Musím nastoupit na MD nebo ne?

1963
29.4.21 12:13

Musím nastoupit na MD nebo ne?

Ahoj holky,

úplně předběžné, ale zeptám se.

Jistě jste slyšeli o tom, že RP na první dítě nemusí propadnout.bViz:https://www.penize.cz/…z-neprijdete

No, o co mi jde, že já bych nastoupila na druhou mateřskou a pobírala peněžitou pomoc v mateřství tři dny před 1. červencem, a tak můj dotaz je. Je možné nastoupit na MD až dnem porodu s tím, že samozřejmě pak bude PPM pouze 22 týdnů? Já mám stejně RP vyšší než mateřskou. Na RP jsem od 09/20, tudíž budu mít nevycerpanych cca 100 000,–. A navíc RP mám přes chlapa a tedy vyšší téměř o 10 000,–, proto se mi to spíše vyplatí přijít o 6 týdnů PPM.

Snad mi rozumíte. Děkuji!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4184
29.4.21 13:05

Byla jsem ve stejné situaci. Rodičák o hodně vyšší než mateřskou, tudíž jsem na mateřskou chtěla nastoupit co možná nejpozději nebo vůbec. Bylo mi na ÚP řečeno, že to nelze, mateřskou musím vybrat, pokud na ni mám nárok a nastoupit musím nejpozději 6 týdnů před termínem porodu… Nevybrala jsem asi půlku rodičáku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5201
29.4.21 13:08

Já tomu nerozumím. Tak o rodičák těch 300tis nepříjdeš. Vybereš si mateřskou a pak půjdeš na rodičák. Tak to se prostě musí vyplatit tak jako tak nejvíc, ne? Vybrat obojí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3522
29.4.21 13:13
@Veru1987 píše:
Já tomu nerozumím. Tak o rodičák těch 300tis nepříjdeš. Vybereš si mateřskou a pak půjdeš na rodičák. Tak to se prostě musí vyplatit tak jako tak nejvíc, ne? Vybrat obojí.
Řekla bych, že jde o rodičovský příspěvek na první dítě a nástup na MD s druhým dítětem..
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19799
29.4.21 13:26

@alena1995 Myslím si, že je to možné.. Ale snad ti někdo poradí víc. Na ÚP bych nespoléhala. Tam málokdo ví.

Edit: tak asi ne…spletla jsem to s PPM kdy nastupuje otec. Tam je 22 týdnů. Ale tady to asi nepůjde. :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9321
29.4.21 13:55

Podpůrčí doba PPM začíná nejpozději 6 týdnů před TP, i když si napíšeš do žádosti pozdější nástup. A pokud nevykonáváš práci v zaměstnání, ze kterého nárok plyne, tak není zákonný důvod ti ji nevyplatit od toho 6. týdne před TP. Pokud bys práci vykonávala, tak by běžela podpůrčí doba, ale za dobu výkonu práce by ti ji nevyplatili.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat