Můžu zároveň pracovat a pobírat mateřskou nebo rodičák?

28.11.19 08:13

můžu zároveň pracovat a pobírat mateřskou nebo rodičák?

Ahoj prosím poradíte mi, pracuji z domu a za 4 měsíce rodím, jak to udělat mám to ukončit v praci? a jako vedlejší příjem mám ŽL, musím kvůli rodičáku nebo mateřské TO VŠE UKONČIT, kde se mám zeptat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
510
28.11.19 08:21

Ahoj, při mateřské a rodičáku můžeš klidně podnikat. Co se týče práce, já pracuji bez přestávky, jen na dobu mateřské jsem pracovala z domu u stejného zaměstnavatele, ale pouze na DPP, kde byl uveden odlišný druh práce. Mám smlouvu na fakturantku, ale v dohodě je, že jsem administrativní pracovník. Po přestupu na rodičák jsme se dohodli, že budu dělat stále na DPP, po vyčerpání hodin na DPČ. Původní smlouva stále běží. U rodičáku můžeš normálně pracovat, ale nesmíš dát dítě do 2 let věku do jeslí atd. Pokud najdeš jiný způsob hlídání, soukromá chůva, rodina, tak to samozřejmě nevadí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3835
28.11.19 08:24

Na rodicaku muzes pracovat jak chces. PPM je vlastne nemocenska tam to aspon za me bylo jinak. Pracovat jsem mohla, ale oficialne ne na sve puvodni pozici, protoze tam jsem cerpala PPM.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.11.19 08:34

@Ijen dekujuuuuuuuuuuuuuuuu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.11.19 08:34

@jiti81 moc dekuju :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
684
28.11.19 14:06

Zavolej na úřad prace a prislusny ČSSZ, poradi Ti - nespolehej se na rady na emiminu, ať z toho nemas problém. Při mateřské určitě nemůžeš vykonávat stejnou činnost, z jaké se odvádělo nemocenské pojisteni, ale v takovem případě pozor na dodatky k pracovní smlouvě, abys nepřišla o současné pracovní místo. Stejně tak bys neměla podnikat - stačí pozastavit činnost. U rodicaku to závisí podle mě na počtu hodin dítěte ve školce, ale to jsem neřešila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.11.19 16:10
@uživatel2 píše:
Zavolej na úřad prace a prislusny ČSSZ, poradi Ti - nespolehej se na rady na emiminu, ať z toho nemas problém. Při mateřské určitě nemůžeš vykonávat stejnou činnost, z jaké se odvádělo nemocenské pojisteni, ale v takovem případě pozor na dodatky k pracovní smlouvě, abys nepřišla o současné pracovní místo. Stejně tak bys neměla podnikat - stačí pozastavit činnost. U rodicaku to závisí podle mě na počtu hodin dítěte ve školce, ale to jsem neřešila.

dekuju moc!!!pujdu se rovnou informovat!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8572
28.11.19 16:20

Bohužel ani na ČSSZ ani na ÚP se na informace nemůžeš spolehnout, záleží na jakou úřednici natrefíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.11.19 17:31
@Lendeš píše:
Bohužel ani na ČSSZ ani na ÚP se na informace nemůžeš spolehnout, záleží na jakou úřednici natrefíš.

ach boze to bude jeste dilo :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8572
28.11.19 17:41

@karolinavit To byla jen taková poznámka. Lepší je si informace ověřovat z více zdrojů.

Jinak už to tady bylo řečeno. Při PPM nemůžeš vykonávat tu činnost, ze které nárok vznikl. Pokud budeš čerpat PPM ze zaměstnání, nemůžeš v něm ten druh práce vykonávat. Někde to obcházejí jinou smlouvou/dohodou na jiný druh činnosti, když ve skutečnosti děláš původní druh práce = není to zákonný postup. Pokud budeš PPM čerpat i ze SVČ, tak ji nesmíš vykonávat osobně (můžeš prostřednictvím zaměstnanců nebo spolupracujících osob). Pokud PPM ze SVČ čerpat nebudeš, můžeš pokračovat normálně.

Při rodičáku není práce nijak omezená (omezená je docházka do jeslí apod.). Pracovat můžeš normálně ve své práci na svou smlouvu, jen zaměstnavatele nebudeš žádat o rodičovskou dovolenou (= volno v práci).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama