Může mít Dítě s Aspergerovým syndromem nižší IQ

Anonymní
13.8.20 19:21

Může mít Dítě s Aspergerovým syndromem nižší IQ

Dobrý večer, mám dotaz na rodiče dětí s Aspergerovým syndromem. Máme chlapce. (5,5roku) Diagnózu jsme obdrželi od kilinického psychologa na doporučení PPP. Nicméně jeho IQ vycházelo v pásmu mírného podprůměru. To mi přijde divné, protože v PPP mu vyšlo v pásmu nadprůměr- mohou se vyšetření takto diametrálně odlišovat? Bylo mi jen vysvětleno, že se nemám polekat, že třeba neporozuměl otázce ap. Odklad nám rozmluvil do školy půjde s asistentem. Trochu se tedy bojím, aby vše zvládnul. Jak to bylo u vás? Moc díky za odpovědi.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
227
13.8.20 19:35

My máme IQ test jen od psychologa. Inteligence v některých oblastech je nad průměrem, ale jiné jsou pod průměrem (např. socialni oblast), takže celkově je průměr. Asi záleží i na tom porozumění, ale třeba u mého syna záleží i na tom, jaký má zrovna den…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31226
13.8.20 20:15

U těchto dětí je typický nerovnomerny vývoj. Ale obecně ano, i dítě s AS může mít snížený intelekt. Záleží, co byly použity za testy, snaží se měřit všechny oblasti. A na momentálním naladění dítěte záleží taky. Do školy bych ho poslala. Držím pěsti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.8.20 20:35

Nám iq neřekli. Jen ve kterých oblastech je nadprůměr, ve kterých opak. Tedy testovali nadání jen v PPP. Ono záleží na testu a na tom jak to uchopí ten co testuje, jak dítě vede. Věřila by tomu, že je nadprůměr podle PPP a podruhé holt neměl náladu, nebo si nesedl s testujícím.

• Citovat
  • Nahlásit
31226
13.8.20 20:40
@Anonymní píše:
Nám iq neřekli. Jen ve kterých oblastech je nadprůměr, ve kterých opak. Tedy testovali nadání jen v PPP. Ono záleží na testu a na tom jak to uchopí ten co testuje, jak dítě vede. Věřila by tomu, že je nadprůměr podle PPP a podruhé holt neměl náladu, nebo si nesedl s testujícím.

Ke standardizovaným testům je přesný manuál zadání a nezáleží na tom, kdo test zadává. Jde o doslovný, přesný postup zadání. Může to ovlivnit jen momentální naladění dítěte-třeba únava, neochota spolupracovat.. Testů je ale víc.

A každý odborník, který má oprávnění test použít, prošel školením k tomu testu, jak ho zadávat. Bez něj nemá oprávnění jej použít, i když je speciální pedagog, psycholog.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
318
14.8.20 13:02
@Anonymní píše:
Dobrý večer, mám dotaz na rodiče dětí s Aspergerovým syndromem. Máme chlapce. (5,5roku) Diagnózu jsme obdrželi od kilinického psychologa na doporučení PPP. Nicméně jeho IQ vycházelo v pásmu mírného podprůměru. To mi přijde divné, protože v PPP mu vyšlo v pásmu nadprůměr- mohou se vyšetření takto diametrálně odlišovat? Bylo mi jen vysvětleno, že se nemám polekat, že třeba neporozuměl otázce ap. Odklad nám rozmluvil do školy půjde s asistentem. Trochu se tedy bojím, aby vše zvládnul. Jak to bylo u vás? Moc díky za odpovědi.

Můžu se zeptat, jak se u vaseho syna projevuje AS? Take mame dite s nerovnomernym vývojem, tak me to zajima…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28408
14.8.20 13:52

Může. Ale většinou je ten intelekt prostě nerovnoměrný. Třeba paměťová složka bývá výborná, prostorová představivost špatná, nebo naopak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.8.20 20:25

Dítě s AS nemůže mít mentální retardaci. Co se ale jednotlivých složek intelektu týče, tak ano, může mu nějaká vyjít pod průměrem. Ale to nic nevypovídá o celkovém intelektu dítěte. Naopak u dětí s AS je to velmi typické, mají nerovnoměrný vývoj, v některých oblastech jsou i vysoce nad průměrem, v některých naopak pod. Mám syna čerstvě sedmiletého, celkové IQ má v pásmu vysokého nadprůměru, verbální složky v průměru, neverbální v pásmu nadprůměru a test sociálních dovedností mu vyšel samozřejmě pod průměrem, jak se dá u dítěte s AS očekávat. Testován byl dvakrát v rozmezí půl roku a testy mu vyšly stejně. Ale z toho, že mu to jednou vyšlo tak a podruhé onak, bych si vůbec nic nedělala. Stává se to naprosto běžně, hraje tam roli spousta faktorů.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama