Může být tohle dyslexie nebo dysgrafie

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
9.11.21 21:23

Může být tohle dyslexie nebo dysgrafie

Zdravím, mám takový trochu možná divný dotaz, ale mám problém s měkkým a tvrdým i/y, a hlavně po N - nedokážu rozeznat kde se tam píše i/y, tak jakoby u nějakých slov jo, ale u většiny ne. A přitom se to dá poznat podle toho co tam slyšíš, jenže já právě když si to řeknu s měkkým i a pak z tvrdým y, tak neslyším žádný rozdíl, pletou se mi zvukově podobná písmena p/b, d/t m/n atd. Takže kvůli tomu mám problémy i s cizími jazyky, protože tam si ty slova nemůžu domýšlet, tak když spletu písmena, tak mám z toho jiný slova. Přitom sluch mám v pořádku. Ale i tak je mi tohle trapný sem psát tohle, ale potřebovala bych slyšet někoho názoru. Je mi 15 let a mám s týmhle problém asi tak od druhé třídy, akorát teď jsem na tom líp. Ale přijde mi to v něm věku trapný, když tohle zvládnou děti na prvním stupni. Jen myslíte y že je tohle nějaká dyslexie y dysgrafie nebo co existuje ještě

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
26956
9.11.21 21:26

Oslabené sluchove vnímání. Živná půda pro dysortografii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2461
9.11.21 21:26

Trapný to není, prostě ne každému jde vše. Zajdi si do PPP, dají ty papír a budeš mít úlevy.
Mě to nejde dodneška já mám jak dyslexii tak dysgrafii.
Sice se to teď snažím naučit, zapamatovat si kde a jak se co píše. Jenže čím víc nad tím přemýšlím, tím více dělám chyby

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18694
9.11.21 21:31

Jo, zní to jak klasické dysgrafie

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12705
9.11.21 21:40

Jo, to má kluk. mimo jiné dysortografik. a já si myslela, že jenom tak blbne, protože není možné ve slově jarní slyšet ypsilon :zed: docela to s ním učitelka (a, samozřejmě, i já doma) trénovala. třeba měl půjčené tvrdé a měkké kostky, které mačkal podle i - y ve slově a docela mě překvapilo, že postupně se opravdu zlepšil. jako jestli to slyší, nebo jestli si navyknul na nejobvyklejší slova, to fakt netuším :think: taky chtěla, aby ji sledoval při výslovnsti, kdy ona důsledně vyslovovala a patřily k tomu i nějaká cvičení na počítači… no, on tedy těch problémů měl víc, teď po letech si už nevybavím, co k čemu bylo. tím spíš, když já se s ním učila relativně krátce, protože ve škole do něj učitelka valila, že je to jeho zodpovědnost, takže moji spolupráce začal odmítat poměrně záhy a přechodem na druhý stupeň jsem ztratila i ten pravidelný kontakt s učitelkou. respektive i na druhém chodil k učitelce, jiné, ale ta už tam ten kontakt nevyžadovala, pokud vše běželo, jak má.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.11.21 22:23

@sagina jo tak to jsem na tom podobně, mě právě zachraňuje to, že si polovinu slov prostě pamatuju, takže tam nenapíšu blbě i/y, ale pak když tam je slovo který neznám tak je to horší

• Citovat
  • Nahlásit
410
10.11.21 08:25

Jo, muze to byt porucha. Kazdopadne s pili a snahou se to da naucit. Cestina ma pravidla, ktera jdou zautomatizovat. Vysokoskolsti pedagogove ceskeho jazyka s poruchami pravopisu nejsou zadna vyjimka. :) Nehledala bych “papir” na to, co ti nejde, ale zpusob, jak se to naucit. Je skoda, kdyz lide neovladaji rodny jazyk. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2461
10.11.21 19:43
@Bamace píše:
Jo, muze to byt porucha. Kazdopadne s pili a snahou se to da naucit. Cestina ma pravidla, ktera jdou zautomatizovat. Vysokoskolsti pedagogove ceskeho jazyka s poruchami pravopisu nejsou zadna vyjimka. :) Nehledala bych “papir” na to, co ti nejde, ale zpusob, jak se to naucit. Je skoda, kdyz lide neovladaji rodny jazyk. :)

Jaké pravidla? Napiš klidně do zpráv. Hledám, ale ne na vše nacházím

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
410
10.11.21 21:09

@smajlik345 stejne jako se daji naucit vyjmenovana slova a tvrde a mekke souhlasky, uplne stejna pravidla ma shoda prisudku s podmetem, s/z, vzory pridavnych jmen… Pokud to neslysis, jde to proste naucit pres obecne poucky. Cestina je vlastne dost podobna matice. Kdyz se naucis postup a pravidla, jde to i bez fonetiky. Spis napis, cos nenasla. Obecne si myslim, ze gramatiku neni potreba slyset. To je jenom vyhoda, kterou ne kazdy ma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26956
10.11.21 21:11

@Bamace Tak učebnicovy dysortografik poučky umí krásně, ale v praktickém použití to kulhá. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
410
10.11.21 21:23

@Svistice to ale prece neznamena, ze se to nemuze zlepsit, ze se na tom neda pracovat. Vizualizace, cetba, trenink, pamet, … Ja netvrdim, ze z kazdeho s temito poruchami bude mistr psaneho projevu, ale nejde poprit, ze je spousta lidi s temito problemy, kteri se jazyku venuji na spickove urovni. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat