Může nevěřící ke zpovědi?

Anonymní
27.6.20 12:55

Může nevěřící ke zpovědi?

Chtěla jsem se zeptat, jestli můžu jako nevěřící jít ke zpovědi? Na vysvětlenou, nejsem věřící v tom správném smyslu slova. Jsem přesvědčena, že NĚCO je, že jsou věci mezi nebem a zemí. Četla jsem Bibli, umím zpaměti Zdrávas i Otčenáš ( a minimálně 1× denně si jej přeříkám, nevím proč, nejspíš tak nějak pro jistotu). Nicméně mě čeká pro mě důležité životní rozhodnutí - smíření se, které není jednoduché a vlastně bych potřebovala pochopit, proč se mi to přihodilo a taky vyslechnout od někoho neznámého a shovívavého, kdo mě nezná a nebude soudit. Ale nevím, zda-li je to vůbec možné a jak se to dělá. To se někam objednám? A co se dozvím (obecně)? Omlouvám se za neznalost, snad ničím věřící nepobuřuji. Děkuju za vysvětlení. Jinak by to asi mohl zastoupit psycholog, ale zase nevím proč, nicméně mám vnitřní pocit, že to pomocí psychologa řešit nechci.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

220
27.6.20 13:02

Ke zpovědi ne, ale klidně to s knězem můžeš probrat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23184
27.6.20 13:04

Ahoj, zpovědi obvykle probíhají ve zpovědnici ( obvykle před mší) Ale měla jsem i zpověď v kapli na faře, když to bylo delší, náročnější. Domluvila jsem se s knězem. Vyloženě zpověď je pro věřící, pokřtěné, smíření s Bohem, bez toho nelze jít např k přijímání. U tebe bych to viděla spíš na duchovní rozhovor. Jakožto nepokřtěna nemůžeš dostat rozhřešení apod. Zašla bych za knězem a on by tě měl navést, co by ti mohlo pomoci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.6.20 13:09
@andelka83 píše:
Ahoj, zpovědi obvykle probíhají ve zpovědnici ( obvykle před mší) Ale měla jsem i zpověď v kapli na faře, když to bylo delší, náročnější. Domluvila jsem se s knězem. Vyloženě zpověď je pro věřící, pokřtěné, smíření s Bohem, bez toho nelze jít např k přijímání. U tebe bych to viděla spíš na duchovní rozhovor. Jakožto nepokřtěna nemůžeš dostat rozhřešení apod. Zašla bych za knězem a on by tě měl navést, co by ti mohlo pomoci.

Děkuji. Pokřtěná jsem. Prý v evangelickém kostele. Chtěli to tak prarodiče z otcovy strany. Oni ani otec už nežijí, nemám se koho zeptat. Maminka dala svolení, ale neúčastnila se toho.
Nicméně duchovní rozhovor je asi to pravé. Takže bych se mělo porozhlédnout kolem a zkusit někoho oslovit? Omlouvám se, ale opravdu to neznám.

• Nahlásit
  • Citovat
23184
27.6.20 13:16
@Anonymní píše:
Děkuji. Pokřtěná jsem. Prý v evangelickém kostele. Chtěli to tak prarodiče z otcovy strany. Oni ani otec už nežijí, nemám se koho zeptat. Maminka dala svolení, ale neúčastnila se toho.
Nicméně duchovní rozhovor je asi to pravé. Takže bych se mělo porozhlédnout kolem a zkusit někoho oslovit? Omlouvám se, ale opravdu to neznám.

Podle mě to je jedno, máme ekumenu. Pokřtěná jsi, teď záleží která církev ti bude bližší. Já jsem kdysi prostě začala číst, chodit do kostela, poznala pár kněžích, dala se pokřtít..chodila jsem i na spolčo ( večerní společenství mládeže). Nemáš někoho, kdo by to byl blízký, sympatický? Z kněžích? Oni jsou každý jiný, každý se víc věnuje něčemu ( někdo víc právě psychologii, mládeži, konvertitům atd).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.6.20 13:18

Neznám z těchto kruhů vůbec nikoho. Nevím, proč mi přišla právě tato myšlenka. Asi jsem ta malověrná, která si vzpomene jen když potřebuje pomoci? Nevím, jak si to vysvětlit.

• Nahlásit
  • Citovat
7610
27.6.20 13:20

Odkud jsi? Treba ti nekdo doporuci, na koho konkretne se obratit, kdo je chapavy a rozumny a mohl by ti poskytnout, co hledas. Pak bych si nasla kontakt a napsala mail nebo zavolala a poradila se. Dobry knez te rad pozve a popovida si s tebou. Pocitej s tim, ze nejspis bude mluvit ze sveho postaveni (tzn nejakym recem o Bohu se nevyhnes asi u nikoho), ale dobry knez ti to nebude nutit, jen to zmini, protoze on to tak ma. Drzim palce!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.6.20 13:34

@sakota Děkuju. Jsem z Prahy. Řečem o Bohu se nebráním. Myslím, že jsem se zacyklila v nějakém svém pohledu a potřebovala bych nějaký jiný. Třeba proč se mi dějí ne úplně hezké věci, když se vše snažím dělat správně. Třeba to vnímám jako nespravedlivé, ale možná to má svůj důvod, mám se něco naučit, ale co? Jo, jsem už velká holka a vím, že spravedlnost neexistuje. Možná jen potřebuju pár slov útěchy. A myslím si, že tohle by mi třeba mohl kněz nabídnout. Anebo taky ne.

• Nahlásit
  • Citovat
7610
27.6.20 13:42
@Anonymní píše:
@sakota Děkuju. Jsem z Prahy. Řečem o Bohu se nebráním. Myslím, že jsem se zacyklila v nějakém svém pohledu a potřebovala bych nějaký jiný. Třeba proč se mi dějí ne úplně hezké věci, když se vše snažím dělat správně. Třeba to vnímám jako nespravedlivé, ale možná to má svůj důvod, mám se něco naučit, ale co? Jo, jsem už velká holka a vím, že spravedlnost neexistuje. Možná jen potřebuju pár slov útěchy. A myslím si, že tohle by mi třeba mohl kněz nabídnout. Anebo taky ne.

https://www.lhoteckafarnost.cz/Kontakty

Pater Korda je na prvni pohled trochu „drson“, ale zaroven je taky psycholog a kdyz ti sedne jeho pristup, tak se s nim povida velmi zajimave a rozumne, toho mohu doporucit za sebe. (T jeho drsonstvi neni v pristupu, ale ve zpusobu vyjadrovani, ma takovy ten kazatelsky hlas a styl, ale obsahove je velmi laskavy a chapajici).

nebo, ale mimo Prahu, kdyby sis chtela delat vylet:
https://nymburk.farnost.cz/kontakt/ p. Krajl. Nevim teda storpo, zda je porad v Nymburku nebo uz jinde, ale zkus mu napsat na jeho mail. Taky ma ostrejsi vyjadrovani, ale obsahove je velmi chapajici a mily a snazi se cloveka podporit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1
27.6.20 14:08

Ahoj, tohle je asi farář od faráře. Vybrala bych si nějaký kostel ve městě a na jejich stránkách nebo na vývěsce před kostelem zjistíš, kdy zpověď probíhá. Přijdeš a uvidíš. Nevěřím, že by Tě vyhnal. :slight_smile:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1039
27.6.20 14:12
@Anonymní píše:
@sakota Děkuju. Jsem z Prahy. Řečem o Bohu se nebráním. Myslím, že jsem se zacyklila v nějakém svém pohledu a potřebovala bych nějaký jiný. Třeba proč se mi dějí ne úplně hezké věci, když se vše snažím dělat správně. Třeba to vnímám jako nespravedlivé, ale možná to má svůj důvod, mám se něco naučit, ale co? Jo, jsem už velká holka a vím, že spravedlnost neexistuje. Možná jen potřebuju pár slov útěchy. A myslím si, že tohle by mi třeba mohl kněz nabídnout. Anebo taky ne.

Zřejmě, možná si zde vyslechnu nějaké negativní komentáře, nevím… Ale zkusím ti dát také radu. Píšeš, že v NĚCO věříš. Mohu Ti doporučit přečíst si i Korán a seznámit se i s Islámem. V Islámu není Bůh zobrazován jako člověk, osoba - Ježíš, ani jako trojice. My věříme v jednoho jediného všemohoucího Boha, který není nijak zobrazován. Ježíš je Prorok. Co se týká toho, že se Ti dějí negativní věci. Tento život je pro nás zkouška, kdy se nám dějí příjemné i nepříjemné věci a je nás jak obstojíme, jak silná je naše víra, nevzdat se a věřit v Boha. Věřit, že On nejlépe ví, co je pro nás nejlepší a proč se tak děje. Za negativní věci - nemoce, složitosti budeme dá li Bůh odměněni. Musíme být trpěliví. Kdybys měla zájem, klidně mi napiš SZ, mám na toto podobné téma doma zajímavou, krátkou brožurku a mohu ti ji přeposlat. Případně klidně i pomoci najít někoho, kdo by si s tebou popovídal. Jsem také z Prahy. :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7909
27.6.20 14:18
@Anonymní píše:

Farář od sv. Petra Na Poříčí je skvělý člověk. Je dost zaneprázdněný, ale věřím, že kdybys za ním zašla, udělal by si čas.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6949
27.6.20 14:30
@Anonymní píše:
Chtěla jsem se zeptat, jestli můžu jako nevěřící jít ke zpovědi? Na vysvětlenou, nejsem věřící v tom správném smyslu slova. Jsem přesvědčena, že NĚCO je, že jsou věci mezi nebem a zemí. Četla jsem Bibli, umím zpaměti Zdrávas i Otčenáš ( a minimálně 1× denně si jej přeříkám, nevím proč, nejspíš tak nějak pro jistotu).

Hi, hi, hi, to jsi asi více věřící než běžná většina lidí v ČR, kteří jsou také pokřtění, ale aktivně nevyznávají, i když se třeba za věřící počítají.

Můžeš klidně ke zpovědi, ale asi by byla vhodnější nějaká rozšířenější formou rozhovoru. Zkus jít párkrát někam v neděli do kostela a vybrat si kněze, který by Ti sedl a pak si s ním o tom promluvit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.6.20 16:01
@Yasmina21 píše:
Zřejmě, možná si zde vyslechnu nějaké negativní komentáře, nevím… Ale zkusím ti dát také radu. Píšeš, že v NĚCO věříš. Mohu Ti doporučit přečíst si i Korán a seznámit se i s Islámem. V Islámu není Bůh zobrazován jako člověk, osoba - Ježíš, ani jako trojice. My věříme v jednoho jediného všemohoucího Boha, který není nijak zobrazován. Ježíš je Prorok. Co se týká toho, že se Ti dějí negativní věci. Tento život je pro nás zkouška, kdy se nám dějí příjemné i nepříjemné věci a je nás jak obstojíme, jak silná je naše víra, nevzdat se a věřit v Boha. Věřit, že On nejlépe ví, co je pro nás nejlepší a proč se tak děje. Za negativní věci - nemoce, složitosti budeme dá li Bůh odměněni. Musíme být trpěliví. Kdybys měla zájem, klidně mi napiš SZ, mám na toto podobné téma doma zajímavou, krátkou brožurku a mohu ti ji přeposlat. Případně klidně i pomoci najít někoho, kdo by si s tebou popovídal. Jsem také z Prahy. :hug:

Děkuji za příspěvek. Korán mám též a četla jsem. Ta Bible je mi bližší. Islám mi nepřijde jako příliš mírumilovné náboženství. Ale v tomto jsem pravděpodobně ovlivněna okolnostmi a mám předsudky. To už se mi víc líbí budhismus. Nejsem ale odborník přes náboženství.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
27.6.20 16:03

@sakota @Ba-stet děkuji za vaše tipy!

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama