Může to být hypertonie? Nebo něco jiného? (4měs)

53
30.5.20 12:50

Může to být hypertonie? Nebo něco jiného? (4měs)

Zdravím, snad mi tu někdo poradí…
Moje holčička (teď 4 měsíce a týden) je veselé, usměvavé miminko, které skoro nepláče, kňourá jen když je unavená nebo ji něco nebaví a není to pláč se slzami, spíš kňourání a pořvávání vzteky :D Každopádně, už dva měsíce si všímám toho, že levou ruku má tak zvláštně… Všimla jsem si toho prvně už dříve, při koupání. Když jí chytnu za pravou ruku a natáhnu, normálně ji napne a dá i do strany, abych ji mohla umýt v podpaží, levou ruku ale ne. Silou ji přitáhne k tělu a ohne. Nevypadá u toho, že by ji to bolelo nebo vadilo a když si hraje, tak ruku vcelku slušně natáhne i napne jak potřebuje, je tam ale pořád rozdíl tak 2-3mm oproti té pravé. Občas taky překříží nohy v kotníkách, ale ne často. Občas napíná nožky, ale nepřijde mi to křečovité. Nepřijde mi nějaká v křeči nebo opožděná nebo nešťastná, jak jsem psala, u nás se v podstatě nepláče, ruce má vesměs volně, nemá je v pěst, jen když je hodně unavená, ráda si hraje, na hračky sahá oběma rukama, přendavá si je, chytá je sama, baví ji hrazda, strká si je do pusy a přes měsíc si strká do pusy i nohy, občas obě dvě zároveň :D Když ji přitahuji do sedu, hlavu drží krásně, dokonce se sama posazuje u mě v náručí, jen tu ruku má pořád takovou skrčenou, když ji přitahuji.
Od dvou měsíců se točí na levý bok, teď se před dvěma týdny naučila na pravý a na bříško, i když je pravda, že na bříško jde přes záklon hlavy (pediatrička mi jen řekla, že někdy si tak ty děti pomáhají a to je vše). Koníky dlouho pást nechtěla, hodně plakala ale nepolevila jsem, teď jsme měsíc zpátky začaly pást 2×-3× denně, na dece, na přebalováku… myslím, že jí to jde dobře, nemá žádné extra vrásky na zádech, už nepláče a baví ji to, jen tu levou ruku má pořád v pěstičce, dokud jí nepodstrčím hračku nebo se nerozhodne strčit ji do pusy :D vydrží pást cca 5-7 minut, pak sebou plácne a dělá pohyby, jako by se chtěla plazit. Točí se na břicho teď skoro pořád, v postýlce, všude prostě, v noci ji několikrát otáčím, přes den ji musím hodně hlídat, neudrží hlavu tak dlouho.
Pediatrička říkala, že pletenec nervů to nebude, že by jinak s tou rukou vůbec nepohybovala ani ji nenatáhla sama, ale prý mi dá při příští kontrole žádanku na neuro, když se to nezlepší (vzhledem k tomu, jak jsem jí i řekla, že na to čumim už tři měsíce, tak nevím, jak se to zlepší). Zkouším s malou různě cvičit s hračkami, aby tu ruku musela natahovat sama od sebe, aby se o to pokoušela, ale nevím… Možná plaším, ale jsem prvorodička co má sama hodně problémů se zády, krční páteří a migrénami a nechci, aby to potkalo i mou dceru.
Jinak - porod byl v den termínu, píchli mi vodu, ale šlo to celkem fajn, nakonec jí tedy pomohli ven vexem, protože prý docházek kyslík, ale byla v pohodě, apgar 10/10/10, plně kojená, v noci spí slušně, jen se občas budí ale hádám, že je to tím, co se nově učí, protože hlady nepláče, spíš se otáčí, „žere“ si nohy :D a vejská do tmy :D Přes den spala taky ok, jen včera a dnes moc ne, teď aktuálně dnes je vzhůru od 7:30 (spala jen 15 min u kojení) a to je 12:48… ale není nějaká ukňouraná moc, tak nevím :nevim:
Omlouvám se za sloh, ale nesetkal jste se s tím někdo? Nebo nevíte, v čem může být problém?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

536
30.5.20 13:16

Objednej malou na fyzioterapii, tam jí fyzioterapeutka prohlédne a řekne jestli je něco špatně. při nejhorším budete doma cvičit aby se malá srovnala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14007
30.5.20 13:26

Taky se přimlouvám za konzultaci na fyzioterapii případně neurologii.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2603
30.5.20 13:40

Fyzioterapie, neurologie. Jinak ji určitě nepodporuj otáčení přes zákon hlavy, tzv že jde dítě do prutu, je to špatně. Pak se nemůže správně vyvijet, a používá špatne svaly, a pak právě může držet hůř hlavičku.. Dcera mi to občas dělala právě v těch dvou měsících, furt jsem ji rovnala zpátky, nastesti během týdne přestala, a pak se začala točit správně. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
889
30.5.20 14:01

Pokud se vrací ruka pak do původní polohy, řekla bych že je to hypertonie. Asi bych chtěla co nejdřív neurovyšetření a nebo jak už zmiňovali fyzioterapeutku.
Zvýšení svalového napětí
Pokud dojde k poruše v pyramidové dráze, pak následuje spasticita, kdy sval klade při pasivním natahování stále větší odpor. Po uvolnění držení se končetina vrací do původní polohy. Avšak po dosažení určité hranice pohybu odpor svalu náhle zmizí a končetinou lze pohybovat. Jedná se o tzv. fenomén kapesního nože.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
53
30.5.20 17:59

@mackA159 A jak to udělat, abych ten záklon hlavy nepodporovala? Když se tak otáčí, snažím se jí hlavičku jakoby zaklonit dolů a kolínka dát před sebe, snažila jsem se jí to učit tak, že jsem jí dala hračku ke kolenům když byla na boku, aby ji sledovala a měla hlavu zakloněnou dopředu, ale nevím jak na to, otáčí se furt jak drak a dělá to právě tak, že našponuje nohy, odrazí se, zakloní hlavu a přehoupne se. Občas to udělá tak, že dá nohy před sebe, pak se nakulí na bok, jakoby si podšoupne kolena bod břicho, vystrčí do vzduchu zadeček, otočí trup, natáhne hlavu dopředu a pak nohy napne… to je správně?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
889
30.5.20 18:26

@LaVoisin to by vám právě, jak to správně dělat, ukázal ten fyzio nebo rehabka (většinou se na to cvičí vojtovka )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
536
30.5.20 19:26
@LaVoisin píše:
@mackA159 A jak to udělat, abych ten záklon hlavy nepodporovala? Když se tak otáčí, snažím se jí hlavičku jakoby zaklonit dolů a kolínka dát před sebe, snažila jsem se jí to učit tak, že jsem jí dala hračku ke kolenům když byla na boku, aby ji sledovala a měla hlavu zakloněnou dopředu, ale nevím jak na to, otáčí se furt jak drak a dělá to právě tak, že našponuje nohy, odrazí se, zakloní hlavu a přehoupne se. Občas to udělá tak, že dá nohy před sebe, pak se nakulí na bok, jakoby si podšoupne kolena bod břicho, vystrčí do vzduchu zadeček, otočí trup, natáhne hlavu dopředu a pak nohy napne… to je správně?

Na tý fyzioterapii ukáže jak na to. Lepší když tam poradí, než podporovat dítě ve špatném pohybu. Moje dcera taky měla pořád zakloněnou hlavu a upřednostňovala jednu stranu, měla špatné vzorce pohybu. Pomohlo pár měsíců cvičení a krásně se srovnala

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2603
30.5.20 20:14
@LaVoisin píše:

To co popisuješ dole je správně, hezky jakoby do klubíčka (na bok, nožky k brisku), ne do prutu. Dceru jsem rovnala tím že jsem ji dávala na záda, nepodporovala jsem otáčení takhle brzo.. Přestala to dělat během týdne, ale byli ji fakt jen 2 měsíce. Tvoje dítko je starší, už to má zřejmě trochu zafixovany, opravdu pomůže ten fyzio, ukáže co a jak :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama