Může vymahač dluhů sdělovat informace rodině?

Anonymní
13.4.17 21:03

Může vymahač dluhů sdělovat informace rodině?

Ahoj, chci se zeptat, může vymahač dluhů sdělovat informace rodině? Například výši dluhu, komu dluží apod.?

 • Citovat
 • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2698
13.4.17 21:10

To záleží jak moc seriózní vymahač to je.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
61700
13.4.17 22:01
@Anonymní píše:
Ahoj, chci se zeptat, může vymahač dluhů sdělovat informace rodině? Například výši dluhu, komu dluží apod.?

pokud je to gyzd, může.. ofiko ne, ale jsou společnosti a vymahači, kde na zákony nehledí..

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
610
13.4.17 22:38

Ze zákona nesmí, dělala jsem sice obchoďáka a ne vymahače, ale nesměla jsem říct chlapovi, že jeho žena má půjčku a natož, abych mu oznámila, že dluží splátku a musela jsem se vydávat třeba za kamarádku co přišla na cigáro apod. Pokud bych něco řekla měla bych na krku stíhání za porušení obchodního tajemství plus pěknou pálku pokuty. Počítám, že u seriózní vymahacky to bude stejně

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
7823
13.4.17 22:42

V tomto state muze vymahac vsechno :think:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
5732
13.4.17 23:06
@glitterball píše:
Ze zákona nesmí, dělala jsem sice obchoďáka a ne vymahače, ale nesměla jsem říct chlapovi, že jeho žena má půjčku a natož, abych mu oznámila, že dluží splátku a musela jsem se vydávat třeba za kamarádku co přišla na cigáro apod. Pokud bych něco řekla měla bych na krku stíhání za porušení obchodního tajemství plus pěknou pálku pokuty. Počítám, že u seriózní vymahacky to bude stejně

A neseriózní ti rozbije ciferník :mrgreen:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
610
14.4.17 00:15
@Enmamma píše:
A neseriózní ti rozbije ciferník :mrgreen:

V lepším případě :mrgreen:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
16
14.4.17 19:33

Pojem „Vymahač dluhů“ právní řád České republiky nezná. Z tohoto důvodu tak neexistuje ani zvláštní zákon o vymahačích dluhů, ani zvláštní zákon o tzv. inkasních společnostech. Vymáhání dluhů není ani vázanou živností a tuto činnost tak může vykonávat kdokoliv. Pozor, oddělujeme tento pojem, od pojmu exekutor.

Tzv. vymahači dluhů mají při výkonu své činnosti postavení běžné fyzické osoby. To znamená, že ve vztahu k jiným osobám, nedisponují žádnými oprávněními, nad rámec práv, právem chráněných zájmů a povinností běžných fyzických osob. Pokud tedy nemáte zájem o kontakt s tzv. vymahačem dluhů, žádný zákon Vás nenutí s těmito osobami jakkoli diskutovat či jakkoliv jinak se kontaktovat a pokud pokusy o kontakt přetrvávají, můžete se domáhat ochrany před těmito pokusy.

S ohledem na výše uvedené tak neexistuje žádný právní předpis, který by explicitně zakazoval vymahači dluhů sdělit informace o dluhu třetím osobám.

Samozřejmě platí, že každý má právo na soukromí a koho soukromí bylo porušeno, může se u soudu domáhat ochrany svého soukromí, případně odškodnění. To samé platí i pro ochranu osobních údajů. Teoreticky bychom v této souvislosti mohli uvažovat i o trestní odpovědnosti, zejména pokud výhrůžka oznámením existence dluhu třetí osobě má vyvolat u dlužníka obavy z těžké újmy, případně pokud taková výhrůžka zneužívá tíseň či závislost dlužníka. Samozřejmě jakékoli případné výhrůžky ublížením na zdraví nebo i provedené násilí ze strany jakékoli osoby je protiprávní a trestné. Tzv. vymahač dluhů nesmí dlužníkovi vyhrožovat ublížením na zdraví, to platí samozřejmě i obráceně, tedy dlužník nesmí takto vyhrožovat vymahači dluhů. Pokud Vám bylo ublíženo, nebo vyhrožováno ublížením na zdraví, obraťte se na Policii České republiky.

Rada: Dlužník je v České republice silně chráněný. Nemá proto význam existenci dluhu zapírat, nebo nepřebírat si poštu. Pokud je ve Vašich možnostech dluh zaplatit, zaplaťte ho. Pokud nesouhlasíte s výší dluhu a Váš nesouhlas máte podložený konkrétními fakty, počkejte na doručení Elektronického platebního rozkazu a podejte proti němu odpor. Pokud jste v dluhové pasti, nenabírejte další úvěry, ale podejte si insolvenční návrh. V současnosti jsou podmínky pro vstup do oddlužení mimořádně volné.

__________________________________________________________________________________
Poznámka: Navzdory populárním mediálním informacím platí, že ochrana fyzické osoby dlužníka v České republice dosáhla v posledních letech značné rozměry a současný rozsah této ochrany tak dokonce převyšuje standard mnoha zemí západní Evropy, o okolních státech ani nemluvě. Bohužel, razantní zvýšení ochrany dlužníka nepřineslo očekávané poučení dlužníků a zvýšení jejich finanční gramotnosti, ale má zcela opačný efekt. Dnes tak v České republice zcela vážně diskutujeme o celkovém plošném oddlužení kohokoliv, aniž by dlužník musel splatit byť jen korunu svého dluhu. Pojem věřitel současný ministr spravedlnosti veřejně ztotožňuje s pojmem lichvář. Efektivní výkon exekuce je nyní fakticky znemožněn. Pojem exekutor je veřejně ztotožňován s pojmem zločinec. Česká republika měsíčně platí desítky milionů korun insolvenčním správcům za výkon jejich činnosti, kterou jim dlužníci v insolvenci, v rozporu se zákonem, nezaplatili. Česká republika tyto desítky milionů korun od dlužníků zásadně nevymáhá. Současný zákon o spotřebitelském úvěru, který taktéž svou přísností předběhl všechny okolní státy, dává potenciálně kterémukoli úvěrovému dlužníkovi právo uhradit jistinu úvěru ne ve smyslu smlouvy, ale podle dlužníkových subjektivních možností. Soudy v České republice již roky zásadně věřitelům nepřiznávají žádné sankce z titulu prodlení dlužníka. Hlasité části veřejnosti ale ani tohle všechno zdaleka nestačí. Soustavné stupňování ochrany dlužníka nicméně nepřináší osvětu a střídmost ale nezodpovědnost. Náklady této dlužnické nezodpovědnosti ale nenesou lichváři, nesou je všichni občané České republiky.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat