Možnost bydlet v domě na 15 let, šli byste do toho?

Anonymní
26.4.17 21:07

Možnost bydlet v domě na 15 let, šli byste do toho?

Ahoj,

potřebovala bych slyšet více názorů, případně posdílet si určité zkušenosti. V rodině nastala situace, že zůstal volný dům, který je napsaný na momentálně nezletilé děti (ne ty naše). Protože s pronajímáním je z různých důvodů problém, dostali jsme od rodiny nabídku, že tam můžeme na 15 let jít bydlet - a platit pouze provozní náklady, tedy žádný nájem. Zatím bydlíme v nájmu a onen dům není daleko od místa, kde teď bydlíme. My nikdy na vlastní dům mít nebudeme, a přijde mi to super hlavně teď, když jsou děti malé, že by si mohly hrát na zahradě a další výhody. Máme už domluvenou hypotéku na byt, ale nakonec bychom to vyřešili tak, že bychom do bytu vzali nájemníky a tím by se hypotéka splatila. Tedy po těch 15 letech bychom už šli téměř do vlastního (hypotéku máme na 20). Zní to ideálně. Problém ale je v tom, že si moc neumím představit bydlet 15 let někde, kde víme, že to není naše. Samozřejmě nějaké úpravy a opravy se tam udělat musí a to vše půjde z naší kapsy a nebude to do vlastního. Navíc navyknout si na dům a potom zase jít do menšího bytu by bylo náročné, i když za 15 let bude nejstaršímu dítěti už 20 a nejmladšímu 16, tak by to nemuselo být až tak tvrdé. Jak byste se rozhodli vy? Přijde vám to jako dobrý nápad?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

5132
26.4.17 21:10
@Anonymní píše:
Ahoj,potřebovala bych slyšet více názorů, případně posdílet si určité zkušenosti. V rodině nastala situace, že zůstal volný dům, který je napsaný na momentálně nezletilé děti (ne ty naše). Protože s pronajímáním je z různých důvodů problém, dostali jsme od rodiny nabídku, že tam můžeme na 15 let jít bydlet - a platit pouze provozní náklady, tedy žádný nájem. Zatím bydlíme v nájmu a onen dům není daleko od místa, kde teď bydlíme. My nikdy na vlastní dům mít nebudeme, a přijde mi to super hlavně teď, když jsou děti malé, že by si mohly hrát na zahradě a další výhody. Máme už domluvenou hypotéku na byt, ale nakonec bychom to vyřešili tak, že bychom do bytu vzali nájemníky a tím by se hypotéka splatila. Tedy po těch 15 letech bychom už šli téměř do vlastního (hypotéku máme na 20). Zní to ideálně. Problém ale je v tom, že si moc neumím představit bydlet 15 let někde, kde víme, že to není naše. Samozřejmě nějaké úpravy a opravy se tam udělat musí a to vše půjde z naší kapsy a nebude to do vlastního. Navíc navyknout si na dům a potom zase jít do menšího bytu by bylo náročné, i když za 15 let bude nejstaršímu dítěti už 20 a nejmladšímu 16, tak by to nemuselo být až tak tvrdé. Jak byste se rozhodli vy? Přijde vám to jako dobrý nápad?

Pro mě by to nebylo, já mám silnou vazbu na domov - na náš dům, zvelebování a přetváření si ho k obrazu svému. Takže já bych do toho určitě nešla. Proč nebudete mít vlastní dům?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
26.4.17 21:14

@Zabatko No nebudeme mít na to finance. I ten byt je problém. Hypotéku máme na klasický 3+1. Ale zase máme 3 děti a v tom domě by mohly mít vlatní pokoj. Přesně to vnímám stejně, že mám k bydlení silnou vazbu. Ale nadruhou stranu je to velmi praktické, nám by se hypotéka splatila tím, že bychom tam vzali nájemníky a my bychom do toho domu investovali sice nějaké peníze a bydlení v domě je hold dražší, ale zase celkově bychom na tom finančně byli o kus líp, protože bychom my neplatili ani hypo ani nájem (jenom ty proozní náklady a ty menší úpravy domu). No a jak píšu, hlavně kvuli dětem bychom do toho chtěli jít.

• Nahlásit
  • Citovat
2999
26.4.17 21:15

Sla bych do toho hned ;) Idealni situace podle me… dum se zahradou dokud jsou deti male a az vyleti z domu, tak do vlastniho bytu.. a i kdyz byste museli beco malo investovat do „ciziho“ - pokud jinak nebude platit najem tak by mi to ani nebylo lito… proste jako kompenzaci… zase musis vrat, ze se vam bude vicemene sama splacet hypoteka z promajmu bytu ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 21:15

Rozhodně bych tuto nabídku využila. Tohle se snad ani nedá odmítnout :) Dospívající děti už dům se zahradou nevyužijí, možná budou bydlet na internátě, na koleji, domů budou chodit jen spát, jíst a vysedávat na internetu :) Ale teď, dokud jsou malí, teď je pro ně bydlení v domě nejlepší volba.
Držím palce, ať se domluvíte, ať si jasně domluvíte pravidla užívání a máte z toho užitek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31691
26.4.17 21:16

Hodne bych to zvazovala. Ale pozitiva u me prevladaji, po prvbim precteni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1035
26.4.17 21:21

Určite bych do toho šla :andel:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26
26.4.17 21:21

Také bych do toho nešla. Navíc 15 let je dlouhá doba a budete si to tam určite chtít zvelebit dle svého a potom z toho nebudete mít nic. Jak by se řešily opravy či nějaké větší nutné investice? Na baráku se pořád něco bude řešit a opravovat. To by jste platili ze svého a potom by jste to jen tak opustily a přenechali to jiným?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2028
26.4.17 21:22

Nevím, jak staré máte děti, ale pro mě je dům se zahradou k nezaplacení. Pro malé děti je toto 100 % lepší, než byt. A třeba se za čas změní situace a nakonec se i k domu dopracujete, nebo naopak zjistíte, že děti vylétnou z hnízda a vám bude byt stačit. Zvlášť pokud je to kousek od stávajícího bydlení, neváhala bych.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5132
26.4.17 21:23
@Anonymní píše:
@Zabatko No nebudeme mít na to finance. I ten byt je problém. Hypotéku máme na klasický 3+1. Ale zase máme 3 děti a v tom domě by mohly mít vlatní pokoj. Přesně to vnímám stejně, že mám k bydlení silnou vazbu. Ale nadruhou stranu je to velmi praktické, nám by se hypotéka splatila tím, že bychom tam vzali nájemníky a my bychom do toho domu investovali sice nějaké peníze a bydlení v domě je hold dražší, ale zase celkově bychom na tom finančně byli o kus líp, protože bychom my neplatili ani hypo ani nájem (jenom ty proozní náklady a ty menší úpravy domu). No a jak píšu, hlavně kvuli dětem bychom do toho chtěli jít.

To chápu, napiš si pro a proti a pak se rozhodněte. Já si neumím představit, že bych si někde za 15 let zvykla a pak se měla stěhovat jinam. Ale to stejně teď těžko zhodnotíš, co bude za 15 let, je to strašně dlouhá doba. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5132
26.4.17 21:24
@Enale píše:
Také bych do toho nešla. Navíc 15 let je dlouhá doba a budete si to tam určite chtít zvelebit dle svého a potom z toho nebudete mít nic. Jak by se řešily opravy či nějaké větší nutné investice? Na baráku se pořád něco bude řešit a opravovat. To by jste platili ze svého a potom by jste to jen tak opustily a přenechali to jiným?

Právě, já bych se cítila taková vykořeněná, jako 15 let na návštěvě. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Smazaný anonym
26.4.17 21:24

Za 1. To vaše bydlení by mělo být ošetřené nájemní smlouvou, kde bude přesně napsáno, co budete platit a kolik a pak doba bydlení. Dále tam bude napsáno, v jakém rozsahu se budete podílet na opravách, úpravách, rekonstrukci. Pokud toto s vámi vlastník (poručník) nesepíše, bydlet bych tam nešla ani zadarmo. Mohli byste na to doplatit, zejména finančně.
za 2. S malýma dětma je hezké bydlet v baráku se zahradou. Pokud tam budete opravdu 15 let, bude to tvrdý návrat do 3+1 a děti zvyklé na samostané pokojíčky si budou těžko zvykat na pokoj ve dvou/třech.
za 3. Může se stát, že v domě nakonec nebudete bydlet 15 let ale třeba mnohem méně, protože vám vypoví nájemní smlouvu. Prostě budou potřebovat barák dřív (důvody neřeším). S tím byste měli počítat a být schopni se vrátit do svého bytu s hypotékou nebo do jiného pronájmu.

• Citovat
  • Upravit
Anonymní
26.4.17 21:26

Kdyby to bylo na 5 let, tak bych váhala. Ale 15 je dost. To se spousta lidí stěhuje a vytváří potom nový domov. Jediné na co bych si dala pozor, aby i když je to v rodině, to bylo ošetřeno nějakou smlouvou/dohodou. Přecejenom jde o dům, to budou nějaké miliony, a to už nastávají problémy i v rodinách, kde jsou dobré vztahy. Ale zní to opravdu výhodně, vám se mezitím téměř splatí byt a prožijete velkou část života v domečku.

Jinak máme podobnou zkušenost, kdy byl zděděný byt. Jenže půlka byla na nezletilé dítě a z druhé poloviny polovina byla na manžela (tedy čtvrtka bytu) a byly to problémy. Protože kdyby se to pronajímalo, byl by problém jak rozdělit výdělek z toho, někdo se musel o byt starat, upravovat, teď s peězi nezletilého se nesmělo hýbat, měl sice poručníka (svou mámu), ale nebyla šance se nějak rozumě domluvit. Prodat bez jejího souhlasu to taky nešlo…no bylo to něco. Tak nakonec se to podařilo vyjednat, byt prodat, a peníze rozdělit na ty čtvrtiny. Ale úplně chápu, že ta situace nemusí být jednoduchá, že to je problém pronajmout, a tímhle se to vlastně vyřeší. Dům nebude chátrat a vy můžete bydlet. Já bych do toho šla ;)

• Nahlásit
  • Citovat
5132
26.4.17 21:29
@Zabatko píše:
To chápu, napiš si pro a proti a pak se rozhodněte. Já si neumím představit, že bych si někde za 15 let zvykla a pak se měla stěhovat jinam. Ale to stejně teď těžko zhodnotíš, co bude za 15 let, je to strašně dlouhá doba. :kytka:

Ještě jsem nad tím přemýšlela, že čím je člověk starší, tím víc tíhne k zázemí a něčemu vlastnímu, proto staří lide neradi opouštějí svůj domov. My jsme ve vlastním domě teď 8 let, což je mnohem méně než 15 a nešla bych odtud ani za nic. Před lety mi nedělalo problém se stěhovat, prošli jsme s přítelem 2 byty než jsme zakořenili, já jsem se stěhovala ještě 2× předtím bez problémů, ale jak se mi blíží čtyřicítka, tak prostě potřebuju mít pocit, že něco buduju, nějaké zázemí, nějaké „naše“, plánování, co si kde a jak uděláme a realizace vlastních představ. Někdo ty pocity nemá, zabydlí se všude, vezme tašku a klidně za půl roku jde dál, bez vazby na bydlení, ale já taková nejsem. Samozřejmě s ohledem na děti je barák k nezaplacení, ale toto je opravdu volba za trest a nezávidím Ti ji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48811
26.4.17 21:36

Jeste bych dodala dalsi bod k zamysleni - predstava, ze mi najemnici splati hypo, nemusi byt vzdycky zcela realna. Ano, mne najemnici davaji najem cca ve vysi splatky hypoteky. Ale platim z toho veci typu fond oprav, pravidelne revize, atd., zbytek zdanim a jsem na pulce, max. 2/3. Mam kliku na slusne najemniky, ale nemusi tomu byt vzdycky tak a pokud bych mela smulu na nejake neplatice a/nebo nekoho, kdo byt zdemoluje, nedostala bych z nich ani korunu a jeste doplacela. Taky se v byte muze neco pokazit nebo je treba proste jen bezna udrzba a pri trose smuly na to par mesicnich najmu padne. Nemusi to byt pronajato trvale, ja mivam mezi najemniky minimalne mesicni prodlevy, nez nekoho noveho najdu a dam byt doporadku. A hlavne - uz ted vidim, ze po 15 letech pronajimani bude byt ve stavu, kdyz uz ne ke kompletni rekonstrukci, tak k velke urcite a hodne penez do nej jeste padne. Beru ten byt jako neco, co jednou dam svemu diteti, ale ve vysledku mi najemnici hypoteku rozhodne nezaplati. Ale mozna kdybyste byli v nejake hodne zadane lokalite a najemne by bylo o dost vyssi nez splatka, bylo by to jine.

Ale jinak - pokud je ten dum v solidnim stavu a za tech 15 let nepredpokladate investice nikterak zavratne, sla bych do toho. S tim, ze kdyz vam to nesedne, tak se holt vratite do bytu, co splacite.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama