MTHFR a kyselina listova mimo tehotenstvi

213
28.5.17 20:27

MTHFR a kyselina listova mimo tehotenstvi

Dobry den, byla mi zjistena mutace genu mthfr. Mam dve deti a u obou jsem v tehotenstvi uzivala femibion ale zajima me jak je to nyni. Dalsi dite nechci ale kyselinu listovou bych rada telu doplnila. Mam nadale uzivat femibion? Bojim se ze tim akorat podporim treti tehotenstvi :lol: nebo neni listovka tak dulezita a nemusim ji doplnit?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3375
28.5.17 20:36

Ja beru ciste tablety kyseliny listove. Koupila jsem si je v lekarne.
Vim, ze v jidelnicku ji nedozenu a mutaci genu mam taky, takze pro svuj klid zobu tabletky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5739
28.5.17 20:37

@markizka mne řekli, že dlouhodobě zvýšit její příjem. Můžeš stravou, nebo nějakými prášky, to je asi na tobě. Doktor říkal, že kvůli tomu, že se mi hůř metabolizuje je větší sklon k ucpávání cév, tedy větší riziko infarktu a mrtviček.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
213
28.5.17 20:42

No jo ale obycejnou listovkou nebo stravou ji prece nevstrebam, to musi byt ten metafolin a ten je asi jen v tom femibionu? Nebo tomu spatne rozumim?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5739
28.5.17 20:47

@markizka no vstřebá se, ale výrazně méně, proto musíš mít jako by nadbytek, aby si jí tělo vstřebalo co nejvíc (= co nejvíc se to přiblížilo tomu, kolik tělo potřebuje)

jinak ta naštěpená je prý jen v tom femibionu, říká kamarádka lékárnice, co má tu mutaci taky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
57483
28.5.17 21:02

Současné studie sice potvrdili, že užívání kyseliny listové zajistí snížení hladiny homocysteinu, nicmeně toto snížení nevede k očekávanému celkovému snížení kardiovaskulárního rizika ( riziko onemocní srdce a cév, které z vysoké hladiny homocysteinu plyne). A jediné, co skutečně to riziko sníží se změna živostního stylu - změna stravy, pohyb…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5739
29.5.17 07:32

@Lama Lama a slo o zdrave lidi, nebo to bylo v souvislosti s tou mutaci?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2.7.17 00:03

Tohle je bohuzel takove prozatim neobjasnene tema. Kazdopadne MTHRF mutace snizuji/zabranuji zpracovani kyseliny listove vyrabene prumyslove, proto je treba ji prijimat v prirozene forme tzv. folaty. Ty jsou v zelenine atp., takze je otazka jak je nutne ji prijimat jeste dale - na to nikdo odpovedet neumi.
Bohuzel v cechach jsou vyrobky s folaty defacto nedostupne.
Kazdopadne v zahranici lze koupit folaty (lidove tzv. nastepenou kys. listovou) napr od Solgaru. Nevim proc to tak je.
Problem je, ze i kdyz napriklad Femibion, ktery obsahuje jak kyselinu listovou tak folaty, v cechach je, ale pro lidi s MTHFR by aasi bylo lepsi prijimat prave poze folaty a ne prumyslove vyrabenou formu (kys. listova).
Bohuzel, vetsina lekaru je v tomto dost malo vzdelana a my jsme se setkali ze ani v IVF centrech toto neresi.
Problem totiz je, ze pred desitky let se vzalo zato, ze kys listova zabranuje defectum vyvoje plodu a zacala se pridavat do jidla, vlocek atp. To je sice dobre, ale ne pro lidi s MTHFR, kteri ji spatne zpracovavaji, bohuzel se take zjistilo ze do urcite miry blokuje receptory a to ma urcity negativni vliv na metabolismus. Takze predavkovani kys listovou nemusi byt uplne idealni a take se ji nelze zcela vyhnout.
Vsechno toto je v pocatcich a je zde asi rada slepych ulicek. Ncmene je zname, ze tou dobrou veci jsou pro lidi s MTHRF prave foláty a ne kys listova.

A ze svych zkusenosti si myslim, ze uzivani folatu i mimo tehotenstvi by nebylo uplne od veci, muze to zlepsit napr migreny a jine stavy. Ale to uz je asi tema pristich vyzkumu.

Problem s MTHFR je, ze ji ma opravdu dost lidi a vyzkumy neprokazuji negativni vliv.
Jenze napr. my mame hetero MTHRF 677 i 1298 a pak i PAI4G/5G. A to se vsadim ze takovych vyzkumu je opravdu malo ale vi se, ze kazda z nich neni pricina neplodnosti a jinych onemocneni, jak je to ale v kombinaci nevi nikdo. Takze fakt nechapu jistotu lekaru, prijde mi to hodne jako chyba vzdelavani. Teda az do te miry, ze jim pojistovna ohledne techto mutaci nic neproplaci, ale aspon pacienti by se meli informovat trochu lepe. Bohuzel to tak je.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama