Moje zkušenost s použitím respirátorů proti pylům.

36775
včera v 08:26

Moje zkušenost s použitím respirátorů proti pylům.

Není dotaz, chci jen sdílet zkušenost a na deníček mi to přijde plytké.

Trpím dost silnou pylovou alergií a letošní rok nám přinesl proti pylům perfektní pomůcku - respirátory. Musím říci, že dobře nasazený, těsnící respirátor opravdu funguje - ale jednom odpoledne.

Testováno při jízdě na kole s vyšší námahou.

V ranních hodinách, kdy je chladný vzduch a vydechovaná vlhkost kondenzuje, respirátor velmi rychle zvlhne, zalepí se vodou a zhorší se prodyšnost - což se buďto projeví nesnesitelnou dechovou námahou, nebo prostě začnete dýchat okolo.
Odpoledne, snad pro vyšší teplotu a nižší vlhkost vzduchu, se toto již neděje - ani brýle na respirátoru se již nerosí a respirátor proti pylům funguje dobře. Alergické potíže výrazně redukuje. S nanorespirátorem lze i jezdit na kole, pohodlné to není. Záleží na tom, jak moc koho ta alergie trápí.

Zkusila jsem si koupit i již zakázaný respirátor s výdechovým ventilem v naději, že by mohl pomoci proti rosení - nakonec se mi podařilo sehnat za 39 Kč u Vietnamce, už je skoro nikde nemají. Nevím, zda byly na trhu i nějaké lepší, ale u tohohle výdechový ventil VŮBEC NEFUNGOVAL, respirátor samotný byl tak neprodyšný, že se přes něj nedalo dýchat ani v klidu a nedusil jen díky tomu, že vůbec nepřiléhal - zvlhnout ani nestihl.

OBECNÉ POSTŘEHY K RESPIRÁTORŮM reflektující mou zkušenost s ohledem na to, že máme každý jinou držku.

1. respirátory i stejného vzhledu se liší v prodyšnosti a možnosti přitěsnit je k obličeji.
  2. lidi těsnost vůbec neřeší, ikdyž pominu „nosály“, tak mají mezery kolem respirátoru viditelné pouhým okem - nevytvarovaný drátek kolem nosu je nejčastější chyba
  3. ale ikdyž se zdá, že respirátor dobře sedí, tak těsnit nemusí
  4. dobře těsnící respirátor se při nádechu přicucává, nerosí brýle. Když si přimáčknete horní okraj ke kořenum nosu, dechové úsilí se nezvýší
  5. netěsnicí respirátor je pohodlný, dobře se Vám dýchá, někdy cítíte proud vzduchu kolem očí a v chladnějším prostředí vám zamlží brýle.
  6. všelijaká vykrojení kolem nosu a očí jsou spíše těsnosti ke škodě
  7. některé nanorespirátory jsou prodyšnější (i při dobrém přitěsnění k obličeji).
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
69329
včera v 08:31

Ale těsnost samo lidi řeší, ale obvykle v opačném směru, než ty. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
včera v 08:42

Ahoj, já si také respiratory a roušky nemohu vynachválit. Velmi mi to pomáhá při alergii na pyly, která je teď po oteplení extra silná. :,(. I moje alergolozka říkala, že hodně lidí si to chválí. Roušku nosím i na běh. Mě nejvíce sedí, těsní a vyhovuje respirátor od Good mask, prodavali ho v Lidlu, ale tam už nějakou dobu není :roll: kdybyste někdo věděl, kde v supermarketech ho prodávají, budu ráda za tip. :hug:
Anonim- zdravotní stav

• Citovat
  • Nahlásit
36775
včera v 08:44
@Lama Lama píše:
Ale těsnost samo lidi řeší, ale obvykle v opačném směru, než ty. :nevim:

také jsem čelta, že respirátory a roušky v podstatě fungují stejně, rozdíl je v tom, že respirátor lépe sedí a hůř se nosí pod nosem :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36775
včera v 08:45
@Anonymní píše:
Ahoj, já si také respiratory a roušky nemohu vynachválit. Velmi mi to pomáhá při alergii na pyly, která je teď po oteplení extra silná. :,(. I moje alergolozka říkala, že hodně lidí si to chválí. Roušku nosím i na běh. Mě nejvíce sedí, těsní a vyhovuje respirátor od Good mask, prodavali ho v Lidlu, ale tam už nějakou dobu není :roll: kdybyste někdo věděl, kde v supermarketech ho prodávají, budu ráda za tip. :hug:
Anonim- zdravotní stav

vyřešila jsi nějak to vlhnutí, nebo vyměňuješ?

Good mask mají na seznamu v Rohliku, ale podle obrázku jsou to ty s plechem nahoře - ten mi žádný neseděl - samozřejmě, jak jsem psala, to může být druh od druhu, nevyzkoušela jsem všechny.

Příspěvek upraven 11.06.21 v 08:47

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53485
včera v 08:47

Jo, taky poznám těsnící respirátor dle toho, jak se mi rosí brýle. A že to dokážou v lecjakým kousku i s tvarovacím drátkem kolem nosu. A v tom, co se mi brýle nerosí, se mi výrazně hůř dýchá. Naštěstí to musím nosit jenom do obchodu a MHD, kterým nejezdím denně, takže ano, přiznávám, výrazně preferuji ty netěsnící, protože zvlášť při tohle počasí kolikrát vylezu z obchodu a lapu po dechu, popř. mě rozbolí hlava. Taky jsem koupila nějaký údajně nano s hromadou certifikátů, který ovšem při nějakých nezávislých testech zcela pohořely, což je mi buřt, líp se mi v tom dýchá. Alergii naštěstí nemám, to je zajímavá zkušenost. Ale dává to smysl, když ty FFP2 jsou proti jemnému polétavému prachu. Netuším, nakolik jsou pylové částice velikostně rozdílné od prachových, ale když už to nezabere na viry (aspoň loni v únoru nám to vehementně tvrdili, že na viry je to k ničemu :-D), tak aspoň nějakej pozitivní efekt to má.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
K82
1584
včera v 08:48

@Pudloslava
:D super tema.ja byla o weekendu na vode, jsem ted ve „sve sezone“ a uplne se mi po tom respi v lodi styskalo, myslela jsem, ze zdechnu (na alergii). Diky za zajimave a odlehcene tema :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36775
včera v 08:48
@ugluk píše:
Jo, taky poznám těsnící respirátor dle toho, jak se mi rosí brýle. A že to dokážou v lecjakým kousku i s tvarovacím drátkem kolem nosu. A v tom, co se mi brýle nerosí, se mi výrazně hůř dýchá. Naštěstí to musím nosit jenom do obchodu a MHD, kterým nejezdím denně, takže ano, přiznávám, výrazně preferuji ty netěsnící, protože zvlášť při tohle počasí kolikrát vylezu z obchodu a lapu po dechu, popř. mě rozbolí hlava. Taky jsem koupila nějaký údajně nano s hromadou certifikátů, který ovšem při nějakých nezávislých testech zcela pohořely, což je mi buřt, líp se mi v tom dýchá. Alergii naštěstí nemám, to je zajímavá zkušenost. Ale dává to smysl, když ty FFP2 jsou proti jemnému polétavému prachu. Netuším, nakolik jsou pylové částice velikostně rozdílné od prachových, ale když už to nezabere na viry (aspoň loni v únoru nám to vehementně tvrdili, že na viry je to k ničemu :-D), tak aspoň nějakej pozitivní efekt to má.

na samotné viry to nestačí, ale virus letí obvykle v kapénce a tu to chytne. FFP3 jsou už prý jak igelit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53485
včera v 08:55

@Pudloslava no asi jo, já FFP3 nikdy nezkoušela a ani nechci. Tak asi šířím kapénky netěsnícíma rouškama a respirátorama… snad aspoň to očkování funguje :mrgreen: Muž je alergik, ale jeho nenávist k respirátorům a radost z toho, že to může sundat v přírodě, asi výrazně převyšuje otravu ze smrkání a kýchání, naštěstí tu alergii úplně smrtelnou nemá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
69329
včera v 09:06
@Pudloslava píše:
také jsem čelta, že respirátory a roušky v podstatě fungují stejně, rozdíl je v tom, že respirátor lépe sedí a hůř se nosí pod nosem :-)

No, já si myslím, že je právě uplně fuk, jakou to má laboratorně změřenou účinnost, jestli 97% nebo 60%. Je to měřené právě za podmínek, díky člověk vynaloží maximální úsilí na to, aby to těsnilo. Při povinném nošení většina populace ale vynaloží veškeré úsilí na to, aby si zajistili přívod vzduchu mimo filtraci respirátoru - drát nastaví tak, aby okolo nosu proudilo co nejvíc vzduchu, rozstřihnou spodek respirátoru a urvou gumičky ze spodního úchytu a pak je zaváží za hlavou a respirátor mají upevnění jen shora, aby to dole větralo. Takže výsledek je, že to stále funguje jen jako kapénková clona.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1239
včera v 09:19

Ja jsem respirator nosila tak prvni tyden dva kdy byl povinny a pak jsem se na to vykaslala neb mam pocit, ze diky tomu jak jsem v tom nemohla dychat jsem mela celkem slusnou migrenu.. plus me se z toho jak ten repirator smrdi delalo fakt nevolno.
Kazdopadne jsem pak a doted vlastne nosim dve rousky, spodni dvouvrstvou latkovou a na to takovou tu zelenou jednorazovku a musim rict, ze pocitove mam pocit, ze dobre izoluje, ale zaroven se v tom clovek nedusi.. a rikam si, ze snad tech pet vrstev celkem dokaze ty pripadny viry zadrzet at uz smerem ven nebo smerem dovnitr.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24005
včera v 09:25

@Pudloslava můžu ti poslat s výdechovým ventilem, mám je nasyslené ještě z loňska, z počátků… Ať můžeš porovnat. Mně se v něm dýchalo dobře, i po pořádném utěsnění, akorát mně děsně řezal nad ušima :D
Jo a je to FFP 3 dokonce

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1507
včera v 09:34

Nic proti, ale řešit alergii respirátorem, ještě při jízdě na kole, mi přijde uhozený. Vždyť se přes to nedá dýchat, ještě v tom vedru. Zapařený obličej a všechno. Alergie má dost často vnitřní příčiny, můžou jí zhoršovat různý potravinový intolerance a tak…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36775
včera v 09:53
@Freeandwild píše:
Nic proti, ale řešit alergii respirátorem, ještě při jízdě na kole, mi přijde uhozený. Vždyť se přes to nedá dýchat, ještě v tom vedru. Zapařený obličej a všechno. Alergie má dost často vnitřní příčiny, můžou jí zhoršovat různý potravinový intolerance a tak…

zjevně nevíš, co to je sezonní pylová alergie :-)
když se ti všechny příznaky objeví v souvislosti s kvetením trav a zase po jejich odkvětu zmizí, tak to určitě budou vnitřní příčiny :-)

asi si ani nedovedeš přestavit, jak hnusné to může být

respirátor je nepohodlný, každý alergik si to musí zvážit sám dle míry svých potíží - v míém případě je nepohodlí z respirátoru menší, než potíže, které bych jinak měla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36775
včera v 09:54

@kamiŠ jestli je už nechceš tak ráda vyzkouším :-) spíš jsem myslela, že se na nákup dalších už vybodnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat