Reklama

Může to být autismus?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Hanulka999
Povídálka 11 příspěvků 02.10.18 14:50
Může to být autismus?

Dobrý den maminky, zakládám zde první diskuzi, protože si nevím rady a jsem celkem zoufalá. Mám 18ti měsíčního chlapečka a dnes jsme byli u lékaře na pravidelné prohlídce, kde se projevil tak, jak se běžně projevuje doma: neskutečně se vzteka, nespolupracoval, vše, na co přišel, házel na zem… Takový boj při jeho záchvatech snášíme denně právě i doma.

Pan doktor se na mě podíval a zeptal se mě, jestli to nějak jako řešíme. Načež jsem odvětila, že právě proto tu také jsme. Žádanku nám zatím žádnou nedal, ale prý nám do týdne zavolá co a jak (pravděpodobně neurologie, psycholog).

Doma jsou další věci, které neustále řeším: nechce nic sníst, pokud u toho nemá hračku, v zidlicce vydrží tak max. pět minut, nepije skoro vůbec žádné tekutiny, jen, když je zabraný do hry. Jinak ho dopuju ještě ředěným mlékem, aby měl dost tekutin. Pořád jen litá, nevydrží si hrát s něčím déle, jak 10 vteřin, ale obecně ho hračky nezajímají, raději mi pomáhá s úklidem, až mi to přijde obsesivní. Vidí někde drobek a běží pro smeták. Vadí mu drobeček prilepeny na noze. Když vidí hadřík, začne s ním všechno otírat. Všímá si každého detailu. Včera jsem např. povesila v době jeho spánku na chodbě malý obraz a když se vzbudil, hned si toho všiml a ukazoval na něj. Má excelentní paměť, vzpomene si za tři dny, že se mu zakutálela duhová kulička pod televizní stolek.

Oční kontakt má, na jméno reaguje, i když zašeptám u pohádky. Není mazlivý od narození, ale pusu už občas dá. Nejraději by se pořád nosil a koukal na vše z výšky, ale to nejde přeci (máme nositko, ale už v něm nechce být, ani na zádech). Poslední dobou občas zakrouti zápěstím.

Co se týká mluvení, tak říká jejda, jééé, táta, máma, kuku, mňam, ha (haf), bumbu (napít). Poslední dobou žvatlá nějakou hatlamatilku typu ''kobé kubulé" a tak dokola nekolikrat. Ukazuje na vše, co chce. Když se zeptám, jestli chce polévku nebo mlíčko, kývne ano. Na ostatní děti reaguje a hraje si s nimi.

Můj dotaz zní, zda je tu nějaká maminka, která má podobně vzdorovité dítě, kterému se pořád něco nelíbí a často má výbuchy pláče a byl mu následně diagnostikován autismus přesto, že v té sociální sféře (ukazování, reagování na pokyny) bylo v roce a půl naprosto normální. Případně, zda se může jednat o jinou poruchu?

Děkuji moc za všechny odpovědi plus případný tip na dobrého psychologa a neurologa.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Terez001
Zasloužilá kecalka 887 příspěvků 02.10.18 14:58

@Hanulka999

Doktorka je divná..Podle mě je to normální zdravý šikovný chlapeček, co má období vzdoru. Malý byl jeden čas taky vzteklý (kolem dvou let) (ne až tak moc ale), kdy to vygradovalo po porodu mladšího, kdy žárlil tímto způsobem. Házel se vším, plácal mě, ječel 20hodin denně. Po měsící konec a je z něj zlaté dítě do těd (má 2 roky a 8 měsíců) Je hodný, chytrý, poslušný, nechá si vše vysvětlit, nevynucuje si nic, mluví v souvětích atd…Jinakv 18 měs. mluvil podobně, rozmluvil se snad během týdne asi měsíc před 2. narozeninama.
Pořád autismus, ti doktoři snad neznají jninší diagnozu :zed:

Zkus třeba něco na zklidnění, nějaký hořčík ( po poradě s dr) nebo rybí tuk.

Karolínka86
Stálice 80 příspěvků 02.10.18 15:01
@Hanulka999 píše:
Dobrý den maminky, zakládám zde první diskuzi, protože si nevím rady a jsem celkem zoufalá. Mám 18ti měsíčního chlapečka a dnes jsme byli u lékaře na pravidelné prohlídce, kde se projevil tak, jak se běžně projevuje doma: neskutečně se vzteka, nespolupracoval, vše, na co přišel, házel na zem… Takový boj při jeho záchvatech snášíme denně právě i doma.

Pan doktor se na mě podíval a zeptal se mě, jestli to nějak jako řešíme. Načež jsem odvětila, že právě proto tu také jsme. Žádanku nám zatím žádnou nedal, ale prý nám do týdne zavolá co a jak (pravděpodobně neurologie, psycholog).

Doma jsou další věci, které neustále řeším: nechce nic sníst, pokud u toho nemá hračku, v zidlicce vydrží tak max. pět minut, nepije skoro vůbec žádné tekutiny, jen, když je zabraný do hry. Jinak ho dopuju ještě ředěným mlékem, aby měl dost tekutin. Pořád jen litá, nevydrží si hrát s něčím déle, jak 10 vteřin, ale obecně ho hračky nezajímají, raději mi pomáhá s úklidem, až mi to přijde obsesivní. Vidí někde drobek a běží pro smeták. Vadí mu drobeček prilepeny na noze. Když vidí hadřík, začne s ním všechno otírat. Všímá si každého detailu. Včera jsem např. povesila v době jeho spánku na chodbě malý obraz a když se vzbudil, hned si toho všiml a ukazoval na něj. Má excelentní paměť, vzpomene si za tři dny, že se mu zakutálela duhová kulička pod televizní stolek.

Oční kontakt má, na jméno reaguje, i když zašeptám u pohádky. Není mazlivý od narození, ale pusu už občas dá. Nejraději by se pořád nosil a koukal na vše z výšky, ale to nejde přeci (máme nositko, ale už v něm nechce být, ani na zádech). Poslední dobou občas zakrouti zápěstím.

Co se týká mluvení, tak říká jejda, jééé, táta, máma, kuku, mňam, ha (haf), bumbu (napít). Poslední dobou žvatlá nějakou hatlamatilku typu ''kobé kubulé" a tak dokola nekolikrat. Ukazuje na vše, co chce. Když se zeptám, jestli chce polévku nebo mlíčko, kývne ano. Na ostatní děti reaguje a hraje si s nimi.

Můj dotaz zní, zda je tu nějaká maminka, která má podobně vzdorovité dítě, kterému se pořád něco nelíbí a často má výbuchy pláče a byl mu následně diagnostikován autismus přesto, že v té sociální sféře (ukazování, reagování na pokyny) bylo v roce a půl naprosto normální. Případně, zda se může jednat o jinou poruchu?

Děkuji moc za všechny odpovědi plus případný tip na dobrého psychologa a neurologa.

Taková otázečka. kolik je ti let, že řešíš vztekající se dítě? To co popisuješ je úplně normální a časem to přejde, tedy pokud mu všechno nedovolíš. A partner je v pohodě, nehádáte se před díětem? Není partner náhodou taky puntičkář na drobky? Dítě ho může napodobovat…

stinga
Závislačka 3731 příspěvků 7 inzerátů 02.10.18 15:03

@Hanulka999 období vzdoru, ale vyšetřením u neurologa nic nezkazíš

Havran007
Ukecaná baba ;) 1908 příspěvků 02.10.18 15:04

Možná tam bude nějaká hyperaktivita, autismus tam teda nevidím :) Mám syna s autismem, ale tenhle popis mi připomíná mého druhého syna, který je v pořádku.

nonina
Závislačka 4033 příspěvků 02.10.18 15:08

Máš doma batolátko, které je holt asi vzdorovitější.
To co popisuješ jako sociální interakci není vše jenom interakce. Je tam jasné porozumění - ukazuje na to co chce a ví co chce (umí si vybrat co potřebuje)- našel si způsob komunikace. Takže to už jsou dvě ze 3, které nesvědčí pro triádu PAS.
Jak jsem velmi opatrná, kdykoliv se pustím do diskuze v maminkami v situaci, kdy se bojí dagnozy PAS, tak zde opravdu nevidím důvod se této diagnozy bát.
Netvrdím, že Tvůj chlapeček je naprosto zdravý, že nemůže mít jinou diagnozu (napadlo mne ADHD) , tedy podle popisu. Každopádně je Tvůj chlapeček velmi šikovný, akorát je holt v období vzdoru. Držím palce,aby se brzo prokázalo, zda to tak je.

Hobitka
Závislačka 3209 příspěvků 02.10.18 15:08

@Hanulka999 Mne to prijde normalni, nejstarsi dcera byla taky takova, jen v 18m lepe mluvila. 18m kontrolu prorvaly obe moje starsi deti, za mesic jdu s nejmladsi, tak jsem zvedava :mrgreen: . Ta se treba tolik nevzteka, ale zase skoro nemluvi.

Limi123
Závislačka 3270 příspěvků 02.10.18 15:09

Mne to take neprijde jako popis niceho zvlastniho…

Uživatel je onlinewarita
Echt Kelišová 7686 příspěvků 02.10.18 15:11
@Hanulka999 píše:

jestli tohle je projev autizmu, tak moje dcerka to ma taky. Rekla bych normalni hyperaktivni dite? Ja nevim, co bys po nem chtela.

Karolínka86
Stálice 80 příspěvků 02.10.18 15:12
@Limi123 píše:
Mne to take neprijde jako popis niceho zvlastniho…

Přesně. Zakladatelka popisuje úplně běžné dětské chování … nějak nechápu.

kyticka86
Ukecaná baba ;) 1006 příspěvků 02.10.18 15:13

@Hanulka999 Promin, ake dostala sem zachvat smichu. To mam pak doma dve autisticka dvojcata :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Takze poporadku. Uf uf uf uf uf… Uklidni se!!!!

Moje dcery v roce a pul mely z drobku na podlaze hysterak. Musela sem je vsechny uklidit a vysat rucnim vysavacem. Nedej boze, kdyz mely na ruce vlas nebo na ponozce psi chlup. Kamaradky dcera totez. Ta mela hysterak i z drobku na ruce. Prvni delsi slovo, ktere se naucily rikat obe bylo „bordel“. :oops: Oredstav si, ze jdes nekam na navstevu a Tve deti ukazi na zem na drobek a reknou bordel :oops: . Omlouvala sem se porad :mrgreen: . Dnes jsou jim 2 roky a plynule mluvi. Casto ke mne prijdou a reknou „Nadrobila sem na postel. Vysaj to.“ Proste maji rady uklizeno.

Ostatnich deti si poradne nevsimani dodnes. Jen obcas nektere vezmou na hristi „na milost“. Ony ty deti vnimaji, ale neuni si s nimi jeste ani ted ve 2 hrat. Pak doma mi vypravi „Na hristi byl chlapecek. Tocil se na kolotoci a pistel. Delal tam bordel“.

Ze si vseho vsimnou (poveseny obraz) je normalni. Ja kdyz nemuzu neco najit, zeptam se jich a vetsinou mi reknou, kde to je :palec:

Doma rady uklizi. Maji kazda svuj smetak a houbu a pravidelne otiraji nabytek a zametaji.

Jedna z dcer je „posedla“ tycovitymi predmety. Ma porad nejaky v ruce (brcko, tycku od balonku, plastovou tyc z navkekacich krouzku..) a musi s nimi i spat..

Tvuj syn mluvi pekne. Kamaradky dcera 24mesicu umi jen 4 zvuky..

Ma dobrou pamet? To bud rada. Moje holky uni nazpamet celou basnicku Polamal se mravenecek. A umi spoustu dalsich basnicek a pisnicek zpameti. To ani ja nedavam.. A obcas mi znicehonic zacnou vypravet zazitky, co jsme delaly treba pred pul rokem. Treba ze jsme byli v zoo a byl tam sup a maval kridly. Kamaradky dcera to dela tez..

Ta vzteklivost patri k veku. Jedno z dvojcat, kdyz se vztekne, vali se mi po zemi.. Verim, ze to do 3 prejde :mrgreen:

Takze vidis, Tvuj syn je normalni dite :hug:

Uživatel je onlinewarita
Echt Kelišová 7686 příspěvků 02.10.18 15:18

Moje dcerka resi kazdy drobecek a kapanecek, uplne obsesivne. Ted, kdyz se uz umi napapat sama, vola mne na kazdy kapanec a dokud to neutru, neji dal a nervozne rika kap kap.

Pamet ma neuveritelnou a dokaze vnimat i sebemensi zmenu v mistnosti. Pokud se nekde treba povaluje mala hracka, uvidi ji okamzite.

Do asi 20m se odmitala mazlit, pusu nedala, pritulit se nenechala, uspavani v zasade jenom v naruci a byl to boj. Protoze polozit ji na manzelskou postel s tim, ze se bude cist pohadka bylo proste sci-fi. Seskrabovala jsem malou ze stropu, tahala dolu z lustru a pacila ji zaclonu z ruky. A pokud nejevila zajem o nabytek, tak po me lozila, skakala na mne, strkala mi prsty do oci, usi, pusy, pupku a jinych otvoru, mlatila me knizkou po hlave, slapala po mne a jine libustky.

Zacina se to lepsit, obcas dokonce zvladnu 1/3 karkulky, nez ztrati zajem.

kyticka86
Ukecaná baba ;) 1006 příspěvků 02.10.18 15:21

@warita :mrgreen: Nemas doma moje dvojcata?? :mrgreen: :mrgreen:

Uživatel je onlinewarita
Echt Kelišová 7686 příspěvků 02.10.18 15:25
@kyticka86 píše:
@warita :mrgreen: Nemas doma moje dvojcata?? :mrgreen: :mrgreen:

ja mit tohle ve dvojim vyvedeni, tak uz jsem davno skocila z okna. Ted nemam na mysli to, ze dcerka je hyperaktivni. Spis predstava 2 deti s trimesicni kolikou, kdy to vrestelo od 6 rano do pulnoci prakticky bez prestavky. Vubec si nedokazu predstavit, jak by tohle fungovalo u dvojcatek. Kloubout dolu pred kazdou maminkou s dvojcaty. :palec:

kyticka86
Ukecaná baba ;) 1006 příspěvků 02.10.18 15:37
@warita píše:
ja mit tohle ve dvojim vyvedeni, tak uz jsem davno skocila z okna. Ted nemam na mysli to, ze dcerka je hyperaktivni. Spis predstava 2 deti s trimesicni kolikou, kdy to vrestelo od 6 rano do pulnoci prakticky bez prestavky. Vubec si nedokazu predstavit, jak by tohle fungovalo u dvojcatek. Kloubout dolu pred kazdou maminkou s dvojcaty. :palec:

Dekuju. Ony vrestely mesic v kuse „jen“ asi 4 hod denne. Fungovalo to tak, ze jsem u nich klecela (ony lezely na gauci) a nasazovala jim dudliky a placala je v kuse po zadecku a rikala šššššš. Nebudu Ti lhat, mela sem tehdy chut skocit z okna :mrgreen:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Drsný porotce StarDance Zdeněk Chlopčík: V osobním životě jsem měkkota

Ačkoliv ho mnozí nazývají katem, dnes už si bez něj nelze StarDance... číst dále >

Konec „chodské truhly“: Šinkorová bez tuny líčidel vypadala skvěle!

O pořádné překvapení se v deváté řadě StarDance postarala Daniela Šinkorová... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jsem zvědavá, do světa mě to táhne pořád, říká Marta Jandová

Její kapela Die Happy patřila k nejpracovitějším v Německu, za pětadvacet let... číst dále >

Jsi prase, kráva a smrdíš, dozvěděla se ve Výměně manželek mladá maminka

Tereze vadí, že na ni ani na její dvouletou dceru Elišku nemá přítel Marek... číst dále >