Může exekutor zahajovat exekuci na mrtvého?

368
1.11.20 14:26

Může exekutor zahajovat exekuci na mrtvého?

Může exekutor zahajovat exekuci na mrtvého, na kterého už je anebo bylo vypořádáno notářem pozustalost?

Podle jakého zákona a paragrafu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20275
1.11.20 14:30

Na mrtvého asi ne, ale pokud dedic prijal pozustalost (ze neodmitl dedictvi), tak dedi i dluhy mrtveho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12935
1.11.20 14:39
@Barfiy píše:
Může exekutor zahajovat exekuci na mrtvého, na kterého už je anebo bylo vypořádáno notářem pozustalost?Podle jakého zákona a paragrafu?

Pozustali o dluzich nevedeli? Maji totiz povinnost sdelit notari majetek i dluhy, o kterych vedi :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
966
1.11.20 14:56

@cecetka a když pozůstalí neví, kde všude nebožtík dluží?
Právě proto se dělá dědické řízení, aby notář projel dle RČ všechny možné ústavy a rejstříky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
281
1.11.20 15:04
@Barfiy píše:
Může exekutor zahajovat exekuci na mrtvého, na kterého už je anebo bylo vypořádáno notářem pozustalost?Podle jakého zákona a paragrafu?

Dluhy se až na výjimky dědí. Dědic tomu může zabránit- vzdáním se nebo odmítnutím dědictví, nebo učinit výhradu soupisu. Pokud to neudělá, má smůlu. https://www.epravo.cz/…i-95527.html

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
966
1.11.20 15:48

Tak se dá udělat dodatečné dědické řízení. Ale asi by mě jeblo, kdybych zdědila půl miliónu a za dva roky by se dodatečně ozval exekutor paní notářce, že má nebožtík dluh ve výši 2 mega. A ty se dědici starej a plať.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
368
1.11.20 16:58

Vydrazil jsem marginalni podil pozemku (jednotky tisic Kc) po pred 4 lety zemrelem (drazil notar jeho pozustalost). Pozustali se vzdali. Takze notar resil zpenezeni drazbou.

Jeste jsem ji ale na sebe nezapsal do KN, v katastru figuruje stale zemrely.

A ted na puvodniho zemreleho, tzn. na jeho podil, priskocil do KN novy exekutor s plombou (z titulu zdravotní pojistovny zda se :-).

No a ted co :-) Mam napsat exekutorovi, at vypadne? Co se stane? Nechysta nejaky intryk? Nebo mam davat navrh na vklad, kdyz je tam novejsi plomba? Co se stane?

Ps: drazba automaticky maze dluhy, ale ze je exekutor tak blby ze nevi, ze dluznik zemrel? Co vim tak pokud zemrel, tak exekutor jde od toho, vi k tomu nekdo neco?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6226
1.11.20 17:44

@Barfiy jedine pravnik. Tohle ti tady v diskuzi nikdo nezodpovi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12935
1.11.20 18:57

@Barfiy Zalezi, jake byly podminky drazby. V dobe drazby ta plomba v KN jeste nebyla? A kdy tam byla vlozena, ze jsi nestihl nechat zapsat vklad? :nevim:
Pravnik bude nejlepsi reseni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
368
1.11.20 19:21
@cecetka píše:
@Barfiy Zalezi, jake byly podminky drazby. V dobe drazby ta plomba v KN jeste nebyla? A kdy tam byla vlozena, ze jsi nestihl nechat zapsat vklad? :nevim:
Pravnik bude nejlepsi reseni.

Plomba byla vložena po dražbě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
368
1.11.20 20:16

Tak jsem dohledal Potvrzeni o nabyti a tam je, ze s prechodem vlastnictvi predmetu zanikaji na zaklade par. 236 https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-292#… zastavni prava (exekuce) a ted jich tam je vypsanych asi xyz tech co tam byly v okamziku drazby

Ale ja se ptam na ty nove, co ty nove co tam priskakuji :-)) okolnosti jsem popsal vyse.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22
10.12.20 11:28

Tyjo, tohle je asi docela dobrodružství a nebude snadná odpověď. Už je to doba, tak snad je vyřešeno a v pořádku. Nechtěla bych to řešit. Tipuji, že přesně odpověděl nějaký echt právník :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat