Musí lézt po čtyřech dřív než začne chodit??

278
9.6.09 22:51

Musí lézt po čtyřech dřív než začne chodit??

Ahoj maminy,
náš prcek se už víc jak 4 měsíce plazí po břiše, ale moc se mu nechce na kolínka. Klekne si na čtyři, sedne si nebo i na těch čtyřech chvilu vydrží, max. udělá tak dva pidikroky po kolenou, ale jak má nějakou hračku dál, šup a hned je na bříšku a plazí se. Dva týdny se už staví kolem nábytku.
Slyšela jsem, že je lezení důležité pro propojení mozkových hemisfér, ale co mám dělat, když se mu evidnetně na kolena nechce. Zkoušela jsme mu podsunovat kolínka, lezla před ním a taky ho dávám na lezecí válec, ale nic. Bude to mít na něco vliv, že momentálně lezení po čtyřch vynechá?? Vím, že to některé děti tak dělají, prvně se naučí chodit a pak teprve lézt- Jaké s tím máte prosím zkušenosti??? Moc děkuji za odpovědi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

5093
9.6.09 23:20

Ahoj MarťaS. já teda zatím žádný zkušenosti nemám, takže radit nemůžu :? . Ale mám kamarádku, která má teď 1,5-roční holčičku a ta taky vůbec nelezla. Prostě se rovnou naučila chodit. Zkrátka to tak asi některý batolátka mají, že se jim nechce šoupat si kolena :)

Jestli to má na něco vliv, tak to nevím. Možná se tady ale najde zkušenější mamina, která to bude vědět a třeba i poradí, jak na to. :?: Nebo se zkus zeptat svýho pediatra…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2649
9.6.09 23:58

Starší syn se taky 4 měsíce plazil, pak se začal stavět a obcházet nábytek. Objednali jsme se na rehabilitaci, aby nám ukázali nějaké cviky a 2 dny před první návštěvou konečně začal lozit (bylo mu 10 měsíců). Naučil ho to tatínek, kdy před ním neúnavně asi 14 dnů lezl po kolenou a chtěl, aby se honili … Na rehabku jsem sama chtěla, protože vím, že lezení je důležité, jak už bylo řečeno, kvůli propojování hemisfér.
Nicméně já sama jako dítě jsem nikdy nelozila po 4 a žádné následky zatím nepociťuji :-)

Martina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
225
10.6.09 07:41

Ahoj. Já myslím, že na lezení má ještě spoustu času (?). Nám se začal Vojtíšek plazit na břiše v 6 měsícíc, od 9. měsíce se začal občas pohupovat na kolínkách a teprve pár dnů před 10. měsícem si klekl a začal lézt. A myslím, že je spousta dětí, které tuto fázi přeskočily a jsou bez následků. I když, četla jsem tady kdysi taky nějakou diskuzi, že to může mít vliv na špatné periférní vidění, že někdo kvůli tomu dneska neřídí auto a podobné věci, ale já tomu nevěřím. Prostě klid, je čas!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Aki
1280
10.6.09 07:42

Ahoj. Můj synek je velký pohodář a popravdě trošku i lenoch. Plazit se začal v 8,5 měsíci a teprve v 10ti měsících se najednou po:,–(il a hned postavil k nábytku. Na 4 se mu moc nechtělo, protože je to dost namáhavé. Objednala jsem ho na rehabku a týden před první návštěvou začal lozit. Rehabka říkala, že je to hodně důležité a musíme mu trochu pomoct se zádovými svaly. Samostatně chodí od 13ti měsíců.

Můj muž taky nelozil (tchýně říkala, ať to neřeším), ale když se podívám na jeho hyperlordózu a bolesti zad.. Raději jsem s malým hodně cvičila, aby měl alespoň šanci mít v dospělosti zdravá záda.
M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1938
10.6.09 07:59

Ahoj, osobne si myslim, ze lezeni je dulezite a pokud bys zasla k doktorce a dala ti doporuceni na rehabilitace, nemuzes nic pokazit. Maximalne se dozvis, jakou cast tela by mel posilit, je pravdepodobne, ze ma slaba zada, tak dostanete cviky na posileni zad a uvidis pokrok.
A jeste clanek k premysleni http://www.mojebetynka.cz/…_______.html

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
236
10.6.09 08:07

Marti, z toho co pises to vypada, ze maly lezt umi, ale je pro nej plazeni rychlejsi a ma ho vice zmaknute. Lezeni je dulezite, aby si mimco dokazalo z lezeni samo sednout a to pises, ze umi. Ona je nekdy ta faze lezeni strasne kratka, treba jenom par dnu pred dalsi fazi. Motivovat k lezeni by ho treba mohl nejaky kamarad, ktery leze a maly by to chtel po nem odkoukat. Obcas bych mu i ta kolinka proste skrcila pod telicko, treba se chytne :-). Vsude pisou, ze by se nemela vynechavat zadna faze, dala bych proste malemu cas, kazdy holt zacne jinak - hlavne nesrovnavat a nepomahat k chuzi…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1687
10.6.09 08:24

Já bych to tak neřešila. Náš syn se zase vůbec neplazil. Když mu bylo 6M a týden, tak se naučil ráno plazit a večer už byl na kolínkách. Do týdne jen lezl po kolýnkách, uměl sedět. K plazení se nikdy nevrátil :lol:

A slyšela jsem o spoustě případů, kdy děti prostě jednu „fázi“ vynechají. Já bych to nechala na něm, však on si nějak poradí :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5525
10.6.09 08:48

ahoj,
jak už psaly holky, radši (ale ještě máš asi čas) zajdi k dr., nějaká rehabka by se možná hodila. Náš Vojta se stráášně dlouho plazil a stráášně dlouho lezl po kolenou a začal chodit sám bez opory až v 17 měsících, ale to zas je jiná, nám prostě strašně dlouho vše trvalo, asi jsme byli zpomalení Vojtovkou, kterou jsme cvičili právě na ochablé svalstvo…ale nakonec jsme tabulkově zvládli všechno, i když později a všechny Dr. byly spokojené.
je to trochu důležité, aby se mu tím lezením vytvořili zádové svaly, drží mu pak stabilitu všeho :-) a taky může kulatě sedět, měl by vzpřímeně (nám to nehrozí, páč furt něco zkoumá, kutí, ohnutý :roll: :D )

ale zároveň je pravda, že kolikrát to dětičky vynechají. Spíš je třeba, aby dr. posoudila, jak na to jsou právě zádíčka.
To můj názor, možná ho někdo vyvrátí či poopraví :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7584
10.6.09 09:12

Mozkový hemisféry jsou propojený ve chvíli, kdy si dítko spojí ruce:-)

Plazení je nedokonalé lezení. Takže tuto fázi tvoje dítě nepřeskočilo. Není to superideální, že nelezlo. Někde nedošlo ke správnému vzpřímení páteře.
Ovšem - neexistuje dokonalý člověk.

Samozřejmě pro klid duše se zeptej dr.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5528
10.6.09 09:41

Naše Hany taky dlouho nelezla a moje chytrá sousedka mi řekla, že to teda bude průšvih jako hrom, když tuhle fázi přeskočí. Prý pak bude mít LMD a kdesi cosi, poruchy učení atd…
Ona je ten typ, který všechno zná, všechno ví, všude byla…
Ale takové řeči mě jen dokážou naštvat. Ber to taky s rezervou a buď v klidu. Určitě malý poleze. A když ne, tak prostě ne. Nějak bych to neřešila. Každý jsme jiný ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
642
10.6.09 10:01

Ja bych si s tim zatim rozhodne starosti nedelala. Zatim nic nepreskocil, jeste nechodi. Muj syn se take dlouho plazil, vpodstate ( ke konci s vlozkami lezeni) 2,5 mesice. Do stoje se vytahoval v 6,5 , tj. skoro o mesic drive, nez se prestal plazit. Myslim, ze sance, ze tve dite lezeni nepreskoci, je proste hodne velka.
Ma dcera nelezla nikdy a skoro se ani neplazila . Chodit zacala velmi nahle v 9 mesicich - nasledky nepozoruju zadne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.6.09 10:32

Ahoj
mám 8,5 měs. holčičku, také se plazí a vstává na 4, ale stále upřednostňuje plazení, hlavně když pospíchá. Chodíme na rehabilitaci, kde mi řekli, že důležité je lezení, aby se správně postavila. Do stoje má jít tak že jedna noha je na kolenu a druhou skrčí a postaví se. Asi tak jak bys vstávala i ty z kolenou. Špatné by bylo kdyby se do stoje vytahovala za ruce z lehu natahováním obou nohou najednou.
Já bych s tím zašla k dr., rehabilitací se nic nezkazí a cvičení v tomto věku není žádné drastické. My cvičíme tak, že jí dám do kleku a střídavě jí posunuju nohy jako při lezení a ona si posunuje ruce. Zlepšuje se to. Jestli máte doma jen plovoucí podlahy, tak je dobré dávat lézt někam na koberec nebo ven, tam to tak neklouže.
Hezký den, a všechno zvládněte. Jitka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35136
10.6.09 10:39

Slysela jsem o detech, ktere nelezly a rovnou chodily - a samozrejme jim nic nebylo. Prej je to dneska dane podlahovou krytinou, byva hladka a deckam to klouze pri lezeni, tak se plazej a pak se rovnou postavej.

K tem hemisferam - fyzicky jsou propojeden od chvile, co se mozek zalozi, spis jde o probirani a aktivizovani spoju - koordinaci protistrannych koncetin. Rucicky mu uz spolupracuji, protoze se plazi, nozicky mu zacnou spolupracovat pri te chuzi. Nic se mu nestane, maximalne nebude umet tak dobre lezt - ale kdy jindy nez jako batole to potrebuje? olympijskej sport to neni. A kdyby to fakt nekdy potreboval, nauci se to, jako treba jezdit na kole a pod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.6.09 10:53

ahoj, podle kamarádky fyzioterapeutky, i podle fyzio se kterou cvičíme vojtovu fáze lezení určitě důležitá je například kvůli správné tvorbě nožní klenby, pokud se přeskočí, může mít pak děcko ploché nohy a z toho potažmo problémy se zádama
teď jenom nevím, jestli se plazení taky počítá do lezení :-), nicméně takové to obcházení nábytku je prý spíš horizontální lezení, než chůze, takže to by vadit nemělo, jen to chce nepomáhat a nevodit za ruce, stejně jako neumisťovat mimčo do různých těch chodítek a hopsátek, protože to aktivuje úplně jiné svalové skupiny
jinak myslím, že zatím se nemáš čeho obávat, ale jestli chceš mít jistotu, tak zajdi k nějaké fyzioterapeutce, jak už holky radily, tím určitě nic nepokazíš

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama