ode mě pokoj a je po jejím. Dnes mi ruply nervy a po té tlapce jsem jí asi třikrát plácla - nepomohlo - samozřejmě, ani jsem to nečekala, ale už jsem byla vytočená. Co s tím? Navíc, dnes mi jí natáhla před asi 20 dalšími maminkami na cvičení s dětmi, takže to bylo i s publikem.
No a to je druhá část problému. Se všemi je radši než se mnou. Na cvičení mě úplně ignoruje, hraje si s ostatníma maminkama, nosí jim míčky a hračky…Chovat doma chce u táty, babičky, klidně i u pošťačky, jen u mě ne. Nikoho jiného taky nefackuje, jenom mě. Moje povely a požadavky naprosto ignoruje, nechce se přebalovat, převlíkat, dávat do krmící židličky, všechno je problém.
Ach jo, a to ještě třeba před týdnem - dvěma byla naprosto zlatá a teď je to dračice. Ale ten pocit, že má všechny raději už mám tak skoro půl roku, začala si osoby vybírat a já jsem až na konci. Dobrá jsem jí, když má strach, je nemocná apod. Anebo když zpívám, recituju a dělám blbosti tak to jo, to ocení, ale pak zas okamžitě běží za tátou, zbožňuje ho i když on pro to nic dělat nemusí…
Co s tím, mám si na to zvyknout, nebo jí přestat podlézat, ignorovat? já už fakt nevím. :nevim:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Reakce:
Barca12345
Echt Kelišová 9649 příspěvků 04.04.11 19:10

Osobne s tim nemam zkusenost :-) ale myslim, ze to chce cas… deti potrebuji hromadu casu - na vsechno!!! Urcite si nemyslim, ze by jsi u ni byla posledni ze vsech!!! Jen jste spolu casteji, nez je s ostatnimi… I kdyz chapu, ze je to tezke, netlac na pilu a podle me se to srovna samo!

Háta_x
Echt Kelišová 7576 příspěvků 04.04.11 19:24

Když potřebuje ochranu, vyhledá tebe. To je jasný signál, že ty jsi pro ni opora, již probádaná opora a díky tvému zázemí objevuje ten další okolní svět. A s tím plácáním - malá zkouší, co si k tobě může dovolit. Když si to necháš líbit, vezme to jako běžnou věc, když jí budeš bít, bude brát bití jako běžnou věc. Stojí to spoustu sebeovládání, ale po plácnutí vysvětlit, že to maminku BOLÍ a že se to nedělá. Bude to trvat, ale je to cesta. A rozhodně nepodlézej, jen podporuj malou z dálky. Ona se časem zas vrátí, neboj, nemá tě na háku.

Freyaa
Extra třída :D 10052 příspěvků 04.04.11 19:31

já měla před 2měsíci něco podobného, sice ne v tak velkém rozsahu ale taky mi přišlo že má raději všechny ostatní než mě, a samo to odešlo, vůbec nevím co se stalo a začala jsem se s ní ještě víc muchlovat a ted zase pořád chodí za mnou:-)

u nás to zase funguje když jí plesknutí oplatím, kouká na mě jako opařená a už ví že to nesmí

BohunkaP
Extra třída :D 14969 příspěvků 04.04.11 19:34
honey_star píše:
Ale ten pocit, že má všechny raději už mám tak skoro půl roku, začala si osoby vybírat a já jsem až na konci. Dobrá jsem jí, když má strach, je nemocná apod. Anebo když zpívám, recituju a dělám blbosti tak to jo, to ocení, ale pak zas okamžitě běží za tátou, zbožňuje ho i když on pro to nic dělat nemusí…

Ale vždyť přece o tom to je! Jde k Tobě jenom, když je jí ouvej - protože Ty jsi pro ni pevný bod, střed vesmíru, jistota, která se nikdy nemění… Ty jsi normální „inventář“ – ale takový ten základní, bez kterého by to nešlo. Chová se tak ke všem ostatním právě jen proto, že Tě cítí v zádech, je samostatná a mámu má jistou, ví, že ji neopustíš. Nemusí Ti projevovat přízeň, nepotřebuje o Tebe bojovat.

To jenom navenek se to jeví tak, že Tě „nemá ráda“… Ve skutečnosti je to přesně naopak. Nevisí na Tobě, protože je sebejistá, sebevědomá a v Tobě má základní životní jistotu.

Ale ty lítostivé pocity úplně chápu - mám to podobné. :wink: :srdce:

byron
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.04.11 20:07

Bohunka to napsala dobře, ještě bych se přidala k nzoru nepodlézej, nevnucuj se, dej ji občas hlídat babíčce, tatínkovi.Plácnutí bych oplatila plácnutím, musí opravdu vědět, že se to nedělá

Blandik
Zasloužilá kecalka 817 příspěvků 04.04.11 20:11

Tvoje dcera prostě jen vstoupila do vzdoru, to je naprosto normální. A je to velmi důležitá vývojová fáze, začíná si uvědomovat své ego, své já, začíná ji sílit vůle a tohle bude probíhat cca do tří let, nebude nejspíše permanenetně ve vzdoru, ale vzdor bude přicházet a odcházet…Pro svou dceru jsi ta nejdůležitější osoba na světě, to, že se cítí jistá v kramflecích, to je moc dobře. Dala jsi ji dobrý základ, začíná se osmělovat dál, její obzor se rozšiřuje o další osoby a ty jsi ta jistota /to je neskutečně důležité/.
Mám trošku pocit, že píšeš o tom, že když po ní něco chceš, dáš ji povel nebo rozkaz, tak tě ignoruje a z toho odvozuejš to, že tě nemá „ráda“ - to je naprosto mylné, děti do tří let v podstatě nejsou schopné poslouchat, občas poslechnou, občas ne…Mě se nejvíce osvědčilo u malého mu dávat smysluplnost a ne příkazy a zákazy, ale proč věci děláme. Neříkám mu, že něco nemá dělat, ale rovnou mu jako první věc řeknu, co dělat může…tím nedojde k tomu okamžitému vzdoru, že něco chce dělat, ale já mu to zakážu, ale jen mu řeknu, že může dělat to a to /že skáče na gauči, tak mu řeknu, že může skákat na baloně…), když se vzteká, tak ho nechám vyvztekat, jsem poblíž a dávám mu pochopení, že je naštvaný…ale dokud se vzteká, tak nic nevysvětluji, žádné rácio, až se uklidní, tak až pak mu to vysvětlím…mozek v emocích není schopen pobrat žádné logické argumenty, na to se musí mozek uklidnit a dostat se z emocí…

JustRun
Kecalka 261 příspěvků 04.04.11 20:11

Ahoj, radím přečíst knihu od Jiřiny Prekopové s názvem Malý tyran. Je to opravdu zajímavé čtení a určitě tam najdeš odpovědi. Ale jak už tady někdo psal, neoplácej (raději vysvětli, že to maminku bolí) a rozhodně se nevnucuj. Ona musí cítit, že ty jsi ta silná a že se o tebe může opřít. To je základ.

Timura
Kecalka 430 příspěvků 04.04.11 20:13

Chápu, u nás je něco podobného. Právě dnes jsem si lítostivě stěžovala mamince, že mě ten můj kluk snad ani nemá rád… Jde ke každému a když si ho chci vzít zpět já, tak se začne vztekat a drží se okolo krku toho kdo ho chová ( a je to jedno kdo to je ). Nedávno ho hlídala tchýně, k večeru ho přivezla a on začal plakat, že chce k ní a né k mámě. To mě bylo fakt moc líto… :cry:

Blandik
Zasloužilá kecalka 817 příspěvků 04.04.11 20:13

a plácnutí bych určitě plácnutím neoplácela! Nikdy. Dítě se má naučit, že plácat se nemá a to ho přeci nemůžu učit tak, že ho plácnu. To je logický nesmysl. Když mě dítě plácne, tak se postavím, ukončím hru a řenku, že mě to bolí. Někdy děti prostě plácají a mají z toho srandu, dá se to i převést na bžundu, že ji začneš třeba lechtat nebo honit po bytě…ale to oplácení plácnutí mi fakt příjde jako, když dítě plácne jiné dítě a dospělý příjde a dá svému dítěti na zadek se slovy, jiné děti se nebíjou…dítě se pak naučí jen to, že ostatní se bijou, jen to nesmí dospělí vidět..aneb bít může jen ten silnější toho slabšího…

Blandik
Zasloužilá kecalka 817 příspěvků 04.04.11 20:15

Já doporučuji knížky - Repsktovat a být repsktován a pak si pozjiš'tovat nějaké zásady z montesori (př. Pomož mi, abych to dokázal sám - Olga Zielinková)…

byron
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.04.11 20:15

To plácnutí- vrácení- je doporučeno i psychologem.Každý na to může mít jiný názor, ale tolerování by mělo horší následky než mírné plácnutí

Blandik
Zasloužilá kecalka 817 příspěvků 04.04.11 20:21

Asi záleží, ve kterém roce psycholog ukončil školu. Taky dříve psychologové doporučovali, chvalte děti, chvalte…a tak nám vyrostla nevyrovnaná soutěživá generace, které chce být nejlepší…trestání, pochvaly jsou už dávno za zenitem…stejně tak bití dětí…

To, že se nemá plácat je rovněž názor psychologů…neříkám ,že pojdmě si ukázat, co nám je ještě příjemné a co ne a třeba zkoušet nějaké štípání, plácání…

Háta_x
Echt Kelišová 7576 příspěvků 04.04.11 20:25

Napříkld paní Prekopová důrazně nabádá, aby plácnutí, kousnutí…rodiče nikdy neopláceli. Doslova říkala, že si kdysi taky myslela, že to je ono a že je to velký omyl.

byron píše:
To plácnutí- vrácení- je doporučeno i psychologem.Každý na to může mít jiný názor, ale tolerování by mělo horší následky než mírné plácnutí
kubina01
Závislačka 3226 příspěvků 04.04.11 20:34

Ahojky mám doma uplně to samé :-( budou nám v květnu 2roky a tak asi od 16měs je neuvěřitelně vzteklá,hned se vytočí kuli kravině,pak mě bije,kouše ,mlátí vším co jí příjde pod ruku,nic na ní neplatí,je to horor,vyskakuje si a je to opravdu jak malý tyran,jinak je moc šikovná a bystrá,chápe co jí řikám,ale nereaguje,nervy mi ujedou a plácnu jí ale je to na nic,tak zkoušim pořád vysvětlovat,mluvit a mluvit,ale taky nic nevim co sní,jen doufám že to věkěm ustoupí,u doktorů taky problém vyšetření je velký boj,a vlastně cokoliv,podání leku atd,když na ní zvyšim hlas,vyhrožuje babičkou ,dědečkem a všema okolo :-( je to na zblázdnění,mudr mi řikala že se to kolem 3roku ztratí,ale nevim je to mazec,chce to pevné nervy,já je bohužel moc nemám,a tak když je opravdu nejhůř plácnu :oops: ale ted se snažim vytrvat a být v klidu.má hroznou vydř ve vztekání začne se zaklánětdozadu mám strach že jí tam křupne a bude,vůbec dělá věci co nesmí ale jen proto aby mě ukazala že má asi navrch nevím.tak hodně sil :mavam:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Nejrozesmátější invalida měsíce Bohdalová: „Jak vidíte, jsem tu živá!“

Se zraněním na těle, zato se širokým úsměvem dorazila herečka Jiřina... číst dále >

Alláhu Akbar? "Typický radikál" Chekatt měl dávno sedět, ne běhat na svobodě!

Vrah ze Štrasburku před útokem křičel Alláhu Akbar (Bůh je veliký). Po... číst dále >

Články z Ona Dnes

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní,... číst dále >

Svatební šaty Chopry: 24 metrů dlouhá vlečka a dva miliony flitrů

Bollywoodská herečka Priyanka Chopra (36) si před pár dny vzala za manžela... číst dále >