Reklama

Můžou mi zastavit laktaci bez mého souhlasu?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Boudová
Kelišová 6019 příspěvků 26.03.18 13:03
Můžou mi zastavit laktaci bez mého souhlasu?

Zdravím, zajímalo by mě zda někdo nemá zkušenost s nasledujícím, možná nejlépe zdravotní sestra. Příště se na to samozřejmě zeptám i dr, ale teď mi to neskutečně vrtá hlavou.

Po prvním porodu se mi cca ke konci šestinedělí rozjela Úzkostná porucha, projevovaná až opravdu katastrofickou obavou a strachem o dítě. Uvědomovala sem si že to co vymýšlím, je v podstatě až nereálné, ale nemohla sem si pomoci a zhoršovalo se to. Terapie nepomáhala a byla by na dlouho, a já už nebyla moc schopná normálně fungovat.

Nicméně psychiatr mi vysvětlil, že sice je nejlepší přestat kojit a brát antidepresiva, protože z toho stavu bych se jinak nedostala, ale není to klasická poporodní deprese. (nestrčila bych dítě do trouby atd…) Je to prostě rozjetá Uzkostná porucha vázaná na novou situaci, kterou pro mě rodičovství bylo. Při následném plánovaní dalšího těhotenství mi psychiatr řekl, že nevidí důvod další dítě nekojit, a že se u mě už podobné příznaky projevit nemusí, protože už budu ty nové pocity spojené s příchodem miminka znát.

Jenže toto evidenntně nejsou moc schopní chápat ostatní lékaři. Mému gynekologovi sem 3× říkala že sem neměla poporodní depresi, ale úzkostnou poruchu a on mi stejně do těhotenstké průkazky napsal obrovským písmem POPORODNí DEPRESE :roll:
Totéž pediatra u které sem teď byla s dcerou a oznámila jí, že v červenci přijdu s dalším mimčem. Okamžitě mě „varovala“ ať v nemocnici ihned náhlasím poporodní depresi aby mi nezapomněli zastavit laktaci. :zed:

Dotaz zní nemůžou mi v nemocnici tu laktaci automaticky nějak zastavit a nacpat mi něco až budu po porodu vláčná?
Přemýšlím, že řeknu gynekologovi ať to prostě škrtne že to neni správná diagnoza! :zed:
A nebo mám říct psychiatrovi ať mi vystaví papír, že další kojení neni pro nikoho rizikové, a že jsem sama schopna posoudit kdy už by to bylo nad moje síly?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

AnastazieB
Echt Kelišová 8299 příspěvků 26.03.18 13:06

Ne, v žádném případě. Jsi zodpovědná sama za sebe.

martina.se
Hvězda diskuse 56922 příspěvků 26.03.18 13:07

@Boudová nemůžou.. je to prevence, doporučení..

lucynka25
Kelišová 7119 příspěvků 2 inzeráty 26.03.18 13:10

@Boudová no prosim Tě, to je hrozný, že Tě hned takhle zaškatulkují. Nechtějí ti dát i razítko do občanky? 8o :cert:
Ne nemůžou nic, bez tvého souhlasu. Držím palce a věřím, že bude vše v pořádku. Hlavně se nenech rozhodit. :hug: :mavam:

martina.se
Hvězda diskuse 56922 příspěvků 26.03.18 13:15

@lucynka25 u vážných případů se to dělá, je tu pomůcka pro dr, aby kdyžtak pacientce dokázali včas pomoci a nezašlo to tak daleko.

Boudová
Kelišová 6019 příspěvků 26.03.18 13:18

@AnastazieB @martina.se děkuji

@lucynka25 Taky mě to trošku štve, hlavně jako pak po porodu mám strach aby na mě nějak netlačili. Ale musim to ustát no. Mě nejvíc udivuje to, že dotoři vůbec neregistrujou rozdíl mezí Poporodní psychozou (depresí) a Úzkostnou poruchou, podstatě se chovaj jako uplní lajci, kteří označí za depresi veškerý smutek po porodu. :roll:

Janli
Kelišová 5409 příspěvků 9 inzerátů 26.03.18 13:20

Lékaři se musí mezi sebou navzájem upozornit, že se s tebou po prvním porodu něco dělo. Je jedno jaká to byla diagnóza, ale v každém případě to mělo co do činění s mateřstvím. Budou vědět, že tě mají víc hlídat a můžou zareagovat ve chvíli, kdy se problém vyskytne znovu. Kvůli tomu se nerozčiluj. Laktaci ti bez tvého svolení nikdo zastavovat nebude.

Boudová
Kelišová 6019 příspěvků 26.03.18 13:21
@martina.se píše:
@lucynka25 u vážných případů se to dělá, je tu pomůcka pro dr, aby kdyžtak pacientce dokázali včas pomoci a nezašlo to tak daleko.

Já to právě u těch vážných případu, kdy maminka nějak ohrožovala sebe a mimčo chápu. Ale tak snad by právě měli rozlišovat různý psychický problémy a ne prostě „tobě už jednou trošku houklo, tak příště nekoj radši vůbec“! Aspoň tak to na mě působí.

Boudová
Kelišová 6019 příspěvků 26.03.18 13:24

@Janli Já bych se právě ani tak nerozčilovala kdybych opravdu gynekologovi minimálně 3× nevysvětlovala rozdíl. On pokaždý reaguje jakože to bere na vědomí a rozumí. A příště stejně vyrukuje s poporodní depresí. Chápala bych to u rodiny, že tomu nerozumí, ale dr by snad měl ne?

martina.se
Hvězda diskuse 56922 příspěvků 26.03.18 13:27
@Boudová píše:
Já to právě u těch vážných případu, kdy maminka nějak ohrožovala sebe a mimčo chápu. Ale tak snad by právě měli rozlišovat různý psychický problémy a ne prostě „tobě už jednou trošku houklo, tak příště nekoj radši vůbec“! Aspoň tak to na mě působí.

sama uvádíš, že jsi nebyla schopná už moc normálně fungovat - to je vážný případ. to nejde jen o to, že bys dítě ohrozila atd.. buď ráda, můžou Ti pomoci mnohem dříve. Ale jak už bylo psáno výše, proti Tvé vůli nepůjdou, můžou doporučit.

BaMaK
Závislačka 2752 příspěvků 31 inzerátů 26.03.18 13:28

@Boudová Bez tvého souhlasu sami laktaci zastavin nemohou. Pokud doneseš zprávu od psychiatra, tak to bude samozřejmě fajn, protože lékaři budou vědět, že jsi pohlídaná. Laktační psychozu může mít kdokolik, kdykoliv…takže pokud se u tebe vyskytli psychické problémy neměla bys mýt naštvaná na doktory, že se navzájem upozorní na rizikový faktor.

Tunrida
Hvězda diskuse 47201 příspěvků 26.03.18 13:28

Předně to neber jako nějaký útok na sebe, doktoři tímto sdělením chrání především tebe a tvoje dítě, nic jiného za tím nehledej. Laktaci ti nikdo bez tvého souhlasu zastavit nesmí, toho se bát nemusíš. Chceš-li vyžádej si od psychiatra posudek k porodu, je i na místě, aby se k tomu psychiatr vyjádřil.

Tunrida
Hvězda diskuse 47201 příspěvků 26.03.18 13:38
@Boudová píše:

Když to řeknu fakt hodně blbě, tak ono to tak ale je. Ne ohledně toho kojení, ale člověk, který dříve už psychickou nemocí trpěl, má k tomu sklony celý život. A u tebe se jako riziková jeví doba poporodní. Ano, ty to uvádíš jako reakci na jinou životní situaci, ale 1. i psychiatr se s diagnózou utne, konec konců, obojí se stejně řeší antidepresivy, 2. poporodní doba je pro ženu obecně jedna z nejrizikovějších všeobecně, takže i kdybys měla tu poruchu kdykoliv jindy v návaznosti na úplně jinou situaci, v době po porodu by o tom lékaři měli vědět, aby ti mohli co nejdříve pomoct. A vždycky je to jen ve v zájmu tvém a dítěte. Neřekla bych, že personál v porodnici nějak zvlášť těší podávání léku proti laktaci, takže se neboj, že by ti to jen tak z nudy cpali ;)

terinka4444
Hvězda diskuse 66611 příspěvků 26.03.18 13:39
@Boudová píše:
@AnastazieB @martina.se děkuji@lucynka25 Taky mě to trošku štve, hlavně jako pak po porodu mám strach aby na mě nějak netlačili. Ale musim to ustát no. Mě nejvíc udivuje to, že dotoři vůbec neregistrujou rozdíl mezí Poporodní psychozou (depresí) a Úzkostnou poruchou, podstatě se chovaj jako uplní lajci, kteří označí za depresi veškerý smutek po porodu. :roll:

no tak oni to nedělají asi pro svou zábavu ne? Ale snaží se eliminovat co pokud možná nejvíc nebezpečí pro tebe a pro dítě. A ví, co takový rozjetý smutek po porodu může způsobit.

terinka4444
Hvězda diskuse 66611 příspěvků 26.03.18 13:41
@Boudová píše:

no na tvém místě, kdy ti už trochu houklo, bys naopak měla bát ráda, že o tebe mají starost. Navíc, opakování mívá většinou rychlejší nástup při menší míře stimulu. Bez tvého souhlasu ti laktaci nezastaví a že o tebe mají obavy, to snad není nic špatného, ne?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Očkování a autismus - mýtus, který ohrožuje dětské zdraví

Očkovat, či neočkovat? Téma očkování dětí se stalo v dnešní době mezi rodiči... číst dále >

Jak jsme přežili krmení z láhve

Jmenuji se Laura a jsem máma. Jako by to bylo včera, když jsem se nestačila... číst dále >

Články z Expres.cz

Postrach škol Táta parťák chce, aby si děti dělaly, co chtěly. Budeme negramoti?

Bloger, který je známý pod přezdívkou Táta parťák a který svou pravou... číst dále >

Sirotky ze Sýrie bych přijala, potřebují pomoc, říká „miss z děcáku“ Kašáková

Kauza padesáti syrských sirotků hýbe Českem. Europoslankyně Michaela Šojdrová... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dvojčata z Atlanty se narodila jako holčičky, dnes jsou z nich bratři

Angel a Fabian Griffinovi už od deseti let vědí, že jim příroda nadělila... číst dále >

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě... číst dále >

Reklama