Musím platit daň z příjmu, když mi bratr pošle 150.000,- Kč?

def
224
6.6.20 08:42

Musím platit daň z příjmu, když mi bratr pošle 150.000,- Kč?

Musím, nebo ne? :o) A kdyby mi to poslal bratranec?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

13845
6.6.20 08:49

Pokud by to byl dar od osoby blízké, tak ne. Nevím, jak je to s bratrem, najdi si definici v občanském zákoníku. Jinak na nalezení odpovědi stačilo rychlé použití googlu. Zabralo to méně času než založit diskusi…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13753
6.6.20 08:52

Ty dáváš nějaké přiznání nebo na základě čeho se někdo dozví, že ti bratr/bratranec něco poslal??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
def
224
6.6.20 08:54
@nozu píše:
Pokud by to byl dar od osoby blízké, tak ne. Nevím, jak je to s bratrem, najdi si definici v občanském zákoníku. Jinak na nalezení odpovědi stačilo rychlé použití googlu. Zabralo to méně času než založit diskusi…

Nemáš pravdu - není to tak jednoduché, proto se zajímám o zkušenost ostatních, ale i tak díky, žes napsala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
def
224
6.6.20 08:56
@neila píše:
Ty dáváš nějaké přiznání nebo na základě čeho se někdo dozví, že ti bratr/bratranec něco poslal??

Nejde o to, jestli se to dozví, ale o to, jestli je to legální. Peníze přijdou na účet a já v budoucnu nechci řešit, když se (naprosto jakkoliv) přijde na to, kde jsem k tomu přišel a jak jsem to účetně vyřešil.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9136
6.6.20 08:58

Nemusíš, z darů v rodině se nic neplatí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13753
6.6.20 09:01

@def tak my si v rámci rodiny běžně přeposíláme i větší částky, nikdy jsme to neřešili a nikdy nás ani účetní neupozornila, že bychom měli… Nevím o tom, že by nějaký zákon zakazoval přesouvání peněz mezi rodinou. Dokonce ani mezi cizími.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
def
224
6.6.20 09:04

Zatím jsem našel tohle - https://monade.cz/…ovat-penize/ i když tam není odkaz na nějaký konkrétní zákon. No alespoň se mám od čeho odrazit. Díky za potvrzení

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
870
6.6.20 09:12

@def zalezi za co to jsou penize. Pujcka, vraceni pujcky, dar, odmena za nejakou praci, penize za koupi neceho… a podle toho se k tomu pristupuje i z pohledu danoveho. Nekdy to totiz neni prijem, spadajici do klasicke kategorie prijem = dan, socialni a zdravotni ani dar = dan z prijmu (dar).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6769
6.6.20 09:51

Mezi rodinou by mě to nikdy nenapadlo danit. Ať už je to špatně či správně. Jestli nechceš nikde nic dokazovat, vyžádej si peníze v hotovosti. Ty pak můžeš uložit na svůj účet (zbytečná komplikace), nebo si je schovej pod polštář a žij z nich, zatímco peníze z prokazatelné výplaty nechávej na účtě/posílej na spořící apod. Ale myslím si, že takovouhle „malou“ částku nikdo prověřovat nebude, pokud nejde o podnikatelský účet nebo nejsi jinak podezřelou osobou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
139
6.6.20 09:59

@neila Víš, ono se tomu „přesouvání“ právně nějak říká, např. darování, směna, koupě…„Přesouvání“ opravdu není nelegální (s výjimkou některých věcí, např. zbraní…). Ale v některých případech z toho chce něco i stát, takže pak je povinnost „něco přesunout“ i finančnímu úřadu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
690
6.6.20 11:09
@def píše:
Nejde o to, jestli se to dozví, ale o to, jestli je to legální. Peníze přijdou na účet a já v budoucnu nechci řešit, když se (naprosto jakkoliv) přijde na to, kde jsem k tomu přišel a jak jsem to účetně vyřešil.

Pokud je to firemní účet nebo jsi OSVČ tak bys na to potreboval nejlépe darovací smlouvu, ale pokud je to tvůj osobní účet tak si neumím představit proč by někdo zkoumal pohyby na tvém účtu, jediné banka v případě podezření z přání špinavých penez, ale to by ti musely takové částky chodit častěji a musely by splňovat nějaké podezřelé kritéria, aby jim to systém vůbec zahlasil

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4867
6.6.20 12:07
@def píše:

A ty penize pochazi z trestne cinnosti? Pokud ano, tak bys o ne mohl hodne jednoduse prijit a samozrejme mit i trestnepravni problemy jako komplic.
V opacnem pripade, vubec nerozumim o co presne ti jde. :think:
Za co presne mas ty penize dostat a odkud jsou?

ps: pokud si myslis, ze tady maminky ti pomuzou vyprat a zlegalizovat spinave prachy, tak si jeste vetsi blbec, nez jsem doufal :roll: :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13753
6.6.20 15:45

@leyllae že se tomu právně nějak říká je zřejmé. Ovšem vůbec nechápu, co je státu do toho, co si já posílám se svou rodinou nebo přáteli. Pokud to není nepřiznaný příjem, nebo nelegální činnost, pak nechápu, kdo by se v tom vrtal. K tomu by i stát, resp. banka museli mít nějaký důvod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama