Možnost otěhotnění, test AMH a práce gynekologa

Anonymní
22.6.20 21:27

Možnost otěhotnění, test AMH a práce gynekologa

Ahoj všichni co to čtete,
mám dotaz. Pro ty z Vás, které absolvovaly AMH test na zjištění ovariální rezervy. Jak jste se o něm dozvěděly? A kdy? Štve mně to že jsem zodpovědná, o všechno se zajímám a zrovna tak důležitou věc jako tohle, mi gynekoložka nikdy neřekla, i když jsem se ji neustále ptala na můj věk, šance na dítě a vývoj. Tak chci vědět, jestli je to všude stejné, a nebo ta moje prostě selhala. Nechala jsem si nyní udělat test (když jsem se o něm konečně dozvěděla z letáčku), výsledek je špatný a bylo mi řečeno, že kdybych přišla před dvěma lety na odběr, byla by situace podstatně lepší a s větší šancí na úspěch. Mohla jsem se na pokles vajíček v minulosti připravit. Nechat si je včas a kvalitní odebrat a zamrazit. Toto mi bylo řečeno odborníkem. Mám sice pořád šanci, ale vzhledem k tomu, že mě nikdo neinformoval tak nyní výrazně menší, Zajímá mě tedy, jak to probíhalo u Vás a u jiných gynekologů. Případně od kdy o tomto testu víte? Mám vztek a současně cítím lítost a obavy, co bude dál.

Zajímá mě Vaše odpověď

Děkuji

Slečna Smutná

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1207
22.6.20 21:58

Promiň, ale přijde mi, že viníš gynekoložku z toho, že nemáš děti. Testování AMH spadá spíš do kompetence CARu než obvodních gyn. Máš vůbec partnera? Snažíte se mít dítě? Nebo si chceš v 50 najmout náhradní matku? :zed: A mít zdravé vajíčko a donosit dítě jsou dost různé věci. Jako laboratorní testy jsou fajn, ale někdy stačí promluvit s rodinou, on přechod nastává v ženské linií v podobném věku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.6.20 22:32

Soudy jsem si nevyžádala, nic o mém životě nevíte. Prosím proto další, kdo mi bude psát, ať píše k tématu. Znovu. Zajímá mě skutečně to, na co jsem se ptala. Pokud na to může někdo, kdo to čte odpovědět, pak tuto odpověď vřele uvítám.

• Nahlásit
  • Citovat
15241
22.6.20 22:39

Pokud by jsi lékařce rovnou řekla, že hodláš odkládat mateřství a plánuješ zamrazení vajíček, tak by tě nejspíš odeslala do CARu. Řadoví gynekologové opravdu tento test většinou nedělají a nenabízejí ho. Já jsem se k němu dostala až při cílené léčbě neplodnosti. Kolik máš AMH?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1578
22.6.20 22:42

Mne AMH zjistovali taky az v CAR. Ale vedela jsem o nem asi pul roku predem cetbou na internetu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.6.20 22:45

Mám dost pečlivého gynekologa, ale AMH taky neřešil, jen mě tedy po třicítce začal nenápadně upozorňovat, že mi běží čas. AMH mi dělali až v CARu, kam jsem šla v 37 letech po 2 potratech. AMH vyšlo v pohodě, přesto jsem nakonec skončila u darovaných vajíček. V tomto případě je zásadnější kvalita než kvantita. Otěhotnět se dá i s AMH 0,1.
A popravdě řečeno, mražení vajíček je spíš dobrý byznys - úspěšnost po jejich rozmražení je významně horší než u mražených embryí. Takže to chce hlavně toho partnera…

• Nahlásit
  • Citovat
1823
22.6.20 22:51

Tento test mi provedli na klinice ivf v rámci prvotních vyšetřeních. Provádí se při hledání příčin při neúspěšné snaze o početí, gynekologové tento test běžně nenabízí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
875
22.6.20 23:00

Test mi delali, jako ostatnim v CAR..neni to bezne vysetreni, ktere by gynekolog napr delal vsem 35+. S gynekolozkou jsme jen resily, ze nemohu otehotnet pres rok, ta me doporucila CAR a toto je soucast zakladniho testu. Kamaradka si nechala vajicka zmrazit v 36 a take ji test delali az v CAR pred stimulaci. Jeste mas cas si nechat vajicka zmrazit, kolik tu hodnotu mas? Gynekolozka nic nezanedbala, objednej se do CAR a nech si vajicka zmrazit, ta hodnota bude klesat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
875
22.6.20 23:05

Jinak nastvana nebud, pred dvema lety mohl byt vysledek tabulkove perfektni a jen by te to ukonejsilo…nikdo by te nepripravil na to, ze bude klesat a jak moc…take mohl ten vysledek byt spatny uz pred temi dvema lety..to nevis. Opravdu to spada do sfery vysetrovani neplodnosti, ne prevence…muzi take nechodi bezne na spermiogram

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.6.20 23:44

Děkuji Vám všem za reakce, Vaše příspěvky mne dovedly k poznatku, že gynekologové toto běžně nenabízejí. Trochu mne to překvapuje, protože z reakce některých z Vás vidím, že tento problém není můj, ojedinělý, ale že ho řešila řada z Vás. Proto si myslím, že by gynekologové měli na tento test upozorňovat. Byla by to asi správná prevence. Pochopila jsem, že problém může být i v nižším věku. Už vím, že moje kroky musí vést na CAR. Ještě jednou děkuji Všem, kdo mi napsali.

• Nahlásit
  • Citovat
1346
23.6.20 00:14

Gynekologové opakovaně varují před odkládáním početí. Žen s předčasným ovariálním selháním před 30 rokem života je údajně 0,1 %, takže ono by jako prevence u velké většiny žen stačilo držet se doporučení rodit včas.
Chápu, že jsi teď rozhozená a bojíš se, aby ses dětí dočkala, ale myslím, že hledáš chyby na nesprávném místě. A to píšu jako někdo, kdo rodil až ve 40 letech díky umělému oplodnění, holt jsem si vybírala špatné partnery.
Jinak co vím, umělému oplodnění u žen s nízkým AMH se dost věnuje MUDr. Machač z Reprofitu v Brně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
517
23.6.20 05:39

Jak psaly holky výše, vyšetření opravdu gynekologove standardně nenabízejí. A opravdu zmrazení vyjicek je sice metoda, kterou lze využít, ale opravdu to nemá moc efekt. Kvalita po rozmrazeni většinou není optimální, navíc, ideálně by to chtělo nechat si zmrazit vajíčka do 25 let věku, pak už klesá kvalita a mnozstvi. A ani tak neni vyhráno. Je spousta holek, které i v tomto věku podstuuje IVF opakovaně a to s čerstvými vajíčky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15241
23.6.20 07:46
@Anonymní píše:
Děkuji Vám všem za reakce, Vaše příspěvky mne dovedly k poznatku, že gynekologové toto běžně nenabízejí. Trochu mne to překvapuje, protože z reakce některých z Vás vidím, že tento problém není můj, ojedinělý, ale že ho řešila řada z Vás. Proto si myslím, že by gynekologové měli na tento test upozorňovat. Byla by to asi správná prevence. Pochopila jsem, že problém může být i v nižším věku. Už vím, že moje kroky musí vést na CAR. Ještě jednou děkuji Všem, kdo mi napsali.

Ne, nebyla by to správná prevence. Bylo by to úplně naopak. Spousta ženy by se nechala ukolíbat tím, že mají vysoké AMH a na děti mají čas. A to je špatně… Zamrazení vajíček je sice berlička, ale s velmi nejistým výsledkem. Mě se gynekoložka ptala na děti už od 28let… Rovnou mě upozorňovala, že už začínám být za zenitem…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1578
23.6.20 09:03
@Anonymní píše:

Hlavne zapominas, ze AMH neni o kvalite, ale o kvantite. Muzes mit vysoke AMH a nekvalitnj vajicka, takze ti to bude stejne k nicemu.
Proto uz spoustu doktoru AMH tolik neresi, protoze i s nizkym jde otehotnet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
517
23.6.20 09:30

@Simmcaa To ano, ale zase samozřejmě pokud holka ve 30 zjistí, že má třeba amh 1, může to začít řešit a jde to řešit lépe, než když se dozví v 35, že má amh 0.1. Jinak se pracuje, když z tebe při IVF dostanou 10 vajíček, byť z toho třeba 9 nekvalitních, než když z tebe dostanou 1 vajíčko a musíš těch pokusu absolvovat 9 než se to jedno kvalitní získá. Takže čisté teoreticky si myslím, že by to možná nebylo špatné dělat 1× za život v rámci prevence. Ale hlavně upozorňovat, že po třicítce nejen že klesá zásoba, ale i kvalita. Ono se to všude píše. Ale taky se všude píše o celebritách, které těhotni ve věku dost přes 40 a pak je na každém, jak si informace přebere.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama