Může mi zaměstnavatel nařídit umístit děti do náhradní MŠ?

67
22.4.20 13:09

Může mi zaměstnavatel nařídit umístit děti do náhradní MŠ?

Ahoj holky, potřebuji se zeptat, snad bude někdo vědět…
Pracuji ve státní správě jako úředník. V případě znovuotevření a plného provozu úřadu nemám pro děti hlídání a naše školka je zavřená. Nicméně zaměstnavatel rozeslal e-mail s nabídkou náhradní MŠ pro své zaměstnance.
Můj dotaz zní- může mi zaměstnavatel nařídit umístit děti do této náhradní MŠ či je to na mém uvážení, zda je tam dám a není tedy mou povinností je tam umístit.
Mladší syn těžce zvládá svou vlastní školku a neumím si představit ho traumatizovat školkou cizí, nehledě na to, že je budu nucena vystavit skupině potencionálně rizikových dětí ( kovid).
Děkuji za reakce ❤️

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
34693
22.4.20 13:11
@Moniqueu píše:
Ahoj holky, potřebuji se zeptat, snad bude někdo vědět…
Pracuji ve státní správě jako úředník. V případě znovuotevření a plného provozu úřadu nemám pro děti hlídání a naše školka je zavřená. Nicméně zaměstnavatel rozeslal e-mail s nabídkou náhradní MŠ pro své zaměstnance.
Můj dotaz zní- může mi zaměstnavatel nařídit umístit děti do této náhradní MŠ či je to na mém uvážení, zda je tam dám a není tedy mou povinností je tam umístit.
Mladší syn těžce zvládá svou vlastní školku a neumím si představit ho traumatizovat školkou cizí, nehledě na to, že je budu nucena vystavit skupině potencionálně rizikových dětí ( kovid).
Děkuji za reakce ❤️

Máš OČR. To nejde zrušit zaměstnavatelem. Já bych taky syna nechtěla dávat do cizí školky mezi cizí děti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11329
22.4.20 13:12

@Moniqueu nejspíš to tvá povinnost není, a zaměstnavatel zase není povinný si nechávat lidi, co mu nevychází vstříc. Zrovna včera říkal kolega, že jeho dcera odmítla chůvu, kterou jí zaměstnavatel nabídl. Obratem přišla výpověd, paní měla smůlu, že měla smlouvu do konce dubna. Nicméně, když budou chtít zbaví se tě i když máš na neurčito, možná ne hned, časem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
67
22.4.20 13:16

@Russet
Ahoj, na OČR nejsem, ještě jsem nebyla, teď fungujeme střídáním směn doma po telefonu a vždy střídavě jeden den v práci. Jde mi o to, že bych si, pokud nastane tato situace OČR vzala, ale zda mi zaměstnavatel vůbec OČR umožní a neřekne, že mám k dispozici tu školku a ať je tam dám 😏… Muž má home office, jeden den v týdnu s kluky nějak zvládne, ale celý týden ne, má telekonference…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
67
22.4.20 13:17

@boball
Jsem ve zkušební době, byla jsem tam dva týdny a nastala situace s koronavirem a střídání služeb… Nevím jak dál postupovat, nechci vystavovat děti riziku nákazy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34693
22.4.20 13:20
@Moniqueu píše:
@Russet
Ahoj, na OČR nejsem, ještě jsem nebyla, teď fungujeme střídáním směn doma po telefonu a vždy střídavě jeden den v práci. Jde mi o to, že bych si, pokud nastane tato situace OČR vzala, ale zda mi zaměstnavatel vůbec OČR umožní a neřekne, že mám k dispozici tu školku a ať je tam dám 😏… Muž má home office, jeden den v týdnu s kluky nějak zvládne, ale celý týden ne, má telekonference…

Já bych prostě udělala to, co je dobré pro syna. OČR ti nemůže zakázat. Máš na něj nárok. Já třeba od nástupu dítěte do školky OČR nepotřebovala, ale kdyby to nutné bylo, vezmu si ho. Nijak bych to nezneužívala. A zaměstnavatel mě zná přes 20 let a ví, že nejsem flink. Takže by mi jednorazové braní OČR problémy v práci neudělalo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38505
22.4.20 13:22

Nemuze Ti naridit nic, ale myslim, ze pak, pokud se bude propoustet, budou ti, co nevysli vstric, na rade prvni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34693
22.4.20 13:22
@Moniqueu píše:
@boball
Jsem ve zkušební době, byla jsem tam dva týdny a nastala situace s koronavirem a střídání služeb… Nevím jak dál postupovat, nechci vystavovat děti riziku nákazy.

Pokusila bych se o domluvu. Zaměstnavatel asi tyto informace dává proto, aby rodičům situaci ulehčil. Já bych ale k cizím dítě do školky nedala. To bych si našla chůvu, proklepla a nechala dítě v nezbytné době s ní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32640
22.4.20 13:23

Nutit nikoho nemůže. Ovšem ve zkusebce může být člověk odejit že dne na den.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34693
22.4.20 13:23
@jkra píše:
Nemuze Ti naridit nic, ale myslim, ze pak, pokud se bude propoustet, budou ti, co nevysli vstric, na rade prvni.

Tak je ve zkušebce. To se nabízí. Ale nedovedu si představit dítě nacpat do cizí školky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11329
22.4.20 13:24

@Moniqueu To víš, to už je na tobě. Já bych si to ve zkušební době nelajzla, nicméně jak říkám, to musíš vědět ty, jestli ti ta práce vyhovuje, a nebo si obratem ruky můžeš najít novou. V případě, že se to zaměstnavateli nebude líbit. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24550
22.4.20 13:25

No jestli jsi ve zkusebce a nevyjdes zamestnavateli vstric, tak se s tebou asi rychle rozloučí. Tady bych vahala jestli je pro me dulezitejsi prace nebo pohodli dítěte :nevim: naridit ti nic nemuze, ale ukoncit pracovní poměr jo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20403
22.4.20 13:40
@Moniqueu píše:
@boball

a nechceš to alespoň vyzkoušet? říct zaměstnavateli, že by to syn nezvládl, aniž by jsi to vyzkoušela, to nebudí úplně důvěru. Tak to zkus a když to nepůjde, tak budeš mít aspoň jistotu a pak bych zašla za zaměstnavatelem, že to nejde (třeba to potvrdí i učitelky) a šla bych na očr.
Ani to nezkusit ti moc do karet nehraje, s takovým zaměstnancem by se mohl dotyčný rozloučit, obzvlášť ve zkušební době.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.4.20 13:40

Tak je to na Tvém uvážení. Zaměstnavatel může pouze doporučit, ale ne nařídit. Avšak počítej s tím, že když jsi ve zkušebce a tím pádem první na ráně.
U manžela v práci nařídili, že si všichni vezmou během dubna a května dva týdny neplaceného volna. Tedy nařídit to nemůžou, ale pouze doporučili. Ti kdo si ho nevezmou, tak se pravděpodobně dostanou na blacklist. Nenaděláš nic. :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.4.20 13:48

Ten vir tu bude delší dobu, to nedáš ani v září dítě do školky? Já být zaměstnavatelem tak takové zaměstnance nechci. Ano stát se může že dítě onemocní a maminka musí na OČR. O tom žádná. Ale v této situaci mi přijde že toho hodně lidí zneužívá. Kdyby se rozhodli všechny sestřičky, doktorky že půjdou na OČR protože nechtějí své děti dávat do náhradní školky tak by mě zajímalo kdo by léčil a ošetřoval?

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat