Musím přerušit živnost na mateřské dovolené?

4
31.5.21 14:22

Musím přerušit živnost na mateřské dovolené?

Zdravím maminky,
prosím o radu… Jsem OSVČ. Živnost mám hlavní. Pokud nastoupim na mateřskou dovolenou, musím živnost přerušovat? Dočetla jsem se, že ne, ale že bych ji já osobně neměla vykonávat…takže to chápu tak, že stačí živnost dát pouze jako vedlejší?

Děkuji za odpověď 😊

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
31.5.21 14:30

Ahoj, já mám živnost jako vedlejší činnost a vše je ok a legální :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
31.5.21 14:32

@Adina Mandalova takže sis ji jen změnila na vedlejší když si šla na mateřskou?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76727
31.5.21 14:37
@Petra2226 píše:
Zdravím maminky,
prosím o radu… Jsem OSVČ. Živnost mám hlavní. Pokud nastoupim na mateřskou dovolenou, musím živnost přerušovat? Dočetla jsem se, že ne, ale že bych ji já osobně neměla vykonávat…takže to chápu tak, že stačí živnost dát pouze jako vedlejší?Děkuji za odpověď 😊

Pokud budeš z živnosti čerpat PPM, tak nesmíš osobně činnost vykonávat a to ani jako vedlejší činnost. Přerušovat ji nutně nemusíš, ale musíš být schopna prokázat, že ji nevykonáváš, tedy buď nevyvíjet žádnou činnost a nefakturovat nebo si pořídit zaměstnance. Rozhodně to nejde tak, že bys to jen převedla na vedlejší činnost a vykonávala ty, tohle můžeš až při rodičáku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31.5.21 16:03

@Petra2226 jsem zaměstnaná a celou dobu mám vedlejší činnost, takže sem nic neměnila. Jak tady zaznělo, na mateřský sem zakázky neměla, ani sem na to teda neměla pomyšlení, ale při rodičáku dál pracuju.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
31.5.21 16:16
@Adina Mandalova píše:
@Petra2226 jsem zaměstnaná a celou dobu mám vedlejší činnost, takže sem nic neměnila. Jak tady zaznělo, na mateřský sem zakázky neměla, ani sem na to teda neměla pomyšlení, ale při rodičáku dál pracuju.

Jj co jsem se dočetla, tak pokud jsi byla před nástupem i zaměstnaná a živnost si měla vedlejší, tak tam problém není a můžeš si ji ponechat…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
525
31.5.21 16:27

Já jsem měla před mateřskou živnost jako hlavní činnost a brala jsem z ní i PPM. Na stránkách ČSSZ jsem se dočetla, že nic přerušovat nemusím, když nebudu osobně vykonávat činnost. Na základě toho jsem nic nepřerušovala, ale samozřejmě jsem ani nepracovala a nefakturovala. Hned na dvou úřadech mě za to zpětně seřvali, že jsem to udělala blbě a měla jsem povinnost živnost přerušit. Na všech možných instancích jsem pak aspoň odevzdala čestné prohlášení, že jsem aktivně nevykonávala žádnou činnost, tak doufám, že už nikdo prudit nebude. Být tebou bych ale živnost radši pozastavila, ve výsledku to bude možná jednodušší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9394
31.5.21 16:28
@Petra2226 píše:
Jj co jsem se dočetla, tak pokud jsi byla před nástupem i zaměstnaná a živnost si měla vedlejší, tak tam problém není a můžeš si ji ponechat…

Pokud někdo čerpá PPM ze samostatně výdělečné činnosti, tak nemůže činnost během čerpání PPM vykonávat osobě (pozastavovat ji nemusí) a je jedno, jestli to před PPM byla hlavní nebo vedlejší. Pokud má PPM jen ze zaměstnání, tak to nemá na SVČ vliv, může ji vykonávat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
31.5.21 17:03
@annali píše:
Já jsem měla před mateřskou živnost jako hlavní činnost a brala jsem z ní i PPM. Na stránkách ČSSZ jsem se dočetla, že nic přerušovat nemusím, když nebudu osobně vykonávat činnost. Na základě toho jsem nic nepřerušovala, ale samozřejmě jsem ani nepracovala a nefakturovala. Hned na dvou úřadech mě za to zpětně seřvali, že jsem to udělala blbě a měla jsem povinnost živnost přerušit. Na všech možných instancích jsem pak aspoň odevzdala čestné prohlášení, že jsem aktivně nevykonávala žádnou činnost, tak doufám, že už nikdo prudit nebude. Být tebou bych ale živnost radši pozastavila, ve výsledku to bude možná jednodušší.

No a to je právě ono…já mám e-shop a právě se mi jakože pozastavovat živnost nechce, už z důvodu, že bych přišla o zákazníky…což nebylo lehké sehnat. V podstatě ten e-shop spravuje můj muž, ale opravdu nechápu jak bych tedy v případě, že si živnost nechám, tak jak budu dokazovat, že jsem já osobně činnost nevykonávala :think: další je, že dělám fitness trenérku, ale tak tam je to dané, že opravdu po porodu nepůjdu trénovat. Tak proto se ptám, že jakoby normálně bych si ji asi i pozastavila, ale díky tomu eshopu se mi to dělat nechce :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76727
31.5.21 17:28

@Petra2226 No, musi ho spravovat oficiálně, tedy musi byt osobou spolupracujici. Druhou moznoati je zamestnanec, ale to nevim, zda muzes zamestnat manzela.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat