Musím mít živnost, když vypomáhám?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
20.5.22 10:08

Musím mít živnost, když vypomáhám?

Dobrý den, nevíte náhodou jak je to s živností, když občas pomůžu známe v salóně?
Mám rekvalifikaci na manikérku a momentálně pobírám rodičovský příspěvek. Cca 1-2× týdně zajdu kamarádce pomoct do salónu, když nestíhá. Říkala jsem si, jestli není problém, že nemám živnost ať z toho nemá nějaký problém. Musím si ji jít vyřídit?
Nebo musím u ní mít třeba nějakou smlouvu?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2424
20.5.22 10:12

Tak podle mě musíš mít živnostenské oprávnění nebo s ní uzavrenou DPP nebo DPČ. Takhle tam děláš na černo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22949
20.5.22 10:40
@Anonymní píše:
Dobrý den, nevíte náhodou jak je to s živností, když občas pomůžu známe v salóně?
Mám rekvalifikaci na manikérku a momentálně pobírám rodičovský příspěvek. Cca 1-2× týdně zajdu kamarádce pomoct do salónu, když nestíhá. Říkala jsem si, jestli není problém, že nemám živnost ať z toho nemá nějaký problém. Musím si ji jít vyřídit?

a za tu výpomoc ti platí?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.5.22 10:58
@Keyllah píše:
a za tu výpomoc ti platí?

Jak kdy, někdy mě pozve na kafe, někdy mi dá třeba 200 a někdy po ní nic nechci, když jde třeba jen o malou pomoc. Bydlím hned nad jejím salónem, takže se mi většinou neplánovaně ozve a já k ni jen odběhnu a nic po ní nechci. Záleží na situaci no. Někdy mě potřebuje na hodinu a někdy třeba na 4 hodiny. Když jsem tam s ní déle, tak mi dá třeba těch 200 Kč.

• Citovat
  • Nahlásit
6898
20.5.22 11:10

Zřízení živnosti na takovýhle drobky se podle mě nevyplatí. Finančně, ani jinak. Ale bylo by lepší mít alespoň smlouvu DPČ, jinak je to daňově špatné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12483
20.5.22 11:13
@Anonymní píše:
Jak kdy, někdy mě pozve na kafe, někdy mi dá třeba 200 a někdy po ní nic nechci, když jde třeba jen o malou pomoc. Bydlím hned nad jejím salónem, takže se mi většinou neplánovaně ozve a já k ni jen odběhnu a nic po ní nechci. Záleží na situaci no. Někdy mě potřebuje na hodinu a někdy třeba na 4 hodiny. Když jsem tam s ní déle, tak mi dá třeba těch 200 Kč.

určitě životnost ne.. aby to mělo být korektní měla by s tebou podepsat smlouvu o provedení práce kde je hodinová sazba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35276
20.5.22 11:18
@Anonymní píše:

Mohla bys pracovat na dohodu.

Navíc tohle patří mezi řemeslné živnosti a tam, když máš na manikérku jen rekvalifikaci, tak bys asi měla mít i nějakou praxi pod dohledem, bych řekla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
mag
11954
20.5.22 11:25

Tak vzhledem k tomu, ze to nedelas vlastnim jmenem ani na vlastni odpovednost ale pro jineho, nejedna se o zivnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.5.22 11:30

Super moc děkuji ☺️ Takže živnost zatím když sama nepodnikám nepotřebuji a stačí teda jen s ni podepsat nějakou tu dohodu o provedení práce.

• Citovat
  • Nahlásit
38265
20.5.22 11:55
@Anonymní píše:

takhle malou výpomoc bych vážně nijak neošetřovala, leda snad, kdyby šlo o nějakou zodpovědnost, abyste měli pracovně právní vztah (jako kdybys ty něco pokazila a ona by pak byla žalovaná…) - potom je asi nejlepší DPP, ale odvedeš 15% daň. To ti ale asi v zúčtvání daní nakonec vrátí, když máš jinak jen rodičák *- jenže vyvstává z toho horší potíž, totiž budeš si muset dělat daňové přiznání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2424
20.5.22 12:10
@Pudloslava píše:
takhle malou výpomoc bych vážně nijak neošetřovala, leda snad, kdyby šlo o nějakou zodpovědnost, abyste měli pracovně právní vztah (jako kdybys ty něco pokazila a ona by pak byla žalovaná…) - potom je asi nejlepší DPP, ale odvedeš 15% daň. To ti ale asi v zúčtvání daní nakonec vrátí, když máš jinak jen rodičák *- jenže vyvstává z toho horší potíž, totiž budeš si muset dělat daňové přiznání.

Tak pokud ji uplatní slevu už zaměstnavatel, tak si žádné daňové přiznání dělat nemusí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38265
20.5.22 12:22
@Nicole 1234 píše:
Tak pokud ji uplatní slevu už zaměstnavatel, tak si žádné daňové přiznání dělat nemusí.

Jakou slevu myslíš?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6898
20.5.22 13:30

Legálně pracovat v provozovně a „nemít nic podchyceno“ možné není. A je jedno, jestli pracuje „pro někoho“. Buď bude nějaký druh zaměstnance, nebo OSVČ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat