Musím dát dítě otci, když k němu nechce?

Anonymní
21.4.17 18:03

Musím dát dítě otci, když k němu nechce?

Hezké odpoledne, velmi se omlouvám za anonym, ale téma je pro mě velmi citlivé a navíc sem chodí nejspíše nová přítelkyně bývalého manžela. Pokud anonym vadí, prosím raději o smazání.
Jde o to, že syn (5let) odmítá jezdit ke svému biologickému otci. Od synových tří měsíců jsme zůstali sami. Před pár lety jsem poznala současného manžela, ke kterému syn velmi přilnul a přijal ho za svého tátu, i ho tak oslovuje. Nebyl tam žádný nátlak, prostě sám jednou přišel a že by chtěl manželovi říkat tati. Mají spolu opravdu hezký vztah a manžel přijal v srdci syna za svého. Současná situace s jeho biologickým otcem probíhá tak, že se ozve jednou tak za dva měsíce s tím, že syna chce. Syn mi doma pláče, že k němu nechce a chce být s námi doma. Bývalý manžel vyhrožuje soudy a že požádá o úpravu styku, zatím je totiž mezi námi pouze dohoda a nemáme styk nijak upravený. Byla jsem se ptát i na OSPODU, kde nám úřednice řekla, že mám syna „Očkovat“, aby tam syn jezdit chtěl, ano očkovat - přesně toto slovo použila, protože jsem se jí na to znovu ptala, že si nejsem jistá, zda jsem ji pochopila. Prý ano, je v mém zájmu aby tam syn jezdit chtěl a já jsem povinna ho usměrňovat v tom co chce a co nechce. Prý nemá co současného manžela oslovovat tati, ale pouze strejdo nebo jménem. To syn oplakal, že mu tak říkat chce. Víceméně jsem zklamaná z té návštěvy, čekala jsem, že nám nějak poradí. Proto se zkouším ptát tady, zda nemáte někdo zkušenost nebo co dělat. Trhá mi to srdce, když mi syn visí kolem krku a že chce být doma a já mu musím říkat, ne musíš jet k tátovi. Omlouvám se, pokud je můj dotaz zmatený, ale fakt už nevím kudy kam :-(

• Nahlásit

Téma je zamknuté a nelze do něj již dále přispívat

Reakce:

57604
21.4.17 18:10

Tak ona ti poradila. Jen ne to, co jsi chtěla. :nevim: Má pravdu. Měla by jsi motivovat syna k tomu, aby s otcem byl rád. Je mu to ku prospěchu. A tati by tvého partnera oslovovat neměl. :nevim: Pokud by byl od malička veden ke jméénu, tak by ho prostě oslovoval jménem.
Jednou za dva měsíce je opravdu ale málo, tlačila bych na bio otce, že pokud chce pravidelný styk, je opravdu vhodný pravidelný, nejlépe ob víkend + min. nějaké to odpoledne v týdnu a zvykat postupně. A ne přiletět 6× do roka a čekat zázraky na počkání. :roll:

• Nahlásit
3306
21.4.17 18:10

Úřednice je kr.va a fakt nemá co kecat do toho, komu syn říká táto. :zed: Je mi to líto, ale radu nemám. Podle zákona má otec nárok syna vídat, i když je to nárazově a zbytek času je mu dítě šumák. Zkus se synem najít na té návštěvě něco pozitivního a domluv se s ex, jestli bys alespoň zezačátku nemohla být při těch návštěvách přítomna. Zároveň bych od něj čekala, že se bude snažit najít si k synovi cestu, bude milý a připraví mu nějaký zajímavý program.

• Nahlásit
3154
21.4.17 18:15

Ptala ses exmanžela, proč si bere syna tak málo? Já bych tlačila na něj, že pokud má o dítě zájem, tak ať s ním buduje vztah a bere si ho pravidelně, že takto mu ubližuje.
A ano, měla bys syna ovlivňovat tak, abys ho přesvědčila, že styk s biootcem je pro něj pozitivní událost. Moji synové párkrát zkusili, že k otci nechtějí, řekla jsem jim, že tatínek se na ně těší, chce je vídat, byl by smutný, kdyby nepřijeli.
Tímto se ale těžko dítěti argumentuje, když se otec hráči ozvat se párkrát do roka…

• Nahlásit
9549
21.4.17 18:15

Pokud nemate styk upraveny soudne, je to opravdu na vas a schopnosti se navzajem s exmanzelem domluvit. Poku je uveden v rodnem liste jako otec, ma na nej pravo a zalezi opravdu na vas dvou, kdy a na jak dlouho k nemu syn bude chodit, at chce nebo nechce. Pokud mu budete branit ve styku s otcem, ac jen proto, ze se mu tam nechce, muze se to exmanzelovi znelibit a zazada si soudne o upravu styku-treba tyden-tyden? I to je mozne… proto bych se opravdu snazila vychazet otci vstric a aspon obcas na vikend mu syna davat, samozrejme pokud je schopen se o nej starat, jakkoliv je to pro vas tezke. Soucasnemu manzelovi klidne tati rikat muze, i kdyby ho oslovoval Pane krali, OSPODu do tohoto nic neni

• Nahlásit
Anonymní
21.4.17 18:16

@Lama Lama : No upřímně mě opravdu nenapadlo, že mi oficiální úřednice bude říkat, že mám dítě očkovat atd. Přijdou mi to jako silná slova. K tomu, že současného manžela oslovuje Tati, přišel si na to sám. Jednou takhle ze školky, že chce mít taky taťku, říkala jsem, že jednoho má a on, že ten s námi není a že chce mít za taťku manžela. Měla jsem mu říct ne? Nesmíš mu tak říkat?

@Adrasteia : Děkuju za pochopení. Právě, přijde mi, že se syn už tolikrát zklamal v bio otci, vždy zavolal, že si ho vezme. Syn připravený v chodbě, batůžek na zádech a tatínek nikde. Teď ho měl naposledy zkraje února a najednou si zase vzpomněl, že by tenhle víkend syna chtěl. Synovi jsem to říkala, a syn „Mamko já chci být ale doma,“ říkala jsem mu v klidu, že třeba pojedou na výlet, že s tatínkem promluvím aby třeba byl na noc doma a syn slzičky v očích a maminko ne, já chci být tady doma… Bolí mě to za syna :(

• Nahlásit
6037
21.4.17 18:17

Aby si syn vytvořil vztah ke svému biologickému otci, je nejen ve tvém zájmu, ale hlavně v zájmu tvého dítěte. A o to ti přeci jde nejvíc ne?

• Nahlásit
Anonymní
21.4.17 18:20

@Helileli : Ex manžel je bohužel velmi nespolehlivý typ člověka. Ptala jsem se ho několikrát, odpověď smysluplná žádná. Že mu to v práci nevychází, že toho má hodně atd atd. Když jsem mu nabídla aby byl se synem u nás nebo že půjdeme společně třeba na hřiště, ohradil se s tím, že s ním chce být sám.

@Iffka : Chápu, i když vzhledem k jeho spolehlivosti, nevím, jak by zvládal dohodu nebo nařízení soudu dodržovat…

• Nahlásit
2439
21.4.17 18:20
@Lama Lama píše:
Tak ona ti poradila. Jen ne to, co jsi chtěla. :nevim: Má pravdu. Měla by jsi motivovat syna k tomu, aby s otcem byl rád. Je mu to ku prospěchu. A tati by tvého partnera oslovovat neměl. :nevim: Pokud by byl od malička veden ke jméénu, tak by ho prostě oslovoval jménem.
Jednou za dva měsíce je opravdu ale málo, tlačila bych na bio otce, že pokud chce pravidelný styk, je opravdu vhodný pravidelný, nejlépe ob víkend + min. nějaké to odpoledne v týdnu a zvykat postupně. A ne přiletět 6× do roka a čekat zázraky na počkání. :roll:

Tak tohle je totální hovadina, každé dítě přirozeně touží po úplné rodině, tohle dítě ji má a pokud na něm bude matka aplikovat sociální inženýrství doporučené sociálkou, dosáhne akorát toho, že dítě v ní ztratí důvěru a získá pocit, že je na světě úplně samo a jeho potřeby nikoho nezajímají.

Zakladatelko, otec po celou dobu řádně platí alimenty?

• Nahlásit
Anonymní
21.4.17 18:21

@Karleon : Jde mi o dobro syna… Myslím, že biologický otec je stejně svéprávný jako já nebo kterýkoliv jiný otec a tak se má snad hlavně on snažit, aby si syn k němu cestu našel.

• Nahlásit
1044
21.4.17 18:22

Úřednice ti poradila dle příručky :roll: Dnes se na to klade důraz, aby se rozvíjel vztah s otcem. Dle mého názoru to má ale smysl, pokud otec tím otcem bude chtít být. Ne že se ukáže 4× za rok a bude si hrát na tatínka. Fakt je, že dostat se to k soudu, dostal by pravděpodobně styk mnohem častěji. Zda by si dítě bral je věc jiná. Źe to synovi způsobí trauma je pravděpodobné. Alimenty platí pravidelně? Osobně bych na to šla ve stylu domluvy - nemusíš mi platit pokud syna nebudeš vídat. Vím o případu, kdy se to tato dokonce dohodli u soudu. Táta syna nevídá, nemusí platit. Je ve finále rád, dítě bylo nechtěné asi po 14 dnech vztahu a rodina partnerky je velice movitá. Alimenty by ho pravděpodobně dost zničily, protože by na něj šly přes nejlepší právníky.

• Nahlásit
8100
21.4.17 18:23

Když nemáte soudní dohodu, tak nemusíš.
Ale když si požádá, tak budeš muset.
Ta paní ti poradila a velice správně.
Syn nemá tvému partnerovi co říkat tati. Je to strejda. Skvělý, úžasný, ale pořád strejda.
Vůbec nechápu, jak jsi to mohla dopustit. Ty ho miluješ, tak syn řekne něco, co nadělá problémy a ty se v rámci zamilovanosti a hry na dokonalou rodinku tetelíš bez ohledu na to, jak se věc má.
Dítě otce má, že je to idiot, je vedlejší.
Prostě syna motivuj místo toho, abys mu tolerovala scény.

Příspěvek upraven 21.04.17 v 18:26

• Nahlásit
57604
21.4.17 18:24
@Anonymní píše:
@Lama Lama : No upřímně mě opravdu nenapadlo, že mi oficiální úřednice bude říkat, že mám dítě očkovat atd. Přijdou mi to jako silná slova. K tomu, že současného manžela oslovuje Tati, přišel si na to sám. Jednou takhle ze školky, že chce mít taky taťku, říkala jsem, že jednoho má a on, že ten s námi není a že chce mít za taťku manžela. Měla jsem mu říct ne? Nesmíš mu tak říkat?

Cos mu měla říct? Kdyby tak začal řikat pošťákovi, tak ho taky necháš?
Co třeba takové : Víš co Pepíku, já bych byla radši, kdyby jsi mu tati neřikal a řikal mu Honzo. Honzovi se to taky zdá lepší.
Jenž ty to tak nemáš, ty prostě chceš novou rodinku, novýho tatínka. to je těžký. :nevim:

• Nahlásit
Anonymní
21.4.17 18:25
@adam75 píše:
Tak tohle je totální hovadina, každé dítě přirozeně touží po úplné rodině, tohle dítě ji má a pokud na něm bude matka aplikovat sociální inženýrství doporučené sociálkou, dosáhne akorát toho, že dítě v ní ztratí důvěru a získá pocit, že je na světě úplně samo a jeho potřeby nikoho nezajímají.Zakladatelko, otec po celou dobu řádně platí alimenty?

Velmi děkuju za pochopení, asi jsem zapomněla napsat, že současný manžel by byl klidně i pro osvojení syna, to nepíšu, proto aby někdo měl zase třeba dojem, že chce biologického otce, odříznout, ale spíš jen nastínit, že opravdu ten vztah mezi nimi je moc hezký a mají se rádi.
Ne alimenty řádně neplatí. Platí je velmi nepravidelně, před cca rokem žádal i o jejich snížení, což mi přišlo vůbec „vtipné“, protože v té době dlužil cca 18 000. Vím, můžu ho dát k soudu a exekuce, jenže já si furt říkám, že se nějak dohodnout v klidu. V současné době dluží alimenty za 4 měsíce. Kdy neplatil prosinec - leden, v únoru poslal část alimentů, březen - duben nezaplatil nic.

• Nahlásit
2439
21.4.17 18:28
@Lama Lama píše:
Cos mu měla říct? Kdyby tak začal řikat pošťákovi, tak ho taky necháš?
Co třeba takové : Víš co Pepíku, já bych byla radši, kdyby jsi mu tati neřikal a řikal mu Honzo. Honzovi se to taky zdá lepší.
Jenž ty to tak nemáš, ty prostě chceš novou rodinku, novýho tatínka. to je těžký. :nevim:

Ne že chce novou rodinku, ona už několik let má novou rodinku. To, že skončí vztah, neznamená rezignaci na rodinný život. A co se týče blaha dítěte, tak to má plné právo poznat život v úplné rodině. Biologický otec by měl být rád, že roli řádného otce ku prospěchu dítěte někdo nahradil.

• Nahlásit

Téma je zamknuté a nelze do něj již dále přispívat

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama