Může si o výživné zažádat nezletilá?

Anonymní
6.8.13 15:55

Může si o výživné zažádat nezletilá?

Ahoj, omlouvám se za anonym.

Mám 14 letou neteř, která bydlí s mým bratrem, s matkou se vůbec nestýká (matka o ni nestojí). Cca před rokem bratrova manželka odešla z jeho domu, bratr se chce nechat rozvést. Na neteř její matka vůbec nepřispívá a ještě se vysmívá, že jí se alimenty netýkají. Bratr od ní chce mít pokoj a o alimenty nežádal a žádat nechce. Bratr je finančně docela dobře zabezpečený, žijí si normálně a hlavně už v klidu, ale vzhledem k tomu, že je neteř nadaná a chce studovat stomatologii (která není nejlevnější) bych byla ráda, kdyby její krkavčí matka která na ni se*e a ještě má z toho že na ni nemusí platit alespoň něco přišpívala a neteř měla třeba snažší studium na VŠ.

Může si o alimenty zažádat neteř sama? Předpokládám, že to půjde až od 18ti let, že? Pokud si v 18ti letech bude moct sama zažádat, může si zažádat i o výživné 3 roky zpětně jak je to normálně?

Jinak bratr je neoblomný a řekl, že se s ní tahat po soudech nebude, že je rád, že už je pryč, takže řešit tady aby šel bratr žádat o výživné je bohužel zbytečné.

Děkuji moc za pomoc.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

7629
6.8.13 16:12

Muze, ja si zadala v 15 alimenty od otce,(zila jsem s babi)jinak by mi socialka neplatila..tak si myslim, ze to bude doela nutnost, jestli chce kacku navic.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
6.8.13 16:18
@svycarka píše:
Muze, ja si zadala v 15 alimenty od otce,(zila jsem s babi)jinak by mi socialka neplatila..tak si myslim, ze to bude doela nutnost, jestli chce kacku navic.

Tak to by bylo skvělé. Bratr řekl, že si raději najde ještě jednu práci než se s tou kachnou honit po soudech, takže pokud si o to zažádá neteř které se její matka stydí podívat do očí, tak to bude dobré. Peníze se jí budou hodit na studium, nemusí platit vše brácha. Super, moc děkuji za info.

• Nahlásit
  • Citovat
10636
6.8.13 16:19

Může, prostřednictvím OSPOD, který ji bude zastupovat, protože je nezletilá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7629
6.8.13 16:23

Pardon jinak, v 15 zadala babicka a jelikoz jsem ja v 18 jeste studovala, pak jsem si zadala o financni vypomoc(myslim, ze se to jmenovalo nezaopatrene dite)podala jsem zadost na socku a ta mi rekla, ze musim pres soud zadat alimenty, tak jsem byla na jednom stani, kde mu alose prikleply. zaplatil mi ale jen 1× a pak me doplacela socka a sama zu to vymahala po otci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
6.8.13 16:45
@svycarka píše:
Pardon jinak, v 15 zadala babicka a jelikoz jsem ja v 18 jeste studovala, pak jsem si zadala o financni vypomoc(myslim, ze se to jmenovalo nezaopatrene dite)podala jsem zadost na socku a ta mi rekla, ze musim pres soud zadat alimenty, tak jsem byla na jednom stani, kde mu alose prikleply. zaplatil mi ale jen 1× a pak me doplacela socka a sama zu to vymahala po otci.

Aha, tak to nevím jestli bude moci neteř absolvovat - je z toho pořád hotová a k soudu nebude chtít jít když se tam bude muset potkat s matkou která o ni nestojí. Jedině, že by ji u soudu zastupoval právník bez její přítomnosti. Asi raději počkáme až se bratr rozvede a potom začneme řešit toto. Pokud to lze 3 roky zpětně, tak má ještě 2 roky čas. Zatím nestrádá a je na gymplu, tak to finančně zvládáme.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
6.8.13 16:47

@bejbyn

OSPOD je sociálka? Asi se tam vypravím a zeptám se na možnosti jak to vyřídit aniž by to neteř psychicky ještě víc ranilo. Děkuji za typ.

• Nahlásit
  • Citovat
10636
6.8.13 16:49

OSPOD-oddělení sociálně-právní ochrany dětí. Nejlíp ti poradí tam, určitě tam zajdi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5413
6.8.13 16:59

Tak předně - pokud se chce bratr nechat rozvést, MUSÍ být vyřešeny vztahy k neteři (jinak je soud nerozvede). To znamená, komu bude svěřena do péče a jaké výživné bude druhý rodič platit. Se vším poradí na OSPODu. Na nezletilé lze žádat tři roky zpětně, na zletilé ode dne podání návrhu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5413
6.8.13 17:00

Myslím, že se to většinou dělá tak, že výslech dítěte provede sociálka, k soudu chodit určitě nemusí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
6.8.13 17:57

@AliTad

Tak to jsi mě moc potěšila, to je dobré, že by malá případně nemusela k soudu, to je pro nás dost podstatné.
Do péče bude určitě svěřena bratrovi - mají na to už nějakou dohodu mezi sebou kterou bráchovi podepsala - brácha se chtěl pojistit kdyby náhodou dostala rozum a o neteř najednou začala projevovat zájem. Už přes rok žije neteř jenom s bratrem, tak doufám, že i kdyby byl soud, tak neteř nemusí jít k matce, protože to by ji zabilo.
A ohledně alimetnů skočím s neteří na OSPOD ihned. Pokud by jako zletilá nemohla žádat zpětně, tak by to byla dost škoda, dělalo by to výživné za 5 let..
Děkuji :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
5413
6.8.13 18:20
@Anonymní píše:
@AliTadTak to jsi mě moc potěšila, to je dobré, že by malá případně nemusela k soudu, to je pro nás dost podstatné.
Do péče bude určitě svěřena bratrovi - mají na to už nějakou dohodu mezi sebou kterou bráchovi podepsala - brácha se chtěl pojistit kdyby náhodou dostala rozum a o neteř najednou začala projevovat zájem. Už přes rok žije neteř jenom s bratrem, tak doufám, že i kdyby byl soud, tak neteř nemusí jít k matce, protože to by ji zabilo.
A ohledně alimetnů skočím s neteří na OSPOD ihned. Pokud by jako zletilá nemohla žádat zpětně, tak by to byla dost škoda, dělalo by to výživné za 5 let..
Děkuji :kytka:

Dohoda uzavřená mezi bráchou a jeho ženou nemá z právního hlediska žádný význam. Vzhledem k věku neteře už ale soud bude přihlížet k tomu, co chce ona. A pokud matka navíc rok neprojevuje zájem… Nebála bych se.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
6.8.13 18:32

@AliTad

Jj, je to ničím nepodložená dohoda kde se ale píše, že souhlasí s tím, že se o neteř výhradně bude starat jenom otec, což by ji u případné bitky o dítě moc nepomohlo. Je hloupá a bráchovi to podepsala pod ústním slibem toho, že nebude platit výživné (jak lehce se dá prodat vlastní dítě :pocitac: ).
Snad vše proběhne bez problémů a malá bude mít pokoj a jako bonus i nějaké peníze na studium :)

• Nahlásit
  • Citovat
8790
6.8.13 18:38
@AliTad píše:
Dohoda uzavřená mezi bráchou a jeho ženou nemá z právního hlediska žádný význam. Vzhledem k věku neteře už ale soud bude přihlížet k tomu, co chce ona. A pokud matka navíc rok neprojevuje zájem… Nebála bych se.

já jo. pokud otec dítěte z nějakého důvodu peníze nechce a radši všechny náklady dítěti poplatí sám, tak bych měla obavy, že se naštve a utáhne kohoutky. navíc ty peníze nedostane holka do ruky, ale půjdou otcovi a ten je klidně může použít na poplacení nákladů na dítě, takže ona na tom nic nevydělá. nemluvě tedy o tom, že pokud otec bude tvrdit, že mu matka peníze dává a on je používá pro dítě, tak je z právního hlediska vše OK, i když ve skutečnosti ty peníze matka nedává.

jako tady vidím řešení v tom, že si dcera promluví s otcem o tom, proč chce víc peněz, než momentálně dostává a proč on od matky žádné nechce a pokud otec ani poté nebude souhlasit, tak bych na jejím místě počkala až do plnoletosti a sama si zažádala o výživné.

a teda hlavně kdybych se dozvěděla, že se můj sourozenec s*re do mých osobních a finančních záležitostí, do kterých mu lautr nic není a případně že proti mně poňouká mé vlastní děti, tak by rodinné vztahy asi hodně utrpěly.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
6.8.13 18:51
@sagina píše:
já jo. pokud otec dítěte z nějakého důvodu peníze nechce a radši všechny náklady dítěti poplatí sám, tak bych měla obavy, že se naštve a utáhne kohoutky. navíc ty peníze nedostane holka do ruky, ale půjdou otcovi a ten je klidně může použít na poplacení nákladů na dítě, takže ona na tom nic nevydělá. nemluvě tedy o tom, že pokud otec bude tvrdit, že mu matka peníze dává a on je používá pro dítě, tak je z právního hlediska vše OK, i když ve skutečnosti ty peníze matka nedává.

jako tady vidím řešení v tom, že si dcera promluví s otcem o tom, proč chce víc peněz, než momentálně dostává a proč on od matky žádné nechce a pokud otec ani poté nebude souhlasit, tak bych na jejím místě počkala až do plnoletosti a sama si zažádala o výživné.

a teda hlavně kdybych se dozvěděla, že se můj sourozenec s*re do mých osobních a finančních záležitostí, do kterých mu lautr nic není a případně že proti mně poňouká mé vlastní děti, tak by rodinné vztahy asi hodně utrpěly.

Já se do ničeho nes*ru, já se informuji na žádost mé rodiny zda je možné neteři zažádat o výživné. Ano, bratr ZATÍM o výživné nestojí, protože se bojí, že o dítě příjde - narozdíl od té krabice co si říká matka a děcko už rok neviděla a jediné co ji v této záležitosti bolí je, aby nemusela platit alimenty :poblion: :poblion: :poblion: Svoji neteř mám velmi ráda a finančně ji podporuji a věnuji ji hodně času a vzhledem k jejímu prospěchu a nadání ji ještě dlouho podporovat ve všech směrech budu a pokud je možnost jak o ni nepřijít a zároveň možnost výživného, tak jdeme do toho všichni včetně bratra. Jenom musíme mít 100% jistotu, že nepůjde do péče k ní, protože to by nepřežila. Bratr má zaměstnání a je slušný člověk, ale co když příjde o práci nebo onemocní? Když si hraje na matku tak by měla platit a basta.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama