Může vztah s otcem ovlivnit budoucí partnerský život?

160
12.8.20 15:03

Může vztah s otcem ovlivnit budoucí partnerský život?

Ahoj,

Vyskočil na mě na seznamu tenhle článek:
https://www.novinky.cz/…tec-40332604

Je to docela smutné čtení. Zajímalo by mě, jak to vidíte vy? Jste z rodin kde odešel otec váš nebo vašich dětí? Ovlivnilo vás to nějak nebo ne?

Já rodiče rozvedené nemám, ale v pár situacích jsem se tam našla, protože mám taky s tátou poměrně komplikovaný vztah. Já si paradoxně našla partnera co je jeho pravý opak. :kytka: Co mě trochu děsí je to, že zase já k němu povahově jdu víc než by mi bylo příjemné.

Díky za názory a zkušenosti. Není to žádný výzkum nebo něco, jen jsem v těchhle věcech zvědavá jako opice, jak fungují životy ostatních. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
691
12.8.20 15:15

Ahoj,
můžu ti naprosto s klidným svědomím říct, že mě můj vztah s otcem poznamenal co se týče partnerů totálně. Naši jsou rozvedení. táta je despota a manipulátor, který mámu ničil, já taky neměla kdovíjaké dětství. Musela jsem ho poslouchat na slovo, vlastní názor se u nás nenosil. Po rozvodu se na nás totálně vykašlal, už pět let o něm absolutně nic nevím. A výsledek? Je mi přes 30, všichni moji partneři byli a jsou jako přes kopírák a všichni jako on. Takže jsem se pomalu smířila s tím, že já už ve vztahu nikdy šťastná nebudu, protože si prostě vybírám chlapa podle otce :zed:
A ano, je to k podělání :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
742
12.8.20 15:26

Něco na tom bude. Řekla bych, že si podvědomě hledáme partnery, protože chceme, aby se našim otcům podobali, nebo jejich přesné opaky. V prvním případě možná i proto, aby se zalíbili i našemu otci, v druhém případě právě proto, abychom otci ukázali, že náš partner je ve všem lepší, než byl ten otec ve vztahu k nám. Ale ani v jednom z případů se nedá říct, že naše volba bude šťastná, to ukáže vždycky až čas, ale to všichni víme :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60048
12.8.20 15:31

@Parninas nemám rozvedene rodiče, ale špatný vztah s tátou a určitě se podepsal.. Nejhorší je, že zpětně vidím, že moji ex mu byli dost povahově podobní a to mě děsi… :zed: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.8.20 15:37

Myslim, ze to ma neco do sebe. S tatou jsem mela hlavne v puberte hodne spatny vztah, tata dost pil a v opilosti rikal veci, ktere ho pak mrzely. Pritom je to hodne citlivy clovek, ktery se predemnou i rozbrecel kdyz se omlouval. Musim rict, ze rpitel je mu dost podobny. Myslela jsem si, ze ne, ale mame velkou krizi ve vztahu kvuli neplanovanemu tehotenstvi a pritel zacal trochu pit, neprehani to, ale obcas taky rika veci, kterych pak lituje. Snazim se si to nebrat a byt rada, ze se to snazime oba ustat, ale ty hormony.. neco do sebe to ma. Nekdy mi tatu pripomina az mi z toho jde mraz po zadech. Ale oba jsou mi milovani a duleziti.

• Citovat
  • Nahlásit
1549
12.8.20 15:48

Táta odešel když mi byl rok. Necítím se tím nějak poznamenaná. Ale manžel se celkem podobá mému dědovi, který byl mým jediným mužským vzorem v rodině. Byl to super člověk na rodině mu záleželo :srdce: :srdce: :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3667
12.8.20 15:51

Tak můj manžel je naštěstí pravý opak mého otce. To byl chlap který nešel pro facku daleko (ve vztahu k matce), nespolehlivý, průserář celý život…Matka po rozvodu už v jiném vztahu nebyla. Takže nějaký příklad jsem nikdy neměla. Já žiju se spolehlivým milujícím mužem ve sťastném manželství. :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
809
12.8.20 15:51

Určitě na tom něco je.
Buďto si hledáme partnery otcům podobné nebo naopak.
S tátou jsem to neměla jednoduché, ale nyní máme hezký vztah.
Vždycky jsem ale věděla, že nebudu chtít chlapa jako je on, co se týká povahové stránky.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
114
12.8.20 16:00

Jo určitě na tom něco je. Můj táta už bohužel není na světě a můj přítel mi ho hodně připomíná. Měli hodně podobnou povahu, v tom dobrém i v tom zlém. Dokonce byli velcí kamarádi a trávili spolu hodně času. Tenkrát mě to štvalo, teď bych za to dala ani nevím co. Ale vlastně dokud jsem nezjistila jak jsou si podobní tak mě ani nenapadlo, že si hledám partnera podle táty :nevim:. Neměli jsme asi nijak komplikovaný vztah. Jediný co mě mrzí, že jsem mu nikdy nedokázala říct co mě na něm štve. Tak to teď odnáší přítel :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Mišu G
12.8.20 16:32

Článek jsem nečetla, ale myslím, že může. Já jsem kvůli svému autoritativnímu otci bojovala s nízkým sebevědomím řadu let. Se sebepřijetím a sebeláskou mi pomohla až v dospělosti intuitivní terapie (forma psychoterapie), díky tomu jsem znovunalezla cestu k otci, a také jsem vztahově vyzrála a přešla z partnerů typu fotbalový chuligán, vyhazovač, anarchista - ke svému nynějšímu partnerovi a budoucímu manželovi, učiteli klavíru :mrgreen:

• Citovat
  • Nahlásit
55749
12.8.20 16:33

@Parninas

Určitě může, vztah k otci ti formuje nastavení k chlapům obecně

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
332
12.8.20 16:34

Naši jsou rozvedení a docela mě to poznamenalo. Tedy spíš než rozvod, tak vztah, který měli rodiče. Táta byl celé manželství opakovaně nevěrný, takže mi dělá problém důvěra k mužům. Povahově mi ho můj přítel často připomíná, bohužel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.8.20 16:53

Otec s námi od 3 let nežije, nepamatuju si ho, stejně tak sestra. Mamka už pak žádného chlapa na dlouho neměla. Je mi 36 a jak já, tak sestra jsme šťastně vdané. Mužský vzor jsme mely v dědovi a ten byl super.

• Citovat
  • Nahlásit
279
12.8.20 17:13

No prakticky si můžeš najít partnera, který je podobný i matce. Záleží jakou roli si vybereš, ale spíše to táhne k horšímu vzoru. Jinak strašně moc udělá to, jak je člověk vědomej. Jestli to vůbec vidí a je schopen dávat do souvislostí. Jak je schopen vzorce chování přenastavit. Můj otec je uplnej opak mého partnera. Trochu mu je podobná matka- neustále brblání, nechuť přebrat zodpovědnost, velká snaha kybicovat, neschopnost se rozhodovat.Ale naštěstí je to jen zlomeček povahy vyvážen pozitivy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
160
12.8.20 17:37

A myslíte, že zabírá terapie ve smyslu změny typu partnera, co vyhledáváte?
Jasně, přijmout rodiče/partnera jaký je, to se dá (sama s tím právě z hlediska terapie mám zkušenost). Ale dá se změnit v naší hlavě ten, kdo nás podvědomě přitahuje? :think: Já si myslím, že ne. Že v sobě v dospělosti vzorce chování nelze přeprogramovat. Ale nevím, nemám s tím zkušenost. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama