Moje matka žárlí na tchýni

Anonymní
27.1.21 23:42

Moje matka žárlí na tchýni

Hezký den,

jdu si za vámi pro radu, protože už opravdu nevím, co dělat.

Bydlela jsem dlouho se svojí matkou, protože jsem studovala a později pracovala ve stejném městě. Našla jsem si přítele (nyní už manžela), který žije daleko (cca 3h cesty) od mého bydliště. Všechno nasvědčovalo tomu, že se nastěhujeme do místa odkud pochází on (je to vlastně samota, kde nyní stavíme domeček blízko jeho rodičů).

Nejdřív jsme si našli být v blízkém městečku, kde se nám narodilo naše 1. dítě, to bylo ještě vše v pořádku, s matkou jsme si rozuměli. Problém nastal až když jsme se přestěhovali k manželovým rodičům, kde nyní bydlíme na přechodnou dobu, než dostávíme.

Jezdíme za matkou zhruba každý měsíc nebo každý druhý cca na týden, ale vždy mám stažený žaludek, co zase bude. Matka na mě neustále útočí, že jsem ji tam nechala samotnou a že jsem se odstěhovala, abych od ní měla pokoj. Nechce za námi teď jezdit, protože se u tchýně necítí dobře. Respektuji to a už ji nezvu, jenže stále poslouchám. „Oni mají všechno, můžou se s malým vidět kdy chtějí a já nemám nic. Jste tam pořád, všechny narozeniny, svátky (zatím jsme všechny Vánoce byli s mojí matkou a na narozeniny také jezdíme). Ty jim tam vyvařuješ a všechno děláš, to bych se taky tak chtěla mít, kdyby se o mě takhle někdo staral.“ Když jsem jí řekla, že doufám, že za námi bude jezdit do domečku, tak mi řekla, že to teda neví, protože to bude to stejný, jako kdyby jela k mojí tchýni a že to nebude dělat dobrotu, že k nám budou pořád chodit a bla bla bla (s tchýní vycházíme v pohodě).

Potřebovala bych od mamky občas pomoct, protože manžel je stále na domečku, tchýně nehlídá a já jsem z toho už docela unavená. Když za ní přijedeme, tak dřív se věnovala malýmu, abych si trošku odpočinula a ona si ho taky užila, vždy nám něco uvařila i když jsem ji říkala, že nemusi. Teď se jen hádáme, já ji nechci nic říkat, aby zase nebyla hádka, malý je z toho nesvůj a nechce s ní už tolik být a je to prostě celý na h… Do telefonu mi říká, co vařila pro bratra a jeho rodinu, a co všechno dělala s jeho dětma, abych si asi uvědomila, že se chci vrátit, ale nechci. Když přijedeme my, tak řekne:„Něco si uvařte, nebudu vám pořád sloužit“. Vždycky se strašně v pohodě baví se svojí snachou a na mě štěká, jako na psa a před nimi mě shazuje. Nevím, co mám dělat, jak se mám chovat. Hodně brečím. Nechci za ní přestat jezdit, protože to už by bylo v pr… úplně všechno, ale většinou se vracím úplně rozhozená…
Taky je problém v tom, že matka je docela bordelář a má doma hrozně moc věcí, takže to tam pro mě s dítětem není úplně pohodlné, ale když něco řeknu, tak na mě začne křičet, že tam stejně nebudeme pak už jezdit, že se tam nic měnit nebude, že bych všechno jen vyhodila (bydlí sama v 3+1 a jeden pokoj je úplně zaskládaný věcma a sama spí na gauči. Teď čekáme druhé dítě a matka mi řekla:„No, tak to vás už neuvidím vůbec“… Čekám, co bude až dostávíme, jestli se to nezlepší, tak už opravdu nevím, co budu dělat…
Snad někdo dočetl až sem:-)
Díky za reakce

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3085
28.1.21 00:06

Tohle bylo smutné čtení. Můžeš se zkusit mámy zeptat, jak častá frekvence by vyhovovala jí. A jasně jí říct, že ona je kdykoliv vítána u vás doma. Když na tebe začne zase štěkat, tak jí řekni:„Mami, mám tě ráda, ale těmito řečmi mi ubližuješ.“ a dál se odmítni bavit. Když s tím nepřestane, tak se holt sebrat a jet domů s tím, že tě to mrzí, že se snažíš, abyste měli dobré vztahy a že se nechceš hádat, takže raději pojedete domů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4170
28.1.21 02:33

Ty jo to je fakt smutné. A já i maminku chápu, má zlomené srdce a upnula se na druhé dítě, ale je ji stejně smutno a takto to je její obrana. Napadá mě zkusit s ní promluvit. Ujistit ji že ona je a vždy bude tvoje maminka a tvoje číslo 1. Že se ti také stýská. Taky že tchýně nehlídá a že ona je ta nejlepší babička. Prostě ji dodat ten klid a útěchu. Myslím si že přestat jezdit vy vše jen zhoršilo.
Ještě dodám že jednou za dva měsíce se mi zdá málo. Zkuste domluvit co by jí vyhovovalo za frekvenci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1444
28.1.21 05:58

Ja jsem vzdycky v udivu, kdyz tady v diskuzich ctu, ze cela rodina, vcetne malych deti, kazdych ctrnact dnu vsechno sbali a vydava se na x hodin dlouhou cestu, aby absolvovali tohle nebo neco podobneho.
Ja svoji mame vzdycky rikam, ze ona je sama, nema deti, zvirata, at prijede ona sem. Je to vitalni sedesatnice. Doporucuji to i tobe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11736
28.1.21 06:19

Nojo, děti se holt nesmí odstěhovat od rodičů.
Tvoje maminka se neumí ovládat a hystericky manipuluje.
Já bych ji vysvětlila, ze te to takhle nebaví. At uděláš co uděláš, vse je špatně. A ještě te shazuje před bratrem. Ze to nemáš zapotřebí. Ja bych za těchto podmínek přestala jezdit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
452
28.1.21 09:25

Podobně se chovala moje máti, I když to nebyl vás extrém. Prostě zářila na tchyni. 15 minut cesty k nám vlakem to má. Tchyně 45 a přestupuje z autobusu. Když mi do telefonu řekla, že vnouce má mít jen jednu babu, preslapla mě hranice. Víc jak 1,5 roku jsme nebyly v kontaktu. Ji to mrzelo i mě. A jak jsme k sobě našly cestu? Můj manžel ji prostě zavolal v den, kdy jsem porodila druhé a ona své chování prostě otočila a nyní je fajn baba. Též inklinovala k brachovi a snase. Doporučuji zkusit si promluvit a když z toho nic nebude, utnout vztah. Bude to bolet a patrně to nikdy nepreboli, pamatujte, že na prvním místě je váš muž a děti, pak ostatní členové rodiny. A k uli dětem či chlapovi se máte obetovavat, ne kvůli matce!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
825
28.1.21 11:07

Moc by me zajimalo, proc jste se stehovali do mista bydliste tveho manzela?

Predpokladam, ze od zacatku bylo zrejme, ze tvoje matka je ten typ „babicka“ a jiste bylo mozne z reci a chovani tchyne vyrozumet, ze hlidat proste nikdy nebude.

Na me to dela dojem, ze jste si spatne vybrali misto bydleni, je tu rec o 300 km a to uz je rozdil, jestli mam kolem sebe rodinu, ktera mne pomaha a nebo tu cast, ktera jede jen na sebe.

Myslim, ze tvoje matka na tvou tchyni nezarli, ale je na ni nastvana.
A tebe nechape, to se nekdy stava, ale da se to urcite spravit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.1.21 11:18

@carsin Hezký den,
stěhovali jsme se proto, protože manžel tu měl práci, pro mě je to tu také pracovně příznivější. A manželova rodina má „podnik“, kde se chce manžel angažovat a má budoucnost. Zkoušeli jsme bydlet i v místě mého bydliště, ale moc to nefungovalo, manžel nesehnal práci, kterou by si představoval. Není typ, který by šel do práce a z práce a pak seděl v bytě na gauči. Potřebuje se nějak realizovat a já také jsem člověk spíš do hor než do města. Už mě to tam ubíjelo. Teď stavíme domek, máme zahrádku a chodíme do hor, což nám vyhovuje a naplňuje nás to:-)

Mysleli jsme, že s vnoučkem tchýně ožije, ale nestalo se tak (je učitelka), ale to není hlavní důvod. Já nechci mamku jako otroka a hlídačku, chci s ní mít hezký vztah:-)

• Citovat
  • Nahlásit
28.1.21 11:23
@Leviatan píše:
Ty jo to je fakt smutné. A já i maminku chápu, má zlomené srdce a upnula se na druhé dítě, ale je ji stejně smutno a takto to je její obrana. Napadá mě zkusit s ní promluvit. Ujistit ji že ona je a vždy bude tvoje maminka a tvoje číslo 1. Že se ti také stýská. Taky že tchýně nehlídá a že ona je ta nejlepší babička. Prostě ji dodat ten klid a útěchu. Myslím si že přestat jezdit vy vše jen zhoršilo.
Ještě dodám že jednou za dva měsíce se mi zdá málo. Zkuste domluvit co by jí vyhovovalo za frekvenci.

Ja bych ji taky chapal, kdyby to bylo desetilete dite.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3973
28.1.21 11:25

To je teda prekérní situace :-(
tvá máma je z toho nešťastná a chová se takhle blbě, aby ti „ukázala“, cos mohla vše mít.. ano, žárlí, ale zároveň tě určitě moc miluje, protože kdybys jí byla fuk, tak by tyhle scény vážně nedělala..
zde je každá rada drahá, měnit bydliště už nebudete, navíc stavíte, snad se v novém domě (předpokládám, že nestavíte Domeček pro panenky :lol: ) zlepší, máma bude jezdit častěji..
je to pro ni prostě bolavé, neumí se s tím smířit a řeší to fakt hodně blbě, na moje nervy by to moc nebylo, dala bych s ní vážnou řeč..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.1.21 11:25
@carsin píše:
Moc by me zajimalo, proc jste se stehovali do mista bydliste tveho manzela?

Predpokladam, ze od zacatku bylo zrejme, ze tvoje matka je ten typ „babicka“ a jiste bylo mozne z reci a chovani tchyne vyrozumet, ze hlidat proste nikdy nebude.

Na me to dela dojem, ze jste si spatne vybrali misto bydleni, je tu rec o 300 km a to uz je rozdil, jestli mam kolem sebe rodinu, ktera mne pomaha a nebo tu cast, ktera jede jen na sebe.

Myslim, ze tvoje matka na tvou tchyni nezarli, ale je na ni nastvana.
A tebe nechape, to se nekdy stava, ale da se to urcite spravit.

Jak muzete vedet, ze si vybrali spane misto? Oni si muzou bydlet kde chteji. Ale zarli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.1.21 11:27

Ja bych prerusil kontakt, pokud jste z navstev tak rozhozena. K nicemu to neni. Naopak, kdyz si matka uvedomi, ze svym chovanim ztraci dceru, tak by ji to mohlo popichnout ke zmene chovani.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
825
28.1.21 11:31
@Anonymní píše:
@carsin Hezký den,
stěhovali jsme se proto, protože manžel tu měl práci, pro mě je to tu také pracovně příznivější. A manželova rodina má „podnik“, kde se chce manžel angažovat a má budoucnost. Zkoušeli jsme bydlet i v místě mého bydliště, ale moc to nefungovalo, manžel nesehnal práci, kterou by si představoval. Není typ, který by šel do práce a z práce a pak seděl v bytě na gauči. Potřebuje se nějak realizovat a já také jsem člověk spíš do hor než do města. Už mě to tam ubíjelo. Teď stavíme domek, máme zahrádku a chodíme do hor, což nám vyhovuje a naplňuje nás to:-)Mysleli jsme, že s vnoučkem tchýně ožije, ale nestalo se tak (je učitelka), ale to není hlavní důvod. Já nechci mamku jako otroka a hlídačku, chci s ní mít hezký vztah:-)

Uz to psaly @Serpentini a @Leviatan, je to opravdu smutne cteni.

V mem okoli jsou dva podobne pripady; u jednoho paru se dcera taky odstehovala tak daleko a u druheho paru se snacha z podobne dalky pristehovala. V obou pripadech se situace leta vyvijela stejne.

O maminku si myslim starosti delat nemusis, ta ozila ve vztahu k rodine bratra a urcite ji taky mrzi, ze vztah s tebou neni tak intenzivni ( myslim casove, ne emocionalne).

Ocekavat od ni pomoct, ze bude jezdit 300km hlidat by bylo blaznovstvi, zvlast kdyz ma vnoucata za rohem. Jak to dopadne zalezi vic na tobe nez na ni, ale da se to zvladnout.
Nepises, jaky ma vztah k tvemu manzelovi a on k ni… myslim, ze jemu vyhovuje, jak to je a je otazka, kolik casu a energie je on ochoten investovat, aby vztah ty-mama se zase urovnal.

Preju ti moc stesti, at se vsechno urovna :kytka:, z tvych radku je citi, ze mas mamu moc rada

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
825
28.1.21 11:35
@Příjemné Pondělí píše:
Jak muzete vedet, ze si vybrali spane misto? Oni si muzou bydlet kde chteji. Ale zarli.

Samozrejme, ze kazdej muze bydlet, kde chce.
Ale nemuze pak chtit i to, co je s mistem bydleni neslucitelne.

Myslim, ze @Lucy75 to moc hezky shrnula.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.1.21 12:05

Bohuzel na mne matka zakladatelky pusobi, ze je na dceru prisnejsi a nejen kvuli tomu, ze se odstehovala, ale proste proto, ze dcera je zena. Je v ni zakorenena vychova v patriarchatu, kde zena je menecena a proto to rozdilne chovani. Tyto zeny byvaji k dceram prisnejsi nez k synum. Vsadim se, kdyby se odstehoval syn, tohle by si na nej nedovolila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat