Může mít miminko jméno po mamince, když otec dítěte nesouhlasí?

15
28.3.20 01:58

Může mít miminko jméno po mamince, když otec dítěte nesouhlasí?

Ahoj holky,

Prosím o odpověd na otázku výše, vůbec si nevím rady. Abych vysvětlila situaci: otěhotněla jsem s partnerem, se kterým jsem byla téměř rok, ale vídali jsme se asi 2. Ten ten, kdy se to stalo, jsme se pohadali, vylila jsem mu vodu do obličeje, protože jsem na ty jeho hlody už neměla nervy a vyhodila ho z domu s tim, že už ho nechci vidět. Plakal, byl smutný a mě ho bylo líto, tak jsem mu pak volala, že se nechci takto rozejít, aby prijel. V tu noc jsme se opili a on se do mě udělal i přes to, že jsem mu řekla několikrát, že nechci. Každopádně já si miminko vždy přála a on se i přes to všechno jevil jako spolehlivý clovek. I přes to, že jsme se rozešli, jsme pečlivě zkoumali každy tehotensky test, jestli tam jsou //.. ze zacatku jsme meli radost, jenze pak mi doslo, ze u nas je vlastně 90% času ( cca 8 mesicu v kuse) nepřispívá nam na chod domácnosti ( žiji s rodiči ve dvougeneračnim domě), veškeré nákupy jsem vždy koupila já - on jen obcas, kdyz jsem na neco zapomnela a napsala mu o ovoce nebo at si koupi, co chce jist.. prestalo se mi to libit, koneckoncu jako vse, co jsem do te doby delala a platila a on se vezl. Nikdy bychom nesli do kina nebo do restaurace, kdybych ho nepozvala.. a kdyz me uz prestalo bavit, ze vse platim ja, nechala jsem veci na jeho iniciative - a samozrejme, že vzal jidlo v restauraci pouze za sebe. Takze mi casem zacalo vadit, ze kdyz ja jsem platila za nás oba, bylo vše ok, ale jakmile měl platit on, tak najednou se dělíme o náklady.. ted v době koronaviru jsem si sehnala práci, protože svou docasne vykonavat nemuzu.. měla jsem z toho obrovskou radost, že budu mít nějaký bonusový příjem a jediné, ceho jsem se od nej dockala bylo to, že mi to nepreje a že bych mohla nakazit rodice a oni by pak mohli umrit.. takze misto jakekoli podpory v těhotenství jsem žila neustale ve strachu, s cim priste prijde a jeho představa být domácí buchta, která je na někom závislá mi nevyhovovala.. Když to shrnu tak: nepomáhá mi, nezaplati ani za sebe, natoz za me, psychicky mi ublizuje celý 1. Trimestr, ale co je nejhorši a proč to sem vůbec píšu - vydírá mě a vyhrožuje mi.. jsem z toho psychicky na dně, denně brečim a když vidí, že jsem smutná nebo mám z neceho radost, tak se snaží mě srazit na kolena. Za celé těhu jsem se smála snad dvakrát, jinak pořad potoky slz, protože mi totálně ničí psychiku. Mám už toho dost a rozhodla jsem se, že bych chtěla, aby miminko mělo příjmení po mě - on nedělá nic proto, abych ho chtěla ve svém životě - jak říkám - necha se vydržovat, myslel si, že se k nám nastehuje aby ušetřil za byt - rozhodne nevydelava spatne, není mi oporou, nepomáha mi a dokonce mi řekl, že mě na nákup teda odveze laskavě, ale bude sedět a autě zatímco já nakoupím - nevim, jestli z lenosti nebo se nechtel dělit o náklady, ale on se přeci taky stravuje.. ale to je pořád něco… ted me vydírá, ze když nebude v rodném listě dítete a dítě nebude mít jeho príjmeni, nebude se o nej starat a nebude to jeho dite a ať si pak řešim vše přes soudy.. v rodném liste ho samozrejme mit chci, at je jakýkoli, protože dítě by mělo mít svého otce, ale za jeho chování si nejsem jistá, jestli chci, aby melo jeho příjmení, kdyz me porad vydírá i tím, že bez něj tehotenství sama nezvládnu, že jsem labilni a kdyz jsem mu řekla, že at se teda snaží a stará se aspon trochu, tak mi napsal, ze se mu muj pristup vubec nelibi. Nic od něj nemuzu chtit a kdyz uz neco pro mě nebo rodiče udělá, tak pro nas udajne dela prvni posledni..Zřejmě si myslí, že jedna jeho úspěšná spermie spasila svět a já od této doby budu dělat, co si zamane…za to jak se mnou jedná je na omylu. Nechci být svině ale zároveň je mi krajně nepříjemná myslenka, že bych z 95 % na vše byla sama, on si přišel parkrat do týdne s mimí pohrát, přispíval mi pár korun k mateřské a ještě by mělo nosit jeho příjmení a já ho tak měla ve svém zivote uz napořád..
Pardoon, že se tak rozepisuji, ale mám v hlavě moc rozházených myšlenek.. vim, že podle stare skoly by díte mělo mít jméno po otci - ale dá se nějak napadnout to, že mi vyhrožuje a nezajímá ho, jestli jsem ok? Zajíma to nekoho treba u soudu? Vím, ze se prý musí rodiče dohodnout, ale s ním se nedá bavit vůbec o ničem, je to sebestředný sobec, který myslí jen na sebe. Nikdy jsem se po soudech tahat nechtěla :,( Předem děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

27
28.3.20 03:47

Dite jeste ani neni narozene, ale uz ma v tvych ocich nejhorsiho otce sveta. Neres takovy ptakoviny jako je prijmeni ditete a zapracuj na te situaci, kterou mezi sebou mate.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3138
28.3.20 03:57

Prosím tě kopni ho do zadku a vůbec s ním nediskutuj. Bohužel ho budeš mít ve svým životě už napořád protože spolu čekáte dítě a příjmení na tom nic nezmění. Dej ho po sobě, pochybuji že tě kvůli tomu bude tahat po soudech když to stojí peníze a šance na úspěch moc nema. Chudák vaše dítě, je mi z toho smutno co ho v životě čeká.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
127
28.3.20 05:08

Pokud nejste manžele a chceš ho v rodném listu musíte zajit na matriku, kde podepíše souhlas s otcovství a napíšete na jakém jste se dohodli příjmení. Pokud tohle mít nebudete bude mít dítě automaticky příjmení po tobě. Pak bys musela, po narozeni ditet, požádat o určení otcovství přes soud. Příjmení by tedy zůstalo po tobě, není důvod aby se měnilo a aspoň bys měla i soudně určené alimenty, což by v tomto případě bylo asi lepší.

ttt

Aniball

fda 400 Kč
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29526
28.3.20 05:30

Pokud se nedomluvite, rozhodne soud, on je stejně otec jako Ty matka.
A nejde to obejít tak, že ho napřed do RL nezapises, on si může soudně požádat o změnu. Viděla jsem v praxi i rozsudky, kdy soud urcoval jméno dítěte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19115
28.3.20 06:31
@nela12345 píše:
Pokud nejste manžele a chceš ho v rodném listu musíte zajit na matriku, kde podepíše souhlas s otcovství a napíšete na jakém jste se dohodli příjmení. Pokud tohle mít nebudete bude mít dítě automaticky příjmení po tobě. Pak bys musela, po narozeni ditet, požádat o určení otcovství přes soud. Příjmení by tedy zůstalo po tobě, není důvod aby se měnilo a aspoň bys měla i soudně určené alimenty, což by v tomto případě bylo asi lepší.

Souhlas. Hlavne se prosim te, nezacni dojimat, kdyz on bude jeden dva dny hodny (aby dosahl sveho). Hormony jsou desne. Potom se mimco narodí, tatka pochopi, ze je pred vami hoooodne práce a prestane se tužit. Pak bys mohla splakat nad vydelkem. Dite s cizim prijmenim, podpora zadna, penize zadne a jeste prudy, co si to dovolujes, neco vymahat. Soudu se neboj, to at se boji on.

Moc se s nim nevybavuj, prijmeni dej po sobe. Ja to tak udelala, dve navstevy v pokrocilem stadiu na tom nic nezmenily, i kdyz to se mnou zamavalo. Ted jsem ráda. Ac mnoho lidi vestilo, ze se tatka vzpamatuje, az dite uvidi, tak k tomu nejak nedoslo, nezajima se vubec, na návštěvě byl zatim 3×, 2× ji zrusil. Ja tomu rikam otec na baterky a neni duvod mu lechtat ego, ze by tady slavnostne vybiral jméno a dite nosilo jeho slavne prijmeni, kdyz on s nejvetsi pravdepodobnosti co nejdrive zmizi uplne :roll: za sebe nechapu, co takovy chlapy pudi byt vubec v rodnem liste, ale budiz, nemusim se nikomu zpovidat, kde ma dite tatku :roll:

no, drzim palce. Byt tebou, tak jeho poslu pryc, ze potrebujes klid, ostatne ten fakt potřebuješ. Az vypadne, tak tobe se vrati mozek do hlavy, vsechno si promyslis a bude lip. Drz se :hug: :hug: :hug:

A az se tady na tebe sesypou devcata, co vsechno jsi mela delat a vedet driv a jaks mohla otehotnet atd., tak si toho nevsimej :hug: ted res sebe a miminko :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10196
28.3.20 06:54

Takže, v první řadě ho vykopej a nenech se. Rozejdi se s ním, neudržuj s ním vztah, nic za ně neplať, nenechávej ho u vás.
Teď k tvému dotazu, nejste manželé, takže aby on mohl do něčeho mluvit, musíte jít na matriku a tam podepsat souhlasné, všimni si toho slova souhlasné, prohlášení rodičů, kde je uvedeno, že on je otec a kde uvedete, na jakém jméně a příjmení jste se dohodli. A je to akt dobrovolný z obou stran, nemá jak tě donutit, aby jsi na tu matriku šla. Takže prostě nepůjdeš. Tím pádem není právně otec a nemůže vůbec nic. Ani s tebou jít do porodnice, natož rozhodovat o jméně. Dítě dostane automaticky příjmení po matce, protože tak to je, dítě má příjmení po matce u nesezdaných párů, pouze pokud se rodiče souhlasně dohodnou, může ho mít po otci. Dítě dostane tvé příjmení a jsi to ty, kdo bude udávat i křestní jméno. RL list dostane tak, že tam budeš uvedená jen ty, ne otec. Po porodu může buď se uklidní a bude s ním řeč, pak stačí zapsat otce do rodného listu zase jen souhlasným prohlášením na matrice, ovšem dítě má své jméno. Nebo další situace on bude nasratý, což tobě může být jedno, přestaň se ho bát, dá žalobu k soudu o určení otcovství, ty řekneš ano, je otec a oni ho zapíší. Současně může dát k soudu žalobu na změnu jména dítěte po něm, šanci uspět má mizivou, absolutně mizivou, pokud ho vůnec neěco takového napadne. Nebo nebude chtít být zapsán v RL, pak jsou zase dvě možnosti, buď to tak necháš, nebo ho donutíš soudně. Buď jak buď, PŘESTAŇ SE HO BÁT, nedovol, aby se k tobě takhle choval, myslí si, že tě má v hrsti a už teď si k tobě dovolí nehorázné věci, přestaň s ním tvořit pár, bohužel je otcem, takže kontaktu se nevyhneš, ale až po porodu a jen ohledně dítěte. A co se týče jméně, vůbec se s ním nebav, nediskutuj, všechny trumfy v ruce držíš ty, on nemůže vůbec nic. V současné chvíli je i právně nic, takže buď v klidu, řekni mu, ať vypadne a bavit o dítěti se budete až po porodu. Do té doby dítě právně neexistuje, nemá nárok vůbec na nic. A dítě se ze zákona automaticky jmenuje po tobě. Jen pokud ty mu k tomu dáš souhlas, tak po něm, nedáš-li, ze zákona po tobě, on nemá nárok.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10196
28.3.20 06:57
@nela12345 píše:
Pokud nejste manžele a chceš ho v rodném listu musíte zajit na matriku, kde podepíše souhlas s otcovství a napíšete na jakém jste se dohodli příjmení. Pokud tohle mít nebudete bude mít dítě automaticky příjmení po tobě. Pak bys musela, po narozeni ditet, požádat o určení otcovství přes soud. Příjmení by tedy zůstalo po tobě, není důvod aby se měnilo a aspoň bys měla i soudně určené alimenty, což by v tomto případě bylo asi lepší.

souhlas až na tu pasáž o žádání otcovství přes soud, není to pravda, pokud oba souhlasí, tak se to řeší jen na matrice, stejně jako před narozením. Přes soud jde jen žaloba, pokud jeden nechce a druhý chce.
https://www.ceskaskalice.cz/…-rodicu.html

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.3.20 07:42

Já bych takového kretena nechtěla ani v tom rodném listu. Na co otec, který je jen biologický. S ničím nepomůže ani materiálně, ani psychicky… A s povahou, kterou jsi popsala bych se nedivila, kdyby až bude dítě straší, bude poštvávat dítě proti tobě. Jen k vůli hnusnymu egu co má. Zvládneš to líp bez něj! Ženský zvládnou všechno. Obzvlášť matky.

• Nahlásit
  • Citovat
247
28.3.20 07:44

@Šáruší Přesně tou žalobou to ale v tomto případě zřejmě dopadne..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
247
28.3.20 07:49

@Jasmine94 Holky ti tu radí dobře, vykašli se na něj, takhle se rozhodně nechová chlap pro život. Příživník a vyděrač. Prostě čistej rozchod, zádný návraty a debatobání. Být tebou, tohle bych si už dávno nenechala líbit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1212
28.3.20 07:54

Jako ty máš fakt k tomu divný postoj.Ze začátku tvrdíš jak je spolehlivej a pak píšeš takový story o něm. Ty sama mu lezeš do zadku, každá jiná rozumná ženská by s ním neměla díte, nebo s ním velice rychle vyrazila futra. Dítěti dej svoje příjmení, a jeho uveď do rodnýho listu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24835
28.3.20 07:57

@Jasmine94
No jo, ty jsi nechtěla, aby se do tebe udělal, ale stejně s ním spíš :roll:
Vzít si tě nechce, starat se nechce (na matrice souhlasné prohlášení teď možná zatím nejde sepsat, ale k ničemu se nemá),tak proč mu to usnadňovat? Jestli se tam dokopete, tak bych trvala na svém příjmení, protože tohle hovádko s tebou stejně dlouho nevydrží.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14525
28.3.20 08:31

Nechceš li dát příjmení otce, není to v očích společnosti jeho otec. Nebude souhlasit s prohlášením o otcovství a nebude v RL. Pak ho můžeš dodatečně žalovat a nahánět s s testem paternity.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19115
28.3.20 08:36
@zoidberg píše:
Nechceš li dát příjmení otce, není to v očích společnosti jeho otec. Nebude souhlasit s prohlášením o otcovství a nebude v RL. Pak ho můžeš dodatečně žalovat a nahánět s s testem paternity.

Ale houby :roll: v ocich spolecnosti je otec ten, co se stara, ne ten, co se uvilil dat „sve“ prijmeni :roll: jinak i ostatni vyroky jsou nesmysl, vse muze byt jinak…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama