Myslím si, že známá má poporodní depresi

566
28.10.20 18:32

Myslím si, že známá má poporodní depresi

Ahoj všem, mám strach k rodinnou známou, která nedávno porodila první dítě. Bohužel s manželem a dětmi otáleli a když už chtěli tak jim to nešlo a když se zadařilo tak známá potratila. Jeden potrat byl i ve vyšším stádiu, bohužel.
Nicméně na její psychiku to mělo hrozný vliv a celé těhotenství prožívala ve strachu (což chápu). Pořád jezdila po doktorech celé těhotenství co takhle vím. Porod byl nakonec ukončen císařským řezem kvůli komplikacím. Bohužel od porodu je úplně jiná, bez energie, pořád unavená a není prý schopná (říkal její manžel) se o miminko postarat takže k němu musí v noci vstávat on aby byla schopná starat se alespoň přes den. Jenomže on musí chodit samozřejmě do práce a musí se vyspat (maká jako řemeslník od rána do večeře v podstatě). Vyjádřila jsem domněnku, že se možná jedná o porodní depresi (fyzicky je v pořádku), a že by se to mělo řešit s psychologem, protože to opravdu není sranda. Myslím, že se urazili, protože od té doby se neozvali. Ráda bych i pomohla s péčí, sama má roční holčičku, ale to asi taky ne. Co si o tom myslíte? Zvlášť vy, co jste třeba PD prodělaly? Ráda bych pomohla, ale nevím, jak :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5251
28.10.20 18:35

Únava je ale normální.. Nevidím nic divnyho na tom že k dítěti vstává chlap, ještě k tomu pokud je chvíli po porodu, a má doma náročný mimino.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
566
28.10.20 18:40

@mackA159 ano na vím že únava je normální, ale tohle není normální únava, nemá vážně sílu na nic..jen fakt to nejnutnější a že se chlap taky stará je v pořádku, ale není v pořádku aby se staral v noci a pak hned jakmile přijde z práce což je k večeru plus musí zastat i domácnost

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
868
28.10.20 18:44

A jak ty to víš? Ona se ti svěřila? Požádala tě o radu nebo pomoc?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
566
28.10.20 18:58

@Lil Kitkatt ona ne, protože vůbec nevychází z domu, nemá na to sílu…její manžel to povídal

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6252
28.10.20 19:05

Píšeš, že nedávno porodila.. proč by měla vycházet ven a zrovna v tento čas, kdy mi to přijde úplně „zbytečný“..
To není přímo na Tebe, ale vzpomínám si na diskuzi „maminky, co máte zahradu, proč nekočárkujete, ale dáváte kočárek ven na zahradu?“ :lol:
Pokud se týče únavy jako takové, já čas těhotenství i miminek miluju, rodila bych pořád, ale co s těma dětma pak :lol: Nicméně mám nízký tlak celoživotně, málo železa, natož po porodu, takže únava tam také byla, popravdě nějakou :lol: domácnost jsem neřešila, miminko jsem strčila k sobě do postele, abych nemusela vstávat.. jak já bych zase rodila :lol:

@denkat
@denkat píše:
@Lil Kitkatt ona ne, protože vůbec nevychází z domu, nemá na to sílu…její manžel to povídal
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.10.20 19:06

Možná bych zkusila zavést nějak komunikaci s ní… Třeba by se ti otevřela. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6252
28.10.20 19:08

Jinak - asi myslíš dobře - ale proč Tě napadla právě poporodní deprese v případě únavy matky s novorozeňátkem, to je unavená kdejaká matka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29407
28.10.20 19:09

Mě teda taky nepřijde normální, že matka! nedokáže v noci vstát k dítěti a ani přes den nefunguje. Zakladatelko spoj se s ní samou a zkus z ní dostat podrobnosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
566
28.10.20 19:10

@Markeetkam já bych ráda jenomže zase tak dobře se neznáme a myslím, že je to až příliš citlivé téma na to aby to říkala zrovna mě
Já jsem akorát řekla jejímu manželovi, že kdykoliv bude potřebovat pomoct, poradit tak ráda pomůžu a víc už jsme to neřešili

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
566
28.10.20 19:14
@Magdaleeena píše:
Jinak - asi myslíš dobře - ale proč Tě napadla právě poporodní deprese v případě únavy matky s novorozeňátkem, to je unavená kdejaká matka.

Protože kamarádka si tím prošla a začala to úplně stejně do puntíku a došlo to tak daleko až pak nebyla schopná se o malého starat a ani nechtěla, nic jí nezajímalo, prostě to prý nešlo jenomže já už s tou kamarádkou nejsem v kontaktu, protože pořád na tom není dobře takže se jí ani nemůžu zeptat, co přesně se v ní odehrálo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17108
28.10.20 19:15
@denkat píše:
@mackA159 ano na vím že únava je normální, ale tohle není normální únava, nemá vážně sílu na nic..jen fakt to nejnutnější a že se chlap taky stará je v pořádku, ale není v pořádku aby se staral v noci a pak hned jakmile přijde z práce což je k večeru plus musí zastat i domácnost

pred par dny tady byla nejaka pani, co si stezovala, ze ma asi poporodni depresi a jeji manzel ji udajne nepomaha a jenom na ni rve, ze se nestara poradne o dite. No nakonec z ni vypadlo, ze se vlastne starat nechce, Pry ma blok, dite akorat nakrmi, prebali a pohodi do postylky a silene ji drasa nervy to, ze to dite nonstop rve. Bodejt by ne. Pri tehle peci.

Ja ti nevim, co poradit. Ja sama poporodni depresi prodelala, byl to fakt udes, obzvlaste moje velmi narocne miminko. A presto, ze jsem doslova silela, tak jsem se o dite starala spickove. Nosila jsem ji od rana do vecera, nekolik mesicu jsem nespala vic, nez 4-5h a to samozrejme ne v kuse, konejsila jsem a stavela se na usi, jen aby to malicke prestalo plakat.

Pro tuhle maminku, co ma „blok“ a nemuze decko ani pochovat, osobne pochopeni nemam. Ja si naivne myslela, ze se prisla vypovidat a nasbirat nejake rady, jak to cele preklenout a zvladnout a ono ne. Dite nepochova ani za boha a jeste mi vypisovala do zprav, ze nikdo nema pochopeni pro ni. Na otazku, zda ma ona pochopeni pro potreby ditete uz neodpovedela a prestala komunikovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6252
28.10.20 19:20

Rozumím, já se s poporodní depresí setkala také několikrát (práce), nicméně v případě únavy matky s novorozencem mi automaticky nenaskočí, ta únava tam přijde jako logická. Může se stát, samozřejmě. Ty ses zmínila, víc bych neřešila. Pokud tedy „jen“ únava.. a otec funguje.

@denkat
@denkat píše:
Protože kamarádka si tím prošla a začala to úplně stejně do puntíku a došlo to tak daleko až pak nebyla schopná se o malého starat a ani nechtěla, nic jí nezajímalo, prostě to prý nešlo jenomže já už s tou kamarádkou nejsem v kontaktu, protože pořád na tom není dobře takže se jí ani nemůžu zeptat, co přesně se v ní odehrálo
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17550
28.10.20 19:23

Mně to přijde divné. Nejste ani pořádně kamarádky a její manžel se ti svěřuje, jak chudak litá kolem mimina, a jak musí spát, protože chodí do práce? Není v tom něco jiného?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
566
28.10.20 19:27

@warita naštěstí zrovna jejich miminko je prý hodné, ale ona ani to minimum nezvládá a to se na miminko hodně těšila, bylo vymodlené a teď tu péči nezvládá, protože nemůže, ta únava se prý nedá přemoct a to přeci není normální…možná, že to není deprese, ale rozhodně to není normální obyčejná únava
jinak její manžel pomáhá, jak může (on opravdu není ten typ, co by po ní řval), ale není už nejmladší a nezvládá vstávat v noci, pak ráno v 5 do práce a po práci ještě vařit, něco poklidit atd.. a postarat se o miminko :? Proto jsme si říkala, že by alespoň nebylo od věci navštívit odborníka a vyloučit poporodní depresi a popřípadě přijít na jádro problému pokud je to psychický

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama