Musím nastoupit na mateřskou dovolenou??

30.11.06 14:19

Musím nastoupit na mateřskou dovolenou??

Chtěla jsem se zeptat-mám 26ti měsíční holčičku a pobírám rodičák, přídavky, příspěvek na bydlení a sociální příplatek. Celkově je to asi 5000-žádná sláva to není, ale je to podstatně víc, než když jsem byla na mateřské. Když jsem s ní byla na mateřské, měla jsem jen 2800-předtím jsem byla na pracáku.
Ted čekáme druhé dítě-má se narodit 15 ho února. Pokud nastoupím 6týdnů před porodem na mateřskou, budu dostávat podstatně méně, než je rodičovský příspěvek-ten má být od ledna těch 7600, mateřskou bych měla kolem 2000Kč. Co s tím-je povinné nastoupit mateřskou, i když je to pro mě nevýhodné???

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2236
30.11.06 14:27

Mam pocit, ze ti zustane rodicovsky prispevek, jen je tvou povinnosti ho prepsat, co nejdrive po porodu na to mladsi dite. Alespon tak to bylo u mne. Studovala jsem, potom jsem byla dva mesice na pracaku a potom jsem dostavala taky neco kolem tri tisic jako materskou. Jeste tento rok to takhle platilo, kdyz se mi v kvetnu narodila druha dcera. Jen nevim, jestli tam taky nenastala nejaka zmena v zakone…To by ti meli poradit na socialce, i kdyz moc ochotni nebyvaji..

Terik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16524
30.11.06 14:31

Ja nejsem odbornik, ale myslim, ze by ti tu materskou meli dorovnat do tech 7600. Ale jiste to nevim, jen mam pocit, ze jsem to nekde cetla.
Snad se ozve nekdo, kdo tomu rozumi lip.

Mroe

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2857
30.11.06 14:43

ahoj

já včera byla na sociálce… no baby moc nevěděly, ale nakonec se shodly na tom, že se to bude doplácet do výše RP..... říkaly, že k tomu nemají zatím žádný směrnice a nic (fakt dobrý když od ledna to platí a od poloviny prosine má skoro každý dovolenou - to v tom zase bude pěknej…), ale že doposud když je PPM nižší než RP se výše dorovnává. Daly mě formulář s žádostí o poskytnutí RP a mám to vyplnit a v lednu odevzdat a oni mi budou doplácet rozdíl mezi mateřskou a rodičákem…
Já jim tam v podstatě donesla vyplněnej papír ze zaměstnání, kolik činí výše PPM na den - a oni si to z toho dopočítají kolik mě mají každej měsíc doplatit.

Jelikož jsem na PPM od 2.11. tak je pro mě výhodnější kvůli těm dvěma měsícům být na PPM (ta mi dělá 6600,–-) proto jsem nastoupila na tu mateřskou. Kdybych na tom byla jako ty - čili PPM by byla od začátku nižší než RP, tak bych o PPM ani nežádala…

Myslím že to jde, protože když nemáš nárok na PPM nárok na RP máš vždycky…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2857
30.11.06 14:46

jo jen ještě jak jsi psala že jsi měla 1. PPM jen 2800,–- mě zaráží že ti to nedoplácely do výše RP, protože to mi včera říkaly, že se to běžně dělá… jen jim tam musíš dát asi žádost…

ale je fakt, že na co se nezeptáš, to nemáš…:o( shit… a ještě ti je každá baba schopná tvrdit něco jinýho:o(((((

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.11.06 14:53

Ahoj.

Potvrzuji to, co napsala MAka. Jen doufám, že úřednictvo má trošku přehled. Teď jsem na PPM (od poloviny listopadu) a pokud by byla PPM nižší než rodičák od ledna budou mi dorovnávat. Také po mě chtějí doklad od zaměstnavatele o denním vyměřovacím základu, který mi bohužel ještě ekonomka nespočítala (ach ty výpočty následných mateřských).
Na mateřskou nastupovat nemusíš, do porodu si necháš rodičák na první dítko (neb je vyšší než tvoje PPM) a po porodu začneš rovnou pobírat rodičák na druhé.

Úřadům zdar :! :D

Beruška :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
133
12.12.06 18:18

Řeším stejný problém. U první mateřské jsem každý měsíc podávala žádost o dorovnání do RP, což mi dorovnali, ale když jsem nastoupila na mateřskou 6 týdnů před porodem, tak mi dali jen MD a až po narození mimi mi začali dorovnávat do výše RP a když mi mateřská končila a přecházela jsem na RD, tak mi poslali MD a RD zároveň, protože jsem splňovala oboje - přecházela jsem 25. den v měsíci.

Teď jsem se informovala a řekli mi, že na mateřskou (pokud jsem před prvním těhu pracovala nejméně 270 dní) musím nastoupit. 6 týdnů před porodem mi vyplatí jak MD, tak RD (pokud se dítě nenarodí předčasně) a následující měsíce po porodu budu podávat žádosti o dorovnání.

Takže na tom budeme o těch pár korun lépe. No uvidíme.

Páček Erika

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama